Kadın girişimci Meryem Adak, çalışanın mutluluğu için Talent Brand Company'i kurdu

Talent Brand Company kurucusu Meryem Adak, şirketlerin daha verimli, çalışanların ise daha mutlu olması için çalışıyor.

Kadın girişimci Meryem Adak, çalışanın mutluluğu için Talent Brand Company'i kurdu

Talent Brand Company kurucusu Meryem Adak, şirketlerin daha verimli, çalışanların ise daha mutlu olması için çalışıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Ekim 2017 Pazartesi 04:42
Kadın girişimci Meryem Adak, çalışanın mutluluğu için Talent Brand Company'i kurdu

Meryem Adak, çiçeği burnunda bir kadın girişimci. Şirketi Talent Brand Company'i 2017'nin başında kurdu.

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olan Meryem Adak, kariyerine Avea’da İşe Alım Uzmanı olarak başladı. Daha sonra yine aynı şirkette Dijital Pazarlama alanında da çalışan Adak, 2014 yılında LinkedIn Irlanda ofisinde Türkiye pazarından sorumlu Kurumsal İlişkiler Yöneticisi olarak çalıştı. Adak, LinkedIn’de çalıştığı sürede şirketin en önemli ödüllerinden biri olan "Global Top Performer” ödülüne layık görüldü. 

2016 yılında Türk Telekom’da İşveren Markası çalışmalarının yönetiminden sorumlu yönetici olarak görev alan Meryem Adak, Ocak 2017'de ise kendi şirketi Talent Brand Company'i kurdu.

İş kadını Meryem Adak, kendi şirketini neden kurduğunu şöyle anlatıyor;

ÇALIŞANLARI ŞİRKETE BAĞLAYAN ŞEY; İKLİM

"Pek çoğunuzun bildiği gibi "işverenler, adayların gözünde o işletmenin ürün ve hizmetlerinin kalitesi veya bilinirliği oranında caziptir." önermesi geçerli değil artık. İnsanlığın ihtiyaçları farklılaşmaya başladı. Pek çok çalışma gösteriyor ki, çalışanları bir şirkete bağlayan, mutlu ve verimli çalışmalarını sağlayan en önemli etken "iklim" denilen ve maalesef süsleyip paketleyip de önlerine koyamadığımız, dokunamadığımız, resmini çizip anlatamadığımız birşey. Örneğin, "çalışma ortamı" dediğimizde sadece şirketin fiziksel çalışma koşullarının kastedilmiyor oluşunu hepimiz biliyoruz. Artık çalışma ortamı derken; binaların, eşyaların, insanların ve ilişkilerin topyekün oluşturduğu çalışma ortamının bize ne hissettirdiğini anlatmaya çalıştığımız apaçık.

YÖNETİCİLER İKLİMDEN HABERDAR OLAMIYOR

Sohbetlerimizde ve gözlemlerimizde, üst yöneticilerin şirket içerisindeki iklimden yeteri kadar haberdar olamadığını, şirkete ait güçlü ve otantik hikayeleri tam anlamıyla bilmediğini gördük. Düşünsenize, bu geminin kaptanı sizsiniz ve şirketinizin koridorlarında gezen insanların kalplerinde bu şirkete karşı ne gibi hisler var, neden hala buradalar, ne olursa giderler gibi konularda veriye dayalı bir bilginiz yok, sadece öngörüleriniz ve hisleriniz var belki. Çalışanların motivasyonu ve şirket başarısının sürdürülebilirliği açısından, aradaki bu bilgi boşluğunun doldurulması çok kritik bir konu. Dolayısıyla bu noktada kendimize şunu sorduk, partner olduğumuz şirketlerin çalışanlarının hislerini ve düşüncelerini yansıtan yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf çekebilir miydik? Hem çalışanlara, hem adaylara, hem de şirketin lider takımına yön verecek çıktılar çıkarıp, gerçekten etki yaratan işler üretebilir miydik? Bu fikir bizi çok heyecanlandırdı. Kendimize inandık ve çıktık yola."

TALENT RAND COMPANY NE YAPIYOR?

Meryem Adak, şirketi Talent Brand Company'nin verdiği hizmetleri şöyle anlatıyor;"Değer ve anlam odaklı işveren markası hizmeti sunmak niyeti ile yola çıktık. Tek başına bir ajans ya da tek başına bir danışmanlık şirketi değiliz. Müşteri ihtiyacını müşteri ile kol kola, aynı masada çalışarak birlikte tespit eden ve bu ihtiyaca en uygun çözümleri üreten, işveren markalama yolculuğunda baştan sona hizmet vermeyi hedefleyen bir uzun yol arkadaşıyız. İnanıyoruz ki, bir şirketin yarattığı fayda ve değerlerin tamamı üretim makinalarının, kablolarının, masa ve sandalyelerinin başarısı değil, kalbi o şirketin hedefleri için atan; ailesinden ve sevdiklerinden çok daha fazla şirketin duvarları arasında vakit geçiren pırıl pırıl insanların başarısıdır. Vizyoner, gerçek liderler de artık bu konunun öneminin farkındalar. İnsana yatırım ajandalarda en önemli maddelerden biri. Biz de, Talent Brand Company olarak gerek üst yönetim gerekse İnsan Kaynakları ile yakın çalışarak derinlemesine analizlerle markanın işveren olarak hem adaylara hem de çalışanlara gerçekte ne anlam ifade ettiğinin resmini çekiyor ve çıkan ihtiyaç tablosuna göre de nokta atışı çözümler geliştiriyor, hayata geçiriyoruz. Başka bir deyişle, çalışana ve adaya dokunurken iç görülerden beslenerek her markanın kendi iklimine uygun, beklentileri karşılayan, terzi usülü işler çıkarıyoruz.

- İşveren marka vaadinin belirlenmesi,

- Liderlerin işveren markasına hizmet edecek şekilde sosyal medya hesaplarının yönetilmesi ve içerik geliştirilmesi,

- İnsan kaynakları adına yönetilen sosyal medya hesaplarında şirkete özgü ve fark yaratan içeriklerin geliştirilmesi

Bizim şirketimizin varlık sebebi "daha mutlu çalışanlar, daha doğru adaylar, daha verimli işletmeler ve sonuç olarak büyük resimde daha güçlü bir ekonomi" için çalışmak, çok çalışmak! Ben ve ekip arkadaşlarım bu misyona gönülden inanıyoruz ve bunun için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. "

İŞ KADINLARI VE KADIN GİRİŞİMCİ BİYOGRAFİLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

SİZ DE BİYOGRAFİNİZİN YAYINLANMASINI İSTİYORSANIZ BİZE YAZIN

İLETİŞİM - istekadinlarmedya@gmail.com

Son Güncelleme: 27.02.2018 02:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.