Mühendislikten koçluğa adım atan Nilgün Yetiş ile tanışın

ÖZEL HABER- Tülay Şubatlı / Uçak mühendisiyken kendi koçluk ve danışmanlık şirketini kuran Nilgün Yetiş, şirketini kurarken 'sen kadınsın seni aldatırlar'diyenleri dinlememiş, kendi koçluk ve danışmanlık şirketini kurmuş. Yetiş, kadınlara girişimci olup kendi işinizi kurun çağrısı yapıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Haziran 2016 Salı 10:54
Mühendislikten koçluğa adım atan Nilgün Yetiş ile tanışın
Nilgün Yetiş, üniversitede uçak mühendisliği eğitiminin ardından yurtiçi ve yurtdışında birçok havacılık şirketinin kuruluş ve system geliştirme çalışmalarında bulundu. Hayatı ise bir uçak yolculuğunda değişti. Uçakta okuduğu dergide tanıştığı yaşam koçluğu ile kariyerine yeni bir yön verdi. Girişimciliğe adım atıp kendi şirketi Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık’ı kurdu.  Şimdi şirket liderlerine, kendi işini kurmak isteyenlere danışmanlık yapıyor.
İşte Nilgün Yetiş’in hikayesi…

UÇAK MÜHENDİSİYKEN İŞLETME MASTER'I YAPTI
Sizi tanıyabilir miyiz, nasıl bir ailede büyüdünüz?
1973 doğumluyum. Konya’lı bir aileden gelen Mühendis- Devlet Memuru bir baba ve ev hanımı bir annenin 4 çocuktan 3. Kızı olarak Bursa’da doğmuşum. İlkokulu 5 yer, ortaokulu 2 şehir, liseyi tek okul ama 3 ayrı sınıfta bitirdim. Bu nedenle okul yaşamı benim için kayıp, unutulmuş ve bazı çarpıcı anılarla doludur.  Başarılı ve başarılı olmaya doğal olarak güdülü bir çocuktum. Benim için ilginç olan, hep okul birincisi olmak istemiştim, Ortaokulda ikinci olmuş, liseyi 3 yılda da birinci olarak tamamladım, Liseyi dönem birincisi olarak bitirmek benim ilk eğitim dönemimin keyifli anılarından biridir. Üniversitede nerede ilginç meslek var ise onu seçmeye yönelmiştim. Listemin en daralmış şekli ile Uçak Mühendisliği’ne girdim, daha sonra Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme Master’ı yaptım.
Kariyeriniz nasıl ilerledi?
İlk işime devlette Sivil Havacılk Genel Müdürlüğü’nde Teknik Denetici olarak başladım. 5 yıl sonra işin mutfağında olmayı tercih ettim ve danışmanlık, kalite müdürlüğü, şirket kuruluş işleri ve en son teknik müdür olarak çeşitli yurtiçi ve yurtdışı havacılık firmalarının kuruluş ve sistem geliştirme çalışmalarında bulundum. Bilgin Air, ACT Kargo Havayolları, İzmir Havayolları, Sindel Uçuş Okulu’nun kuruluş proje yöneticiliğini yaptım. En son İzmir Havayolları’ndan Teknik Müdür olarak ayrıldım. Yeni kuruluşlar, düzgün yapılanmasına katkıda bulunmak benim için uzmanlık ve arandığım bir alan olmuştu.
 
UÇAKTA OKUDUĞU DERGİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
Şirketinizi kurmaya nasıl karar verdiniz?
Şirketimin adı Nilgün Yetiş Koçluk ve Danışmanlık. Daha kesin olarak artık kurumsal hayatın benim yaratıcılığımı desteklemediğini ve havacılıktaki imkanların ve bakış açısının darlığından, 2013 yılında kurmaya karar verdim. Aslında 8 yıllık bir rüyanın gerçekleşmesi idi. 2005’de Katar’da yoğun maskülen yapılı bir ülke ve şirket, sektörde bir kadın mühendis olarak çalışmanın sıkıntılarını yaşamış, artık “iş yaşamı bana uygun değil, benim biraz zamana ihtiyacım var diyerek dönerken uçakta bir dergide gördüğüm “Yaşam Koçluğu” hakkında okuduklarım ve içindem “ne kadar harika bir iş, insanların potansiyeli gerçekleştirmelerine destek olan harika bir iş” diyerek düşünmem çok etkili olmuştu. Yani ben aslında bir ipucunun peşinden bazen korkarak, bazen vazgeçerek gittim ve 2013 yılında artık çalıştığım iş ortamının yaratıcılığı beslememesi, yönetici olmama rağmen yöneticiliğimi gelştirmeme ve iyi bir ekip yönetimime destek olmaması üzerine bıraktım.

BAŞARI ODAKLI OLANLARA, İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE KOÇLUK YAPIYOR
Nasıl bir hizmet veriyorsunuz?
Başarı odaklı iş sahiplerine, işinin kurmak ya da geliştirmek isteyenlere; liderlere, liderlik basamaklarında hızla tırmananlara ve iş yaşamındaki çok eğitimli ve başarılı kadınlara yönelik dönüşüm koçluğu yapıyorum.
Bugün hangi noktadasınız, sektördeki yeriniz nedir? Bu yılki hedefleriniz neler? 
Hedefim ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığımı artırmak ve insanların hedeflerini gerçekleştirmelerine sadece Türkiye değil dünyada da destek olmak.Bu noktada Türkiye’deki ilklerden biri olmak. Şimdiki konumum ve hedeflerim tanınırlığımı arttırma, gerçekten severek çalıştığım kitleye daha fazla ulaşma ki bu da kendi işini kurmak ve gelştirmek isteyen kalpten çalışan, hayallerinin ve tutkularının pelinden giderek dünyada değilim yapmayı hedefleyen kesime ulaşmak.

TEZCANLIYIM HER ŞEY HEMEN VE ÇABUK YAPILMALI
Şirkette toplam kaç kişi çalışıyor. Bunların kaçı kadın?
Sadece ben çalışıyorum. Gerektiğinde dışarıdan dönemsel, proje bazlı desteklerim oluyor. İşimi daha çok esnek ve online yapabilmeye yönelik kurduğum için zaman zaman proje bazlı işleri delege ediyorum.
Kendinizi bir iş kadını olarak nasıl tarif edersiniz?
Tez  canlı, her şeyin hemen ve çabuk olmasını isteyen bir yapıp var ki bu benim için hem bir zorluk hem de işime enerji veren, tutkulu tarafımı ortaya koymama yardımcı olan pratik tarafımdır.  Bir iş gününde ilk önce sabah rutinimi yapmaya gayret ediyorum.  Sabah rutinin başarılı iş sahipleri için önemli olduğunu öğrendiğimden beri başarılı insanların yöntemlerini kendiminkiyle kombine ederek çalışıyorum. Fiziksel-duygusal-zihinsel ve ruhsal olarak kendimi güne hazırlıyorum. Daha sonra pazarlama faaliyetlerini yapıyor, mevcut projem varsa ona devam ediyor ya da yenisine başlıyor, koçluk görüşmelerimi yapıyorum. Bazen günüme resim çalışmalarımı, ya da yürüyüşü katarak gün içinde dinlenme sürelerimi arıyorum. Görüşmelerimi çoğunlukla skype üzerinden yapıyorum. Yarım günlük veya tam günlük çalışmalarımı yüzyüze yapıyorum.
ARKADAŞIM KADINSIN SENİ ALDATIRLAR DEDİ
Çalışma hayatınızda ve girişimcilikte bir kadın olarak hangi önyargılar ya da engellerle karşılaştınız?
Ilk kendi işimi kurmak istediğimde Katar’daki yabancı bir arkadaşım” sen kadınsın, nasıl yapacaksın, seni aldatırlar” oldu. Ancak daha sonra bu arkadaşımdan koçluk çalışması için iş teklifi aldım. İlk başlarda bu söze pek önem vermemiştim, ama işimi kurma zamanına gelince oldukça emniyetli ve çekingen davranmama sebep olduğunu gördüm. Girişimcilik Türkiye’de çok yaygın olmadığı gibi kadınlar için de çok yaygın değil. Her ne kadar devlet destekliyor gibi görünse de daha çok kırsal kesimi destekliyor, okumamış veya ev hanımlarını. Oysaki daha çok okumuş ve başarılı kadınların kendi işlerini kurmaları yönünde yüreklendirilmeleri ve cesaret kazandırılmaları gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’deki girişimci kadın profili ki yurtdışında da bu böyle daha çok eşlerinin veya ailesinin desteği ile. Yani tek başına girişimciliğe çıkan kadın için daha iyi güvenilir destek ortamları olursa işini kurmak isteyen çok kadına yol açılacaktır diye düşünüyorum. Zira bir kısım kadının da eşleri kendi işlerini kurmalarını engellemektedir. Kadınlarımızın daha fazla cesaretlendirilmeye, desteklendirilmeye ve kaybetse de kazansa da en azından girişimciliğe girmesi için ortamların daha fazla sağlanması gerektiğini düşünüyorum. İş hayatımda çok şükür engelle karşılaşmadım, ancak yardım da pek görmedim. İnsanlar ve arkadaşlarım koçluğun ne demek olduğunu çok bilmemelerinden firmamın ve yaptığım işin tanıtımını yapmak bana kaldı.
 
 MEDİTASYON VE YOGA İMDADIMA YETİŞİYOR
 İş hayatı dışında hafta içi- hafta sonu kendiniz için neler yapıyorsunuz?
İşim geliştirme aşamasında olduğu için haftasonlarım da işle geçiyor diyebilirim.Tabii kendimin araştırmayı seviyor olması da belki hobi ile işi birlikte götürüyor olmama neden oluyor olabilir. Fırsat buldukça resim yaparım. Renklerle oynamak bana harika geliyor.Geçen sene yoğun olmasına rağmen bir karma sergiye 5-6 çalışmamla katılmam benim için çok keyifli bir süpriz olmuştu. İnsan isterse hem iş, hem keyifi bir arada götürebileceğinin bir kanıtı idi. Bazen isteğime göre arkadaşlarımın, ailemin, kardeşlerimin yanına giderim. Şu zamanlar daha yoğun şekilde işime yönelik çalıştığım için keyif alır şekilde çalışarak hobim ve işi birleştiriyorum. Dinlenmek istediğimde yürüyüş, meditasyon, yoga imdadım yetişiyor.
 
KADINLAR KOÇLUK ALSINLAR
Kadınlarına iş hayatlarında başarılı olabilmeleri için ne tavsiye edersiniz? 
Aslında söyleyecek çok şey var yapılacak. Ancak ben üçünü sayayım.
1. Cesaret etsinler, kendilerine güvenlerini geliştirsinler.
2- Para bilinçlerini geliştirsinler,
3- Koçluk alsınlar, özellikle kadınların koçluk almaya daha ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Zira etraftan sürekli baskılayıcı, eleştirel ve negative sesler duymaktan kendilerine ve yapabileceklerine güvenleri azalıp bulundukları mutsuz ortamlarda seslerini çıkarmadan oturmayı ve öfke patlamaların yaşamayı tercih etmek zorunda kalıyorlar.


 
KENDİ HAKLARINI BİLMEYEN KADINLAR ÇOK VAR
Sizce iş hayatında kadınların daha fazla yer alabilmesi, cam tavanların-duvarların ortadan kalkması için neler yapılmalı?
Bu aşağıda yazdıklarım özellikle okumuş kadın için. Sanmayın okumuş kadın birsürü şeyi aştı. Annelerin zorlamaları ile seçim hakkı olmadan okumanın sıkıntıları ile ezik, kendini ve haklarını bilmez orandaki kadının sayısı çok.
 -Kadınlar ilk once kendileri için bir şeyler istemeye hayallerinin peşinde gitmeye hakları olduğuna karar vermeli
·       -  Sınırlarını geliştirmeli, sağlıklı sınırlara sahip olmalı
·       - “Evet” dediğinde gerçekten evet, “hayır” dediğinde “hayır” deme cesaretlerini geliştirmeli
·       - eKendilerini ve feminen prensipleri iyi tanımalı
·       - Bol bol okusunlar, birbirlerini desteklesinler, destek gruplarında yer alsınlar.
- Katılmak isterlerse Facebook’daki (Kadın-İş- Yaşam-Liderlik-) grubuma katılmalarını öneririm: kadınlar özel paylaşımlarımı daha çok grupta yer almaktadır.
  

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

banner274

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 03:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.