Türkiye'de Kurbağa Çiftliği Kuran Tek Kadın

Antalya’da 3 yıl önce kurduğu Froog isimli çiftliğinde yetiştirdiği kurbağaları Avrupa’ya ihraç eden ödüllü girişimci Sinem Güçlü; “ İnatçı ve dışa dönük biriyim. Biz kadınlar, kafamıza koyduğumuz her şeyi gerçekleştirebilecek güce sahibiz” diyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
14 Şubat 2016 Pazar 01:19
Türkiye'de Kurbağa Çiftliği Kuran Tek Kadın
Sinem Güçlü, genç, başarılı bir girişimci kadın. Onun özelliği, Türkiye’de 60- 70 yıldır avlanma yöntemiyle kurbağa ihracatı yapılırken, yetiştirme kurbağa ihracatı yapan ilk kişi olması. Güçlü’nün hayat hikayesinin satır araları ise girişimciliğin püf noktalarını, ip uçlarını gözler önüne seriyor.  Örneğin Ankara Üniversitesi, İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans için gittiği İtalya’da çevresindekileri dikkatli bir şekilde inceliyor, kayıtsız kalmıyor.

FARK ETTİ YATIRIM YAPTI
İtalyanların kurbağa bacağını çok sevdiğini görüyor. Bu küçük farkındalığın ileride onun hayatını değiştireceğini bilmeden Türkiye’ye dönüyor. Bir süre dış ticaret ve uluslararası pazarlama alanında çalışan Sinem Güçlü, yatırım araştırmaları sırasında İtalya’daki o küçük farkındalığı geliyor aklına. Neydi? İtalyanlar kurbağa bacağını çok seviyor. Onlara neden kurbağa bacağı satmayalım? İşte bu sorunun peşinde titiz bir araştırma yapıyor. Türkiye’de kurbağa bacağı ihraç ediliyor ama kurbağa yetiştiren birileri yok. Sinem Güçlü, neden ben olmayayım deyip kolları sıvıyor, işe girişiyor.  Kurbağa çiftliğini, 2013 yılında Kundu’da Aksu Çayı’nın kenarında 15 dönümlük bir alanda 200 bin TL’lik bir yatırımla yenilebilir kurbağa çiftliği kuran kuruyor. Yetiştirdiği kurbağaları ise İtalya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.
 
İHTİYACI BELİRLEDİ ARAŞTIRDI
Şimdi Sinem Güçlü’nün girişimciliğine yakından bakalım mı? Ne yaptı Sinem Güçlü? Bir ihtiyaç belirledi. Nedir o ihtiyaç? Avrupa’da kurbağa bacağının çok sevilmesi. Sonra ne yaptı? Bu ihtiyacı nasıl karşılayabileceğini düşündü? Kurbağa yetiştimeye karar verdi. Türkiye’de 60- 70 yıldır avlanma yöntemiyle kurbağa ihracatı yapılırken, yetiştirme kurbağa ihracatı yapan ilk kişi oldu. Bu başarısıyla da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Kadın Girişimciler Kurulu’nun, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği ’2014 Yılı Antalya’nın Kadın Girişimcileri Yarışması’nda ’İşyeri Açarak Üretim ve Ticaret Yapanlar’ kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
 
FİKİR VE RİSK ALABİLMEK ÖNEMLİ
Gelişen İstanbul’un, Değer Yaratan Kadınları projesi kapsamında söyleşi yapılan Sinem Güçlü, girişimciliğin ne olduğunu şöyle ifade etti; “
Girişimcilik, yalnızca özgün ve yenilikçi bir fikir sahibi olmakla olunabilecek bir şey değil. Bir insanı girişimci yapan, fikrinin yanında risk alarak onu uygulayabilmesidir.” Kurbağa çiftliğini kurarken yaşadığı en büyük sıkıntı olarak örnek alacağı şirketlerin olmamasını gösteren Sinem Güçlü “Biz bu yatırımı yapmaya karar verdiğimizde, önümüzde bu işin ne şekillerde yapıldığına dair bilgi ve örnek alabileceğimiz bir işletme bulunmuyordu. Dünyada uygulanan sistemi ise bizim yetiştiriciliğini yaptığımız türe adapte etmek oldukça zordu. Bu yüzden yatırımı gerçekleştirdikten sonra da zorlu aşamalardan geçmek durumunda kaldık. Sonuçta; bir noktada duyularımızı biraz açık tutarak, yaptığımız etkin bir pazar araştırması bu alana yatırım yapmayı yeterli kıldı sanırım.”diye konuştu.
HEDEFİME ULAŞANA KADAR BIRAKMAM
Kendisini “Cesur, inatçı ve dışa dönük biriyim. Bir şeyi yapmaya karar verirsem yaparım ve hedefime ulaşana kadar da bırakmam.” Sözleriyle tanımlayan Sinem Güçlü sözlerini şöyle sürdürdü;” Bir şeyi öğrenmekten ve bu konuda insanlarla iletişime geçmekten asla çekinmem. Yapılan herhangi bir iş dalının yalnızca erkeklere veya kadınlara ait olduğunu düşünmüyorum. Üretim tesisimizin kurulumunun her aşamasında ben de vardım. Bu nedenle zor aşamaları olsa da; girişimimin her noktasında emeğimin olması her şeyi daha değerli kılıyor.”
 

KİMİ DİNLEMENİZ GEREKTİĞİNİ BİLİN
Sinem Güven, girişimci olmak isteyen kadınlara ise şu tavsiyelerde bulundu; “Biz kadınlar, kafamıza koyduğumuz her şeyi gerçekleştirebilecek güce sahibiz. İş planını ortaya koymadan önce araştırma yapmak tabi ki de çok önemli; fakat kimi dinlememiz gerektiğine iyi dikkat etmeliyiz. Üzerinde durmak istediğim bir diğer nokta da bir işe girerken sadece sonuç odaklı olmamamız gerektiği. Herkes tabi ki büyük hayallerle işini kuruyor. Kimi başarılı, kimi başarısız oluyor. Önemli olan yalnızca para kazanmakmış gibi düşünülüyor; ama bence bu çok yanlış. Kurduğunuz işten beklediğiniz parayı kazanamazsanız ve kendinizi bu yüzden başarısız sayarsanız o ana kadar verdiğiniz tüm emeklerin kıymetini göz ardı etmiş olursunuz. “ 

.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

banner274

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 28.10.2021 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.