Zeynep Benli'nin ev ayakkabısı Boyner'in 'İyi İşleri' ile Divarese'de satılıyor

Boyner'in kadın tedarikçileri için arasında yer alan Zeynep Benli'nin tasarladığı ev ayakkabıları Divarese'de satılıyor..

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
21 Aralık 2018 Cuma 01:09
Zeynep Benli'nin ev ayakkabısı Boyner'in 'İyi İşleri' ile Divarese'de satılıyor

Boyner'in Uluslararası Finans Kurumu ile birlikte 2105 yılında başlattığı "İyi İşler" programı, Boyner Grup'un tedarik zincirinde yer alan kadın girişimcilerin eğitim ve gelişimi desteklemeye devam ediyor.

ABD'nin New York şehrindeki “Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri Toplantısı’nda  örnek program olarak dünyaya anlatılan İyi İşler programının ilk etabında 25 kadın girişimciye 12 hafta süren eğitim verildi. Projenin ikinci etabında ise KAGİDER ile birlikte 2018 yılı içinde yeni kadın tedarikçiler de programa dahil edildi. 

banner274

İşte o kadınlardan biri de Zeynep Benli...  

Boyner'in tedarikçileri arasında yer alan ve aile şirketleri Zeynep Giyim'de Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Zeynep Benli, Türk evlerinde geleneksel olarak giyilen terliklerden yola çıkarak, birbirinden şık ev ayakkabıları üretti. Boyner'in İyi İşler programına katılan Zeynep Benli'nin ev ayakkabısı tasarımları kadın girişimcileri güçlendirme programı "İyi İşler" programı kapsamında Divarese mağazalarında satılmaya başlandı. 

Zeynep Benli, girişim yolculuğunu ve "İyi İşler" programı deneyimini İşte Kadınlar'a anlattı.

ZEYNEP BENLİ KİMDİR?

Sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul'da  1969 yılında doğdum. Saint Pulcherie Fransız Kız Ortaokulu'nun ardından Saint Michel Fransız Lisesi'nden mezun oldum. 

Marmara Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümündeki eğitimimin ardından yurtdışında 6 ay Business English kursu aldım. 

Üniversite günlerimden itibaren 1970 yılında kurulan aile firmamız Zeynep Giyim'de çalışmaktayım. Halen firmada aktif çalışıyor ve yönetim kurulu üyeliği görevimi yürütüyorum.

 Fabula'yı ne zaman nasıl ve neden kurdunuz? Şimdiye kadar satışı nerede gerçekleştirdiniz, gerçekleştiriyorsunuz?

Fabula markasının çalışmalarına Mayıs 2016 gibi başladım ve Eylül 2016'da ürünlerim hazırdı. İlk olarak Rotary Klübü'nün kermesi ile başladım. Daha sonraki sene yine Rotary, Yakamoz Derneği gibi çeşitli kermeslerde ve yakın çevreme satışını gerçekleştirdim. Şu anda Divarese mağazalarında yılbaşı projesi ile ve Londra Notting Hill’de bir Pop Up mağazada satışı devam ediyor.

Fabula ev ayakkabısının özelliği nedir?

Türk geleneklerimize göre evde ayakkabı giymeyip, yine de şık bir şey kullanma ihtiyacı bize Fabula adını verdiğimiz (Fabula = Latince Öykü); ev ayakkabılarını üretmeye başlamamızı sağladı. Ancak bu ayakkabılar yalnızca evde değil dışarıda da giyilebiliyor. Üzeri kadife, keten ve çeşitli tasarım kumaşlarından, nakışlarla ve broşlarla süslenmiş; altı kösele ve içi yüzde 100 deri, tamamen el yapımı özel ayakkabılar.

Boyner'in İyi İşler programına nasıl dahil oldunuz, ne kadar süre ve hangi icerikte eğitim aldınız? Bu programın size katkısı ne oldu, nasıl bir değişim yaşadınız?

Boyner’in programı bildiğiniz gibi kadın girişimcileri ve iş hayatındaki kadınları desteklemeye yönelik bir eğitim programı idi. Biz de Zeynep Giyim olarak Boyner’in tedarikçilerinden olduğumuz için program bilgisi bana geldi ve çok mutlu oldum. 8 hafta boyunca harika katılımcılar, eğitimciler ve dolu dolu bir içerikle eğitim aldık. Programın sonunda İngiltere Liverpool’da gerçekleşen yine kadın girişimcilerin dünya çapında bir araya gelip iş imkanlarını değerlendirdiği ve ikili görüşmelerin yapıldığı SheTrades fuarına çok tecrübeli Kagider üyeleri ve iş kadınları ile birlikte gitme fırsatım oldu.

Burada Kagider’in de ruhunu biraz olsun tatma fırsatı buldum ve gerçekten çok etkilendim. İş hayatının içinde insan kendini yalnız hissediyor ve yaşadığı sorunları bir tek kendisi yaşıyormuş gibi hissediyor. Oysa sorunlar aslında çok benzer. Kagider’de yalnız olmadığımızı, arkamızda her daim yardıma hazır, gerçekten büyük bir kadın gücü olduğunu ve kadınların hayatın zorlukları karşısında ne kadar güçlü olduklarını gördüm ve çok motive oldum.

Divarese'de kaç farklı tasarımda ayakkabınız satılıyor? Özellikleri neler?

Divarese‘te yaptığımız proje de yine kadınların desteklenmesi kapsamında bize yer verilen bir proje. Yaptığımız koleksiyonda ayakkabılar ve

broşlar var. 

Divarese ile olan işbirliğimizin ana teması kadın ve özellikleri. Bunun için seçtiğimiz sıfatları tanımlayan hayvan figürlü broşlarla

koleksiyonumuza bir anlam taşımak istedik. 

İsteyen istediği ayakkabıya istediği broşu alabiliyor. Broşlar 4 farklı hayvan motifi olarak tasarlandı ve her birinin kadına özgü özellikleri ön plana çıkarıldı. 

Başarmak, başarmak için inanmak ve inandığını gerçekleştirmek için çabalamak. Bunlar çok güç gerektiriyor. Çalışan, eve bakan, aynı zamanda güzel çocuklar yetiştirmeye çalışan bir kadının hayatı gibi. İsteyince tüm bunlar oluyor ve yorulduğunuzu hissetseniz de yarım bırakamıyorsunuz.

Bu sizin hayat tarzınız oluyor. Aynı arı kovanlarındaki gibi; tam bir karmaşa gibi gözükse de süper bir organizasyon. Kelebekler gibi zarif, renkli, uyumlu; Örümcekler gibi ince ince işleyerek o değerli ipek kozalarını üretmelerindeki sabır ile; Yusufçuğun yani aşkın sembolünün kendini feda etmesi hikayesindeki gibi en son kendisini düşünerek, cesaretle; İşte bizim hayat tarzımız. Ama bunu seviyoruz ve başarıyoruz.

 

 Bir kadın girişimcilerin yaşadığı en önemli 10 sorun ne sizce?

Bence en büyük zorluk; aynı anda ilgilenmek zorunda olduğu birkaç farklı konuyu birden idare etmek durumunda olması. Ev, çocuklar, iş gibi...  Daha sonra maddi zorluklar ve en son bilgiye ulaşma.

Bir aileye sahip bir kadının başarılı olabilmesi için mutlaka evden desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Bunların dışında kadın olarak başarmanın erkeklere göre daha avantajlı bir durum olduğuna; kadınların daha inatçı, hedefe odaklı, çalışkan, risk alabilen, iletişim becerilerine sahip, empati kurabilen bireyler olarak akıllarına koyduklarını yapabildiklerine inanıyorum.

  

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı.. 

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı,  Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın. 

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 04:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ebru İnan 2020-07-07 18:05:50

Ürünlerinizle tanışma fırsatım oldu. Harika, çok güzel bir hikaye. Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler....

Avatar
Ebru İnan 2020-07-07 18:06:15

Ürünlerinizle tanışma fırsatım oldu. Harika, çok güzel bir hikaye. Tebrik ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Sevgiler....