Meclis’teki cinsel istismar önergesi Türkiye'yi ayağa kaldırdı

Ak Parti'li milletvekilleri tarafından Türk Ceza Kanunu'nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine yönelik önerge, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Meclis’te tartışmalara neden olan düzenlemenin oylaması Salı gününe ertelendi.  

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
18 Kasım 2016 Cuma 10:22
Meclis’teki cinsel istismar önergesi Türkiye'yi ayağa kaldırdı


 
Meclis’teki Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'yla ilgili olarak  Ak Parti'li milletvekilleri tarafından verilen son dakika önergesi, tepkiyle karşılandı. Meclis'te muhalefetin sert tepki gösterdiği önergeye kadın örgütlerinden de tepki geldi.

Tartışma yaratan önerge şöyle;
“Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.”


Meclis'teki oturumda CHP ve MHP milletvekilleri istismarcılara af niteliği taşıdığı gerekçesiyle düzenlemeye karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter'daki hesabından ''AKP tecavüz ettiği çocukla evlenene af getiren önerge verip geçirdi. CHP-MHP birlikte Salı'ya kadar durdurduk'' mesajını paylaştı.


CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Twitter hesabından şu mesajı paylaştı; "AKP yine çocuğu tecavüzcüsüyle evlendirme önergesi getirdi. Olacak iş değil!!! CHP olarak itiraz ediyoruz. MHP de tecavüzcüsüyle evlendirme önergesine karşı CHP'yle aynı tavrı aldı. Önerge kıl payı geçti ama Tartışmalar sürüyor AKP'nin tecavüzcüyle evlendirme önergesi sonrası, Kanundan ilk etapta dört bin kişi yararlanacak ve tahliye olacak. AKP, toplantı yeter sayısı olan 184'ü bulamadığı için, oylama salı gününe kaldı. Hala bir umut var."

MHP'DEN TEPKİ
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise düzenlemeyi kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyerek, "Bundan sonra bu tür sürprizler gelecekse muhalefet daha ihtiyatlı olacak" diye konuştu. 


TAMAMEN ASILSIZ
AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise Twitter’daki mesajında “CHP ve yandaşları cinsel istismar yalanıyla siyasal istismar yapıyor. Tecavüzün meşrulaştırıldığı iddiaları tamamen asılsızdır.”diye yazdı.

TECAVÜZÜ KAPSAMIYOR
Önergede imzası olan Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç ise sosyal medyadaki Twitter hesabından şunları yazdı; Nerede Her kimki tecavüzü tecavüzcüyü savunuyorsa ve bu iğrenç ve aşağılık şerefsiz eylem üzerinden çarpıtarak siyaset üretiyorsa  en az o aşağılık eylemin faili kadar şerefsizdir.Hayatını sadece milletimizin değil, tüm çocukların geleceğine huzuruna sağlığına onuruna Onurlu geleceğine adayan insanlara kirli ve insafsız iftirayı,çarpıtmayı siyaset yapmak zanneten hastalıklı kafalara şifalar diliyoruz. Onurlu geleceğine adayan insanlara kirli ve insafsız iftirayı,çarpıtmayı siyaset yapmak zanneten hastalıklı kafalara şifalar diliyoruz. Tasarı geçmişe dönük. Tecavüzü asla kapsamıyor. Evlenme yaşında olmayan, yani çocukla yapılacak evliliklere de müsamaha yok. CHP her zamanki gibi, Yalan, iftira, istismar ve kirli provokasyon peşinde.Tecavüzcüsüyle evlendirmeye onay iddiası tamamen yalan ve asılsız”


DÜZENLEME TECAVÜZCÜLERİ KAPSAMIYOR
Eleştirilere Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise şu açıklamalarda bulundu;  "Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.

DIŞARIDAKİ KADININ İÇERDEKİ KOCANIN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK İÇİN
Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir. Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK'daki evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) Ak Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK'da 'adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler' başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, Yeni TCK'da; 'kişilere karşı suçlar' kısmında, 'vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar' arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı (Eski TCK.423) Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları, kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır"

KADIN ÖRGÜTLERİ NEDEN İTİRAZ EDİYOR ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

CUMHURBAŞKANI SÜMEYYE ERDOĞAN BAYRAKTAR'IN KURUCULARI ARASINDA OLDUĞU KADEM'DEN DE İSTİSMARLA İLGİLİ DÜZENLEMEYE TEPKİ GELDİ  HABERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

TİKAD'DAN GELEN TEPKİ AÇIKLAMASI İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

KAGİDER AÇIKLAMASI İÇİN BURAYA TIKLAYIN  

Son Güncelleme: 18.11.2016 22:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.