Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu kimdir?

Bakanlar Kurulu'nda yapılan değişiklikle kabinedeki kadın sayısı 2'ye yükseldi. Ak Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Peki Jülide Sarıeroğlu kimdir?

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
19 Temmuz 2017 Çarşamba 18:34
Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu kimdir?

Jülide Sarıeroğlu,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

AK Parti Ankara Milletvekili

AK Parti MKYK üyesi

Çalışma Ekonomisti-Sendikacı

Jülide Sarıeroğlu, 7 Haziran 1979'da Adana'da doğdu. Annesinin adı Kadriye, babasının adı Şadi'dir. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'da tamamlayan Jülide Sarıeroğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu.

Jülide Sarıeroğlu siyasete nasıl girdi?

2008 yılında gerçekleştirilen Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 2.Olağan Kongresinde MKYK üyeliğine seçilen Jülide Sarıeroğlu, bu dönemde İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İŞleri Başkan Yardımclığı görevlerinde bulundu. 

2001 yılında gerçekleştirilen Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları 3.Olağan Kongresi'nde tekrar seçildiği MKYK Üyeliği döneminde Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve 6.Bölge Koordinatörlüğü görevlerini 2014 yılı Kasım ayına kadar sürdürdü. 2014'te ise Genel Merkez Kadın Kolları Halkla İlişkiler Başkanlığı yaptı. 

10 Ağustos 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan Gönüllüleri kampanya ekibinde yer alan Jülide Sarıeroğlu, 2009-2014 yılları arasında Çankaya Belediyesi Ak Parti Belediye Meclis üyeliği yaptı. Belediye Meclis üyeliği süresince 5 yıl boyunca Denetim Komisyonda yer alan Sarıeroğlu, ayrıca AB ve Dış İlişkiler, Emlak ve İstimlak, Hukuk, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği gibi komisyonlarda çalıştı. 

Siyasetin yanı sıra çalışma hayatını HAK- İŞ Konfederasyonu bünyesinde İlk Kadın Sendika Başkanı olarak Öz Sağlık-İş Genel Başkanlığı yapan Sarıeroğlu'nun görevi sırasında, Şubat 2014'te kurulan Öz Sağlık-İş Sendikası ÇSGB Temmuz ayı istatistiklerinde barajı gçeerek Toplu İş Sözleşmesi yapabilecek aşamaya geldi. Ocak 2015 istatistiklerinde ise işkolunun ikinci büyük sendikası oldu. Jülide Sarıeroğlu, sendikacı olarak sağlık iş kolunda ağırlıklı olarak taşeron çalışanlar olmak üzere sendikal örgütlenme çalışmalarını sürdürdü. Öz Sağlık_İş Sendikası Genel Başkanlığı'ndan milletvekili olmak için istifa eden ve HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı olarak görev yapan Sarıeroğlu, 2005 yılından itibaren HAK-İŞ Kadın Komitesi'nin kurumsallaşma çalışmalarına ve 2023 hedefi doğrultusunda HAK-İŞ kadın stratejininin hayata geçirilmesine katkı sağladı. 

KİTAPLARI

Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler isimli bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunuyor. 

banner274

AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, 15 Temmuz gecesi TBMM’ye ilk olarak sendika geçmişi olan vekillerin geldiğini ve TBMM’yi açtığını söyledi.
Sağlık-Sen tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Hayatın Gerçek Kahramanı; Kadınlar’ panelinde konuşan Sarıeroğlu, o gece TBMM’ye Memur-Sen Onursal Genel Başkanı TBMM İdare Amiri ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu ve Aydın Ünal ile birlikte girdiklerini ifade etti. Ahmet Gündoğdu’nun Memur-Sen Onursal Genel Başkanı olduğunu ve çok şey öğrendiği ağabeyi olduğunu söyleyen Sarıeroğlu, kendisinin HAK-İŞ Konfederasyonu’nda çeşitli görevlerde bulunduğunu ve Öz Sağlık-İş sendikasında Genel Başkanlık görevinde bulunduğunu hatırlattı. Aydın Ünal’ın da Hak-İş Basın Müşavirliği yaptığını hatırlatan Sarıeroğlu, sendikal geçmişin o gece hareketlerine yansıdığını, ani karar verme ve kararlı duruşta etkisini gösterdiğini ifade etti.
15 Temmuz gecesinin herkes için olduğu gibi milletvekilleri için de zor geçtiğini kaydeden Sarıeroğlu, ülke olarak felaketin eşiğinden dönüldüğünü kaydetti. Zor bir dönemde vekillik yaptıklarını ifade eden Sarıeroğlu, o gece yaşadıklarını ise şöyle anlattı:


“Hem sendikacı kimliğim hem parti içindeki dönemimde, hızlı refleksle hareket etme kimliğine sahibim. O akşam, ilk Afyon Milletvekilimiz Ali Özkaya, milletvekilleri arasındaki whatsapp grubuna yazdı. ‘FETÖ’cüler darbe yapıyorlar, Hava Kuvvetleri merkezli bir darbe girişimi’ dedi. Kendisini aradım, sokaklardaydı, zaten. Olayın ciddi olduğunu, kime ulaşılabilirse, herkese haber verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine, ilk olarak ağabeyim, Memur-Sen Onursal Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu aradım. Ahmet Gündoğdu ve Aydın Ünal’la TBMM’de buluşmak üzere sözleşmiştik. TBMM’ye geldiğimizde, güvenlik gerekçesiyle içeri alınmak istenmedik. Ahmet Gündoğdu vekilimizin kararlı ve sert tutumu ile kapıları açtırdık ve içeri girdik. Her yer karanlıktı. Önce, Ahmet Bey’in odasının anahtarlarını bulduk, açtık. Bu sırada diğer vekillerimiz de gelmeye başladı. Genel Kurulun açılması için, TBMM Başkanı ile görüştük. Anahtarları zorla bulduk. Şalterleri kendimiz açtık. Vekiller olarak, kapıyı, ışıkları, ses sistemlerini kendimiz açtık. Zor dönemde vekillik yapmayı nasip etti. Tarifi imkansız bir acı yaşadık. Şehitlerimizin geride kalan aileleri, bize birer emanet.”
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise yaptığı konuşmasında, 28 Şubat’a payanda olan sendikalardan, millet iradesinin bekçisi, milletin yanında olan sendikalar dönemine gelindiğini söyledi. Memur-Sen ve Hak-İş’in bu anlamda büyük bir misyon üstlendiğini söyleyen Memiş, “28 Şubat’ta bazı sendikacılar, darbecilerin ateşine odun taşırken, biz gücümüz nispetinde yangını söndürmek için su taşıyorduk. Bu milli duruşumuz, kamu görevlilerinin ve milletimizin bize karşı teveccühünü artırdı. Memur-Sen’in, Hak-İş’in büyümesi demek, milli iradenin daha da yüksek sesle dile gelmesi demekti. Onursal Genel Başkanımız Sayın Ahmet Gündoğdu’nun başkanlığı zamanında düzenlediğimiz Ortak Akıl mitingleri ile darbecilerin önüne set çektik” şeklinde konuştu. 15 Temmuz darbesinde, TBMM’nin sendikal geçmişi olan milletvekilleri tarafından açılmasının ve bu mücadelenin öncüsü olmalarının, sendikaların misyonu açısından önemli olduğunu söyleyen Memiş, milletten yana, milli iradeden yana, hak ve özgürlüklerden yana olmanın hem varlık sebepleri hem de ülke için önemini ifade etti.

.

.

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 04:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emine 2018-03-31 17:17:59

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:18:16

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:18:31

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:18:47

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:19:22

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:19:46

Sayın başkanım ben devlet hastanesinde kilınik destek olarak calismaktaydım fakat geçiçi olarak 4 aralıkta çalışamadım raporlu olan olmayınca onedenle kadroma ret geldi bizlerede kadro hakı verilmesini bir umutla bekliyoruz

Avatar
Emine 2018-03-31 17:27:29

Sayın bakanım ben adana devlet hastanesinde kılinik destek olarak geçici personel olarak çalışmaktaydım fakat 4 aralık şartından kadroma ret geldi o tarihte.rapor alan olmayınca bende çalışamadım Sayın bakanım sizlerden ricam bizlerede kadro imkanını sağlamanızı saygılarımla arz ederim

Avatar
Emine 2018-03-31 17:27:52

Sayın bakanım ben adana devlet hastanesinde kılinik destek olarak geçici personel olarak çalışmaktaydım fakat 4 aralık şartından kadroma ret geldi o tarihte.rapor alan olmayınca bende çalışamadım Sayın bakanım sizlerden ricam bizlerede kadro imkanını sağlamanızı saygılarımla arz ederim