Bilim kadını Hilal Demir Kıvrak, yakıt pili üzerinde çalışıyor

L'Oréal’in ‘Bilim Kadınları İçin’ programına seçilen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hilal Demir Kıvrak, " Pd-Ag ve Pd-Ag-Cr Çekirdek/Kabuk/Küme Formik Asit Yakıt Pili Anot Katalizörlerinin Nanotasarım ile Sentezi, Karakterizasyonu ve Formik Asit Yakıt Pili Uygulamaları" çalışmasını anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Temmuz 2017 Cumartesi 13:55
Bilim kadını Hilal Demir Kıvrak, yakıt pili üzerinde çalışıyor

Doç. Dr. Hilal Demir Kıvrak (Yüzüncü Yıl Üniversitesi)

21 Eylül 1980 yılında Bursa'da doğdum. Bilime olan ilgim küçük yaşlarda başladı. İlk okulda güneş sistemini öğrendiğimizde uzayın gizemi beni çok etkiledi. Astronot olmayı ve kendimi gökyüzünde yeni şeyler keşfederken hayal ederdim. Liseyi Bilecik'te okudum. Lise yıllarında ise Profesör olmayı hayal ederdim. 1998 yılında Üniversite sınavına girdim ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandım. Üniversiteye başladığımda akademisyen olmanın tam anlamı ne olduğunun öğrenmeye başladım ve çok çalıştım. 2002 yılında bölüm ikincisi olarak mezun olduğumda artık kararımı vermiştim ve akademisyen olmak istiyordum. 2003 yılında ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünde lisans sonrası Doktora programına başladım. Aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Artık hayalini kurduğum mesleğe ilk adımımı atmıştım ve çok mutluydum. Doktora sürecinin olduğu kadar Yurt dışı deneyimi de kariyer gelişiminde bana büyük katkılarda bulundu. 2009 yılında Tübitak bursu ile gittiğim ABD'de Iowa State Üniversitesinde 7 ay süre ile çalıştım. 2009 yılında 1 ay ve 2011 yılında ise YÖK bursu ile 3 ay gittiğim Darmstadt Teknik Üniversitesinde ise nanomalzemelerin sentezine yönelik yeni teknikler öğrendim. 2011-2013 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde 2 yıl süre ile Dr. Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. 2013 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Yrd. Doç. olarak göreve başladım. 2006 yılında evlendim. 2013 yılında ilk çocuğum Oğuz Ege doğdu. 2015 yılında ise ikinci çocuğum Defne Sultan Doğdu. 2016 yılında Doçent oldum. Birkaç ay içerisinde Doçent olarak atandım. 2016 yılı Şubat ve Ağustos ayları arasında 6 ay bölüm başkan yardımcılığı yaptıktan sonra Ağustos ayında Bölüm başkanlığına atandım ve yaklaşık 1 yıldır Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktayım. 19 makalem, iki kitap bölümüm, 60 üzerinde kongre katılımım var. 9 Tübitak projesinde çalıştım. 3'ünde yürütücülük yaptım.  Araştırmamın başlığı Pd-Ag ve Pd-Ag-Cr Çekirdek/Kabuk/Küme Formik Asit Yakıt Pili Anot Katalizörlerinin Nanotasarım ile Sentezi, Karakterizasyonu ve Formik Asit Yakıt Pili Uygulamaları.

Günümüzde enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları oldukça önemlidir. Özellikle elektrik enerjisi insanların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu yüzden bilim insanları yoğun bir biçimde yeni enerji kaynaklarını araştırmaktadırlar.  Fosil yakıtların giderek azalması ve fosil yakıtların enerji üretiminde kullanılmalarının neden olduğu olumsuz çevresel etkiler, yakıt pilleri gibi son yıllarda üzerinde yoğun olarak çalışılan alternatif enerji teknolojilerine yönelmeyi zorunlu kılmaktadır. Günümüzde, taşınabilir cihazlarda (portatif uygulamalar) yakıt pilinin kullanımına yönelik pek çok çalışma yürütülmektedir. Enerji santralleri gibi büyük ölçekteki sabit uygulamalarda yakıt pillerinin ticarileştirilmesi halinde (i) genellikle yerleşim merkezlerinin dışında kurulan dev santraller yerlerini, daha bölgesel ya da yerel enerji santrallerine bırakabilecek, böylelikle enerji iletim hatlarının daha da azaltılabilmesi ve kayıpların düşürülebilmesi temin edilebilecektir, (ii) yerleşim alanlarının dışındaki bölgelerde daha özel enerji gereksinimleri, yerinden yakıt pilleri ile sağlanabilecektir, (iii) evlerde de başlangıçta yedek güç kaynağı olarak yakıt pilleri kullanılabilecektir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar DFAYP teknolojisinin hidrojen yakıt pilleri ve alkol yakıt pilleri ile mukayese edildiğinde zehirli olmaması ve yüksek derişimlerde çalışılmasına izin vermesi ile daha avantajlı bir teknoloji olduğunu göstermiştir. Formik asit yakıt pillerinin ticarileşmesinin önündeki en büyük engel anot ve katotta kullanılan değerli metal katalizörlerinin yüksek maliyetleri ve bu katalizörlerin yakıt pilinin çalışma sıcaklıklarında oluşan karbon monoksit gibi ara ürünlerin yüzeye adsorplanması ile zehirlenmesidir. Etkili nano mühendislik katalizör sentez yöntemleri ile nano katalizörlerin kristal yapılarının, yüzeyin elektronik ve kimyasal yapısının ayarlanması ile yüksek aktiviteye sahip yapısında daha az değerli metal bulunduran nano katalizörlerin sentezlenmesi yakıt pilinin verimini arttırmasının yanında maliyetini de düşürecek ve DFAYP teknolojisinin ticarileşmesinin yolunu açacaktır. Bunun için dünyanın dört bir tarafından bilim insanları çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedirler.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

banner274

  

Son Güncelleme: 16.02.2021 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.