BOUN Girişimcilikte Fark Yaratacak

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi kapılarını açtı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Haziran 2016 Perşembe 01:27
BOUN Girişimcilikte Fark Yaratacak
 
Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrenciler, genç mezunlar, girişimciler ve kurumsal şirketlere yönelik çalışmalarına başladı.  

Merkezin açılışı nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın,Çaycı ve evebirilazim.com'un kurucusu Veysel Berk gibi Boğaziçi mezunu ünlü girişimcilerin yanı sıra, Chapputz isimli geri dönüşüm markasıyla dikkatleri çeken Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Yasin Sert gibi genç kuşak girişimciler de başarı hikâyelerini paylaştı.

Girişimcilik denince ilk akla gelen isimlerden olan Nevzat Aydın’ın merkeze maddi ve manevi olarak her desteği vereceğine söz vermesi ve bunu tüm iş dünyası ve mezunlardan talep etmesi sevinçle karşılandı.

Girişimcilik Merkezi'nin sorumluluğu 
Merkezin yönetimini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm başkanı Prof. Dr. Stefan Koch ve Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören'de. Açılış etkinliğinde konuşan Prof. Dr. Stefan Koch, bu merkezle girişimciliği aktive edecek kaynakları farkındalık ve eğitim yoluyla geliştirmeyi amaçladıklarını bu sayede
girişimcilik eko sistemine değer yaratmak için gerekli tüm kaynaklar arasında köprüler kuran bir platform olacağını söyledi.
Girişimcilik Eko Sisteminde Öncü Olmak İstiyoruz
Merkezin uluslararası ve yerel önde gelen üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları ile işbirliği içinde olacağını ifade eden 
Prof. Dr. Stefan Koch; “Amacımızı öncelikle öğrencilerimizden başlamak üzere herkesi ve iş dünyasını girişimcilik konusunda bilinçlendirmek olarak belirledik. Bu durum, eğitim, araştırma, bilgi üretimi ve kişilere destek konularında birçok inisiyatifte bulunmayı gerektiriyor. Girişimcilik eğitimi, yeni girişimlerin ve girişimciliğin gelişmesi için kesinlikle gerekli. Ancak bu eğitimin nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar yapılması gerekiyor. Biz de bu sebeple yalnızca bu eğitimin verilmesi konusunda değil tüm ekosisteme katkı sunacak şekilde bir bilgi üretimi konusunda öncü olmak istiyoruz. Dolayısıyla merkezin çalışmaları şu gibi sorulara cevap arayacak: “Neden bazı insanlar fırsatları yakalamada ve yaratmada bir yeteneğe sahipken bazıları bunu yapmakta geride kalır? Neden bazıları iş fikirlerini ve hayallerini gerçeğe dönüştürmede başarılı iken birçokları bu konuda başarısız olur? Başarılı ve başarısız girişim hikâyelerinden neler öğrenebiliriz? Köklü kurumlar girişimci yapılar ile içeride ve dışarıda nasıl etkili ve verimli bir şekilde çalışabilirler?” 
Merkezin rolü, misyonu ve neyi amaçladığı üzerine kapsamlı bir sunum yapan Girişimcilik Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören ise Boğaziçi Üniversitesi’nin girişimcilik kültürünü oluşturan temel unsurlardan bahsederek 2000’lerin başından bu yana girişimcilik derslerinin akademik programda yer aldığını vurguladı. Aygören şunları söyledi: “Bu merkez ile dünya ile rekabet edecek yenilikçi şirketlerin Türkiye’den çıkmasına zemin hazırlamak istiyoruz. Bu merkez, bu eforların ilki olmayacak ancak mevcut yapıların çalışmasını güçlendirici ve bu yapıları Boğaziçi Üniversitesi değerleri ile birleştirici bir etkiye sahip olacak. Dolayısı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin sağladığı rekabet avantajını kişilerin ve kurumların kendilerine has rekabet avantajına dönüştürmesine yardımcı olmak istiyoruz. Girişimcilik bize göre bir zihin yapısı. Bu zihin yapısına sahip olanlar bulundukları her ortamda statükoyu sorgular, gözlem yapar, fırsatları yakalar, dener, yanılır, öğrenir ve değişim yaratabilir. Bunları yaparken de kısa vadeli çıkarlara değil uzun vadeli değer yaratmaya ve sürdürülebilir olmaya odaklıdır. Daha çok kişinin bu zihinsel değişime ulaşması için ilham, heyecan ve cesaret veren hikayeleri ortaya çıkarmayı ve daha çok paylaşmayı hedefliyoruz.”
 
Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu Boğaziçi Üniversitesi’nde tam zamanlı bulunan beş isimden oluşuyor: Prof. Dr. Stefan Koch (İşletme Bölüm Başkanı), Prof. Dr. Mine Uğurlu (İşletme bölümü öğretim üyesi), Doç. Dr. Sumru Akçan (Yabancı Diller Bölümü öğretim üyesi) , Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören (Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi) ve Bülent Üner (Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü).
 
Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi danışma kurulunda ise şu isimler yer alıyor: Prof. Dr. Ayşegül Toker (Boğaziçi Üniversitesi İİBF Dekan), Prof. Dr. Lale Akarun (Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yard.), Sina Afra (Girvak), Didem Altop (Endeavor), Nevzat Aydın (Yemek Sepeti), Melih Ödemiş (Yemek Sepeti), Joachim Behrendt (BIC), Emrah Yalaz (String Ventures), Timuçin Bilgör (BUBA), Burak Büyükdemir (Etohum), Kerem Alper (Atölye İstanbul), Samir Deliormanlı (Koç Holding), Ali Karabey (212), Nafiz Karadere (Garanti Bankası), Eren Soyak (Lifemoto), Hasan Süel (Vodafone), Mahmut Ünlü (Unlu&Co), Emre Zorlu (Zorlu Holding) ve Can Yücaoğlu (TÜSİAD). 

Son Güncelleme: 17.06.2016 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.