Doç. Dr. İmren Hatay Patır, sudan hidrojen üretiyor

L'Oréal’in ‘Bilim Kadınları İçin’ programına seçilen Selçuk Üniversitesi araştırma görevlisi Doç. Dr. İmren Hatay Patır

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Temmuz 2017 Cumartesi 13:45
Doç. Dr. İmren Hatay Patır, sudan hidrojen üretiyor

Doç. Dr. İmren Hatay Patır (Selçuk Üniversitesi)

Üniversiteyi kazandıktan sonra bilim insanı olmayı her şeyden çok istedim. Bu nedenle lisans eğitimim boyunca çok çalışıp 2003 yılında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden birincilikle mezun oldum ve aynı bölümde lisansüstü eğitimime başladım. 2005 yılında Lisansüstü eğitimimi tamamladım ve aynı yıl Araştırma Görevlisi olarak Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizikokimya ABD'da göreve başladım. Doktoram sırasında İngiltere ve Polonya ülkelerinde bilimsel araştırmalarda bulundum ve doktoramı TÜBİTAK Yurt İçi-Yurt Dışı Bütünleştirilmiş Doktora Burs programı kapsamında, Selçuk Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim dalı ve İsviçre/Lozan da bulunan EPFL Enstitüsündeki Fizik ve analitik elektrokimya laboratuvarında (LEPA: LABORATORY OF PHYSICAL AND ANALYTICAL ELECTROCHEMISTRY) 2010 yılında Prof. Dr. Mustafa Ersöz ve Prof. Dr. Hubert Giarult danışmanlığında tamamladım. Yine EPFL Enstitüsünde davetli olarak bir yıl doktora sonrası araştırmacı olarak bulundum. 2012 yılında dünyada oldukça önemli bir yere sahip ve geleceğin Enerjisi olarak adlandırılan “Hidrojen Üretimi” konusunda Uluslararası COST-TÜBİTAK projesini yürütücü olarak çok sayıda makale çalışması yayınlayarak tamamladım. Bu COST-TÜBİTAK aksiyonu kapsamında aksiyon yönetim komitesi üyesi (MC member) olarak yurtdışında Türkiye’yi temsil etme fırsatı buldum. 2013 yılında Üniversitelerarası Kurul’dan Kimya Doçentlik unvanını aldım. Halen TÜBİTAK-1003 projesi yürütücülüğü, TÜBİTAK-1001 projesi, Avrupa Birliği Projeleri, COST-TÜBİTAK projesi, Selçuk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri, SANTEZ ve DPT gibi pek çok projede Yürütücü ve Yardımcı Araştırmacı olarak görev almış ve almaya devam etmekteyim. Bunların yanında SCI kapsamındaki yüksek etki faktörlü “Angewandte Chemie International Edition, “Journal of the American Chemical Society “Energy and Environmental Science gibi dergiler başta olmak üzere çok sayıda makale yayınlayarak, ulusal ve uluslararası konferanslar da bildiri sundum. Son olarak 2016 yılında KİMYA alanında Türkiye Bilimler Akademisinin Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme programı çerçevesinde ödüle layık görüldüm.

banner274

Araştırmamın başlığı; Metal Oksit-Karbon Nanotüp Temelli Nanokompozit Malzemeler Kullanılarak Sudan Hidrojen Üretilmesi. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde 21. Yüzyılın enerjisi olarak bilinen hidrojen enerjisi dünyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Hidrojen, çevreye zararı olmayan en temiz enerji kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle dünyada bu enerji sistemine küçük ya da büyük ölçekli olmak üzere pek çok yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye’nin Hidrojen Enerjisinin önemini bir an önce kavrayıp gerekli adımları atması ülkemizi enerji ithal eden ülke konumundan ihracat eden ülke konumuna getirecektir. Biz projemizde ucuz ve verimli hidrojen elde edilmesini sağlayabilecek katalizörlerin geliştirilmesini amaçlamaktayız. 

Son Güncelleme: 08.07.2017 14:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıfat patir 2018-07-19 11:27:34