Mor Sertifika ile yüzbinlerce öğrenciye eşitlik eğitimi veriyorlar

Sabancı Vakfı ile Sabancı Üniversitesi’nin Mor Sertifika Programı ile 350'ye yakın öğretmen toplumsal cinsiyet eşitliği sertifikası aldı. Üç binin üzerinde öğretmen ise atölye çalışmalarına katıldı. Öğretmenler ise cinsiyet eşitliği eğitimlerini yüzbinlerce öğrenciye ulaştırdı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
12 Şubat 2018 Pazartesi 11:00
Mor Sertifika ile yüzbinlerce öğrenciye eşitlik eğitimi veriyorlar

Mor Sertifika Programı için çalışan Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Ayşegül Taşıtman, Sibel Irzık, Ruken Alp, Deniz Tarba Ceylan ve Betül Sarı, Milliyet gazetesinde yayınlanan haberde çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 2007’den beri bu projenin içinde olan Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve SU Gender Eski Direktörü Sibel Irzık, Sabancı Üniversitesi’nin projeye nasıl dahil olduğunu anlattı: “O zamanki rektörümüz Tosun Terzioğlu, Sabancı Vakfı’nın içinde bulunduğu bu projede üniversitemizin de yer almasını istedi. Öğretim üyelerine haber verdi. Bizim de aklımıza her zaman olduğu gibi eğitim geldi. Eğitimlerle cinsiyet eşitliği adına bir şeyler yapmak istedik.”

Sayısız öğrenciye ulaştı

Gönüllü olduktan sonra İstanbul’a gelerek eğitim alıp sertifikalarına kavuşan öğretmenlerin sayısı 350’ye yakın, projelerin atölyelerine katılan öğretmenlerin sayısı ise üç binin üzerinde. Fakat işin içinde öğretmenler olduğu için bu proje kapsamında verilen eğitim yüzbinlerce öğrenciye ulaşmış durumda. Mor Sertifika Programı Asistanı Betül Sarı tek bir örnekle anlatıyor: “2007’de, ilk sertifika programına katılan öğretmenlerden biri bizden aldığı eğitimi 5 bin öğrencisine verdiğini anlattı. İnanılmaz rakamlar söz konusu…” Mor Sertifika Programı Koordinatörü Ayşegül Taşıtman ise programın başarısının sırrını açıklıyor: “Bu programın başarısının sırrı sadece eğitim, sertifika vererek yetinmemesi. Biz belli aralıklarla daha önce gittiğimiz illeri tekrar ziyaret ederek takip toplantıları yapıyoruz. Böylece gelişimi takip ediyoruz.”

Takip toplantılarından öğrenilen, verilen eğitimlerin dilden dile dolaştığını kanıtlayan bir şey daha var: Anlatılanlara göre bu eğitimi alan kadınlar arkadaşlarıyla buluştukları zaman ya da yaygın olarak organize edilen “gün”lere katıldıklarında bu program sayesinde öğrendiklerini arkadaşlarıyla da paylaşıyormuş. Ki bu da programın en büyük başarılarından biri olmalı.
Yine Taşıtman’ın anlattıklarına göre öğretmenlerden alınan geribildirimler programın şekillenmesinde büyük katkı sağlamış. Taşıtman “Öğretmenler ‘Keşke bu eğitimi henüz öğrenciyken alsaydık’ dediği zaman eğitim fakültelerinde de bu programı sürdürmeye karar verdik. Geribildirimler çok önemli oldu bizim için. 2016’da eğitim fakültesi öğrencileriyle çalışmaya başladık” diyor. Bugünlerde Mor Sertifika Programı’nın beş ayağı var: Akademisyen ve uzman eğitimcilerin katıldığı Mor Sertifika Programı Yaygınlaştırma Çalışması; lise öğretmenlerinin katıldığı Mor Dosya; eğitim fakültesi öğrencileri için başlatılan Genç Mor Sertifika; ilköğretim öğrencilerinin katıldığı Genç Mor Sertifika ve STK’ların katıldığı Toplumsal Cinsiyet Sertifika Programı…

 Eğitimlerde neler yaşanıyor?

Sibel Irzık eğitim sırasında katılımcılar arasında yaşanan tartışmaların faydalı olduğu görüşünde: “Bir ilde 30-40 öğretmeni topladığınız zaman aralarında belirli görüşten mutlaka bir-iki öğretmen çıkıyor. “Toplumsal cinsiyet nedir?” diyoruz. Çoğunlukla kavramdan haberdar olmuyorlar. Birkaç kişi çıkıp “Fıtrat” diyor tabii ki. Ama diğer meslektaşlarının onlarla karşı çıkması, onlarla tartışması çok daha yararlı oluyor.” Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Deniz Tarba Ceylan ise başka bir örnek veriyor: “Eğitimlerde bazen “İşte Böyle Güzelim” adlı bir tiyatro okuması yapıyoruz. Kadın olmak üzerine yapılan söyleşilerden derlenen bir metin. Farklı kadınlarla yapılan söyleşiler… Dirençli görünen kocaman bıyıklı ve kaybettiği saçlarıyla “baba” gibi görünen erkek öğretmenlerin de bu okumayı yapmak için gönüllü olduğunu görüyoruz. Dönüşümü de bu gibi şeylerle hissediyoruz.”

MOR SERTİFİKA NEDİR?

Mor Sertifika Programı

Mor Sertifika Programı İstanbul, İzmir, Kars, Nevşehir, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’daki lise öğretmenlerinin eleştirel toplumsal cinsiyet bakış açısını geliştirmeye yönelik bir eğitim programıdır.

2007-2010 yılları arasında uygulanan program kapsamında toplam 2144 öğretmen, öğrenci ve kadın seminerlere ve eğitimlere katılmıştır. Ayrıca, 206 lise öğretmeni İstanbul’da Sabancı Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen bir haftalık programa katılıp ‘Mor Sertifika’ almaya hak kazanmıştır. ‘Mor Sertifika’ Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında hizmet içi eğitim olarak sayılmaktadır.

Mor Sertifika Programı'nın Hedefleri:

Bu programın hedefleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

· Toplumsal cinsiyet çalışmalarının lise eğitimi içinde ana akımlaşmasını, bu konudaki duyarlılığın derslere ve okul içi etkinliklere yansımasını sağlamak

· Lise öğretmenlerinin ve onlar aracılığıyla liseli gençlerin kadınların insan hakları konusundaki farkındalıklarını artırmak

· Katılımcılar arasında toplumsal cinsiyet üzerine ortak bir dil oluşturmak

· “Öğrenmeyi öğrenme” prensibine odaklanmak; lise öğretmenlerini toplumsal cinsiyet bilinciyle eğitim stratejileri geliştirme konusunda güçlendirmek ve desteklemek

Mor Sertifika Programı'nda eğitim verilen modüller aşağıdadır:

· Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm

banner274

· Matematik - Doğa Bilimlerinde Toplumsal Cinsiyet

· Edebiyat ve Toplumsal Cinsiyet

· Kadın ve Medya

· Osmanlı Tarihi ve Toplumsal Cinsiyet

· Ders Kitaplarında Toplumsal Cinsiyet

· Şiddetten Ne Anlıyoruz?

· Cinsel Taciz Atölyesi

· Ergen Ruh Sağlığı - Kadın Ruh Sağlığı

· Toplumsal Cinsiyet Atölye Çalışması: "Kolaylaştırma", "Teoriden Pratiğe", "Değerlendirme Anketi"

Son Güncelleme: 12.02.2018 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.