Sabancı'da büyük başarı, Melsa Ararat, yeniden ICGN YK üyesi

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, 26 trilyon $ varlığı yöneten varlık yöneticilerini ve yatırımcılarını bir araya getiren Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı – ICGN (International Corporate Governance Network) yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Ağustos 2016 Çarşamba 08:48
Sabancı'da büyük başarı, Melsa Ararat, yeniden ICGN YK üyesi


Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat, Londra’da düzenlenen genel kurul toplantısında Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı - ICGN (International Corporate Governance Network) Yönetim Kurulu’na yeniden seçildi. Melsa Ararat, ICGN’in guvernörü olarak seçilen ilk ve tek akademisyen olmaya devam ediyor.

Melsa Ararat 2002 yılında Sabancı Üniversitesi ve TÜSİAD’ın işbirliği içinde kurduğu Kurumsal Yönetim Forumu’nun direktörü olarak sermaye piyasalarının uluslararası yatırımcıları cezbedecek regülasyonları hayata geçirmesi konusunda öneriler geliştirdi ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin oluşturulması aşamasında BIST yönetimi ile çalıştı. Yatırımcılar adına hareket eden CDP’nin İklim ve Su Programlarının Türkiye’de hayata geçirilmesinde öncülük eden Ararat aynı zamanda İklim Bonosu İnisiyatifi (CBI) Danışma Kurulu Üyesi.Ararat 2013 yılından beri Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği TKYD’nin Akademik Kurulu’nun başkanlığını da yürütüyor.
 
YK'LAR YETERİNCE BAĞIMSIZ DEĞİL
Türkiye piyasasını kurumsal yönetim açısından değerlendiren Melsa Ararat “Kurumsal yönetimi ekonomik olarak halka açık şirketlere yatırım yapanların bu yatırımlarından makul bir getiri elde etmelerini sağlayan sevk ve idare sistemi olarak tanımlarsak bu sistemin iyi çalışmasında iki ana unsurun belirleyici olduğundan söz edebiliriz; piyasalar aracılığı ile kurumsal yatırımcılar ve yönetim kurulları. Maalesef bizde her iki unsur da etkin değil. Sermaye piyasalarının sığlığı ve halka açılma oranlarının düşüklüğü kurumsal yatırımcıların etkin olmasını engelliyor. Piyasa şirketleri disipline etme rolünü etkin olarak yerine getiremiyor. Diğer yandan yönetim kurulları pek çok şirkette formalite olmaktan öte gitmiyor veya üyeleri büyük ortakların kontrolünde oluşturulduğu için ya gerekli yetkinliğe sahip değil ya da yeterince bağımsız değil. Geriye kalan tek yol kural ve düzenlemeler. Bundan dolayı bizde şirketler hep kurallardan ve düzenlemelerden şikayet ederler ve bazen de yeni kuralları hafifletmeyi veya uygulamaya konmalarını geciktirmeyi başarırlar” diye ekledi.

 
YÜKSELEN PİYASALAR YATIRIMCILARIN GÜNDEMİNE GİRER
Melsa Ararat ICGN’in üyeleri arasında BIST şirketlerinin işlem gören paylarını en yüksek oranda ellerinde tutan uluslararası kurumsal yatırımcıların da yer aldığına dikkat çekerek önümüzdeki dönemde Avrupa’nın büyüme beklentilerinin zayıf kalmaya devam etmesi nedeniyle yükselen piyasaların tekrar yatırımcıların gündemine girebileceğini belirtti.Ararat bu sene ilk defa SPK temsilcilerinin de San Fransisco’da toplanan ICGN yıllık konferansına davet edildiğini işaret etti. Ararat “İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda şirketlerin uzun vadeli kurumsal yatırımcılarıyla ilişkilerini canlı tutmalarını ve karşı karşıya kaldıkları riskleri nasıl yönetecekleri konusunda açık olmalarını öneririm.Genel kurullarını henüz yapmamış şirketlerin ise yönetim kurullarını uluslararası tanınırlığı olan yabancı bağımsız yönetim kurulu üyeleriyle güçlendirilmelerinin kurumsal yatırımcılara risklerin daha iyi yönetileceğine dair olumlu bir sinyal verebileceğini düşünüyorum” dedi.
 
 
ARARAT'IN KUTLUYORUM
Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Ülengin “Fakültemizin uluslararası platformlarda mevcut başarılarına eklenen bu başarı için Sn. Melsa Ararat’ı tüm içtenliğimle kutluyorum. Özellikle gelecek nesillerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmeleri için bugün büyük bir çaba sarfetmemiz gerektiğine inandığım iklim değişikliği, kadının güçlendirilmesi gibi konularda yoğun bir çaba sarfetmemiz gereken bu günlerde Melsa Ararat’ın Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı Yönetim Kurulu’na yeniden seçilmesinin gururunu yaşıyorum” dedi.
 
Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı Hakkında
ICGN, 1995 yılında İngiltere kanunlarına göre kurulmuş Londra merkezli ve kâr amacı gütmeyen bir şirkettir. 26 trilyon dolar varlığı yöneten varlık yöneticilerinin ve yatırımcıların önderliğinde kurumsal yönetim profesyonellerini biraraya getiren ICGN dünyada kurumsal yönetimin iyileştirilmesi amacıyla ilkeler, rehberler ve beyanatlar yayınlayarak yatırım sektörünü ve finansal politikaları etkiliyor. ICGN küreselsermaye piyasaları ve finans sektörünü ilgilendiren tüm platformalarda da etkin olarak yer almaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Son Güncelleme: 04.08.2016 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.