Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers’e Uluslararası Ödül

Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers’e 2017 Rammal Ödülü Fransa’da düzenlenen törenle verildi. Akdeniz bölgesinde ileri düzeyde bilim yapan bilim insanlarına ya da gruplara verilen Rammal Ödülü’nün 2017 yılındaki sahibi Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers, 2002-2018 yılları arasında Sesame Bilimsel Danışma Komitesi’nin de Başkanlığını yaptı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Ağustos 2018 Çarşamba 15:40
Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers’e Uluslararası Ödül

 

2017 ve 2018 Rammal Ödülleri, bu yıl 80 ülkeden 4000 den fazla katılımcıyla 9-14 Temmuz tarihleri arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleşen (EuroScience Open Forum) ESOF kongresinde verildi. Aynı kongrede ESOF Avrupa Genç Bilim insanları ödülleri de dağıtıldı. ESOF, EuroScience organizasyonunun iki yılda bir düzenlediği Avrupa’daki en büyük disiplinler arası konferans.

ESOF ve aynı zamanda Rammal Ödül Jürisi Başkanı Prof. Lauritz Holm-Nielsen, düzenlenen törende Rammal Madalyasını verirken Prof Sayers’in (Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı) EMBL Hamburg laboratuvarındaki öncü çalışmalarını, Sabancı Üniversitesi kuruluşu sırasındaki katkılarını ve yapısal biyoloji alanını Türkiye’ye getirmek üzere yaptığı öncü çalışmaları vurguladı.

SESAME PROJESİNDE ÖZVERİLİ ÇALIŞMALAR YAPTI

Prof. Holm-Nielsen ayrıca, Prof. Sayers’in SESAME Bilim Danışma Kurulu Başkanı sıfatıyla, Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde evrensel düzeyde araştırmalarda kullanılmak, bu ülkeler arasında bilimsel ve kültürel bağların kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak ve siyasi düzeyde işbirliğinin ötesinde, bölgenin genç ve deneyimli bilim insanlarının kaliteli ve çığır açıcı araştırmalar yürüteceği SESAME projesinde yaptığı özverili çalışmalar için de bilim kadını Zehra Sayers’in ödüllendirilmesinin elzem olduğunu vurguladı.

BİLİM DÜNYASINA TUĞLA EKLEMEYE ÇALIŞIYORUM

Prof. Sayers ise yaptığı konuşmada bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirterek, yıllar boyunca jürinin ödül verirken kadın araştırmacıları da ön planda tutmak konusunda gösterdikleri hassasiyete dikkat çekti. Bilimdeki ilerlemelerin yaratıcılık ve çalışkanlık olduğu kadar, kalite, dürüstlük ve paylaşma üzerine inşa edildiğine inandığına değinen Prof. Sayers, kendisinin de farklı alanlardaki çalışmalarıyla bilim dünyası yapısına bir tuğla eklemeye ve ilerlemelere katkıda bulunmaya çalıştığını söyledi.

Prof. Sayers sözlerini, dünya ve yakın çevresindeki gidişatı endişe verici bulduğu bu dönemde Rammal Ödülü ve aynı törende Avrupa Genç Bilim İnsanları ödüllerini alan meslektaşlarının kendisi için önemli bir motivasyon kaynağı yarattığını vurgulayarak bitirdi.

RAMMAL ÖDÜLÜ NEDİR?

Rammal Ödülü, uluslararası kariyerini ve ömrünü sadece bilimde ilerlemeye değil, özellikle Akdeniz bölgesinde bilgi alışverişiyle olumlu insan ilişkileri geliştirmeye adamış Lübnanlı araştırmacı Rammal Rammal (1951-1991) adına veriliyor. Bu nedenle Jüri bilimsel çalışmaların etik ve manevi yönüne özel önem atfeder ve Akdeniz ülkeleri arasındaki sosyal ve siyasi gerilimlerin hafifletilmesinde bilimin oynayacağı rolü önemser. Rammal Ödülü'nü kazanan bilim insanları, bilimsel topluluklar veya kurumlar, yalnız bilime yaptıkları olağanüstü katkılardan ötürü değil, daha geniş bir sosyal ve eğitsel bağlamda, özellikle Akdeniz ülkeleri ve komşuları arasında işbirliği ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesindeki olumlu çabaları nedeniyle de ödüllendirilmiş olurlar.

ORTADOĞU'DA BARIŞ İÇİN BİLİM ŞENLİĞİ

SESAME (Synchrotron light for Experimental Science and Applications in the Middle East) üyeleri Güney Kıbrıs, Ürdün, Mısır, İran, Pakistan, Türkiye, İsrail ve Filistin’den oluşuyor. Üye ülkeler arasında kültürel ve bilimsel bağların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan SESAME projesi, bu ülkeler arasında barışçıl işbirliğini artırmayı hedefliyor.

SESAME İÇİN 8 ÜLKE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Ürdün’de başkent Amman’a 40 km. uzaklıkta yeni bir uluslararası sinkrotron ışınımı laboratuarı SESAME kapılarını araştırmacılara Mayıs 2017’de açtı. SESAME’nin hedefi Ortadoğu ülkelerindeki farklı kültür ve geleneklerden gelen araştırmacıların farklılıkları bir kenara bırakıp “bilim dilini” kullanarak birbirlerini tanımaları için fırsat yaratmak. Uluslararası bilim çevrelerinin de desteklediği Sesame Projesi’nin amacı bilim aracılığıyla Ortadoğu’nun kaderini değiştirmek. Bölgede bilim yapan gençlere farklı bir gelecek sunmak. Prof. Zehra Sayers’in de belirttiği gibi, bölgeyi terk etmiş genç bilim insanlarının da geri gelmelerini sağlamak.

ZEHRA SAYERS KİMDİR?

Prof.Zehra Sayers, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi kurucu öğretim üyelerinden olup 2010 yılından bu yana Temel Geliştirme Direktörlüğü görevini de yürütmektedir.

Lisans derecesini Fizik dalında Boğaziçi Üniversitesi’nde, doktorasını Londra Üniversitesi’nde Biyofizik alanında tamamlayan Profesör Sayers, daha sonra Açık Üniversite, Oxford’da ve Uppsala Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. 1985 yılında Almanya’da Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarının (EMBL) Hamburg’daki laboratuvarına ilk kadın kadrolu araştırmacı olarak katılarak senkrotron X-ışınımının biyolojik moleküllerin yapı çalışmalarında kullanımının öncüleri arasına girmiştir. Almanya’da çalıştığı sırada Hamburg Üniversitesinde ‘Habilitation (Doçent)’ ünvanını alan Profesör Sayers, araştırmalarında proteinlerin üç boyutlu yapıları ve işlevleri arasındaki ilişkilerin senkrotron ışınımı yöntemleri yardımıyla incelenmesi üzerine yoğunlaşır. Sabancı Üniversitesinde 2000 yılında başlattığı çalışmalarla Türkiye’de rekombinant protein üretimi, protein kimyası analizleri ve proteinlerde üç boyutlu yapı deneysel çalışmalarına öncülük etmiş bu alanlarda çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. Temel Geliştirme Direktörlüğü’ne başladıktan sonra da Sabancı Üniversitesi’nde çekirdek eğitim programı ve yeni pedagojik yaklaşımların tasarımı ve uygulanması üzerine çalışmalar da yürütmektedir. Uluslararası arenada da etkin olan Profesör Sayers, 2001 yılından bu yana Ürdün’deki Orta Doğu Senkrotron Işınımı Deneysel Bilim ve Uygulamaları (SESAME) Laboratuvarının Bilimsel Danışmanlık Komitesi Başkanlığını yapmış, bu laboratuvarın tasarım aşamasından çalışmaya başlamasına kadar olan süreçte yönlendirici rol oynamıştır. Ayrıca Stanford Senkrotron Işınımı Laboratuvarı (SSRL), Fransız ve Belçika Ulusal Bilimsel Araştırma Kurumları için hakemlik, Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi (THM) Uluslararası Bilimsel Danışmanlık Komitesi ve EMBL Hamburg Proje Değerlendirme Paneli üyeliği gibi çeşitli uluslararası oluşumlarda da görev almaktadır. Bilimsel çalışmaları, İsveç Doğa Bilimleri Araştırma Konseyi, TUBİTAK, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), UNESCO, Jülich Araştırma Merkezi gibi kurumlarca desteklenen Profesör Sayers çok sayıda makale yayınlamış ve yüksek lisans ve doktora tezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.