“Türkiye içeride 2019’da yapılması planlanan seçimlere, dışarıda ise Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de başlatılan sınır ötesi operasyona kitlenmişken, kamuoyunun ülkede yaşanan gelişmelere dair tutumunu tespit etmeye odaklanan anketler, siyasetin toplumsal izdüşümünü görebilmek ve siyasi partilerin halkın beklentilerine cevap veren politikalar geliştirmeleri açısından yol gösterici araştırmalardır.

Bu tür çeşitli araştırmalar gerçekleştiren kurumlardan biri de Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi. Merkez tarafından 2011’den bu yana düzenli olarak yapılan ve bu yıl da 11 Aralık 2017-7 Ocak 2018 tarihleri arasında 26 ilde 1000 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması”, ekonomiden siyasete, toplumsal ilişkilerden dış politikaya Türkiye gündemini meşgul eden konularda kamuoyunun tercihlerinin tespitinde bize ışık tutuyor.

Siyasetin gündemi sürekli değişse de, kamuoyunun temel kaygılarının yıllar içerisinde fazlaca değişmediğini ve aş-iş-geçim üçgeninin vatandaşın sorun listesinde hep en üst sıralarda olduğunu görüyoruz. Öte yandan, Türkiye’nin son iki yıldır içerisinden geçmekte olduğu olağanüstü terör muhatabı olma hali de anketlerde gözüküyor. Bu kapsamda, son iki yıldır genel olarak terör ve özelde de Fettulahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele Türkiye’nin en önemli gündem konuları arasında başı çekse de, genel olarak terör konusunda bu yıl yüzde 35’ten yüzde 29’a, FETÖ ile mücadelede ise yüzde 25,2’den yüzde 18,1’e gerileme olduğunu görüyoruz. Buna karşılık, daha görünür hale gelen işsizlik (yüzde 17) ve hayat pahalılığının (yüzde 13,2) yanı sıra, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve gıda fiyatlarındaki artış gibi diğer ekonomik sorunlar da birlikte düşünüldüğünde, 2017 yılında halkın gündeminde ekonominin yeniden öne çıktığını söyleyebiliriz.

Halkın ekonomik konulardaki hassasiyetinin artmasına paralel olarak, ilginç bir şekilde bu konuda hükümetin icraatlarının başarılı bulunma seviyesinin de yüzde 38,7’den yüzde 48,7’ye yükseldiği görülüyor. Bu yükselişin ardındaki temel neden ise halkın başarı değerlendirmelerini genel olarak parti desteği kapsamında yapması. Buna göre, AK Parti ve MHP seçmeni hükümetin ekonomi politikalarını daha başarılı bulurken, başarılı bulma oranının en düşük olduğu parti tabanlarının CHP ve HDP olması da şaşırtıcı değil. Halkın parti bağlantısından sıyrılıp, bu konudaki esas görüşünü yansıttığı soru ise, son bir yılda ekonomide yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendikleri sorusu. Burada kötü yönde etkilendiğini belirtenlerin oranı yüzde 48,8 ulaşmış gözüküyor.

Ekonomik göstergelerde durum böyleyken, sosyal ve siyasal alanda dikkat çeken konuların başında Türkiye’deki siyasi kutuplaşma ve siyaseten muhafazakarlaşmanın artmaya devam etmesi geliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 47,4’lük kısmı (2016’ya göre yüzde 2,7’lik bir artışla) kendini siyasi açıdan dindar ve muhafazakar olarak tanımlarken, bunu yüzde 19,2’lik oranla milliyetçi ve yüzde 15,5’le Cumhuriyetçi/Kemalist tanımı takip ediyor. Uzun yıllara yayılan siyasi muhafazakarlaşma eğiliminin etkisini ise, ülkedeki mevcut siyasal kutuplaşmanın yüzde 52’lik bir oranla laiklik-dindarlık ekseninde geliştiği anlayışında ve vatandaşların sosyal, etnik ve dinsel açıdan kendilerinden farklı olanlarla bir arada yaşamayı tercih etmemelerinde net bir şekilde görüyoruz.

Seçmen henüz ittifaklar konusunda karar veremedi

Türkiye’de siyasetin nabzı 2019’daki seçimlere ve ittifak tartışmalarına kitlenmişken, seçmenin henüz ittifaklar konusunda karar vermemiş olduğunu bu anketten görmek mümkün. Nitekim partiler arası seçim ittifakına sıcak bakan kesim yüzde 30,8’luk bir orana sahipken, hayır diyenler yüzde 37,6 ve fikri olmayanlar ise yüzde 31.6’lık bir orana sahip. Muhtemel bir ittifak durumunda ise AKP-MHP ittifakı yüzde 46’lık oranla başarı şansı en yüksek ihtimal olarak değerlendiriliyor. Öte yandan, Türkiye’de siyasi boşluk olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 43,2 iken, bu boşluğu Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti’nin doldurabileceği anlayışını daha çok CHP ve MHP seçmeni paylaşıyor. AK Parti seçmeni ise zaten Türkiye siyasetinde herhangi bir boşluk olduğunu düşünmüyor.”

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.