Çamaşırcılıktan Milyonerliğe Madam C.J. Walker'ın Gerçek Hikayesi Netflix'te

Netflix, "Self Made" adlı 4 bölümlük mini dizisi 20 Mart'ta gösterime girdi. Dizi, 20. Yüzyılın başlarında çamaşırcılık yaparken saçları dökülen ve sonrasında kendi kozmetik markasını yaratıp milyon dolarlık bir servetin sahibi olmayı başaran siyasi girişimci kadın Madam C.J. Walker'ın gerçek hikayesini seyirciyle buluşturuyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
06 Nisan 2020 Pazartesi 17:28
Çamaşırcılıktan Milyonerliğe Madam C.J. Walker'ın Gerçek Hikayesi Netflix'te

Netflix'in 20 Mart'ta gösterime giren 4 bölümlüm mini dizisi "Self Made" siyasi kadın girişimci Madam C.J. Walker'ın ilham veren hikayesinden gerçek hikayesinden yola çıkıyor. 

Başroldekilerini Octavia Spencer,Tiffany Haddish ve Carmen Ejogo'nun paylaştığı dizide siyahi bir çamaşırcı olan Madam C.J. Walker, çamaşırcılık yaparken kendi kozmetik markasını yaratıp ABD tarihinde kendi bileğinin hakkıyla milyonerliğe ulaşan ilk kadın olur. 

 

Saçları dökülen Sarah, Addie'nin saç ürününü kullanınca hayatı değişir. Saçlarının dökülmesi duran Sarah, fayda gördüğü bir bitkisel saç şampuanı ve kremini başka kadınların da tanıyıp kullanması için satmak ister.

Ancak Addie, onu genel geçer güzellik klişelerinin içinde olmadığı ve markasını temsil edemeyeceği gerekçesiyle geri çevirir. Zalimce geri çevrildiğinde kendi kozmetik markasını "Madam C.J. Walker"ı yaratır. 

Erkeklerin dünyasında girişimci bir kadın olarak var olma mücadelesi veren Sarah, sadece kendi hayatı değil başka kadınların hayatına da dokunur. Pek çok kadının kendi ayakları üzerinde durmalarını teşvik eder ve kendi markasını pazarlamalarını sağlar. 

Madam C.J. Walker'ın gerçek hikayesi, kendi işini kurmak isteyen kadınlar için ilham kaynağı niteliğinde. 
 

Gelin onun gerçek hayat hikayesinden bir kaç kesite birlikte göz atalım. 

Trajedi ve sıkıntı onun ilk yıllarına hâkim oldu. 1867'de Kurtuluş Bildirisi'nin verilmesinden sadece dört yıl sonra Sarah Breedlove olarak doğdu. Babası çiftlik işçisi, annesi çamaşırcıydı. Çocukken, pamuk tarlalarında çalıştı, ancak 7 yaşına geldiğinde, her iki ebeveyninin de kaybına uğrayınca kızkardeşi ve eniştesiyle yaşadı. İlk evliliğini yaptığında çocuk yaşta 14 yaşındaydı. Daha sonra 2 evlilik daha yaptı.  

Herhangi bir eğitim alamadı. 18 yıl çamaşırcılık yaptı. Çamaşırcılıktan günde yalnızca 1.50 Dolar kazanıyordu.

1890'larda saçlarının aşırı derecede döküldüğünü ve kellik oluştuğunu fark etti. O yıllarda yoksulluk nedeniyle kadınlar saçlarını yalnızca ayda bir kez yıkayabiliyordu.  1905 yılında başarılı bir Afrikalı-Amerikalı iş kadını olan Annie Turnbo Malone için satış elemanı olarak çalışmaya başladı.

Gazeteci Charles J. Walker ile evlendi ve daha sonra kendi saç bakım kremi ve şampuanı yaratıp, evlilik soyadını marka adı olarak kullandı. 

En çok satan ürünü olan Madam CJ Walker'ın Wonderful Hair Grower'ın iki onsluk kutusunun kapağına kendi resmini koydurdu.  

  “Walker Metodu” nu satarak seyahat etti Ülke çapında gazetelerde reklam verdi ve bayilikler aracılığıyla satış ağını büyüttü.

1910'da Indianapolis yakınlarında bir fabrika, bir güzellik okulu ve bir salon inşa etti.  

Walker daha sonra New York'ta Irvington'da bir konakta yaşadı.  Komşuları JD Rockefeller ve Jay Gould gibi ünlü iş insanlarıydı.

Sadece başarılı bir iş kadını değil, aynı zamanda bir insan hakları aktivisti olarak da içinde yaşadığı toplumun gelişmesine katkı sundu.

 Afrikalı-Amerikalı kadınları şirketinde “Walker ajanları” olarak eğitti.  Walker onlara her zaman şunu söyledi, “Kendi hayatımı ve fırsatımı yapmak zorundaydım. Oturup fırsatların gelmesini beklemeyin. Kalk ve yap.”

Madam CJ Walker, 12 yıl içinde 10 farklı ürün yaratmıştı. Şirketinde  20 bin kadını satış elemanı olarak çalışıyordu.

 Walker ilk Afrikalı-Amerikalı kadın milyoner olarak kabul edilir. Kişisel servetinin 1919'da 51 yaşında öldüğünde 700 bin Dolar olduğu tahmin ediliyor. Madam CJ Walker Şirketi, ölümünden 67 yıl sonra 1986'da Walker emlak mütevellileri tarafından satıldı.

Unilever, 2013 yılında Madam CJ Walker markasını canlandırdı

 

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

banner274

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.