Beril Koparal, 'Kadınlar Engelleri Pes Etmeyerek, Savaşarak Aşabilir'

Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alan Note Cosmetics’in Global Genel Müdürü Beril Koparal, "Çalışan kadının yaşadığı en önemli sorun görev dağılımının adaletli yapılmıyor olması. Kadın hem çalışmak hem evde iş yapmak hem de anne olmak zorunda. Çalışan kadınlar karşılaştıkları engelleri pes etmeyerek, sesini çıkartarak aşabilir. Evde eşlerine ve çocuklarına daha fazla sorumluluk verebilir. İş yerinde hakları için savaşabilir. Vazgeçmemek ve potansiyelini göstermek en iyi yol açıcılardır."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Haziran 2020 Çarşamba 01:54
Beril Koparal, 'Kadınlar Engelleri Pes Etmeyerek, Savaşarak Aşabilir'

Son 5 yıldır Ekonomist Dergisi'nin "İlk 50 Kadın CEO" sıralamasında yer alan başarılı iş kadını Beril Koparal, Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alıyor.

Başarılı iş kadını Beril Koparal'in başarılı kariyerinin temellerine baktığınızda sürekli bir eğitim ve öğrenme süreci olduğunu görüyorsunuz. Yani öğrenme eylemi onun hayatının her anında yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümündeki lisans eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tıbbi biyoloji ve genetik alanında yapan Beril Koparal, doktorasını da aynı üniversitede tamamladı.

Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı’nda Pre-MBA eğitimini de tamamlayan iş kadını Koparal, 2006 yılında Londra’da Talking Image’dan imaj danışmanı sertifikası, Maltepe Üniversitesi ve Kırmızı Danışmanlık’tan koçluk eğitimi aldı.

Koparal, iş hayatına devam ederken Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklam bölümünde lisans ve yüksek lisans, Marmara Üniversitesi’nde MBA, Anadolu Üniversitesi’nde ise Fitoterapi Yüksek Lisansı yaptı. Ayrıca Paris’teki NLP School Europe’dan NLP, Hollanda’da emergenetics eğitimleri aldı.

Bu eğitimlerini yansımasını ise kariyerindeki başarılarla ortaya koyan Beril Koparal, ilaç şirketlerine danışmanlık verdi, 2005 yılında ise BBMediks adlı kendi sağlık iletişim şirketini kurdu. Kendi şirketini WPP’ye devrederek Ogilvy Healthworld / CommonHealth Türkiye Genel Müdürü ve Kuzey Afrika / Orta Doğu (MENA) İş Geliştirme Direktörü olan Koparal, 2015 – 2018 yılları arasında ise Zade Vital Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Başarılı iş kadını Beril Koparal, Kasım 2019'dan bu yana ise 75 ülkede ürünlerini tüketiciyle buluşturan NOTE Cosmetics’in Global Genel Müdürü olarak çalışıyor.

Note Cosmetics Global Genel Müdürü Beril Koparal, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

BERİL KOPARAL KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

24.11.1971 yılında İstanbul’da doğdum. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Üniversite eğitimimi İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nden tamamladıktan sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik AD’da hem yüksek lisansıma hem de asistanlığa başladım. Ardından aynı bölümde doktoraya devam ettim. 1997 yılında üniversiteden istifa edene kadar bu şekilde devam etti. Daha sonrasında Anadolu Üniversitesi’nde Halka İlişkiler ve Reklam okudum. Marmara Üniversitesi’nde MBA ve Anadolu Üniversitesi’nde Fitoterapi Yüksek Lisansı yaptım. Ayrıca Paris’teki NLP School Europe’dan NLP, Maltepe Üniversitesi’den Koçluk ve Eğitimcinin Eğitimi ve Londra’daki Talking Image’dan İmaj Danışmanlığı Sertifikasyonlarım var. Bunların dışında pek çok online ve offline eğitim ve sertifika programı var tamamladığım. Eğitim ve öğrenimin yaşam boyu bir süreç olduğuna inanıyorum. Kendini geliştirmeyenin geride kalacağı çok net.

50 KADIN CEO'DAN BİRİ

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Buluşunuz, kitabınız, ödülleriniz var mı?

Üniversitede asistanlık dönemimde ilaç endüstrisi ile çalışmaya başladım. Üniversiteden ayrıldıktan sonra bir hocam ile birlikte “Sağlık İletişimi” konusunda destek veren bir Deomed isimli ajans ve danışmanlık şirketi kurduk. 10 yıl sonra ben kendim Mediks isimli bir ajans ve danışmanlık şirketi kurdum. O şirketi daha sonra Ogilvy CommonHealth isimli bir ABD şirketi ile birleştirerek bir “exit” yaptım ve yeni şirketin başına geçtim. Orada Türkiye operasyonuna ek olarak Dubai merkezli MENA ve Güney Afrika operasyonunu kurdum ve 2 sene Dubai / İstanbul arasında yaşadım. Akabinde masanın diğer tarafına geçerek Zade Vital isimli besin destekler üreten ve satan bir firmanın Genel Müdürü ve AR&GE Merkezi Müdürü oldum. Zade Vital Türkiye’de operasyonu büyütüp yurt dışı pazarlara açılma zamanı gelince Zade Global’i kurmak üzere ABD’ye gittim ve 2 sene Chicago / İstanbul yaşadım.

2019 Kasım ayında Türkiye’ye dönüp Aralık ayında Note Cosmetics Genel Müdürü olarak başladım. 4 tane şiir kitabım, bir tane de “Bebek/ Çocuk Bakımı” kitabım basılı olara var. Onun dışında pek çok medikal ve paramedikal makale ve dergi yazım var. Basılmaya hazırlanan bir imaj kitabım bir de sağlıklı yaşama ait bir kitabım var. Buluş denilemez ancak fikir hakkı bana ait bazı dijital girişimlerim var. Ödüllerim ise: Tubitak Biyoloji Ödülü, Nato Best Student Award Ödülü, Rotary Meslekte Üstün Hizmet Ödülü ve Yılın İş Kadını Ödülü. Ayrıca son 5 yıldır Ekonomist Dergisi İlk 50 Kadın CEO sıralaması içerisindeyim.

GLOBAL MARKANIN FABRİKASI ÇORLU'DA

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız, özellikleriniz neler?

Note 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren bir renkli kozmetik markası. Altona Kozmetik çatısı altında yer alıyor. Altona çatısı altında Biosec ve Callista isimli başka markalar da var. Bunlar da yakın zamanda pazarda yerlerini alacaklar. Altona Kozmetik global bir üretici firma. Merkezimiz Paris’te, fabrikamız Çorlu’da. İstanbul, Moskova, Dubai, Londra ve Montreal’de merkezlerimiz var. Global pazarlamayı Paris’ten, diğer yönetim fonksiyonlarını İstanbul ofisten sürdürüyoruz. Ben global operasyonun tamamından sorumlu olduğum için Türkiye’de yaşamakla birlikte pek çok ülkede olmak durumundayım. Başta renkli kozmetik olmak üzere güzelliğin pek çok alanını kapsayan ürünler üretiyoruz. Dünya çapında şu anda en bilinen markamız Note ancak diğer yeni markalarımız da gelecek yıllarda söz sahibi olacak. Üretimden satışa kadar tüm süreçleri yürüten ekiplerimiz var. AR&GE’de kendimizin yürüttüğü bir fonksiyon ve güçlü bir AR&GE alt yapımız var. Özelliklerimiz yenilikçi ve hızlı büyüyen bir marka olmamız. Süreklilik ve verimlilik ise önemli hedeflerimiz.

BİLİMİN IŞIĞINDAN AYRILMAYIN

Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Benim mesleğim dediğinde biraz karışık tabii. Genetikçi ya da bilim insanı olmak isteyen arkadaşlara bilimin ışığından hiç ayrılmamalarını tavsiye ederim. Yönetici olmak isteyenlere ise kendilerini sürekli geliştirmelerini öneririm. Bu bir yolculuk ve bu yolculukta daima öğrenecekler var. Girişimci olmak isteyenlere de hiç vazgeçmemelerini tavsiye ederim. İnandığın şeyin peşinden gitmek başarmanın birinci kuralıdır.

İŞ HAYATININ DİŞİL ENERJİYE İHTİYACI VAR

Çalışan kadın olmak ne demek nasıl açıklarsınız? Kadınlar neden çalışmalı? Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Siz engellerle karşılaştınız mı? Çalışan kadınlar karşılaştıkları engelleri nasıl aşabilir?

Çalışan kadın olmak dişil enerjiyi iş hayatına yansıtmak demek. İş hayatının bu enerjiye ihtiyacı var. Eril ve dişil enerji bir araya geldiğinde birbirini tamamlıyor ve başarı bu şekilde elde ediliyor. Kadının çoklu iş yönetimi özelliği de iş hayatına önemli bir katkı sağlıyor. Kadınlar hem iş hayatına kattıkları nedeniyle çalışmalı hem de kendi ayakları üzerinde durmaları için. Çalışan kadının yaşadığı en önemli sorun görev dağılımının adaletli yapılmıyor olması. Kadın hem çalışmak hem evde iş yapmak hem de anne olmak zorunda. Çoğu zaman kadının çalışması birincil öncelik değilmiş gibi davranılıyor. Diğer taraftan bazı zamanlarda erkek baskın bir ortam var ve bu durumda kadının bu ortamda yükselmesi engellenebiliyor (Cam Tavan Sendromu). Çalışan kadınlar karşılaştıkları engelleri pes etmeyerek, sesini çıkartarak aşabilir. Evde eşlerine ve çocuklarına daha fazla sorumluluk verebilir. İş yerinde hakları için savaşabilir. Vazgeçmemek ve potansiyelini göstermek en iyi yol açıcılardır.

ERKEKLER KADINLARIN FARKINA VARMALI

İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? Kadın erkek eşitliğinin sağlanması için erkekler neler yapmalı, erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Erkeklerin kadınlara daha fazla destek olması lazım. Özellikle de Kraliçe Arı Sendromu’ndan kaçınmaları lazım. Başarılı kadınların ardından kendileri gibi kadınlar yetiştirmeleri gerekli. Erkekler biraz konfor alanlarından çıkıp kadınların zekasının ve yeteneklerinin iş hayatına olan katkısının farkına varmalılar. Hayatın her alanında eşitlik sağlanana kadar “HeforShe” olmalı.

UYUM SAĞLAMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİK

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, evde neler yapıyorsunuz, iş bölümü nasıl?

Pandemi tüm dünyayı etkilediği gibi bizi de etkiledi. Pek çok bölümümüz uzaktan çalışmaya başladı ve oldukça iyi uyum sağladık ancak devam etmesi gereken bazı bölümler kısmi ve tedbirler alınarak devam etti. İşimizin yapısında hızlı değişiklikler yaparak sürece uyum sağlamak için harekete geçtik. Zorlu ancak çok öğrendiğimiz bir süreç yaşadık ve bu bulanıklık içinde yaşamaya devam edeceğiz. Evde bol bol çalışıyorum. Benim kızlarım büyük oldukları için benden özel bakım beklemiyorlar. Yemek yapmayı sevdiğim için yemek yapıyorum bol bol. Onun dışında kızlarla beraber spor yapıyoruz. Evde iş bölümü ben çalışıyorum, onlar kendi işleri ile meşguller. Yemek işiyle ben ilgileniyorum çoğunlukla. Pasta ve kurabiyeleri onlar yapıyorlar. Evin diğer işleri ile ilgilenen bir ablamız var.

HER KRİZDE MUTLAKA FIRSAT VARDIR

Pandemi sonrası yeni normal hayatta sizce bizi nasıl bir hayat, ekonomi bekliyor?

Pandemi sonrası akut dönem zor olacak çünkü bulanıklık halen devam ediyor. Hem yeni düzene alışmak anlamında hem de ekonomik sorunlarla başa çıkmak anlamında. Kronik dönemde umalım ki virüsle başa çıkmayı öğrenelim ve yeniden küllerimizden doğalım. Buna tüm dünyanın ihtiyacı var. Uzunca bir zamandır unuttuğumuzu fark ettiğimiz bazı değerleri anladık bu dönemde, birlik beraberlik gibi. Doğa da bizlerden uzak kendine geldi. Bunlar güzel gelişmeler olsa da kapıda bekleyen büyük işsizlik oranları ile birlikte uzun zamandır sıkıntıda olan global ekonomi bu krizin etkilerini daha da ağırlaştırıyor. Yine de tedbirlerimizi alarak bizi güzel günlerin beklediğini düşünelim. Her krizde mutlaka bir fırsat vardır. Ülkemizin geniş imkanlarını iyi değerlendirerek dünya çapındaki ihracatımızı artıralım. Bu arada hijyen ve sosyal mesafe konusunda özenli davranarak ülkenin bu krizden çabuk çıkması için bize düşeni yapalım.

Sağlıkla ve güzellikle kalın.

Son Güncelleme: 15.06.2020 01:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.