İş kadını Özlem Bayram, Ağrı'dan çıktı teknoloji şirketine müdür oldu

Neo Mobile Türkiye Ülke Müdürü Özlem Bayram, çarpıcı hayat hikayesini ve başarılı kariyerini İşte Kadınlar'a anlattı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Ocak 2018 Salı 06:17
İş kadını Özlem Bayram, Ağrı'dan çıktı teknoloji şirketine müdür oldu

Teknoloji eğitimi almadığınız hâlde, bu sektörde yabancı bir firmanın ülke müdürü olabilirsiniz. Hiç kimseyi tanımadığınız hâlde, yurt dışına sıfır İngilizce ile gidebilirsiniz. İngilizce yetmez ise İspanyolca öğrenip İspanya’da hayalinizdeki işte çalışabilirsiniz. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden, Ivy League’de Antropoloji yükseği için kabul alabilirsiniz. Evet, Ağrı’dan New York’a gidebilirsiniz.

Sizi tanımayanlar için Özlem Bayram kimdir?

Tekirdağ doğumluyum. Anne baba öğretmen olduğundan, çok dolaştık Türkiye’de. İlk beş senem Ağrı’da, öğrenim hayatım Trakya’da geçti. 20 yaşında üniversiteden mezun oldum, 22 yaşında “Ben İngilizce öğreneceğim” dedim. Çalmadık kapı bırakmadıktan sonra iki sene İngiltere’de yaşadım ve çalıştım. Daha sonrasında “İspanyolca da mı öğrensem?” deyip iki sene İspanya’da bir Japon firmasında çalıştım. Bunun dışında 30 yaşında “Eh, iyi bir üniversitede master istiyorum” deyip New York’da dünyanın ilk onundaki Columbia Üniversitesi’nde Antropoloji masterı yaptım. Şu anda İtalyan bir teknoloji şirketinin Türkiye ülke müdürüyüm.

Çalıştığınız firmadan ve projelerinizden bahseder misiniz?

Türkiye’de Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom için dijital servisler ve çözümler sağlıyoruz. Markaların dijital zamana ayak uydurmak için teknolojiyi tüm süreçlerinde kullanmalarına yardımcı oluyoruz. Mobil ürünler, dijital pazarlama ve teknoloji konularında uzman 150 çalışanımız mevcut. Genel merkezimiz Roma’da. Avrupa ve Latin Amerika’da birçok ofisimiz var. Küresele odaklanıp, İstanbul gibi ofislerimizle yerelde de varlığımızı sürdürüyoruz. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, 2017’de dünya genelinde 20 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdik.

Teknolojinin ve telekomünikasyon sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Teknoloji, mümkün olmayanı mümkün hâle getirmesi, insanların işlerini kolaylaştırması, bilgiye erişime yardımcı olması ve en önemlisi değişimi kaçınılmaz hale getirmesi ile bireylerin ve kurumların görmezden gelemeyeceği bir olgudur. Değişimi ve ayak uydurmayı zorunluluk hâline getirmiştir.

Mesela şöyle düşünelim: Apple yeni bir teknoloji ile mobil interneti ve aramaları GSM operatörlerine gerek kalmaksızın sunacağı bir formül geliştirdi. Günümüzün operatörleri anlamını yitirecektir. Böyle bir durumda yenilgiye en kolay adapte olabilen firmalar ayakta kalabilecek, diğerleri ise Nokia ve Kodak gibi bir son yaşayacaklardır. Bunlarla birlikte, teknoloji tüm sorunları çözüyor mu? Elbette hayır, hatta yeni sorunları da ortaya çıkarıyor. Şunu da yadsıyamayız: Teknoloji sayesinde dünyadaki yoksulluk sınırındaki birçok kişi bile geçmişteki kral ve kraliçelerden daha iyi bir hayat yaşıyor. Bence teknoloji, kullanıcılarını ve üreticilerini her anlamda güçlendiren bir kaynak.

İşinizin en sevdiğiniz üç özelliği nedir?

  • İnsanların eli ayağı hâline gelmiş olan mobil telefonlar aracılığı ile her gün hayatlarına dokunmak.
  • Uluslararası projelerle sadece Türkiye’de değil, dünya çapında hizmet vermek.
  • Sektör gereği sürekli bir değişim ve öğrenme ile yol almak.

Peki teknoloji sizin hayatınıza nasıl dokundu?

Yıl 2011, New York’ta sıradan bir gün. Hayallerimden birini gerçekleştirmiş, Columbia’da okuyordum. İlk Mac’imi almamla, benim için sıradan olmaktan çıkıp mucizeye dönüşen bir gün oldu. 5. Cadde civarında her şey normal gözüküyordu. Apple Store’a girmemle birlikte, tüm ambiyans bir anda değişti. İnsanlar alkışlıyor, bağırıyor ve ıslık çalıyorlardı. Kamera şakasıyla karşılaştığımı düşündüm. Birkaç saniye sonra ne olduğunu anladım; Steve Jobs tam yanımdaydı ve bu yapılanlar hayatlarımızı değiştiren bir dâhinin, bir efsanenin hak ettiği bir seremoniydi. Bu tecrübe herkesin ve her şeyin ulaşılabilir olduğunu fark etmemi sağladı.

Bu alanda kendinizi sürekli yenilemek için takip ettiğiniz kaynaklarınız neler?

Tim Ferris gibi takip ettiğim bloggerlar var. Bunun yanında sektörde klasikleşmiş Techcrunch, Entreprenuer, Webrazzi gibi teknoloji odaklı blogları da takip ediyorum. GSMA gibi kült hâline gelmiş etkinliklere her sene katılmaya çalışıyorum.

Gerek ilgi alanı gerekse sektör olarak teknolojinin, kadınların yoğun olarak var olduğu bir alan olmadığı söylenir. Sektörden bir kadın olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bence bu oldukça yaygın bir yanılgı. İş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarımız arasında oldukça başarılı kadınlar mevcut ve en az erkekler kadar da aktifler. Bu tarz bir eşitsizlikten söz etmenin aslında bu eşitsizliği yaratan temel unsur olduğunu düşünüyorum.

En büyük tutkunuz nedir?

Kitaplar. Bazı kitaplar öylesine güçlüdür ki, hayat hakkındaki bakış açınızı tamamen değiştirirler. Paulo Coelho’nun Simyacı’sı bende bu etkiye sahip. Kitabın ilk kez 1988’de yayınlandığını ve 2017’da hâlâ listelerde olduğunu düşünürsek, beni de bu kadar etkilemesine şaşırmamak gerekiyor!

İlk olarak 2003 yılında okuduktan sonra İngiltere’ye gitme kararımdaki etkisi büyük. Daha sonra İngilizce ve İspanyolca edisyonlarını da okudum. Aslında hayatımdaki her büyük dönüm noktasında etkisini gördüğüm yegâne kitaplardan biridir.

Bence Simyacı’yı benzersiz kılan özellik, mesajının basitliği ve açık olmasıdır. Hayallerimiz hakkında, kalplerimizdeki bilgelik hakkında ve yaşam yolu boyunca önümüze çıkan işaretleri okumak hakkında bir yol göstericidir!

Hayallerinin peşinden gitmek isteyen gençlere nasıl bir tavsiye verirsiniz?

Verebileceğim en iyi tavsiye tek bir sözcükte özetlenebilir: Okuyun! Geçen yıl bir kitap dâhi okumayan yüzde 80’den biri olmayın. Okumak zihinsel zindeliktir, beyniniz için bir egzersiz programıdır. Okurlar okulda daha iyidirler, daha fazla para kazanırlar, daha iyi yaşarlar, daha mutludurlar. Kitaplar zihnimizi ortaya çıkarır; fikir ve düşünce dünyasına sokarlar. Ve beynimiz nereye giderse, bedenlerimiz onu takip eder.

ÖZLEM BAYRAM KİMDİR? 

NEO Mobile SPA – Ülke Müdürü

Özlem Bayram 1981 yılında doğdu. Pamukkale Üniversitesi’nden 1997 yılında mezun oldu. ABD’deki Columbiya Üniversitesi’nde Antropoloji alanında yüksek lisansını, Koç Üniversitesi’nde ise 2013 yılında M.B.A’yi tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında İngiltere’deki Churchill House’da satış pazarlama asistanı olarak başladı.

2005-2007 yılları arasında İspanya’da Intubal’da uluslararası operasyon uzmanı olarak görev aldı.

Özlem Bayram, daha sonra sırasıyla şu şirketlerde çalıştı;

2007-2008 Sumitomo’da uluslararası operasyon uzmanı

2008-2011 Ce Telecommunication’da iş geliştirme uzmanı

2012- 2016 Teknasyon Informatics’te iş geliştirme uzmanı ve iş geliştirme yöneticiliği yaptı. Operatörlere yönelik dijital ürünlerin satış yönetimi, servis, ürün ve platformlarla ilgili iş fırsatlarının saptanması, SIM Menü Projesi ($5M/ay), iş ortaklarıyla ilişkilerin başlatılması ve yönetimi (Apple, Google Play, SendGrid, Return Path, Nexmo, AppsFlyer vb.) ve GSMA Barcelona, Vodafone Digital Transformation Summit, Webrazzi vb. sektördeki büyük etkinliklere katılım, piyasadaki yeni ve yaratıcı trendler hakkında bilgi ve geri bildirim sağlanmasını gerçekleştirdi.

2016 yılında Neo Mobile ailesine Stratejik İş Geliştirme & Operasyon uzmanı olarak katılan Özlem Bayram, bölgesel planların uygulanarak büyüme stratejilerinin yönetilmesi ve İtalya’daki Genel Merkez’e raporlanmasını sağladı. B2C servisleri için ilk çeyrekte %300 gelir artışı, servis ve platformlar için fırsatların tanımlanması, servislerin (HTML5) yeniden canlıya alınması ve yeni servislerin sunulmasını ve operatörlerle partnerlik sözleşmelerinin imzalanmasını gerçekleştirdi.

Özlem Bayram, 2017 yılından bu yana ise Neo Mobile Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini sürdürüyor. Bayram, mobil operatörlerle uluslararası sözleşmelerin imzalanması, OTT, OTO, B2C, B2O, B2B dijital ürünlerin monetizasyonu- IaaS, PaaS, SaaS, telekomünikasyon ürünleri için GoToMarket stratejilerinin yaratılması, mobil operatörlerin kendi markaları altında sundukları ürünlerin hazırlanması, operatörlerin dijital dönüşüm süreçlerinde iş birliği sağlanması, Defenx, Appland, Kidslox, 2PAY, BIP, VAS, bulut çözümleri ile tasarımdan teknik entegrasyona ürünün geliştirilmesiyle ilgili her süreçte lider rol oynuyor.

Son Güncelleme: 16.05.2020 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.