Mengü Atasağun, "Kadın Kadının Dostu Olmalı"

CJ Entertainment Türkiye Dağıtım Direktörü Mengü Atasağun, "Kadın kadının dostu, destekçisi, yol göstereni olmalı."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Ocak 2021 Cumartesi 05:57
Mengü Atasağun, "Kadın Kadının Dostu Olmalı"

Sinemaport ödülleri geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulmuş, “En güvenilir Sinema Kadın Yönetici” ödülüne ise Cj Entertainment Turkey Dağıtım Direktörü Mengü Atasağun Cengizhan layık görülmüştül.

Biz de İşte Kadınlar olarak başarılı iş kadını Mengü Atasağun'u yakından tanıyalım istedik.

Sizi söyleşimizle baş başa bırakıyoruz. 

  

MENGÜ ATASAĞUN KİMDİR?

Size tanımak isteriz, nerede kaç yılında doğdunuz, eğitiminiz kariyeriniz nasıl ilerlledi?

 1977 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldum ve okulumla eşzamanlı olarak HAKS Kimya Sanayi’nde satış sorumlusu olarak olarak görev aldım. Üniversite mezuniyetinin ardından 2001-2008 yılları arasında Denk Ajans’ta Reklam Satış Koordinatörü pozisyonunda görev alarak, ajans bünyesinde bulunan sinemaların film programlama direktörlüğünü yaparak, beni sinema ile iyi bir seyirci olmanın ötesine geçiren adımı atmış oldum.

2008 yılında Film Dağıtım şirketi olan Cinefilm’de Film Dağıtım Satış Müdürü olarak işe başladım. İlk dağıtımını yaptığım film ise haftalarca vizyonda kalan ve Türkiye’de oldukça ses getiren Issız Adam filmi oldu.

2012 – 2014 yılları arasında Medyavizyon ve ardında da 2014 yılında bugünkü adı ile CGV Mars Dağıtım’da çalışmaya devam ettim. CGV Mars Dağıtım’daki, 4 senelik tecrübenin ardından tecrübelerime yapım tarafını da eklemek için 2018 yılında CJ Entertainment Türkiye’ye Dağıtım Direktörü olarak transfer oldum. 2019-2020 yıllarında sektörün dağıtım lideri olduk. 2019 yılında comscore tarafından ‘most tickets sold on distribution’ ödülünü aldık.

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?  

Kariyerime satış ile başlayıp satışın farklı kanallarında yönetici olarak çalıştım. Satış ve dağıtım işi sürekli kendini yenilemeyi, gündemi takip etmeyi, rakip analizini ve mevcut durumu doğru okumayı gerektirir. Piyasa ve müşteri ihtiyaçlarını iyi değerlendirmek de yine işimizdeki en önemli noktalardan biridir. Bunun yanı sıra; doğru iletişim kanallarını kullanmak, pes etmemek sektörümüzde başarının en önemli yollarından. 17 yaşından beri çalışma hayatındayım yaklaşık 25 yıllık bir iş tecrübemdeki en öne çıkan yanım; insanlarla kurduğum güçlü iletişimim, çalışmayı hayatımın bir önceliği olarak görmem, değişime ve yeniliklere açık olmam ve iyi analiz etmem.

İZLEYİCİ SAYISI DÜŞTÜ

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız?

Şirketimiz Hollywood stüdyoları modelinde çalışıyor olup, kendi filmlerimizi, ortak olarak girdiğimiz ve yatırımcı olarak girdiğimiz filmleri yapıyoruz. Ve aynı zamanda film finansmanı yapıyoruz. Yatırım, ortaklık ve finansman yaptığımız filmler dahil bunların sinema dağıtımını yapıyoruz. Bunun yanında proje bazında filmlerin P&A modeli yani yapımcı gibi reklam ve pazarlamalarını yapıyoruz, yapımcılarımıza anahtar teslimi dağıtım hizmeti sunuyoruz.

Şirketiniz açısından 2020 nasıl geçti? 2021 beklenti ve hedefleriniz, yeni projeleriniz neler?

2020 global olarak kolay bir sene olmadı. Covid nedeni ile uygulanan kısıtlamalardan dolayı eğlence sektöründe faaliyet gösteren şirketler daha çok etkilendiler. 2019 yılı Türkiye yıllık sinema izleyici sayısı yaklaşık 60 milyonken bizim de sektör lideri olduğumuz 2020 yılında 17 milyona düşmüştür. Sinema dağıtım yanısıra ortak olduğumuz işlerin digital ve tv satışları ile birlikte birçok şirkete göre yılı çok daha iyi durumda kapattığımızı söyleyebilirim. Şu anki sinema için en büyük riskimiz hastalığın bitişi ile ilgili bir süre belirlenememesinden dolayı sinema için film üretimin kısıtlanmasından kaynaklanmakta. Ancak aşı ve hastalığın kontrol altına alınmasının ardından kısıtlamaların kalkması ile sektör yeniden hareketlilik kazanacaktır. Biz de bu süreçte sektörümüz adına etkileri en aza indirmek için Cj Entertainment Turkey olarak film yatırımlarına,yapımlarına,finansmanına ve ortaklık işlere elimizden geldiğince fazla yer ayıracağız. Yine CJ Entertainment Turkey olarak üretime yönelik muhtelif projeler üzerinde çalışarak piyasanın hareketlenmesi ve sinemaların bir an önce eski günlerine kavuşması için adımlar atmaktayız.Hem öngörümüz hem de dileğimiz 2021 yaz aylarından itibaren güçlü yerli filmlerin de vizyona girmesi ile sektör son çeyrekte toparlanacağını düşünüyoruz.

KADINLAR NEDEN ÇALIŞMALI?

 

. Kadınlar neden çalışmalı? Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Engelleri nasıl aşabilir?

Ben bu konuya kadın erkek değil de birey olarak bakıyorum. Hayatta ne istediğimizle alakalı aslına bakarsanız. Çalışmayı tercih etmeyen bireylere de saygı duyuyorum ama çalışmak bir şey üretmek bende çikolata yemekten daha büyük bir mutluluk kaynağı Beslendiğim, kendimi geliştirdiğim alan burası. Hayattaki tek engel insanın kendisi ve yine yapmak isterse de aşamayacağı engel yok. Ben şu an var olan dağıtım sektöründe Direktör olan tek kadınım. Sadece ne istediğini bilip buna göre hedefe ulaşmak için çalışmak tavsiye edeceğim yegâne şey olabilir.

İstihdamda daha fazla kadının yer alması ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması için hem kadınlara hem erkeklere bir mesajınız olur mu?

Bu konuda şanslıyım ki kadın çalışan sayısının fazla olduğu, kadına değer verilen bir holdingin çatısı altındayım. Günümüzde artık kadınların iş hayatının her alanında aktif olarak yer aldığını ve güçlü pozisyonlarda çalıştığını görüyoruz. Cinsiyetçi yaklaşımlarla karşılaşılan durumlar da maalesef halen var ancak burada iş yine biz kadınlara düşüyor. Hiç sevmediğim bir klişe söz var: “kadın kadının en büyük düşmanı” Erkekler arasında hiç mi rekabet yok hiç mi çekememezlik yok var tabi ki ancak bu tür bir cümle bugüne kadar duydunuz mu? Cevap hayır değil mi? Kadın kadının dostu, destekçisi, yol göstereni olmalı. Bu bakış açısı ile ilerlenmeli. İş hayatında karşılaşılan zorluklarda pes etmemeli ve her zaman kişisel hedef ne ise o doğrultuda ilerlenmeli beni tavsiyem bu olur.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Özyeğin Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat, feminist teori

üzerine seçmeli dersler veren Senem Timuroğlu, "Kanatlanmış Kadınlar" adlı kitabını İşte Kadınlar'ın youtube kanalında anlattı. İzlemek için buraya tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

  

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

banner274
  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın 

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın 

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın 

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın 

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 17.02.2021 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.