Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç, "Kadınların Gayreti Bizi Eşitliğe Getirmez, Erkekler İnanıp Savunmalı"

Petrol Ofisi CMO’su Beril Alakoç, "Kadınların kendi kendine yakarış ve gayretleri bizi eşitliğe getirmez, erkeklerin buna inanıp savunmaları, hatta bu konuda liderlik etmeleri çok önemli." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Temmuz 2020 Perşembe 19:25

Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörünün lideri olan Petrol Ofisi'nin sembolüne hiç dikkat ettiniz mi? Ağzından alev çıkan bir kurt sembolü Türk mitooljisindeki dişi kurt Asena'dan ilham alınarak kurumun ilk genel müdürü Talha Sabuncu tarafından hazırlanmış. 

Sadece sembolündeki kadın figürüyle değil tarihte bir devlet kurumunda genel müdürlüğe atanan ilk kadın da yine Petrol Ofisi'nde. 

Şeyda Odyakmaz'ın 1973 yılında Petrol Ofisi'nin ilk kadın genel müdür olması şirketi ülke tarihinde ayrı bir yerde konumlandırıyor.

Geçmişinde olduğu gibi bugününde de şirketin yönetiminde kadınların önemli bir rolü var.

53 milyar 663 milyon TL net satış geliriyle Türkiye'nin en büyük ikinci özel şirketi olan Petrol Ofisi'nin kurumsal marka, akaryakıt, otogaz, madeni yağlar ve toptan satış segmentlerinin pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olan kişi; başarılı iş kadını Beril Alakoç.  Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alan Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç, Fortune Türkiye'nin 'Türkiye'nin En Etkin 50 CMO'su" araştırmasında listede 2018 ve 2019 yıllarında üst üste yer alan başarılı iş kadınlarımızdan. İngiltere Kent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Beril Alakoç, pazarlama alanındaki master programını ise Bristol Business School’da tamamladı. İş hayatına 1998 yılında Unilever’de başlayan Alakoç, çeşitli ürünlerin marka müdürlüğünü yürütmesinin ardından Türkiye, Kuzey Afrika, Orta Doğu’dan sorumlu Bölgesel Marka Geliştirme Müdürü olarak Dubai’de görev aldı. Türkiye, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Rusya bölgesinde kişisel bakım ürünlerinden sorumlu Marka Geliştirme Direktörü pozisyonunda bulunan Beril Alakoç Orhonoğlu,  2017 yılında bu yana Petrol Ofisi Chief Marketing Officer (CMO) olarak görev alıyor. 

Başarılı iş kadınları röportaj serimizde Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. 

 

BERİL ALAKOÇ KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

1974 yılında, Ankara'da doğdum. Gençlik yıllarımda Ankara'dan sonra Mersin ve İstanbul'da yaşadım. Liseden mezun olduktan sonra ailemin İngiltere'ye taşınması ile birlikte üniversite eğitimimi University of Kent'te Ekonomi üzerine tamamladım. Daha sonra Bristol'da University of the West of England, Bristol Business School'da da Pazarlama master'ımı tamamladım. Gençlik yıllarımda bu kadar çok yer değiştirmek, üniversitede yabancı bir ülkede tek başıma okumak bana değişikliklere ve yeni ortamlara adaptasyon kabiliyetimi geliştirmek anlamında çok yardımcı oldu.

KARİYER YOLCULUĞU DEV ŞİRKETLERDE

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Yıllara göre hangi kurumlarda, hangi pozisyonlarda ne kadar süre ile çalıştınız, şimdi hangi kurumda ve hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Mezun olur olmaz Türkiye'ye dönüp, 1998 yılında çalışmaya başladım. Pazarlama alanına çok ilgim vardı ve bu alanda en gözde şirket Unilever'de işe girdim. Burada pazarlama alanında çeşitli pozisyonlarda tam 19 yıl çalıştım. Kariyer yolculuğum Kişisel Bakım kategorisi ile başladı. Daha sonra Ev Bakım kategorisinde Deterjan ve Yumuşatıcı Ürün Müdürlüğü yaptım. Bu dönemde OMO Ürün Müdürü olarak ‘Kirlenmek Güzeldir’ lansmanı, kariyerimin en heyecan verici projelerinden biriydi. 2006 - 2009 yılları arasında Dove markasının Afrika, Ortadoğu ve Türkiye Bölgesel Marka Geliştirme sorumluluğunu yürütmek için Dubai'de görev aldım. Daha sonra Türkiye'ye dönerek Gıda, Ev Bakım ve daha sonra Kişisel Bakım kategorilerinde Bölgesel Marka Geliştirme Direktörlüğü rollerinde bulundum. 2017 Aralık ayında ise bambaşka bir sektöre geçiş yaparak Petrol Ofisi'nde CMO’luk görevini üstlendim. 2.5 senedir de heyecan ve çok yüksek bir motivasyonla Petrol Ofisi'nde çalışıyorum.

MARKA VE İLETİŞİM STRATEJİSİNDE UZMAN

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor, siz tam olarak neler yapıyorsunuz? Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Petrol Ofisi, Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar sektörünün lideri. Otomotiv yakıtlarının yanı sıra PO Air ve PO Marine markaları ile havacılık ve denizcilik yakıtlarında da faaliyet gösteriyor. Endüstriyel ve Ticari Satışlar başlığı altında sanayinin, büyük şirketlerin, kamunun ve devasa projelerin de en önemli tedarikçisi konumunda. Madeni Yağlar alanında da sektör lideri konumunda.

Göreve gelişim ile birlikte; Petrol Ofisi'nde Pazarlama departmanını yeniden yapılandırarak daha stratejik olarak konumlandırdık. CEO’muza direkt bağlı olarak Kurumsal Marka, Akaryakıt, Otogaz, Madeni Yağlar ve Toptan Satış segmentlerinin pazarlama faaliyetlerinden sorumluyum.

Benim uzmanlık alanlarım, marka ve iletişim stratejisi üzerine. Bu, çok geniş bir alan. Pazarlama çoğu zaman sadece iletişim, ‘reklamcılık’ olarak algılanıyor. Bundan çok daha fazlasını yapıyoruz. Temel olarak bir markanın uzun vadede sağlığından, gelişiminden sorumluyuz. Pazar ve müşteri ihtiyaç ve davranış trendlerini takip etmek, markamızın geleceğini buna göre tasarlamak, müşteri odaklı bakış açısını şirket içerisinde yerleştirerek markanın sağlıklı ve karlı büyümesi için atılması gereken stratejik adımları belirlemek, yatırımımızı da stratejik planımıza göre belirlenen öncelikler çerçevesinde yaparak, yarınlara hazır olmak adına ürün, hizmet, teknolojik altyapı gibi tüm alanlarda çalışıyoruz.

Pazarlama departmanımız altında Pazar ve Müşteri İçgörü, İş Analitiği, Marka Yönetim ve İletişim, Müşteri Deneyimi bölümleri var. Sektöre içgörü ve deneyim anlamında yeni yaklaşımlar getirmek için bu şekilde farklı bir organizasyon kurduk. Pazarı anlama, müşteriyi anlama, sadık müşteri yaratma ve doğru içgörüler ile etkili iletişim yapma anlamında uzmanlaşmış, veriye çok inanan ve veriyi işimizi sağlıklı geliştirmek için çok etkin kullanmaya özen gösteren bir ekibimiz var.

İş hayatımda hiçbir şeyi tesadüflere ve şansa bırakmadım. Bizim işimizde yaratıcılık önemlidir. Ancak objektif ve analitik olmadan, yaratıcılık da olamaz. Enerjisi yüksek ve rekabetçi bir yapım var. Her zaman yüksek bir hedefim, oraya ulaşmak için bir stratejim vardır. Uzun vadede sabırlı, ama kısa vadede aksiyon odaklı bir yöneticiyim. Açıklık, güven ve özen ekip yönetiminde en çok önem verdiğim değerlerdir.

 İLK KADIN GENEL MÜDÜR ODYAKMAZ İLE TARİHE GEÇTİ 

Petrol Ofisi'nde kaç kişi çalışıyor? Kaçı kadın kaçı erkek? 

Petrol Ofisi, kurulduğu ilk yıllardan bu yana ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ konusunda örnek bir kurum olmuştur. Keza Cumhuriyet tarihimizde bir devlet kurumuna atanan ilk kadın genel müdür de 1973 yılında Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü’nü üstlenen Şeyda Odyakmaz oldu. Bugüne kadar Petrol Ofisi yönetiminde ve farklı pozisyonlarda başka kadınlar da görev yaptı. Bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçek anlamda uygulandığı Petrol Ofisi gibi kurumlarda, bu alandaki oranlar, rakamlar çok da anlamlı değil.

Kişisel olarak da işe alım ve daha sonrasında kariyer gelişimlerinde eşitliğe elbette çok önem veriyorum. Burada önem verdiğim konu, işi yapabilecek doğru insanı o pozisyona oturtabilmek. Burada kadın/erkek ayrımı doğru değil, kişinin yetkinlikleri önemli. Pozitif ayrımcılık konusu ise çok hassas bir konu. Hak etmeyen bir kişiyi pozitif ayrımcılık yapma iyi niyetiyle bir pozisyona getirmeyi, aslında o kişiye de haksızlık olarak görüyorum.

BAKIŞ AÇIMIZI EŞİTLEMELİYİZ

İşe alım sırasında kişinin yaşı, medeni durumu, çocuğu olup olmadığı gibi konular asla bir kriter olmamalı ve biz de bu konuda çok hassas davranıyoruz. Bir kadının iş hayatında hakkını bulabilmesi için mutlaka iş yeri ve ailesi tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bu sadece kadına bazı konularda taviz ya da yan haklar vermekle olmaz. Bakış açımızı hem kadın hem de erkekler için eşitlememiz gerekiyor.

Örneğin; çocuğu evde hastalanan bir annenin işten erken çıkması ne kadar olağan ise, aynı nedenle bir babanın da eve gitmesi normal karşılanmalı, ‘çocuğuna eşin baksın’ gibi bir beklenti yaratılmamalıdır. Çalışan anne, eşlerinin ev ve çocuk bakım işlerinde paylaşımcı olması, sorumluluk alması çok önemlidir. Kadının kendine güvenmesi, ‘erkek işi’ olarak kodlanan pozisyonlara aday olmaktan çekinmemesi, bu işlere katabileceği değerlere odaklanarak fark yaratmaya çalışması gerekli. Birçok kadın daha en baştan önyargılarla bu şansı kendine vermeyerek kendi kariyerini zedeleyebiliyor. Kadınların iş hayatında daha esnek olmaları gerektiği dönemlerde de, bu konuların yöneticileri ve İK ile açık açık görüşerek çözülmeyecek bir sorun olmadığına inanıyorum. Kadın talep etmeli, kendine güvenmeli; erkek sorumluluğu eşi ile paylaşmalı, destek olmalı; iş yerleri de yetkinliklere odaklanarak pozisyonları doldururken gelebilecek destek taleplerini özenle değerlendirmelidir.

Petrol Ofisi tam olarak bu prensiplerle çalışıyor. Ben de ekip yönetimimde her zaman bu açıklık ve esneklikteyim. Çalışan bir annenin kızı olarak yetiştim. Bir kadın yönetici olarak kariyerimde kadın çalışanlara örnek ve destek olmak için her zaman çalıştım.

REKABET BİZİ CANLI TUTAR

Sizin mesleğinizi seçmek ve sizin gibi başarılı bir yönetici olmak isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Bizim mesleğimiz dışarıdan çok yaratıcı ve keyifli görünür; öyledir de. Ancak bu işi yapabilmek için yaratıcılık dışında çok önemli özelliklere sahip olmanız gerekir.

Pazarlama uzun vadede sonuçlarını gösterir. Yarınlar için bugünden çalışmak ciddi bir sabır ve dayanıklılık, öte yandan da uzun vadeli stratejik bakış açısı gerektirir. Her şirketin çok doğal olarak bugünkü satış ve karlılık takibi vardır. Şirket yönetiminde bugünün ve yarının dengesini korumakta, bu bakış açısını canlı tutmakta Pazarlama departmanının etkisi önemlidir.

Veriye dayalı bir strateji oluşturmak, vizyoner olmak, tüm şirketi aynı strateji ve amaç uğruna motive etmek için gerekli yetkinlikler başarı için elzemdir. Müşteri odaklı, analitik ve içgörü sahibi olmak, her an ve her alanda bu dengeleri şirketin her bölüm ve kademesinde canlı tutmak, rekabetçi ve enerjisi yüksek bir yapıda olmak, başarı ve aksiyon odaklı olmak, sahaya yakın çalışmak, ayakları yere basan sağlam, uygulanabilir, herkesçe sahiplenilmiş bir strateji çerçevesinde, gündeme ayak uydururken uzun vadeli marka amacından sapmadan çalışmak başarıyı getirecektir.

Rekabetçi olmayı biraz açmak istiyorum. Rekabeti çok severim, çünkü her zaman bizi canlı tutar, gelişim için motive eder. Rekabete saygı çok önemli bir erdemdir. Rakiplerimizi çok iyi anlayıp, analiz etmeli, onları aşağı görmemeliyiz. Rekabeti küçültmek, bir anlamda kendini kandırmaktır. Rakibe saygı, hem onların emeğine saygı, hem de (ki bence bu en önemlisi) rakip ürünü sevip kullanan müşterilere saygıdır.

Potansiyel rakip müşterilerine tepeden bakarsanız, müşteri size asla affetmez. Bir pazarlamacı, rakibini, piyasayı çok iyi takip ve analiz edebilmeli, ama kendi önüne bakmalıdır. Kendini geliştirerek, farklılaştırarak ön plana çıkmaya çalışmalıdır. Bir müşteri neden sizi seçmeli, neden sevmelidir? Tercihlerimiz, fonksiyonel yeterliliğin çok daha ötesinde artık. Markaların bir amacı olmalı. Bu amaç, hem sosyal, hem de bireysel duyulara hitap edebilmeli. Bizim uzmanlık alanımız; markaların amacı üzerinde çalışmak, fonksiyonel özellikleri elbette güncel tutarak, diğer markalardan daha derin bir şekilde farklılaşarak müşterinin sadakatini kazanmak ve tüm şirketi de bu amaç peşinde koşmak için motive etmek.

EV KADINLARI AĞIR SORUMLULUK TAŞIYOR

Çalışan kadınla çalışmayan kadın arasındaki farklar nelerdir? Kadınlar neden çalışmalı?

Bence çalışmayan kadın diye bir şey yok. Ev kadınları bence en ağır sorumluluğu üstlerinde taşıyorlar ve çok yoğun çalışıyorlar. Kadınların nerede, hangi iş kolunda çalışacaklarına kendileri karar vermeli. Bir ailenin sosyal ve ekonomik ihtiyaçları, bir kadının kendi beklenti ve istekleri bu kararı vermekte ciddi etken. Bir kadın evde kalarak da, evinin, ailesinin, hatta çevre mahallesinin gelişimine katkıda bulunabilir. İş hayatında çalışmak isteyenlerin aile hayatını dengelemek için mutlaka desteğe ihtiyacı vardır. Hem ev işini, hem çocukların bakımını hem de iş yeri beklentilerini bir arada götürmesini bir kadından beklemek hakkaniyetli ve gerçekçi değil. İş hayatını tercih eden kadınların çalışma ortamına çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Kadın - erkek arasındaki klasik sosyal ve davranış farklılıkları iş yerine zenginlik katar, çok katmanlı düşünme becerisi getirir. Dünyanın yarısı kadın iken, dünya bu denge üzerine dönerken, iş yerinde kadınların etkisini kim yadsıyabilir? Bir çocuğun gelişimine anne -baba dengesi ne kadar gerekli ise, iş yerinde de kadın - erkek bakış açısı gerekli ve faydalıdır.

KADINLARIN EN ÖNEMLİ SORUNU ÖNYARGI

İş kadınlarının - çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Siz hangi sorunlarla karşılaştınız, tanık olduğunuz veya yaşadığınız enteresan durumlar var mı? Çalışan kadınlar- iş kadınları karşılaştıkları engelleri nasıl aşabilir?

Kadınların karşılaştığı en önemli sorun bence önyargı. Kültür, aile yetiştiriliş tarzı, toplumun kadından beklentileri bu önyargıları oluşturuyor. Ben şanslı bir kadınım, çevremde böyle bir engelle karşılaşmadım. Aile dengemi kurarken de, tabii buna göre seçimlerimi yaptım. Kadınlar ile ilgili önyargılar iş yeri ile sınırlı değil, toplumun ve sosyal hayatımızın her alanında var. Elbette en önemli sorun eğitimsizlik, peşi sıra gelen erkeklerin kadınlardan beklentisi ve kadınlarda bu ortamda doğal olarak oluşan özgüven eksikliği. Kullandığımız dil bile sorunlu ve bu bize özgü bir problem değil, tüm dünyada böyle. Eğitim derken, tabii ki okul çok önemli ama bir o kadar da anne-babanın oğlan ve kız çocuklarını nasıl yetiştirdikleri önemli. Bu önyargılar ve sosyal baskılar beynimize çocuklukta yerleşiyor ve sonra bize bu yaklaşımlar çok doğal geliyor. Kadın gelişimi zaman içinde düzelecek, ben buna çok inanıyorum. Çocuklarıma, çevreme, iş arkadaşlarıma yaklaşımlarımla elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Yeterli mi, hayır değil. Toplum olarak üzerinde aralıksız çalışmamız gerekli. Yalnız bu çalışmaya, erkeklerin seyirci değil, öncü olması şart. Kadınların kendi kendine yakarış ve gayretleri bizi eşitliğe getirmez, erkeklerin buna inanıp savunmaları, hatta bu konuda liderlik etmeleri çok önemli.

ERKEKLER SEYİRCİ KALMAMALI

İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? Kadın erkek eşitliğinin sağlanması için erkekler neler yapmalı, erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kadınlar önce ne yapmak istediklerini bilmeli, hedeflerini belirlemeli ve kendilerine güvenerek emin adımlarla yürümeliler. Kadın ya da erkek olduğumuzu unutup, bir birey olduğumuzu hatırlatmamız gerekiyor kendimize. Erkeklere çağrım, bu konuda seyirci kalmamaları yönünde olur. Babaların oğulları ve kızlarını yetiştirmede, onların karakter gelişiminde etkisi tartışılmaz. Çocuklarınızı yetiştirirken kullandığınız dil, çocuklarınızdan beklentileriniz, verdiğiniz eğitim, her alanda eşit olmalı. Unutmayalım ki, kadın ve erkek aynı değildir. Eşit demek aynı demek değildir; bir demiri kadının da erkek gibi bükebilmesi anlamına gelmez. Kadın ve erkeğin doğası gereği farklılıklarından bahsetmek konuyu son derece sığ ve basit görmektir. Bu yanılgıya lütfen kapılmayalım.

HİJYEN STANDARTLARIMIZI GENİŞLETTİK

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi?

Tüm sektörler gibi elbette akaryakıt piyasası da etkilendi pandemiden. Çok hızlı adapte olduk yeni çalışma düzenimize. Ofisimiz pandemi açıklandıktan 1 hafta sonra kapandı, herkes evinden çalışmaya başladı. Şu anda da Genel Müdürlük’te minimum kişi ile çalışma düzenindeyiz. Pandemi koşullarından tüm dünya, ülkemiz, pazar ve biz de doğal olarak etkilendik. Pandemi ile birlikte son 3 ayı ise çok yoğun çalışarak geçirdik. Pazarlama planlarımızı çok hızlı bir şekilde değiştirdik, stratejimizden kopmadan gündemi yakalayarak müşterimize çok yakın bir iletişim kurabildiğimizi düşünüyorum. Müşteri beklentileri özellikle istasyonlarda çok değişti. Hijyen standartları zaten sektörümüz için çok yüksek, müşteri beklentisi ve marka kararında önemli bir etken. Bu konuya tabii daha da çok odaklandık. Sadece tuvalet ve marketlerde değil, istasyonlarımızın tüm alanlarında ve çalışanlarımızda hijyen standartlarımızı genişleterek, hem çalışan, hem de müşteri sağlığını koruyacak şekilde uygulamaya geçtik. Zaten kuvvetli olduğumuz dijitalleşme ve mobil ödeme konularında, bu dönemde daha da yoğun çalışmalar yapıldı. Sosyal medya kullanımı çok arttı, bizler de bu mecraları çok etkin kullanarak değişik projelerle sürekli müşterilerimiz ile iletişimde kaldık.

İTÜ ÇEKİRDEK'İN PROJESİNE ORTAK OLDUK

En önemlisi, İTÜ ile olan pandemiye yönelik işbirliğimiz oldu. İTÜ ARI Teknokent'e bağlı girişimcilik merkezi İTÜ Çekirdek, Covid-19'a karşı bir çağrıda bulundu ve biz de bu projeye ortak olduk. Bu işbirliğimiz; Covid-19 ile mücadeleye yönelik; dezenfektan, maske, siperlik, koruyucu kıyafet gibi en temel ekipmandan, entübasyon kutusu, yoğun bakım ünitesi cihazları, UVC Işık İle Oda Sterilizasyon Ünitesi, UVC Işık İle Hava Sterilizasyon Ünitesi, UVC Dezenfeksiyon ve Hasta Odasına Ürün Taşıma Robotu (geliştirme aşamasında) gibi ortam koşullarını iyileştirecek ekipmanlar, ilaç, aşı, pandemiyi etkileyecek bilişim uygulamaları ve benzeri alanlarda girişimcilerin desteklenmesini kapsıyor. Salt geliştirme aşamasıyla yetinmiyor, bunların üretimlerini, ihtiyaç sahibi doktor ve hastanelere ulaşımlarını da destekliyoruz.

EVDE YOĞUN ÇALIŞTIK

Peki pandemide evde neler yapıyorsunuz, iş bölümü nasıl?

Pandemi koşulları ile birlikte ev hayatı da farklı bir dengeye oturdu. Çocuklar odalarında online eğitim ile derslerine devam ettiler. Sanırım herkes gibi biz de eşimle evde birer köşe kaparak yoğun bir tempoda çalışmaya devam ettik. Bu süreçte ailece bir arada olmak çok güzel, her akşam bir oyun, bir eğlence yarattık kendimize. Beni en çok zorlayan, anne-babamı uzun süre görememek, yakın arkadaşlarımla görüşememek oldu.

YÜZME TAKIMI KAPTANI

Benim bir de bambaşka bir spor hayatım var. Rekabetçi olduğumu söylemiştim, ben aynı zamanda bir master yüzücü, Han Batur Master Yüzme Takımı’nın kaptanıyım. Son 6 yıldır aralıksız olarak, artık profesyonel olarak diyebilirim, yüzüyorum.

HAFTADA 4-5 GÜN YÜZÜYOR

Türkiye, Avrupa ve Dünya yüzme yarışlarına katılıyorum. Normalde, haftada 4-5 günlük ciddi bir antrenman programım var. Tabii havuzlar kapanınca 3 ay ara vermek zorunda kaldım.

YÜZMEK REKABETÇİ RUHUMU BESLİYOR

Yüzmek, rekabetçi ruhumu besleyen, beni fiziken de zinde tutan bir tutku. Hedeflerim var. Bu süreç, tabii her sporcu gibi beni de çok olumsuz etkiledi. Evde yaptığım sporlar ve uzun yürüyüşler beni zinde tutsa da, havuzda eski derecelerimi yakalamak için çok uzun zaman gerekecek. Şimdi en yakında ise Boğaz yarışı var. Büyük bir heyecanla tekrar yarışlara dönmeyi bekliyorum.

DİJİTAL ÇAĞDA KİMİN NASIL İŞ YAPTIĞI ÖN PLANA ÇIKACAK

Pandemi sonrası yeni normal hayatta sizce bizi nasıl bir hayat, ekonomi bekliyor?

‘Pandemi sonrası’ diye bir hayat ne zaman gelecek, kestirmek zor. Hemen ve bir anda olmayacağı ise kesin. O yüzden ‘yeni’ bir hayat değil de, ‘değişen’ bir hayattan bahsedebiliriz. Bu değişimi ise bugünden yarına çok hızlı değil, yaşayarak göreceğiz. Herkesin söylediği ve çok açık görünen gerçekler var. Dijital çağ belki 10 yıllık gelişimini 3 ayda tamamladı, bundan sonra da hızla gelişmeye ve bizim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecek. Alışveriş alışkanlıkları değişecek. İş yeri ve çalışma prensipleri değişecek, daha esnek daha sonuç odaklı hale gelecek. Kimin ‘ne zaman, nerede olduğu’ değil, ‘nasıl iş yaptığı’ ön plana çıkacak – hatta çıktı bile.

TOPLUMSAL DEĞERLER ÖN PLANA ÇIKTI

İş yerlerinde zamanla bu değişimi daha da fazla göreceğiz ve bu prensipleri hepimiz artık kabul edeceğiz. Bireysellik son dönemde çok ön plana çıkmıştı. Pandemi ile birlikte tekrar toplumsal değerlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Markalar, amaçlarını ve planlarını eskisine göre daha da fazla toplumsal fayda üzerine yoğunlaştırma çabasında olacaklar.

Tüm dünya şu anda pandeminin toplumsal davranış ve sosyal değişim üzerindeki etkisine odaklanıyor. Ancak ekonomik etkilerini yılın geri kalanında daha sert bir şekilde hissedeceğiz gibi gözüküyor. Bu alanda tüm dünyayı daha zor günler bekliyor. Her çağın zorlukları olmuş, olacak da. Bizler de bu pandeminin zorluklarına göğüs gerecek şekilde hazırlıklarımızı yapmalıyız.

BERİL ALAKOÇ İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJIMIZ YOUTUBE KANALIMIZDA YAYINDA.

İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ VİDEOYA TIKLAYIN

KANALIMAZA ABONE OLMAYI VE BİLDİRİMLERİ AÇMAYI UNUTMAYIN

banner274

.

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

BERİL KOPARAL İLE YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

Çocuklar hayal dünyası ile ilk kez masallarla tanışır. Masallarla hayal dünyaları zenginleşir ve yaşam boyu karşılaştığı olayları daha hızlı kavrar. Yaşamın zorluklarıyla mücadele gücü yükselir.Çocuklara yaratıcı düşünce becerisini kazandırmanın ilk adımı masallardır. Bilimsel araştırmalara göre, masallar, çocuğun sosyal ve bilişsel gelişimine katkı sağlar. Kelime hazinesini geliştirir, okuma alışkanlığı kazandırır. Dil gelişimine, zihinsel gelişimine, sosyal becerilerine katkıda bulunur. Olağanüstü olaylarla ilk kez masallar aracılığı ile karşılaşan çocuklar için, imkansız kavramı zayıflar. Her şeyin gerçekleşebilme olasılığı güçlenir ve onun başarma azmini teşvik eder. Gelin, en değerli varlığınız, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek, umut dolu yarınlar inşa etmesine katkıda bulunmak için her gün bir masal dinletin. Devam edecek masal serilerini kaçırmamak için kanala abone olup bildirim zilini açabilirsiniz, sevgilyle... #evvelzamanmasalları#herhaftabirmasal​ Bize yazın: evvelzamanmasallari@gmail.com

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın.

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın.

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

İşte Kadınlar Notu;

ZEYNEP OSMANLI SİTEDE NASIL SATIŞ YAPILABİLECEĞİNİ AŞAĞIDAKİ VİDEODA ANLATIYOR.

VİDEOYU SONUNA KADAR İZLEYİN TEK TEK ANLATIYOR

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

..

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN ve İŞ KADINLARININ BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARINI ONLARDAN DİNLEYİN KADINLARI İLGİLENDİREN HABERLERİ İZLEYİN...

ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

İŞ HAYATINDA KADINLAR

İŞ KADINLARI

ÇALIŞAN KADINLARIN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADIN SORUNLARII

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

Hande Yaşargil - Yönetim Kurulunda Kadın Derneği - Sertifika Programı - İş Kadını Sorunlarını konuştuk. İzlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın.


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu ile hem derneğin projelerini hem de girişimci kadın sorunlarını hem de iş hayatında kadınlar üzerine özel röportajımızda konuştuk. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj yaptık. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


.

HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar ile özel röportajımızı okudunuz mu? Peki ya video röportajı izlediniz mi?

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 15:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.