Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Şubat 2021 Perşembe 09:10
Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, şirketlerdeki yönetim kurullarında yer alan iş kadını oranlarını artırmak. Dernekte 18 ay süren programlarla kadın mentiler mentorlarından eğitim alıyor. Bugüne kadar 137 üst düzey kadın programdan mezun oldu. Ayrıntıları Yönetim Kurulu'nda Kadın Derneği Başkanı Hande Yaşargil ile yaptığımız röportajda izleyebilirsiniz.

İşte Kadınlar olarak Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'ni ve üyelerini yakından tanımak için bir seri röportaj başlattık. İlk konuğumuz ise Selen Kocabaş. Türkiye'nin güçlü iş kadınları arasında yer alan Selen Kocabaş, hem iş hayatında hem de sosyal hayatta çok yönlü olan kadınlardan. 

Şu anda MultinetUP Grubun ve Akiş GYO'nun Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olan Selen Kocabaş aynı zamanda Aydın Grup ve English Home İcra Kurulu Üyesi, Yorglass'ın ise Yönetim Kurulu Üyesi.

Tüm bu görevlerinin yanı sıra girişimci bir kadın olan Selen Kocabaş, Mentoro Platformunun Kurucu İş Ortağı. TC Bakan Danışmanlığı Hizmeti veriyor, yönetim kurullarına ve şirket yönetimlerine 'Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Mentorluk Hizmeti' veriyor.

Sizleri Selen Kocabaş ile yaptığımız söyleşiyle baş başa bırakıyoruz. 

SELEN KOCABAŞ KİMDİR?

Sizi yakından tanıyalım isterim, Selen Kocabaş kimdir?

Merhabalar ben Selen Kocabaş. Rumeli’den göçmen iki büyük ailenin uzun zaman aradan sonra dünyaya gelen ilk kız çocuğuyum. İstanbul’da 1968 yılında dünyaya geldim. Fransız lisesi Saint Benoit, ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce Ekonomi bölümü ilk mezunlarındanım. Kariyerimin ilerleyen yıllarında iş hayatı ile birlikte Marmara Üniversitesi İnsan Yönetimi ve Organizasyonel Gelişim Master programı ve daha sonraki yıllarda Harvard Universitesinde Kurumsal Strateji programlarını tamamladım.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? 

Kariyerime Koç Grubunda MT olarak başladım, Arçelik, Marshall Boya ve Group Danone ve Sabancı ortaklığı Danonesa’da çeşitli yönetsel görevlerde bulundum.

Türkcell ailesine 2002 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldım. 13 yıl boyunca farklı Genel Müdür Yardımcılığı rollerini üstlendim. İnsan Kaynakları, İnşaat Emlak, Genel İdari İşler, IT, Hukuk, Satın alma, Stratejik Planlama fonksiyonlarının ardından 2010 yılı sonunda Corporate Business’ın başına geçtim. Pazarlama, Ürün, Satış, Hizmet kapsamında işleri yöneterek kar zarar sorumlumluğunu aldı, bu görevi 5 yıl sürdürdüm. 2015 yılı Mayıs ayında Turkcell Grubundan ayrıldı. Bu dönem içerisinde Turkcell İştiraklerinde çeşitli Yönetim Kurulu Üyeliği rollerini üstlendim. Bu şirketler; İddaa markasıyla bilinen İnteltek, yurtdışı operasyonları Astelit ve Best , Global Bilgi Çağrı Merkezi, Turkcell Ödeme Sistemleri ve Turkcell Teknoloji Şirketi.

Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşu Peryön İnsan Yönetimi Derneği’nin ilk Kadın Başkanı oldum. Etik ve İtibar Derneği’nin şirketi temsilen ilk kurumsal kurucu üyesi,TKYD ve TÜSİAD üyesi oldum. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve Yeniden Biz Derneğinin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği’nin Kurucu Üyesi, Endeavor Türkiye Danışma Kurulu üyesi ve mentorlarındanım.

Şu anda MultinetUP Grubun ve Akiş GYO Bağımsız YK Üyesi, Aydın Grup ve English Home İcra Kurulu Üyesi, Yorglass Yönetim Kurulu Üyesiyim. Mentoro Platformunun Kurucu İş Ortağıyım. TC Bakan Danışmanlığı Hizmeti vermekteyim.Yönetim Kurullarına ve şirket yönetimlerine Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Mentorluk Hizmeti veriyorum.

SÜREKLİ KENDİNİ YENİLİYOR

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Size şöyle bir bilgili vereyim. Linkedin de 12 bin üzeri takipçim var. Oradaki en tepe yetkinlik ve özellikler kısmına bakarsanız takipçilerim güçlü yönlerim olarak “Yönetim, Strateji, İnsan Yönetimi, İş Stratejisi, Pazarlama, Satış, Telecom ve Ürün Yönetimi” olarak sıralamışlar. Beni doğru tanımlayan işe yönelik öncelik ve sıfatlar. Selen Kocabaş öğrenmeye hevesli, sürekli kendini yenileyen, meraklı, etrafındakilerle değer üretmeye odaklı bir kadın. Aslında önce anne, eş, dost, çevresindekilerle iyi işlere sevdalı bir vatandaş diyebiliriz.

YK ÜYESİ

STRATEJİK DANIŞMAN

MELEK YATIRIMCI

 Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız? Yeni projeleriniz neler?

Türkcell sonrası yaklaşık 6 yıllık hayatıma bakarsak aslında bir şekilde ilklere imza atmış bir kadın oldum. Pek çok insan Selen Kocabaş hangi şirkete CEO olacak, neden hala olmadı ya da olamadı diye beklerken ben Selen Kocabaş markası ile aslında bir portföy yönetmeye başladım ve yönetiyorum. Üç temel odakla ilerliyorum. Birinci persfektifte belli şirketlerin Yönetim kurulları, advisory board larındayım yukarıda belirttim. Tepe seviyede yön, strateji ve yönetişim konularına odaklanıyorum. İkinci perspektif Stratejik danışmanlık platformunda şirketlere vizyon, yön doğrultusunda uygulamaya alma danışmanlık hizmetlerini yapılanma, dijitalleşme, pazara giriş stratejileri tarafında veriyoruz bu kapsamda mentorluk da yapıyorum. Üçüncü bacak da en çok öğrenip kendimi beslediğim startup ekosistemi burada da küçük melek yatırımcıyım. Hepsinin ötesinde çeşitlilik ve kapsayıcılık perspektifi ile kadın konularında çok aktifim diye özetleyeyim.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 38

ERKEK İSTİHDAMI YÜZDE 74

Çalışan kadınların - Girişimci kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? 

Dünya nüfusunun yarısı kadın, Türkiye’ni keza yarısı kadın, %48 Kadın Üniversite Mezunu. Ancak iş hayatında toplumsal ve sosyal nedenlerle %38 katılımdayız. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem.

Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak.

Hele tepe CEO seviyesinde bu oran %7'lerde. Piramit tersine işliyor. Yönetim Kurullarında %17 bu oranın yarısı da aile şirketlerinin hissedar kadınları.

Özetle kadınlar için fırsat alanı çok bu konunun üzerine eğilip top yekün planlı şeklide gitmeliyiz. Bu nedenle teknoloji dijitalleşme kadınlar için hey yerden çalışabilmek adına da fırsat; Teknolojide Kadın Derneği'nin Kurucu Üyesi ve Eşbaşkanı oldum, devrettim, kurucu üye olarak devam ediyorum. YenidenBiz derneğinin Yönetim Kurulu Üyesi olarak, ara veren kadınları istihdama geri kazandırmak için eğitimler düzenliyor, örnek kadın hikayelerini çoğaltarak “ben yaptım sen de yaparsın” mesajı ile inancı pekiştirip kadınları aksiyona geçmeye ittiriyoruz. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Kurucu YK Üyesi olarak da en tepe karar noktalarında kadınları attırmak içiin odaklanmış vaziyetteyiz. Tüm bunları yaparken erkekleri de çeşitlilik ve kapsayıcılık bakış açısıyla kadınları desteklemeleri Heforshe olmaları için aksiyonlarımıza dahil ediyoruz.

Selen Kocabaş olarak ben iş hayatında birey olarak zorluk yaşadım kadın olmaktan çok. Zor ama fırsat olan işleri sahiplenerek çok çalıştım, hiçbir şey emek vermeden olmuyor, inandım ve sevdim yaptığım işi, ekiple paylaştım ve paslaştım. Ama istetistikler bunu söylemiyor, toplumda sadece ülkemizde değil global arenada kadınlar dezavantajlı, o zaman hedef koyup takip edip, yetkin olan kadınlara fırsat verip normalize olmamız şart.

YÖNETİMDE DAHA ÇOK KADIN DİYELİM

İstihdamda - girişimcilikte- daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrınız var mı?

Dijital dönüşümle, yeni nesil ile, toplumsal ve sosyal ortamda pandemi ile de hızlanan pek çok değişim hayatımızda. Pek çok risk sıralanıyor malum. İklim riski, siber güvenlik, ekonomik, dijital,sürdürülebilirlik, insan, kadın, çeşitlilik. Gelin birlikte yönetişim bacağında kapsayıcı bir yaklaşımla daha çok kadın diyelim ve kadınlarımıza el verelim, kadınlar zirveye toplum ileriye diyelim.

SELEN KOCABAŞ İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

SELEN KOCABAŞ KİMDİR?

Selen Kocabaş Kariyerine Koç Grubunda MT olarak başladı.

Arçelik, Marshall Boya ve Group Danone ve Sabancı ortaklığı Danonesa’da çeşitli yönetsel görevlerde bulundu.

Turkcell ailesine 2002 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak katıldı.

13 yıl boyunca farklı Genel Müdür Yardımcılığı rollerini üstlendi.

İnsan Kaynakları, İnşaat Emlak, Genel İdari İşler, IT, Hukuk, Satın alma, Stratejik Planlama fonksiyonlarının ardından 2010 yılı sonunda Corporate Business’ın başına geçti. Pazarlama, Ürün, Satış, Hizmet kapsamında işleri yöneterek kar zarar sorumluluğunu aldı, bu görevi 5 yıl sürdürdü.

2015 yılı Mayıs ayında Turkcell grubundan ayrıldı. Bu dönem içerisinde Turkcell İştiraklerinde çeşitli Yönetim Kurulu Üyeliği rollerini üstlendi. Bu şirketler; İddaa markasıyla bilinen İnteltek, yurtdışı operasyonları Astelit ve Best, Global Bilgi Çağrı Merkezi, Turkcell Ödeme Sistemleri ve Turkcell Teknoloji Şirketi.

Kendisi Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşu Peryon İnsan Yönetimi Derneği’nin ilk Kadın Başkanı olmuştur.

Etik ve İtibar Derneği’nin şirketi temsilen ilk kurumsal kurucu üyesi, TKYD ve TÜSİAD üyesi oldu.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve Yeniden Biz Derneğinin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği’nin Kurucu Üyesi, Endover Danışma Kurulu üyesi ve mentorlarındandır.

Şu anda MultinetUP Grubun ve Akiş GYO Bağımsız YK Üyesi, Aydın Grup İcra Kurulu Üyesi, Tay Grup ve Yorglass Yönetim Kurulu Danışmanı’dır. Mentoro Platformu'nun İş Ortağıdır. TC Bakan Danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Yönetim Kurullarına ve şirket yönetimlerine Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Mentorluk Hizmeti vermektedir.

Selen Kocabaş, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu. Marmara Üniversitesi'nde İK Yönetimi Ve Organizasyonel Davranış üzerine lisansüstü eğitimini tamamladı. Harvard Universitesi Executive Educatiion Kurumsal Strateji Programını tamamlamıştır.

Evli ve 22 yaşında bir oğlu vardır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

SELEN KOCABAŞ İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

banner274

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 19.03.2021 14:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.