Murat Ülker, Boğaziçi Röportajını Yayınladı

Murat Ülker, sanata olan ilgisini anlattığı Boğaziçi dergisindeki röportajı yayınladı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Şubat 2021 Salı 09:11
Murat Ülker, Boğaziçi Röportajını Yayınladı

 

Murat Ülker, sosyal medya hesabında geçen yıl Boğaziçi Dergisi'nde yayınlanan bir röportajı paylaştı.

Ülker, röportajı "Mezunu olduğum kıymetli okulum Boğaziçi Üniversitesi’nin Mezunlar Derneği yayını Boğaziçi Dergisi için 2020 yılında verdiğim bir röportajı paylaşıyorum." diyerek aktardı. 

 

Sanata ilginiz ne şekilde doğdu? Bu konuda herhangi bir eğitim aldınız mı?

Hayır, formal bir eğitim almadım, fakat çocukluğumda babam resim dersleri aldırırdı, çünkü resme ve müziğe hiç kabiliyetim yoktu. Halbuki ürün ve ambalaj görsellerine çok önem verirdi rahmetli ve benim bunlara aşina olmamı istiyordu. ÜBUNG MACHT MEİSTER! (Temrin sizi usta kılar). Bunun gözüm üzerinde çok olumlu bir tesiri oldu. Yalnız estetik değil, ölçü ve oranlar ile ilgili yorum yapma kabiliyetimi de geliştirdi.

Ne zamandır sanat eserlerinin koleksiyonunu yapıyorsunuz?

İlk defa rahmetli dedem Muharrem İman’ın çerçeveletip evlerimize astırdığı hat yazıları ile sanatla tanıştım. Karahisari Besmele hala gözümün önündedir. 80’lerden beri bana hitap eden obje, yazı ve resimleri topluyorum. Fakat bunu bir koleksiyonculuk disipliniyle değil, keyif duydukça yerine getiriyorum. Daha çok keşfetme fikriyle alakalıyım.

No alt text provided for this image

Koleksiyonunuza ilk kattığınız eser hangisiydi?

Hoca Ali Rıza’nın özgün karakalem baskıları idi.

 

Hem çağdaş sanat eserlerini hem de hat sanatı eserlerini topluyorsunuz. Bu iki koleksiyon arasında sizin açınızdan nasıl bir ayrım bulunuyor?

Ayrım yapmadan, daha ziyade benliğimi bütünleyen ve tamamlayan özellikleri olduğunu düşünüyorum. Keyif veren veya düşündüren her ne ise eserle kurulan iletişimle anlam kazanıyor. Çünkü hattat ya da sanatçı bir şey anlatıyor yaptığı eserde. Eserleri de çıkış noktalarından, geldikleri yerlerden bağımsız görmüyorum. Neticede üslup, onu var edenden bağımsız, tek başına incelenecek bir şey değil.

Birinin diğerine üstün geldiği noktalar var mı?

Eğer birbirinden ayrılan iki farklı görsel sistemi kıyaslayacak olursak, örneğin hat sanatı ve dijital sanat gibi; bu doğru bir kıyaslama olmaz. Fakat tabii favorim diyebileceğim çağdaş sanattan eserleri de, hat sanatı eserleri de mevcut.

Koleksiyonlarınızda toplam kaç parça bulunuyor?

Yıldız Holding’in koleksiyonunda yaklaşık 800 eser bulunuyor.

Yerli ve yabancı müzayedeleri, galerileri, sanat fuarlarını ne kadar yakından takip ediyorsunuz?

İlgi duyduğum sanatçıları takip ediyorum daha ziyade. Bu sanatçıları yalnız fuar gibi ticari platformlarda değil, gerçekleştirdikleri müze sergileriyle de takip ediyorum.

Özellikle takip ettiğiniz sanat organizasyonları / etkinlikleri bulunuyor mu?

Özellikle bienalleri ve müze sergilerini yakından takip ediyorum. Sanat meşgul ederken öğreten ve bu yanıyla da iyi gelen bir mecra.

Koleksiyonunuza katmak istediğiniz parçaları ne şekilde ediniyorsunuz (müzayedeler, galeriler, sanat fuarları gibi) ve satın alırken ne gibi kriterler gözetiyorsunuz?

Sanatçılar, sanatkârlar, hattatlar ile tanışıyorum, eserlerini onların ağzından dinliyorum. Galeriler ve dostlar, arkadaşlar yardımcı oluyorlar. Bu işin bir boyutu. Diğer boyutu ise eser alımlarında dünya standartlarını gözetiyorum, yeri geldiğinde uzmanına danışıyorum.

Koleksiyonunuzdaki parçalar özel sergilenme / saklanma koşulları gerektiriyor mu? Ne şekilde saklıyor ya da sergiliyorsunuz?

Her sanat yapıtının uygun saklama koşulları var. Ben de koleksiyonda, kağıt eserlerden akrilik ve yağlı boya tablolara, dijitalden karışık teknik eserlere konservasyon konusunda duyarlıyım. Eserlerin depolara kapatılarak değil paylaşılarak anlaşıldığına ve sevildiğine inanıyorum. Kurum olarak merkez ofisimizin sergi salonunda tematik sergilere yer vermenin yanı sıra, Yıldız Holding olarak zaman zaman genç sanatçılara da destek oluyoruz.

Sanat eserine bakmaktan keyif duyan çalışanlarımızın bundan istifade etmeleri için ofisler de sergileme alanı olarak kullanılıyor. Hatta isteyen istediği eseri depodan aldırıp duvarına astırabiliyor.

Koleksiyonunuzdaki maddi açıdan en değerli parçanız hangisi?

Bir eserin fiyatı ile değerinin aynı anlama geldiğini düşünmüyorum.

Koleksiyonunuzdaki manevi açıdan en değerli parçanız hangisi? Niçin?

Açıkçası bunu tek bir eserle ifade etmek imkansız. Öyle ki, sanatçıların bazıları dostlarım, böyle bir ayrım yapmak güç. Ve de şahsî … bu gönül durumunuza göre değişiyor.

Koleksiyonunuza katmayı çok istediğiniz eserler bulunuyor mu?

Tabii zaman zaman oluyor. Bazen eserler insan hafızasının çok farklı dönemlerine temas edebiliyor, bilhassa fikren kıymetli olduğunu düşündüğüm eserleri edinmek beni mutlu ediyor. Örneğin Hoca Ali Rıza’nın bir peyzaj’ı veya neonlarla yazılmış bir duygu, deyim veya enstalasyon olabiliyor. Fakat mutluluğun çoğalması için paylaşmak gerek. Bir eseri çok istiyorsam çevremde temas ettiğim kişileri de düşünüyorum; birlikte bakmak, anlamak, sanat eseri üzerine sohbet etme heyecanı...Bunların hepsi farklı motivasyonlar eser edinme süreçlerimde.

Koleksiyonlarınızı herhangi bir müzeye / kuruma bağışlamayı ya da kendiniz bir müze kurmayı düşünüyor musunuz?

Henüz koleksiyonun o tür bir olgunluğa kavuştuğunu düşünmüyorum. Belki ileride bu yönde adım atılır. Özel koleksiyonlar müze koleksiyonları ile kıyaslandıklarında zayıf kalabilirler. Ancak buna karşın müze sergilerinde destekleyici rolleri olabilir. Bu bağlamda müzelere istenilen eserleri ödünç veriyoruz.

Sanat eserleri dışında başka eserlerin / ürünlerin de (eski paralar, pullar, imzalı kitaplar vb) koleksiyonunu yapıyor musunuz ya da yapmayı ister misiniz?

Tabii, sanat eserlerinin yanı sıra akrabalarımla oluşturduğum klasik otomobil koleksiyonumuz var. Ayrıca yukarıda bahsettiğiniz gibi bazı başka eser ve ürünleri toplayabiliyorum. Ancak bu yalnızca kendi gerçekliğime temas etmesi durumunda oluyor. Eksikleri tamamlama, onların kendi içinde bir bütünlük oluşturması çabasıyla değil, bana hatırlattıkları geçmiş ve geleceğe dair yapacaklarım için.

..

.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

Özyeğin Üniversitesi'nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat, feminist teori

üzerine seçmeli dersler veren Senem Timuroğlu, "Kanatlanmış Kadınlar" adlı kitabını İşte Kadınlar'ın youtube kanalında anlattı. İzlemek için buraya tıklayın.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil ile özel röportajımızı izlediniz mi? Burçin Mutlu Pakdil'in kendi adını taşıyan galaksiyi nasıl bulduğunu, bilim dünyasında bilim kadınlarının yaşadıklarını anlattığı videoyu izlemek için buraya tıklayın.

.

.

AmpUp- Kamu Politikaları Uzmanı ve Kaliforniya Üniversitesi - Berkeley / Sürdürülebilir Ulaşım Araştırma Merkezi Araştırmacı Şebnem Tuğçe Pala, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın Girişimcilerin Sorunlarını kendi girişimcilik hikayemde yaşadıklarımla anlatmaya çalıştım. Siz de yaşadığınız sorunlarıı videonun altına yorum olarak yazar mısınız? videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

  

banner274

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın. 


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için  BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu ile hem derneğin projelerini hem de girişimci kadın sorunlarını hem de iş hayatında kadınlar üzerine özel röportajımızda konuştuk. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj yaptık. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay,  derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar ile özel röportajımızı okudunuz mu? Peki ya video röportajı izlediniz mi?

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.  

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın 

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın 

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın 

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın 

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 20.02.2021 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.