Schneider Electric Türkiye Ülke Müdürü Bora Tuncer: ”İşe alımlarda kadın çalışan oranımız yüzde 40’a ulaştı”

ÖZEL HABER/ TÜLAY ŞUBATLI/ Cinsiyet Eşitilği için Dayanışma Hareketi- HeForSHe’nin 10 kurumsal şampiyonundan biri olan Schneider Electric, verdiği sözü tuttu, işe alımlarda kadın çalışan oranınıı artırdı. Şimdi sırada diğer hedefler var.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
18 Nisan 2016 Pazartesi 10:30
Schneider Electric Türkiye Ülke Müdürü Bora Tuncer: ”İşe alımlarda kadın çalışan oranımız yüzde 40’a ulaştı”
Schneider Electric, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) tarafından geliştirilen Cinsiyet Eşitliği için Dayanışma Hareketi - HeForShe IMPACT Kampanyasının IMPACT 10x10x10'daki 10 kurumsal şampiyondan biri konumunda. Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global bir uzman konumunda bulununan bu dev şirketin dünya çapında 170 binden fazla çalışanı ile şimdi cinsiyet eşitliğinin sağlanması için de öncülük ediyor. Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’nin (WEP) önemli bir parçası olan cinsiyet eşitliğinin yayılımına sağladığı katkılardan dolayı ‘2015 Liderlik Ödülü’nün de sahibi olan  Electric Türkiye’de ise 2 bine yakın kişi çalışıyor. Acaba bu global şirketin Türkiye ofisi, HeForShe Kampanyası çerçevesinde verdiği taahhütler çerçevesinde neler yapıyor, hedeflerininin ne kadarını tutturabildi? İşte bu soruları Schneider Electric Türkiye Ülke Müdürü Bora Tuncer’e yönelttik. Aldığımız yanıtlar ülkemiz adına sevindiriciydi. Çünkü Tuncer, işe alımlarda kadın çalışan oranının yüzde 40’a ulaştığını açıkladı. Sadece bu kadar mı? Değil elbet, Schneider Electric cinsiyet eşitliğini sağlamak için pek çok çalışma yürütüyor. İşte Schneider Electric Türkiye Ülke Müdürü Bora Tuncer’in çalışmaları hakkında verdiği bilgiler…

HeForShe kampanyasına ne zaman katıldınız? Cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadın çalışanların güçlenmesi için Schneider Electric Türkiye’nin hedefleri neler?
HeForShe kampanyası Schneider Electric'in global olarak desteklediği bir kampanya ve Schneider Electric’in faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde bu kampanyayı destekliyoruz. Projenin başından beri Schneider Electric olarak HeForShe kampanyasını global hedeflerimiz doğrultusunda destekliyoruz. Türkiye olarak hedefimiz; Schneider Electric Türkiye çalışanları arasında kadın çalışan oranını yüzde 40’a çıkartmak ve “Hayatını Kolaylaştır” inisiyatifi ile kadın çalışanlar arasında özel çalışma gruplarının kurulması ve çalışan kadınları iş hayatında desteklemek. HeForShe kampanyası ile cinsiyet duyarlı işyeri kültürünü, farklılıkların desteklendiği bir dünyaya katkıda bulunmak.  

Kampanyayı imzaladığınızda şirketinizdeki toplam çalışan sayısı neydi? Kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ne kadardı? Neden böyleydi, kadınlar neden geride kalıyordu sizce bunun arkasında yatan sebepler, düşünce yapısı neydi?
Kadın çalışan sayısı ile ilgili olarak HeForShe kampanyasını imzalamadan önce de kendi ülke hedeflerimiz vardı. Toplam 2016 yılı işe alımlarında kadın çalışan oranını %40 artırmak yönünde. Biz de tüm işe alım stratejimizi bu yönde destekleyerek hedeflerimizi yerine getirdik. Yedekleme planımızla birlikte, özellikle üst yönetim seviyesinde kadın çalışan sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor . 

Kampanya kapsamında hangi çalışmaları yaptınız, yapıyorsunuz?
Kampanya çerçevesinde iç iletişim kanallarımız üzerinden, tüm çalışanlarımızı bu kampanyaya Schneider Electric olarak katıldığımızı, kampanyanın önemini belirten ve desteklerini beklediğimiz yayınlar yaptık. Aynı zamanda global olarak düzenlenen HeForShe seminerlerine davet ettik. Çalışanlarımızdan kampanyayı destekleyecek elçiler seçtik ve onlarla birlikte tüm Türkiye çerçevesinde kampanyanın yayılmasını sağladık. Fabrikalarımızda kampanyaya destek olmak üzere bilgilendirme toplantıları ve kiosklar kuruldu. 
Kampanyanın son 1 yılını değerlendirir misiniz? Toplam çalışan sayısı nedir? Kadın çalışan ve kadın yönetici oranı ne oldu? 
Kadın çalışan işe alım oranımız koyduğumuz hedef olan %40 oranına ulaştı. Yönetim seviyesindeki kadın sayısı oranı gecen yıllara göre değişmedi. 
 Kampanyaya yönelik etkinliklerinizde karşılaştığınız enterasan olaylar, dirençler, şaşırtıcı durumlar, kişiler oldu mu paylaşır mısınız? 
Genelde pozitif bir yaklaşım var. HeForShe kampanyasında erkek çalışanlarımızdan “Neden bu kampanyayı imzalıyoruz? Biz zaten kadın-erkek eşitliğine zaten inanıyoruz.” şeklinde geri dönüşler oldu. Schneider Electric Türkiye erkek çalışanlarının eşitliğe bu derece inanmaları çok sevindirici. 

Bir yılda hedefinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz? 2016 hedefiniz nedir? Bu hedefe ulaşabilmek için neler yapacaksınız? 
Schneider Electric Türkiye olarak kendimize koyduğumuz yeni işe alımlarda kadın çalışan oranını yüzde 40 artırmak hedefimizin tamamını gerçekleştirdik. 2016 yılında  çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırarak uygulayacağız. Bu doğrultuda; iç iletişim kanallarımız üzerinden, tüm çalışanlarımızı bu kampanyaya Schneider Electric olarak katıldığımızı, kampanyanın önemini belirten ve desteklerini beklediğimiz yayınlar yapacağız. Aynı zamanda global olarak düzenlenen HeForShe seminerlerine davet edeceğiz. Çalışanlarımızdan kampanyayı destekleyecek elçiler seçtik ve onlarla birlikte tüm Türkiye çerçevesinde kampanyanın yayılmasını sağladık, bu yıl yeni elçiler ile bunu gerçekleştireceğiz. Yine fabrikalarımızda kampanyaya destek olmak üzere bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek ve kiosk'lar kurulacak. Schneider Electric olarak, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) tarafından geliştirilen Cinsiyet Eşitliği için Dayanışma Hareketi - HeForShe IMPACT Kampanyasının pilot grubunda yer alıyoruz. Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri’nin (WEP) önemli bir parçası olan cinsiyet eşitliğinin yayılımına sağladığı katkılardan dolayı ‘2015 Liderlik Ödülü’nün de sahibi olarak kampanya kapsamında 2017 yılı sonuna kadar kadınları güçlendirmek için 3 önemli taahhüdü yerine getireceğiz. 
Nedir o taahhütler?
Şirkette kadınların mevcudiyetini artırmak amacıyla yeni yöneticiler ve teknisyenlerin istihdamını yüzde 40 oranında artırılacak. Ayrıca önemli konumlardaki kadınların temsiliyeti ise yüzde 35 oranında artırılacak. Kadın çalışanlarında işgücünün yüzde 85'ini kapsayan dünya çapında bir maaş düzenleme süreci gerçekleştirilecek. Son olarak, dünyanın her yerinden grup liderlerinin katılımıyla bu programa özel bir yönetim oluşturulacak.

Kampanyanın daha da yaygınlaşması için erkeklere bir çağrınız var mı?

Schneider Electric olarak uluslararası düzeyde destek verdiğimiz bu kampanyaya erkek çalışanlarımız da büyük bir özveri ile destek veriyorlar. Ekim ayının sonunda Hindistan, Brezilya, ABD ve Fransa'da çalışanlar arasında ilan edilen seferberlik ile kampanyaya destek vermek için erkek çalışanlar bir dilekçe imzaladı ve dünya çapında bu dilekçeyi imzalayan erkek çalışan sayısı 23 bini geçti. Dilekçeyi imzalayanların halka açık olarak konuşmaları, deneyimlerini ve cinsiyet çeşitliliği ve eşitliğine bağlılıklarını hem şirket içi hem de dışında paylaşmaları yönünde teşvik edildi. Katılımcılar sosyal medya kanallarında HeForShe dayanışma hareketini desteklemek amacıyla öz-çekimler yayınlayarak bağlılıklarını gösteriyor. Schneider Electric çalışanları ayrıca, özel etkinlikler düzenleyerek fotoğraflarını ve videolarını Schneider Electric’in şirket içi sosyal ağında da yayınladılar. HeForShe kampanyası ilerledikçe Schneider Electric, global cinsiyet eşitliği diyaloguna daha fazla erkek çalışanını dahil etmeyi hedefliyor. HeForShe kampanyası, kadınların potansiyellerini gerçekleştirmelerini önleyen sosyal ve kültürel engellerin kaldırılması için erkeklerin de dahil olmasını destekleyen bir proje. Bu nedenle erkeklerin de bu kampanyaya destek vermesi çok önemli .

 Kadınlara bir çağrınız var mı? 
Öncelikle kadınları bu kampanyaya daha fazla katılmaya çağırıyorum. Bu kampanyayı öncelikle kadınlar sahiplenmeli. Ayrıca bu kampanyaya destek veren kurum ve kuruluşlar ile işbirliklerini artırmalılar. Böylece destekçi kurum ve kuruluşlar kampanyanın büyümesi için pozitif bir motivasyon yüklenmiş olurlar. 
Kadın çalışan sayısının artması şirketinizin gelişimini, başarısını nasıl etkiledi? 
Tüm Schneider Electric çalışanları için #HeForShe kampanyası sadece bir iletişim kampanyası olmanın ötesinde, şirket ve hatta dünya çapında işyerlerinde kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen önemli bir değişim yönetimi kampanyası. Kurumsal bir şirket olarak bu pozitif dönüşümde merkezi bir rol oynuyoruz ve değişimde önemli bir oyuncu olacağımızı taahhüt ediyoruz. Daha fazla çeşitlilik ve eşitliğe doğru bu ilham verici yolculukta Schneider Electric'in HeForShe kampanyası için mesajı şu oldu: “Daha çok cinsiyet çeşitliliği ve eşitliği bulunan bir dünya ve şirket, daha iyi bir dünya demektir!”
Schneider Electric'in geçen yılki büyüme rakamları ve cirosu neydi? 2016 hedefleriniz neler? Türkiye pazarını değerlendirir misiniz?
Schneider Electric, dünyada 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren, enerji yönetimi ve otomasyon alanında global bir uzman konumunda bulunuyor. Tüm dünyada enerjinin daha güvenli, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanan şirketimiz 170.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Schneider Electric, bireylerin ve kurumların enerjilerini en iyi şekilde kullanmalarına etkin bir şekilde destek olma taahhüdüyle 2014 yılında global çapta 25 milyar Euro tutarında gelir elde etmiştir. Schneider Electric Türkiye ise bugün itibarıyla, 2.000’e yakın çalışanı, 200 iş ortağı, 18 satış bürosu, İzmir-Çiğli, Gebze ve Manisa’daki 3 üretim tesisiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye, gelişen ekonomisi, stratejik coğrafi konumu ve potansiyel vaat eden genç nüfusuyla önemli pazarlarımızın başında gelmeye devam ediyor. Schneider Electric olarak, enerjideki global uzmanlığımızı gelişen ve büyüyen Türkiye’ye taşımaya devam edeceğiz. Bugün, Türkiye’de elektrik üretiminin yarısından fazlasının ithal kaynaklarla yapılıyor. Bu oran yıldan yıla farklılaşsa da yüzde 50 - 55 arasında gerçekleşiyor. Öte yandan ülkemiz oldukça hızlı bir şekilde büyüyor, gelişiyor. Bu hızlı büyümenin yanında her yıl enerji talebimiz artıyor. Türkiye bugün, üretime dayalı beklentilerin artışıyla yılda yüzde 7 ila 8 oranında enerji talebine sahip... Yani enerji talebimiz yıllık yüzde 7-8 oranında artış gösteriyor. Bu oran bugün dünya genelinde yüzde 1,4 seviyesinde seyrediyor. Ülkemizin enerjide %70 oranında dışa bağımlı olarak gerçekleşiyor. İşte bu sebeplerden dolayı enerji yönetimi ve enerji verimliliği konusunu çok önemsiyoruz. Türkiye’de enerji kaynaklarını en etkin ve verimli biçimde kullanılmasının enerjide dışa bağımlılığı ciddi oranda azaltacağına inanıyoruz.

BORA TUNCER KİMDİR?

1970 yılında İstanbul'da doğdum. 1994 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdim ve Sabancı Üniversitesi’nde Executive MBA yaptım. Kariyerime 1994 yılında Deloitte'da Audit Assistant olarak başladım.  1998 yılında sekiz ay süreyle Deloitte Southampton Ofisi'nde Assistant Manager olarak görev yaptıktan sonra, 2003 yılında Senior Audit Manager olarak görev yaptığım Deloitte'dan ayrılarak Schneider Electric'te Finans Direktörü olarak görev yapmaya başladım. Bilgi teknolojileri, iş geliştirme, şirket satın alımları ve entegrasyonu alanlarında farklı sorumlulukları takiben 2010 yılında Schneider Electric Güç Ürünleri İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildim.  2011 yılı Ekim ayında Power&Life Space İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandım. 25 Şubat 2013'ten bu yana da Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı görevimi sürdürüyorum. 


  

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLAMAYI UNUTMAYIN.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın. 

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın 

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın 

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın. 

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın 

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın 

banner274

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı.   Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Son Güncelleme: 09.02.2021 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.