Kadın sporcular; Büşra Ün ve Ebru Bulgurcu, Litvanya'daki tekerlekli sandalye tenis turnuvasında şampiyon oldu

Milli Sporcumuz Büşra Ün, Litvanya'da yapılan Vilnius Open tekerlekli sandalye tenis turnuvasında teklerde şampiyon oldu. Ayrıca Büşra Ün ve ekip arkadaşı Ebru Bulgurcu çiftlerde de adlarını finale yazdırarak şampiyonluk kupası kazandılar.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
02 Eylül 2017 Cumartesi 17:29
Kadın sporcular; Büşra Ün ve Ebru Bulgurcu, Litvanya'daki tekerlekli sandalye tenis turnuvasında şampiyon oldu

Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı elde eden ilk Türk kadın tenisçi Büşra Ün, Litvanya'da 31 Ağustos - 3 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılan Vilnius Open tekerlekli sandalye

tenis turnuvasında teklerde şampiyon oldu. Bir başka başarı ise çiftler kategorisinde geldi. Büşra Ün ve Ebru Bulgurcu'dan oluşan Türk ekip,  çiftler kategorisinde çıktıkları maçta rakiplerini yenerek şampiyonluğa isimlerini yazdırmayı başardılar.

Çeyrek finalde Letonyalı rakibi Natalja Novikova ile oynadığı maçı 6-0 kazanan Büşra Ün, yarı finalda İsrailli rakibi Veronica Zvik ile yaptığı maçı da 6-2 kazanmayı başardı. 

Milli Sporcumuz Büşra Ün, finalde ise Ukraynalı tenisçi Olena Shyngaryova ile karşı karşıya geldi. Bu maçı da 6-4'lük bir skorla kazanan Büşra Ün, teklerde şampiyon oldu. 

Büşra Ün, çiftlerdeki final maçına ise ise Milli Sporcumuz Ebru Bulgurcu ile birlikte. Büşra ve Ebru, rakipleri Olena Shyngaryova- Veronica Zvik'ten oluşan rakiplerinie karşı final maçı yaptı.

Büşra ve Ebru, setleri 6-0 ve 6-2 yenmeyi başararak çiftlerde şampiyon oldular.

7-18 Eylül 2016'da Brezilya’nın Rio şehrindeki Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı elde ederek, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştiren Büşra Ün, geçtiğimiz aylarda notere gittiğinde noter çalışanının skandal bir uygulamasıyla karşılaşmıştı.

Noter çalışanı bir kişi, binaya tekerlekli sandalye ile giremeyen Büşra Ün'ün işlemlerini yapmak için 25 basamak inerek Ün'ün imzasını almış, karşılığında da 17.74 lira "yol ücreti" istemişti. Büşra Ün, skandalı Twitter hesabından "Engellilik nedir diye soranlara 'Noterde 25 basamak merdiven çıkamadığımda kişilerin aşağı gelmesi için 17.74 TL ödemektir deyin" sözleriyle paylaşmasıyla skandal ortaya çıktı. Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine notere ceza kesilmiş, Büşra Ün'den alınan ücret özür dilenerek geri ödenmişti. 

Bu tadsız olayı geride bırakan Büşra Ün, Litvan'daki tekerlekli sandalye tenis turnuvasıyla ilgili gelişmeleri Twitter'daki hesabından takipçileriyle paylaştı. Büşra "Zafer Bayramı'nda bir turnuva yolculuğu.. Sonu zaferle bitsin :) 30 Ağustos Zafer Bayramı'mız kutlu olsun!" diyerek heyecanını paylaştı.

Hepinize çok teşekkür ederim! Dualarınızı eksik etmeyin 

Bugün Dünya 38 numarasını 6-2 6-2 yendim. Yarın 36 numaraya karşı final oynayacağım. Herkese iyi bayramlar! #HaydiTürkiye

Büşra Ün, teklerdeki şampiyonluğunu ise şu paylaşımıyla duyurdu. "Finali dünya 36 numarası karşısında 6-4 6-2 aldım. Birazdan da çiftler final #HaydiTürkiye #wheelchairtennis #Lithuania

BÜŞRA ÜN KİMDİR?

Milli Sporcumuz Büşra Ün, 19 Mayıs 1994 yılında doğdu. Büşra henüz 6,5 aylıkken vücudunun sağ batında kötü huylu tümör (nöroblastoma) olduğu tespit edildi. 1,5 yıllık kemoterapi tedavisi ve 2 ameliyat sonrasında tümör yok edildi ancak tedavi sürecinde tümörün sinirlerine  verdiği hasar nedeniyle paraplegic durumda. ekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren Büşra Ün, 2009 yılından bu yana tenis oynuyor. Bayanlar ve junior kategorisinde Türkiye şampiyonu olan Büşra Ün, 2010' da Bulgaristan'da yapılan Balkan Şampiyonası' nda da 1. oldu.

Ege Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümü mezunu. Tekerlekli sandalye tenis sporuna 2009'da başladı. Yerel birçok turnuvada başarılar elde etti.

Balkan Şampiyonası'nda birinci oldu. Kadınlar 18 yaş altı sıralamasında ise üçüncülüğe kadar yükseldi. Ardından kadınlar dünya sıralamasında 28. sıraya yükselerek Rio Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını elde ederek ülkemize büyük gurur yaşattı. 

EBRU BULGURCU KİMDİR?

1980 İstanbul doğumlu olan Ebru Bulgurcu, 2001 yılında yüksekten düşme nedeni ile omurilik felci oldu. 2009 yılından bu yana Omurilik Felçlileri Spor Kulübü bünyesinde tekerlekli sandalye tenisi oynayan Ebru Bulgurcu, 010 Yılı Gazi Kupası Milli takım seçmelerine katılarak Milli takım’da yer almaya hak kazandı. Ebru, Türkiye klasman sıralamasında 2.
Dünya klasman sıralamasında 43. sırada yer alıyor. 

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 10.02.2021 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.