Nazlı Çağla Dönertaş, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yarışacak

Milli Yelkencimiz Nazlı Çağla Dönertaş, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:11
Nazlı Çağla Dönertaş, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yarışacak

Fenerbahçe Doğuş Yelken sporcusu Çağla Dönertaş, Danimarka'nın Aarhus şehrinde düzenlenen 2018 Olimpik Sınıflar Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği 9'unculuk derecesiyle 2020 Tokyo Olimpiyatları kotasını aldı. Böylece olimpiyatlara katılma hakkı elde etti. 

Dünya Yelken Federasyonu’nun (WSF) Danimarka’nın Aarhus kentinde 30 Temmuz–12 Ağustos tarihlerinde düzenlediği 2018 Dünya Yelken Şampiyonası’nda Laser Radial sınıfında olimpik sporcu Nazlı Çağla Dönertaş, Finn sınıfında Alican Kaynar’dan sonra ülkemiz adına Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na ikinci kotayı kazandırdı.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, 2020 Tokyo Olimpiyatları için aldıkları iki kotanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

NAZLI ÇAĞLA DÖNERTAŞ KİMDİR?

Nazlı Çağla Dönertaş, Marmarisli mütevazı bir ailede büyüdü. Çok küçük yaştan itibaren hayatı sporla iç içe geçti. Altı yaşında yüzmeye başladı, Marmaris İlkokulu'nda da basketbol oynadı. Spora yatkınlığıyla hemen dikkat çekmişti. Basketbol sayesinde Marmaris Koleji'nden de burs kazandı. Basketbol takımı dağılınca yılmadı, bu kez voleybol takımına girdi.

banner274

Ama Marmaris'te denizle iç içe yaşamasına karşın yelkenle pek ilgilenmemişti. Tekne tamircisi babası Fahrettin Dönertaş'ın ısrarıyla 7 yaşında yelkeni bir kez denemiş ve bir daha da yanına uğramamıştı. Bu arada okulda da çok başarılıydı. Spora ayırdığı zamana karşın her yıl takdirnameyle bir üst sınıfa geçiyordu.

Yıllar sonra lise döneminde bir yaz tatilinde babasının ısrarıyla yeniden tekneye çıktı ve kendini rüzgârın kollarına bıraktı. Bu öyle bir bırakış oldu ki girdiği her yarışı kazanan Çağla'yı olimpiyatlara kadar taşıyacaktı. Bir okul gezisiyle gittiği Marmaris Yelken Kulübü'nde iki haftalık kursa yazıldı. Ama öylesine yatkındı ki bu işe iki saatlik temel dersten sonra kendini teknede buldu. Tek başına denize açılan, daha sonraki hafta akranlarına ders vermeye başlayan Çağla'nın bu yeteneğini gören antrenörleri onun peşini bırakmadı.

Bir süre yelkeni voleybolla birlikte götürdü. Ama böylesine yetenekli bir genç gözden kaçmadı. 2007'de Fenerbahçe Spor Kulübü'nden teklif aldı. Aile önemli bir kararın eşiğindeydi. Sonunda tüm riskleri göze alıp İstanbul'un yolunu tuttular. Annesi de Çağla'ya İstanbul'da eşlik etti. İstanbul'da da haftada iki gün okul takımında voleybol antrenmanı, beş gün de kulüpte yelken antrenmanı yaptı. Ancak, katıldığı her yelken yarışından birincilikle ayrılıyordu. Bunun üzerine ertesi yıl sadece yelkene yoğunlaştı.

2009'da üniversite giriş sınavı sebebiyle bir yıl ara vermesine karşın hedefini belirlemişti: Olimpiyatlar. Üniversiteyi kazanınca da hazırlık sınıfının ardından olimpiyatlar için bu kez kaydını iki yıl dondurdu. Okan Üniversitesi de bu iki yıl karşılığında hiçbir ücret talep etmedi. Türkiye ve Balkan şampiyonluklarının ardından Çağla Dönertaş geçen aralık ayındaki elemeleri de aşarak 2012 Londra Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi yelkende temsil etme hakkı kazandı. Üstelik bunu başaran ilk Türk kadın yelkenci oldu.

Üç gün ara versem özlüyorum yelkeni, kendimi denize bakarken buluyorum. Basketbol oynadım, yüzdüm ama yelkende farklı bir şey var. Bir sorunum varsa hemen denize çıkıyorum, bir anda her şeyi unutuyorum. Beni inanılmaz derecede rahatlatıyor. En önemlisi denizde kendimi çok özgür hissediyorum. Kendi başıma bir şey başarmanın hissini, hele esen rüzgârda denizde mücadele etmenin hazzını hiçbir şeye değişmem.

Yarıştığım sınıfta Türkiye adına olimpiyatlara giden ilk kadın sporcuyum. Bu beni çok heyecanlandırıyor. Bunun hayalini bir yıl boyunca kurdum. Katılma hakkını kazandığım andan itibaren oradaki yarışı düşündüm. Sürekli onun için çalışıyorum. Hep sorumluluk sahibi bir çocuk oldum. Disiplinli ve azimliyim. Haftanın her günü beş saat denizdeyim. Ayrıca sürekli yurtdışı yarışlara ya da kamplara gidiyorum. Boş zamanlarımda dinlenmeyi çok özlüyorum. Evde oturmak en çok özlediğim şey. Olimpiyatlar sonrası Marmaris'e gidip arkadaşlarımla eski günlerdeki gibi bir arada olmanın hayalini kuruyorum.

 

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj izlemek için BURAYA tıklayın

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Başkanı Göknur Atalay - Projeler. - Girişimci Kadın Sorunları Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

 

Son Güncelleme: 10.02.2021 13:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.