NASA'nın Ay'a Göndereceği İlk Kadın Astronot Kim Olacak?

NASA'nın Atlantis programı ile 2024 yılında Ay'a ilk gidecek kadın astronotun kim olacağı merak ediliyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Ocak 2021 Cumartesi 08:50
NASA'nın Ay'a Göndereceği İlk Kadın Astronot Kim Olacak?

 

NASA 2024'te Ay'a ilk kadın astronotu göndermeyi planlıyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),  Atlantis programı ile 2024 yılında Ay'a ikinci kez gidileceğini açıklamıştı. Ancak bu kez önemli bir farkla; çünkü NASA bu kez aya göndereceği iki astronottan birinin 'kadın' olacağını duyurdu.

Şimdi merak edilen şey, Ay'a ilk gidecek kadın astronotun kim olacağı?

2020 Aralık ayında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki törende, NASA'nın 2024'te Ay'a göndereceği 18 kişilik Artemis mürettebatını tanıtmıştı. 

 

Seçilen 18 astronottan dokuzu kadın. 

NASA'nın Atlantis kadrosundaki kadın astronotlara yakından bakalım istedik. Muhtemelen Ay'a ilk gidecek olan kadın astronot bu isimler arasından çıkacak.

İşte NASA'nın Ay'a yolculuk programı olan Atlantis'te çalışan kadın astronotlar.

.

.

.

KATE RUBINS

42 yaşındaki Kate Rubins ; kanser biyolojisi alanında doktora yapmış bir mikrobiyolog

2009 yılında astronot sınıfına seçildi ve altı aylık bir süre için Ekim ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'na uçtu. Rubins, ilk uçuşunu 2016'da gerçekleştirmişti.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

CHRISTINA KOCH  

41 yaşındaki Christina Koch, elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans derecesine sahip bir mühendis olarak, 2013 yılında Nasa'nın astronot ekibine seçidi. Uluslararası Uzay İstasyonundaki ilk görevinde 328 gün geçirdi. Bu süre zarfında ilk kadın olarak uzay yürüyüşüne katıldı ve bir kadın astronotun uzayda geçirdiği en uzun süre ile yeni bir rekor kırdı. Astronot olmadan önce Antarktika'nın Güney Kutbu İstasyonunda kış boyu kalmayı tamamladı.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

JESSICA MEIR  

43 yaşındaki Jessica Meir de NASA'nın astronot kadrosuna 2013 yılında seçildi. Deniz biyolojisi alanında doktorası olan bir fizyolog olarak, Uluslararası Uzay İstasyonundaki ilk görevinde 205 gün geçirdi ve bu süre zarfında ilk kadın uzay yürüyüşüne katıldı.  2019 ve 2020'de Koch ile üç uzay yürüyüşü yaptığı bir uzay uçuşu gerçekleştirdi.  Meir,  "Bizim için bu bizim için gerçekten kişisel bir başarı değil, bugün burada olmamıza izin vermek için bu cam tavanları gerçekten kıran sınırları zorlayan kadınlara ve diğer azınlıklara saygı duyuyoruz. Şimdi bizim için harika olan şey, hepimiz birlikte aya gideceğiz." dedi.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

ANNE MCCLAIN  

41 yaşındaki Anne McClain, ABD ordusunda yarbay rütbesinde görev yapıyorken 2013 yılında NASA astronot ekibine seçildi. Havacılık ve uzay mühendisliğinin yanı sıra uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesine sahip bir mühendis olan Anne McClain, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk görevinde 204 gün geçirdi. Koch ve Meir ile aynı sınıfta ilk uçuşu sırasında Koch ile yörüngede zaman geçiren Anne McClain , 2018 ve 2019'da iki uzay yürüyüşünü tamamladı.  

.

.

.

.

.

.

.

.

STEPHANIE WILSON  

54 yaşındaki Stephanie Wilson, havacılık ve uzay mühendisliği alanında yüksek lisans derecesine sahip bir mühendis. 1996 yılında NASA ekibine katıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu'na üç uçuş yaparak 43 gün kaldı.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

banner274

NICOLE MANN  

43 yaşındaki Nicole Mann,m akine mühendisliği alanında yüksek lisans derecesine sahip. ABD Deniz Piyadeleri'nde pilot olarak Irak ve Afganistan'da görev yaptı. Nicole Mann, bir test pilotu olarak, 2021'de Boeing'in CST-100 Starliner ticari uzay aracının uçuş testi için eğitim alıyor. 

.

.

 

...

.

.

.

.

KAYLA BARRON  

33 yaşındaki Kayla Barron, nükleer mühendislikte yüksek lisans derecesine sahip bir denizaltı subay olarak ABD Donanması'nda görev yaparken NASA ekibine seçildi. Henüz Uzay uçuşu bulunmayan Barron'un sınıf arkadaşı Jasmin Moghbeli, Afganistan ve Kaliforniya dahil olmak üzere Deniz Piyadeleri'nde görev yaptı. Askerlik görevi boyunca öncelikle helikopter uçurdu.

.

.

.

.

.

.

 .

JESSICA WATKINS 

32 yaşındaki Jessica Watkins, jeoloji alanında doktora yaptı. Çalışmalarının odağında Mars bulunuyor. NASA'nın Mars araştırmaları ekibinde yer aldı.  

.

.

JASMIN MOGHBELI

37 yaşındaki Jasmin Moghbeli, havacılık ve uzay mühendisliği alanında uzman bir isim. NASA ekibine 2017 yılında katıldı. Öncesinde ABD Deniz Piyadeleri'nde helikopter test pilotu olarak çalışıyordu. 

.

.

.

.

.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 13.02.2021 16:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.