MIT VE HARVARD’DA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPAN DAĞDEVİREN SABANCI ÜNİVERSİTESİ ’NİN KAPANIŞ KONFERANSINA KATILDI

Sabancı Üniversitesi’nin (SÜ) 2017-2018 eğitim yılı kapanış konferansında konuşan dünyaca ünlü 33 yaşındaki bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, Türkiye’ye yatırım müjdesi verdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard’da; biyoloji, fizik, elektronik ve malzeme bilimi temelli çalışmalarıyla, medikal çözümler üzerine geliştirdiği 5 proje üzerinde çalıştığını söyleyen Dağdeviren’e, Türkiye’den yatırım planı olup, olmadığını sorduğumda sürpriz bir açıklama yaptı:

“Çok büyük hasta kitlesi olan alanda, önümüzdeki 6 ayda milli bir yatırım yapacağız. Patenti bana ait olan bir ürünü, Türkiye’den sağlık alanında yatırımı olmayan sürpriz bir isimle gerçekleştireceğiz.”

2013 yılında geliştirdiği giyilebilir kalp pili ve cilt kanserini teşhis eden cihazı geliştiren Dağdeviren, “İnsan Vücudu ile Uyumlu Piezoelektrik Mekanik Enerji Hasadı” çalışmasıyla bilim dünyasında adından söz ettirmişti.

Dağdeviren; bu cihazın (PZT MEH ) 2023 yılında üretilmesinin hedeflendiğini belirtiyor. Çin’de malzeme bilimi ve maliyetler üzerine araştırma yapan Dağdeviren, “Dünyanın her yerinden öğrencilerim var. 8 kişilik ekibimde ise hiç Amerikalı yok” diyor.

HER PAZAR GÜNÜ SKYPE GÖRÜŞMESİ

SÜ’nün yeni mezunlarına “Bilim, canlı ayırt etmeksizin herkesi çatısı altında toplayan eşsiz ve tek olgudur” diye seslenen Dağdeviren, bilimi şöyle tanımlıyor: “Bilim, hayattaki en hakiki mürşittir. Doğrudur, sebeplere dayanır. Objektiftir; kişilere, mevkilere göre saf değiştirmez. Özgürdür. Dengelidir; her olgusunun bir sebebi vardır. Ve tabii ki sonsuzdur.”

Birleşmiş Milletler’de (BM), 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü’nde yaptığı konuşmasında yer verdiği “Motivasyon kaynağım Atatürk; yurtta sulh cihanda sulh” sözleri büyük alkış almıştı.

SÜ’deki konferansında da; Atatürk’ün Nutuk kitabında alıntı yaptığı tek şair olan Robert Frost’un, “Bir ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben, ben gittim daha az geçilmişinden ve bütün farkı yaratan bu oldu işte” sözlerini tekrarladı.

“Bilim yapmak kadar bilim konuşmak da çok önemli. Başarıyı paylaşmak bulaşıdır” diyen Dağdeviren, Anadolu’ya yaptığı ziyaretlerin sıklığına da vurgu yapıyor. MIT Medya Laboratuvarı’nda; her hafta pazar günleri, Türkiye’den kendisini arayan 6-8 kişi ile 20’şer dakikalık internet üzerinden Skype görüşmesi yapıyor. “Aşkla bilim yapmayı annemden öğrendim” diye seslenen Dağdeviren’in konuşmasını dinleyenler arasında anne ve babası Mine-Cavit Dağdeviren çifti de vardı.

***********

‘SİZE GÜVENİYORUM, DAHA İYİ YILLAR OLACAK’

Sabancı Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde lisansüstünde 19. dönem, lisans programlarında 16. dönem mezunları verildi. 26 ülkeden, lisans ve lisansüstü olmak üzere 1200 öğrenci mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, törende, “Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum. Çünkü (mezunlar) sizlere ve aldığınız eğitime güveniyorum” diye konuştu.

***********

KOCAELİ’NDEN AMERİKA’YA UZANAN BİLİMSEL KARİYERİ DİKKAT ÇEKİYOR

İlk ve orta öğrenimini Kocaeli’nde tamamladı. 1999 Düzce depremiyle geldiği Adana’da ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2009’da Sabancı Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl master yapmak üzere, 1933 yılından beri Türkiye’den ilk Fulbright bursu kazanarak gittiği Amerika’daki Illinois Urbana Champaign Üniversitesi’nde (UIUC) doktorasını yaptı.

-Forbes dergisinin “30 yaşından genç 30 bilim insanı” listesine girdi. MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı, Illinois İnovasyon Ödülü kazandı.

İŞTE projeleri

- Esnek, deri üstüne giyilebilen ve kalbin, akciğerin, diyaframın hareketinden elde ettiği enerjiyi depolayan, çok ince bir “piezoelektrik” entegre malzeme geliştirdi. Malzeme, cilt kanserinin erken teşhisine de imkân veriyor.

- “Elektronik Meme Kanseri Sutyeni” çalışması, vücudun kıvrımlı tüm noktalarını saracak ara yüz olarak tasarlandı. Proje mamografide yakalanmama riskini bitirmeyi amaçlıyor.

- Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların anlaşılması ve tedavi edilmesi sürecine farklı bir ivme kazandıracak beyin iğnesi geliştirdi.

- Elektronik ortamda yazmayı kolaylaştıran yüze takılan maske çalışmasına, 14 Mart 2018 günü aramızdan ayrılan İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in adını vermek istiyor.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.