Sevgili dostum, TEZMAKSAN Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu sayesinde kız çocuklarına ilham kaynağı olacak harika bir kitapla tanışma fırsatı yakaladım. Sosyal sorumluluk deyince ilk akla gelen iş kadınlarından olan Fatma Aydoğdu, heyecanla tam da İşte Kadınlar'ın ilgisini çekecek yeni bir kitabı yayınladıklarını müjdeledi. 

Türkiye’nin takım tezgahları ve makineleri üretimindeki tanınmış ve köklü firmalarından Tezmaksan, gerek seminerleri gerekse eğitimleri ile "Kadından Sanayici Olur" mottosuna her zaman sadık kalıyor. TEZMAKSAN Genel Müdürü Hakan Aydoğdu öncülüğünde hayata geçirilerin ve fark yaratan projelere bir yenisi daha eklendi. Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı, “Kadın Sanayici Olmaz mı Dediniz?” adlı kitabında bu soruyu soruyor ve 21 başarılı iş kadınının hikayesini okuyucuyla buluşturuyor.

Türkiye sanayisinde önemli yapı harçları olan kadın sanayiciler; Ahu Büyükkuşoğlu Serter, Aynur Ayhan, Aynur Erman, Elif Çoban, Emel Uslu, Fatma Bayraktar, Filiz Akkaş, Hülya Gedik, Neslihan Küçükoğlu Demirtaş, Nur Ger, Özlem Çerçioğlu, Perihan İnci, Piraye Ölçer, Sevda Arıkan, Sevda Kayhan Yılmaz, Sultan Tepe, Şafak Çivici, Şeyma Ayhan, Tülin Tezer, Zeynep Erkunt Armağan, Zuhal Gözüküçük hem iş hayatındaki hikayelerini anlatıyor hem de başarılı olmanın sırlarını paylaşıyor.

D&R'larda da satışa çıkan kitap www.tezmaksanonline.com üzerinden de okuyucu ile buluşuyor. Kitabın satışından elde edilen gelirle TEZMAKSAN Akademi'de öğrencilere ücretsiz CNC eğitimleri veriliyor. Ayrıca kitapta yer alan girişim öykülerini paylaşmak için yine akademinin sitesi üzerinden yapılan başvuru ile Anadolu'daki meslek ve teknik liselere ücretsiz torna "Torna İle Şekillenen Hayatlar 3" seminerleri düzenleniyor.

“Kadın Sanayici Olmaz mı Dediniz?” kitabının çıkış öyküsü ise kız çocuklarının sorduğu bir soru sayesinde oluyor. Tezmaksan'ın Anadolu’nun dört bir yanındaki seminerinlerde çok sayıda meslek liseli kız öğrenciler “Kitapta (Torna ile Şekillenen Hayatlar adlı ilk kitapta) neden kadın sanayici yok?” diye soruyorlar. Torna ile Şekillenen Hayatlar kitabında sadece erkek sanayicilere yer verdiğini fark eden Yalçın Paslı, kız öğrencilere rol model oluşturacak güçlü kadın sanayici figürleri ile “Kadın Sanayici Olmaz mı Dediniz?” kitabını hazırladı.

Yalçın Paslı bakın ne diyor, "Kadından sanayici olmaz mı, elbette olur. Üstelik her birinin ayrı tatta ve güzellikte hikâyesi var. Yazılmaya devam eden, hatırlandıkça başkahramanına o ilk günkü heyecanı yaşatan, gözlerini ışıl ışıl yakan, yaşanmışlıklarla dolu, güçlü kadın hikâyeleri...… İşte, bu kitaptaki kadınlarımız da onlardan bazıları. Hakları için mücadele eden, kendileri olmaktan asla vazgeçmeyen ve her türlü ön yargı, olumsuz şart ve düşünceye rağmen var olmayı bilen ve fark yaratan 21 kadının hayatı bu kitaba mühürlendi. Gelecek kuşaklara ilham olmak, aydınlığı yaymak için...Birbirimizden sadece insan olma noktasında ayrılabildiğimizin farkında olmamıza düşünce boyutunda bir katkı sağlayabilmek için... Toplumun öncü ruhları kadınlarımıza armağan olsun."

Kız çocuklarına ilham kaynağı olacak kitaptan bazı iş kadınlarımızın hikayelerinden bölümleri paylaşmak isteriz. Ama çok daha fazlası kitapta.. Siz de merak ediyorsanız kitası satın alarak hem bu yıldız kadın sanayicilerimizle yakından tanışabilir hem de kitabın geliri sayesinde birçok meslek liselinin eğitimine katkı sunabilirsiniz.

Ahu Büyükkuşoğlu 

"Kendinize alan açan, ne alanı olduğu önemli değil, bir yerden açmaya başlayın ve oradan devam edin' diyorum. Oturup birinin sizin için bir şeyler yapmasını beklemekten çok daha iyi bir hareket. Aile şirketinde bu düşüncelerle başyayan çalışmalarım, on altı yılı geride bırakarak harika bir ekiple bu günlere geldi. Üç kızım var, kendime göre kariyerinde ve hayatta iyi yerlere gelmiş bir kadınım. 40 yaşından sonra sahip olduklarımın diyetini ödemek istedim. Kadınlara dokunacak bir şey yapmak istedim. En iyi bildiğim iş para kazanmak. Başarılı kadınları bulup ihtiyaç duydukları onları veren ortakları bulayım diyerek Arya Kadın Yatırım Platformu'nu kurdum. 

Elif Çoban

"Geçmişe çok takılıp kalmayan bir yapım vardı, bu yüzden 'keşkelere' yer vermiyorum. Nerede hata yaptığmıı anladıktan sonra ileriye bakmaya çalışıyorum. İyi ki finans alanında tecrübe kazanmışım, iyi ki okula devam etmek için ailemle mücadele etmişim. ODTÜ gibi bir eğitim kurumunun da hayatıma çok şey kattığını düşünüyorum."

Aynur Ayhan 

"Ne iş yapıyorsanız yapın, piyasada başarılı olabilmek için farklı yapmanız gerekiyor, başarılı olmuş insanların hayatına bakınca görüyorsunuz bunu. Biz de öyle yaptık ve Aniva markasıyla barbekü üretmeye başladık. Kadının ekonomideki yeri iş hayatının içinde de dışında da çok büyüktür. Eğer iş hayatının içindeyse genel ekonomiye direkt olarak katma değer sağlayan kadın, iş hayatına girmediği zaman yönettiği ev ekonomisiyle dolaylı olarak yine ekonomideki yerini göstermiş olur."

Nur Ger

"Yok, hayır, olmaz. asla, hiçbir zaman" gibi kelimeleri sözlüklerinden çıkarsınlar, asla kötümser olmasınlar. Bunun yerine "kiminle, nasıl, ne zaman, mutlaka, birgün" gibi kelimelrii hayatlarının içine yerleştirsinler. "

.../..... TÜSİAD dönemi sonrası erkekleri işin içiresine dahil ederek soruna farklı bir yaklaşım gösterebilir miyim?" diye düşünüp farklı tecrübelere sahip on iki kişiyi belirledikten sonra 2017 yılının Mayıs ayında bir araya gelerek düşüncelerimi paylaştım. Birkaç farklı film göstererek, konuyu erkeklerin sahiplenmesi gerektiğini söyledikten sonra benimle birlikte bu yola çıkmak isteyip istemediklerini sorduğumda tamam dediler ve ve çalışmalara başladık. 2018 yılının Mayıs ayında kırk bir gönüllü ile Yanındayız Derneği'ni, Türkiye'deki kadın sorununa bir ilk olarak erkekleri angaje etmek üzere kurduk."

Perihan İnci

"Girişimciler kendi kendini döndürebilen işletmelere sahip olabilmeliler. İş sana zarar getirmemeli ve küçük adımlarla da olsa ileriye doğru akmalı. Birikimleri tüketmemeli. Çalışmak sadece tek başına yeterli değil. Çok örnekle karşılatşım, farklı yerlerde çok daha büyük işler yapabilecek kişilerin, işlerini kurmak adına sermayelerini, birikimlerini yok ettiklerine şahit oldum. İş sürdürülebilir olmalı, cebinden para yememeli"

Fatma Bayraktar

"Kimse üniversiteden mezun olduğunuz için iş vermiyor. Eğer o işi yeterince istediğinizi anlatabilirseniz çalışma imkanını si e veriyorlar. Hedeflerini iyi belerleyip, gerektiği gibi çalışıp kendilerini geliştirdikten sonra her işin altından kalkabilirler. Kayseri'de erkek egemen üretim sektöründe ben Fatma Bayraktar olarak fabrika yöneticiliği yapabiliyorsam gençlerimizin de benzer işleri yapmaması için hiçbir neden yok, yeter ki kendilerine güvensinler."

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın. 

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için buraya tıklayın


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için buraya tıklayın

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için ">BURAYA tıklayın.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.