23 Yaşındaki Büşra Şahin, STK'lar için e-Gönüllü Platformunu Kurdu

Büşra Şahin, "e-Gönüllü'yü 2020 covid döneminde birçok Sivil Toplum Kuruluşunun faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı bir dönemde sivil toplum ekosistemini güçlendirebilmek için kurdum."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
23 Şubat 2021 Salı 12:25
23 Yaşındaki Büşra Şahin, STK'lar için e-Gönüllü Platformunu Kurdu

Büşra Şahin henüz 23 yaşında ama şimdiden girişimci oldu bile. Koronavirüs döneminde sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini durdurması üzerine harekete geçen Büşra Şahin, e-Gönüllü isimli bir sosyal girişim başlattı.

Amacı sivil toplum ekosistemini güçlendirebilmek. 

e-Gönüllü kurucusu Büşra Şahin, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

BÜŞRA ŞAHİN KİMDİR?

Sizi tanıyabilir miyiz?  

22 Kasım 1996 yılında Balıkesir'de çekirdek bir ailede dünyaya geldim. 2019 yılında Uludağ Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldum.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?  

Üniversite öğrenimimin bitimine birkaç ay kala Insider'da müşterici yöneticisi olarak işe başladım. 2 yıldır pozisyonumu sürdürmeye devam etmekteyim.

banner274

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? 

Teknoloji ve insan ilişkileri konularında aldığım eğitimlerden kaynaklı müşteri ile yazılımcı arasında köprü görevi görebiliyorum. Girişimciliğe olan ilgi ve alakamdan dolayı Türkiye'nin değerli startuplarından olan Insider'da çalışmaya başladığım. Deneyimlerim sırasında bir girişimin ayakta kalma ve büyüme stratejilerini yakından takip edebilme fırsatı yakaladım. Teknolojiyi merkezinde tutarak girişimcilik sektöründe ilerlemek isteyen kadınlara tavsiyem yazılım en temel noktalarından olan algoritmik düşünce yapısını hayatlarının temeline oturtup her duruma nasıl bir inovatif bakış açısı kazandırabilirimi düşünmeleri yönünde olacaktır.

Kendi işinizi ne zaman ve nasıl kurdunuz? 

e-Gönüllü'yü 2020 covid döneminde birçok Sivil Toplum Kuruluşunun faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığı bir dönemde sivil toplum ekosistemini güçlendirebilmek için kurdum. Girişimi 23 yaşında kurduğum için bazı zamanlar genç yaş sorgulamalarıyla karşılaştım.

İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız?  

e-Gönüllü STK ve gönüllüleri dijitalde bir araya getiren teknoloji tabanlı bir platformdur. Bu bağlamda STK'ların dijitalleşme çağrılarını sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden paylaşıp Türkiye'nin dört bir yanından gönüllüleri sistemimize çekmektedir. Gönüllülüğün e-halini ekosisteme kazandırarak STK'ların dijitalleşme kapsamında temel ihtiyaçlarını e-Gönüllülerimiz ile sağlamaktadır.

Faaliyetler kapsamında da gönüllülerin offline'da gerçekleştiremedikleri faaliyetleri teknoloji tabanlı sistemi üzerinden görüşme araçlarını kullanarak gerçekleştirmelerini sağlayıp STK faaliyetlerinin tüm Türkiye'ye yayılmasını sağlamaktadır.

STK'larımızın dijital dönüşüm kapsamında ihtiyaç duyduğu hizmetleri işbirliği halinde bulunduğumuz teknoloji şirketlerinden indirimli bir şekilde sunan e-Gönüllü, kurumsal işbirlilkleri ile de kurum çalışanlarının motivasyonlarının artmasına ve gönüllülüğün yerelde kalmamasına destek sağlamaktadır.

Pandemi işinizi nasıl etkiledi? Beklentiniz nedir?

e-Gönüllü pandemide ortaya çıkan bir sosyal girişim. Covid döneminde birçok STK'nın faaliyetlerini durdurması üzerine sivil toplum ekosistemini dijital gönüllülük ile ayakta tutabilmek için girişimi kurdum. Sistemi teknoloji tabanlı gerçekleştirip gönüllülerin bulundukları coğrafyadan gönüllülük yapmalarına imkan sağladığımız için e-Gönüllü tamda beklediğimiz gibi birçok sivil toplum kuruluşuna pandemi döneminde destek sağlayabildi. Şu anda bünyemizde 20+ STK bulunmakta. İlerleyen günlerde STK işbirliğimizin hızla artacağını öngörmekteyiz.

Kadın girişimcilerin sorunları neler, tavsiyeleriniz ne olur?

Potansiyelimizin farkında olup birbirimizi desteklememiz gerektiğini düşünüyorum, birbirimizi destekleyebilmek için İşte Kadın Derneği gibi derneklerin hayatımızda olması da güven ortamnının oluşmasına katkı sağlıyor. Destekleriniz için tüm kadın girişimciler adına teşekkür ederim.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılmalı?

Toplumsal cinsiyet eşitliği sivil toplum ekosistemini de ilgilendiren bir konu olduğu için e-Gönüllülerimize gerçekleştirdiğimiz 2 haftalık tekrar eğitimlerimizde toplumsal cinsiyet eşitliğini de yer veriyoruz. Oldukça hassas olan bu konunun aile yaşantısından çalışma hayatına kadar bireylerin ve kurumların sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki hepimiz kendi dünyamızda bakış açışımızı geliştirebiliriz ki dış dünyaya da eşitsizliklerin azaltılması olarak yansımasına katkıda bulunabiliriz.

Değerli röportajınız için teşekkür ederim. Okuyucularımız e-Gönüllü'nün faaliyetlerine detaylıca hakim olmak isterlerse internet sitemizde (egonullu.com)  tüm sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilecekleri gibi merhaba@egonullu.com mail adresi üzerinden de bizlerle iletişime geçebilirler.

Gönüllü kalın!

000

 

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak." ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 26.02.2021 21:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.