KOSGEB Hibesi Alan Esra Düzgün, Ev Kadınlarının El Emeği Tasarımlarını Satan Atölye ve Site Açtı

Kadın el işi satış siteleri arasında yeni bir girişimci kadın var. KOSGEB hibesi alan Esra Düzgün, DIY yani kendin yap konusundaki trendi görüp ahşap atölyesi açtı. Ev kadınları kendin yap hobilerini işe dönüştürüyor. Esra Düzgün'ün atölyesi ile "Evde çalışmak istiyorum ne yapabilirim?, evde çalışmak için iş arayanlar, ev kadınları iş sahibi oluyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Mart 2021 Pazartesi 11:13
KOSGEB Hibesi Alan Esra Düzgün, Ev Kadınlarının El Emeği Tasarımlarını Satan Atölye ve Site Açtı

 

Niğde'deki girişimci kadınlardan Esra Düzgün, evde çalışmak istiyorum ne yapabilirim diyen veya evde çalışmak için iş arayan ev kadınları veya  için iş kurdu. 2020 yılının başında kadın el işi satış siteleri arasında bir alternatif yaratan Esra Düzgün, Google Trends aramalarında DIY yani kendin yap hobileri arasında ahşap işlerinin arttığını fark edip bir atölye açtı. Kendi işini kuran kadınlar arasına giren Esra Düzgün, daha sonra KOSGEB hibesi aldı. Esra Düzgün'ün amacı evde çalışmak istiyorum ne yapabilirim diyen, evde çalışmak için iş arayan ev kadınları için de bir fırsat yaratıyor. Bu sayede ev kadınları kendin yap hobilerini işe dönüştürüyor.

Evinde ahşap ürünleri yapan ev kadınları bu el emeği işlerini Esra Düzgün'ün internetten satış sitesinde satabiliyor. 

 

Girişimci kadın Esra Düzgün, KOSGEB'in ileri girişimci destek programıyla Ocak 2020'de ahşap ürünleri imalatı üzerine işletmesini kurdu ve bir de internetten online satış sistemi kurunca işlerinin açıldığını söylüyor.

 

Kadınlar ne iş kurabilir diyenler şimdi onun hikayesini merak ediyor.

Esra Düzgün, İşte Kadınlar'a girişimcilik hikayesini anlattı.

.

 

 

ESRA DÜZGÜN KİMDİR?

Sizi tanımak isteriz, ne zaman nerede doğdunuz, nasıl bir ailede büyüdünüz?

Niğde Merkez 1986 yılında doğdum. Çocukluğumda annem bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu. Evin tek çocuğuyum. 2004 Niğde Kız Meslek Lisesi, çocuk gelişimi mezunuyum. İki çocuk annesiyim.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?

İlk çalışmaya başladığımda 18 yaşındaydım. Bir telefoncuda 2 yıl satış elemanıydım. Ayrıldıktan sonra bazı mağazalarda hafta sonu çalışıyor harçlığımı çıkarıyordum. Sonrasında 2009 yılında büyük bir Gsm operatöründe 5 yıl çalıştım. Gsm şirketinde ilk aylarda, kurumsal satış kanalında satış elemanlığı yapıyor büyük kurumsal firmalara hat satışı yapıyordum. İlerleyen zamanlarda yönetici asistanlığı, fatura satış kanalı müdürü ve en sonunda da mağaza müdürü olarak görev yaptım. 2017 yılında kısa bir süre Ankara Çayyolunda gayrimenkul danışmalığı yaptım.

Daha önce çeşitli bloglarda makale yazdım ve son olarak Niğde Teknopark’ta yer alan bir start-up’ta çalıştım.

.

.

Kendi işinizi ne zaman ve nasıl kurdunuz? Şirketinizi kurarken bir kadın olarak hangi zorluklarla karşılaştınız?

Geçen sene Ocak ayında işyerimizi kurduk. Ahşap ürünleri büyük ve zor olan aletlerle yaptığım için, kısa bir süre zorlandım. Şimdi ise hepsini profesyonel olarak kullanıyorum.

.

.

Peki bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz?  

Teknopart’ta yer alan projeninin tamamlanmasının akabinde işsiz kaldım. Ne yapabilirim diye düşünürken kadın kooperatifleri konusu hep ilgimi çekmişti. Ancak kadın girişimciliğinin zayıflığına, örgütlenmedeki sorunlarına, kadın ve engelliler ile ilgilenen dernekleri ve halk eğitim merkezini ziyaret ederken tanık oldum. İş fikri de buralarda yeşermeye başladı. Bu kadınlar girişimci olacak ölçüde işlerini planlayamıyor ancak çok güzel ürünler üretiyorlardı.

Bu dönemde sosyal medya hesaları üzerinden satışlara maliye denetimi artınca cezalar da gelmeye başladı. Bize de fırsat doğdu. Kadınların bu ürünleri, onları hukuki zorluğa düşürmeden alıp onlara ürünlerini pazarlama fırsatı sunacaktık. Portalı kurduk ve yürürlüğe koyduk ancak işler beklediğmiz gibi gitmedi. Tutacağına inandığımız sosyal yönü çok kuvvetli olan fikrimiz çıkmaza girmişti. Hikayemiz ya başlamadan bitecekti ya da ileri girişimcilik eğitiminde anlatıldığı gibi pivot yapmamız gerekecekti.

.

Ne yaptınız?

Covid-19 nedeniyle insanlar evlerine kapanmıştı ve Google Trends aramalarında kendin yap ahşap ürünleri aramalarının sıklaşmaya başladığını gördüm. Bizim hikayemizin dönüm noktası da burası oldu. Faaliyetlerimizzi bu alana yoğunlaştırınca hobimiz mesleğimiz haline geldi. Çivi çakmayı bilmiyordum, halen çok iyi yaptığım söylenemez ama lazer kessim cihazları artık benim işim.

.

.

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

E- Ticaret uzmanıyım, aynı zamanda lazer kesim makinelerini, gönye kesme, yatar testere vs. profesyonel olarak kullanıyorum. Benim yaptığım mesleği yapmak isteyen kadınlarımıza, hiçbir işin kolay olmadığını, istedikten sonra her işin altından başarıyla kalkabileceklerini ve sadece kendilerine güvenmelerini gerektiğini söyleyebilirim.

İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız?  

Ahşap ürünler, saksı standları, müşterimizin isteği üzerine özel siparişler, masaüstü kalemlikler, duvar panoları, tablolar vs.

Ahşap Pusula'da! El yapımı ahşap ürünler, lazer kesim ürünler,

Kendinden Yapışkanlı Ahşap MDF Lazer Kesim Duvar Tablosu

Dekoratif tablolar, dekoratif yıldızlar..

Dekoratif ahşap saatler..

41 gözlü Makyaj Organizeri..

17 parça 3D Sünger Bob Puzzle Masaüstü Kalemlik. Ürün demonte olarak gönderilmektedir yapması ve birleştirmesi hem kolay hem çok eğlencelidir.

Kendin yap kitleri, 3d puzzlelar ve daha neler neler....

Faaliyet alanlarımız da şöyle şekillendi;

- Kendi üretimimiz olan ürünlerin tamamına yakını ahşap ürünlerden oluşuyor ve bu ahşap ürünlerin bir kısmı geri dönüşüm. Farklı amaçlar için kullanılmış ve atıl duruma düşmüş, ömörüü doğal şartlarda tamamlamış malzemeler kullanılıyor.

- Satışını gerçekleştirdiğmiz diğer ürünler ise ev hanımlarının, hobi sahabi kişilerin veya engelli vatandaşların eevleerindee kendi el emekleri ile ürüttikleri ancak satışını yapmak konusunda desteğe ihtiyaç duydukları ürünlerden oluşuyor.

- Dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızla yükselişe geçen DIY (Kendin Yap) ve ret/doal ürünlerin trendlerini yakından takip ederek ilgili kullanıcılara ulaştırıyoruz.

 

 

Evde ne iş yapabilirim diyen veya evden çalışmak isteyen ev kadınları için iş imkanı da yarattınız öyle değil mi?

Öncelikli amacımız, ev hanımlarının, engelli kardeşlerimizin veya evinde hobi amaçlı ürünler, özel tasarımlar gerçekleştirenler için bir kazanç kapısı,

gelir ve motivasyon kaynağı olmak. Tüm bunlar dışında ülke ekonomisini canlandırmak adına kurumsal veya bireysel kullanıcıların ürünlerini tüm dünya ile buluşturmak... Sizde ailemize katılmak istemez misiniz? Üstelik Ahsappusula.com adresinde mağaza açmak ücretsiz!

.

KOSGEB'den ne zaman nasıl ve ne kadar hibe aldınız, nelerde kullandınız?  

Şirketimi kurduktan sonra, geçen sene Mart ayında, toplamda 350 bin liraya yakın KOSGEB’den destek aldım. Başvurunuzu KOSGEB’e projenizi yazıyorsunuz, onaylandıktan sonra desteğinizi alıyorsunuz. Çalışan sayımız, işlerimizi yetiştirmediğimde günlük desteğe gelenler ile 12 kişiye kadar çıkıyor. Bu kadar insanın ekmeğine vesile olmanın gururu tarif edilemez. Bu sürçte en büyük maddi manevi destekçim eşim ve KOSGEB oldu. Bir çok girişimci bize gelip nasıl yaptığımızı merak edip bizi taklit etmeye çalışıyor. İşimiz de girişimcilik konusunda itibarımız da KOSGEB ile gelişti.

Pandemi işinizi nasıl etkiledi?  

Bizim sektörde sanılanın aksine ters etki yarattı ve insanları e-ticarete yönlendirdi.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

banner274

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 10:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.