Kosgeb'ten 50 bin TL HİBE Almak Kolay

ÖZEL HABER- Tülay Şubatlı / KOSGEB'den 50 bin TL'lik girişimcilik desteğinin nasıl alınacağını Yönetim Danışmanı - Eğitmen Dr.Şefik Naci Adalılar anlattı. Girişimcilikte başarı için Adalılar'ın şu sözüne kulak verin "Evdeki hesabı çarşıya uydurmak gerekiyor. İş fikri, o iş fikrini gerçekleştirebilecek bilgi beceri, bir de ilişki çevresi diyoruz. Bunun detayında mutlaka pazar ve maliyet araştırmasının iyi yapılması gerekiyor." DİKKAT : KOSGEB hibe desteği ile KOSGEB FAİZSİZ KREDİ farklı uygulamalar. KOSGEB'in 19 Aralık 2016'da başvuruları başlayan 50 bin TL'lik faizsiz kredisi için başvurular hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. 50 bin TL'lik faizsiz krediye tüm işletme sahipleri başvurabiliyor. Detaylar haberimizde.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Şubat 2016 Cuma 12:49
Kosgeb'ten 50 bin TL HİBE Almak Kolay
banner236
Kendi işini kurmak isteyen ama sermayesi az olanlar için KOSGEB çok önemli bir fırsat sunuyor. Bu fırsattan yararlanmanın ön koşulu ücretsiz girişimcilik eğitimleri almak. Bu fırsattan daha fazla kişinin haberdar olabilmesi için Işık Üniversitesi’ndeki Uygulamalı Girişimcilik kursumuzdaki hocamız Yönetim Danışmanı - Eğitmen Dr.Şefik Naci Adalılar ile küçük bir söyleşi yapmaya karar verdim. Aynı zamanda Turizm Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Adalılar, 1996 yılından beri çeşitli firma ve resmi kurumlarda danışmanlık görevinin yanı sıra bir çok AB, üniversite ve sivil toplum örgütü projelerinde eğitmenlik ve koordinatörlük görevlerinde bulunuyor. 
Şimdiye kadar 30 bin kişiye girişimcilik eğitimi veren Naci Hoca, benim gibi işletmecilikten anlamayan ama kendi işini kurmak isteyenler için farkındalık yaratan eğitimler veriyor.

Eğitim almak isteyen kadın girişimcilere KOSGEB’ten yararlanabilmek için neler tavsiye edersiniz?
Aslında buradaki olay Kosgeb'ten yararlanma değil. Doğru iş nasıl kurulur eğitimi veriliyor. Bunun için de KOSGEB'i unuturak işe başlamalı. Çünkü sadece KOSGEB’i düşünerek iş kurma şansları yok. Sonuçta en az KOSGEB’ten alacakları para kadar bir sermayeleri olması gerekiyorki o iş sağlam olsun. Kosgebten alınan para, onları 1 yılda götürecekleri yola 6 ayda götürüyor, hızlandırıyor. Ama KOSGEB ilaç değil bir pansuman. Onun için önce işlerine yoğunlaşmaları lazım. Pazar araştırmalarını doğru yapmaları lazım. Doğru işi seçip seçmediklerine karar vermeleri lazım. Kar zarar analizlerini iyi yapıp işlerine aşık olmadan, o işe daha bilinçli yaklaşıp yapmaları lazım. Ben ona aşk diyorum şu sebeple aşk gözü kör ediyor o işin tutacağını düşünüyoruz ama daha bilinçli yaklaşıldığı zaman tutar mı tutmaz mı, sorunlar nerede çıkabilir, o sorunların çözümü var mı gibi pek çok soruyu iş planıyla buluyoruz. Eğitimlerde bunların nasıl yapılacağını öğretiyoruz. Eğitimi tamamladığında bir iş fikri varsa, KOSGEB desteği o işin artık ödülü oluyor.
Prosedürü anlatır mısınız?
İş Kur'dan girişimcilik aday formu alıyor. Eğitimin düzenlendiği kuruma bu aday formunu ve nüfus cüzdanını veriyor ve bir mülakata giriyor ve eğitime başlıyor. Aslında esas prosedür eğitimden sonra başlıyor.
 
 
Neler yapılıyor?
Eğitimden sonra girişimcinin yeni bir işletme açması gerekiyor, sıfırdan. İşletmeyi açtıktan sonra KOSGEB veri tabanına kaydını yapıyor. KOBİ Beyannamesini veriyor, İş Planı’nı KOSGEB’e sunuyor. İş Planı kabul edilirse ödeme talep formu veriyor. KOSGEB makina ekipmanını, evraklarını kontrol ediyor sonra da parasını serbest bırakıyor.
KOSGEB ne kadar hibe veriyor?
50 bin lira hibe, 100 bin lira kredi desteği veriliyor. 50 bin TL'nin 2 bin lirasını kuruluş için, 18 bin TL’sini  makina ekipman için veriyor, 30 bin TL’sini de işletme giderleri yani kira ve personel desteği olarak veriyor. Fakat bunu 2 bin, 30 bin şeklinde değil de verdiğiniz faturanın yüzde 80'ini olacak rakamlara denk gelecek şekilde veriyor. Kadınlarda bu oran yüzde 80. Kalkınma öncelikli bölgelerde 10 puan daha yüksek yüzde 90'nını ödüyor faturanın. Ama üst limitleri 2, 18 ve 30 bin rakamları. Bu yetmezse 2 yılı geri ödemesiz sonraki 2 yılda 3 ayda bir 8 eşit taksitte 100 bin liralık sadece makina, ekipman ve yazılım için geçerli olan kredi veriliyor. Ama bunun için banka teminat mektubu isteniyor. Krediyi almak kolay olmayabilir, banka ilişkileri önemli. Ama hibe bölümü gayet kolay, prosedürü düzgün yaptıkları takdirde  sıkıntısız alıyorlar.
Başvurduktan ne kadar sonra faturaların ödemesi ne kadar zaman alıyor?
2-6 ay arasını bulabiliyor.
Genelde gidip KOSGEB’e başvurayım, paramı alıp işimi kurayım diye dünüşülüyor, öyle mi?
Tam tersi, “Gidip şirketi kurayım parayı harcayayım. Sonra KOSGEB’e başvurayım bana parayı versin, o parayla yeni harcamalar yapayım” diye düşünmeleri lazım. Çünkü siz harcamayı yapacaksınız, KOSGEB ondan sonra size parayı verecek.
Eğitimlerde olmazsa olmaz dediğiniz neler var, hangi uyarılarda bulunursunuz?
Kime satacaksınız? sorusunu sormadan bu işe başlamayın. Yani yaptığınız işler tabiki çok değerli ama alıcısı olmadığı zaman para etmiyor. O yüzden bir iş yeri açmadan önce kime satacaksınız, malınızın, hizmetinizin alıcısı kim olacak sorusunu sorun. Buna uygun pazar analizi yapmanız gerekiyor. En olmazsa olmazı bu.
İkincisi de üretim malzemeleri, makina, üretim, ham madde, bunların bir maliyet çalışmasının titizlikle yapılması gerek. Türk insanı evdeki hesap çarşıya uymaz der. Evdeki hesabı çarşıya uydurmamız gerekiyor. Bu iki şeyi iyi bir şekilde yapıldığı zaman işletme iyi bir şekilde yürüyor. Bu noktada sıkıntı yok. Kadın girişimcilere bir mentorla çalışmalarını tavsiye ederim. Daha önce bu yollardan geçmiş, deneyimleri olmuş biriyle tecrübe paylaşımı yapsın. Özellikle bir kadın mentor onlar için çok daha iyi olacaktır çünkü iş hayatında kadın olmanın sorunlarını o yollardan geçmiş, sorunları aşmış kadınlar bilip anlatabilecektir.
 
Girişimcilikte başarı formülü nedir?
İş fikri, o iş fikrini gerçekleştirebilecek bilgi beceri, bir de ilişki çevresi diyoruz. Bunun detayında mutlaka pazar ve maliyet araştırmasının iyi yapılması gerekiyor.
Pazar araştırması nasıl yapılır. Diyelim bir kadın çiçekçi dükkanı açmak istiyor, bunun pazar araştırması nasıl olur?
İnsanlar niye ondan çiçek alsınlar, hangi ihtiyaçları gideriyor, bunu bulması lazım. Bu ihtiyacı duyan insanların ortak özellikleri nasıldır, açtığı bölgede hizmet vereceği coğrafi alan içinde bu profile uyan ne kadar kişi var ya da işletme var, rakipleri kim, onlar ne kazanıyorlar, niye insanlar onları tercih ediyor ya da neyden şikayet ediyorlar öğrenmeleri gerekiyor. Hep şeyi söylerim “Neden benden satın alsınlar?” sorusuna tatmin edici bir cevap bulmaları lazım. Bu çok önemli bir soru. Zaten bunu yaptıklarında üç aşağı beş yukarı 1 yıllık satış hacmini tahmin edebiliyorlar. Pazar araştırması bize bunu sağlasın yeterli. Sonra kilit soru bu satış hacmi işletmeyi beslemeye yeter mi yetmez mi bir de bunu araştırmak gerekiyor. Bunu da eğitimlerdeki finans bölümünde öğretiyoruz.
Cebimde üç beş kuruş para var, kendi dükkanımı açayım da kendi işimin patronu olayım düşüncesi epeyce yaygın. Sizce bu doğru bir yaklaşım mı?
Kesinlikle yanlış, iş sahibi olmak için ya da işsiz olduğunuz için işletme kurmamalısınız. Bütün bunları hesap kitap ederek iş kurmalısınız. O iş size uygun mu bir kere ona bakmanız lazım. Para kazanmayı ikincil amaca koymanız lazım. Eğer o iş size uygun bir iş değilse uzun vadede işte tatminsizlik yaşayacaksınız, özel hayatınız sıkıntıya girecek, bu da iş hayatınıza her şekilde yansıyacak zaten, başarısız olacaksınız. Yaşam tarzısınızı göz önünüde bulundurun. Hayatınızda bir şeyler değişicek, bunlara ne kadar hazırsınız, değiştiremeyeceğiniz şeyler var mı? Eğer bunu göremezseniz o mutsuzluk önce özele sona iş hayatınıza yansıyacak.
Kadınlar kendi işlerini kurduktan sonra ne tür sorunlar yaşıyorlar?

Kadınlar engelleri aşma konusunda daha başarılılar. En büyük zayıflıkları hukuki prosedürleri çok iyi bilmiyorlar ve genelde başlarına geldikten sonra öğreniyorlar. Sözleşme yapmaktan işletmenin statüsünü seçmeye kadar olan geniş bir yelpaze, bu konularda ekstra destek almaları faydalı olur. Muhasebecisi defteri çözer, işletmenin tahmini karını, statüsüyle ilgili tavsiyede bulunabilir, nihayetinde son karar girişimcinin. 

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılıyor, kimler başvurabilir, nasıl alınır?

KOSGEB'in küçük işletmeler için sunduğu 50 bin TL'ye varan faizsiz kredi desteğ için başvurular 19 Aralık'ta başladı. Peki KOSGEB 50 bin TL kredisi nasıl alınır, kredi başvurusu nasıl yapılır, kimler başvurabilir, KOSGEB 50 bin TL kredisi hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.KosgebGirişimcilik DesteğiUygulamalı Girişimcilik EğitimiKOSGEBe Nasıl Başvurulur50.000 TL Hibe Nasıl Alınır?

TÜM SORULARINIZIN YANITLARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Son Güncelleme: 24.12.2016 14:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2017-11-23 22:12:05

Körelten nasıl kredi alırım yeni iş kuracagim

Avatar
kadriye can 2017-12-21 02:39:21

Günaydın Sevgili kardeşlerim kosgeb'ten hibe alabilenler parmak kaldırsın. bu hibeler kime veriliyor acaba
bu değişiklik kime yarıyor https://www.istekadinlar.com/girisimcilik/kosgeb-girisimcilik-destegi-degisti-girisimciye-isini-kurmadan-h1362.html