Avukat Ece Güner Toprak, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'ne Konsey üyesi seçildi

Demokratik Anayasa Platformu Kurucusu Avukat Ece Güner Toprak, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'ne (European Council on Foreign Relations) Konsey Üyesi olarak seçildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
05 Ocak 2018 Cuma 13:53
Avukat Ece Güner Toprak, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'ne Konsey üyesi seçildi

Demokratik Anayasa Platformu Kurucusu Av. Ece Güner Toprak,  yaptığı açıklamada 'Avrupa Dış İlişkiler Konseyine (ECFR) Türkiye'den Konsey Üyesi olarak seçildim. Ülkemizin ve Sivil Toplumun Avrupa'da daha güçlü bir sesi olması amacıyla çalışmalarımı paylaşmam için önemli bir platformdur. Avrupa'nın en önemli dış ilişkiler düşünce kuruluşudur.' dedi.

Av.Ece Güner Toprak'ın ECFR Konsey Üyesi seçilmesiyle ilgili yaptığı açıklama şöyle;

"Bu yıl Türkiye)den Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’ne Konseyi üyesi olarak seçilip davet edildiğimi duyurmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Resmi kısaltması ile ‘ECFR’, Avrupa’nın en etkin dış ilişkiler düşünce kuruluşudur.

ECFR’nin en üst organı olan Konsey’de üyeler arasıda 18 eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 25 eski – mevcut Dış İşleri Bakanı 32 görevde parlamenter eski AB komisyon başkanları, 45 düşünce kuruluşunun başkanları iş dünyası temsilcileri ve Avrupalı kanaat önderleri yer alıyor.

Bu önemli düşünce kuruluşunun amacı, Avrupa’nın dünyadaki yerini, AB'nin geniş Avrupa ülkeleri ile ilişkilerini (Türkiye dahil) ele almak, bu konularda yeni fikirler üretmek, serbestçe konuşmak ve bu fikirlerin politikalara dönüşmesini sağlamaktır.

Şu an popüler olmasa da şu 2 düşünceye inanıyorum ve inanmaktan vazgeçmeyeceğim;

  1. Türkiye Avrupa’da daa güçlü olabilir ve olmalı
  2. Avrupa dünyada daha güçlü olabilir ve olmalıdır

Bu 2 düşüncenin de özellikle yumuşak güç ile yani ilham vererek gerçekleşeceğine inanıyorum. İlham vermenin şartı da kanaatimce doğru değerlere sadık kalmak, doğru değerleri savunmak ve geliştirmektir.

Hem Türkiye'nin hem Avrupa’nın bu konularda daa fazla düşünmesi ve doğru fikirler üretmesi gerektiğine inanıyorum.

ECFR üyelik davetini, bu yüzden memnuniyetle kabul ettim.

Türkiye ve Avrupa’nın yakınlaşması için, Türkiye’nin Avrupa’da daha güçlü bir yer elde etmesi için fikirlerimiz ve çalışmalarımız Avrupalı karar alıcılar –kanaat önderleri ile paylaşmam için ECFR önemli bir platform olacaktır. Ülkeme faydalı olacağını umuyor ve diliyorum.

Sevil topluma çok iş düştüğüne inananlardanım; Hükümetler arası zaman zaman siyasi türbülanslar olabilir, ancak Sivil Toplumda Türkiye ve Avrupa arasında güçlü bir bağ muhafaza etmeliyiz. Türkiye’nin yönü gelişmiş demokrasilere dönük kalmalı, düşüncem bu kadar basit ve bu düşünceyi hayata geçirmek için ülkem adına mücadeleme devam edeceğim."

ECE GÜNER TOPRAK KİMDİR?

Ece Güner Toprak, Paris, Sorbonne Hukuk Fakültesi (Paris II-Assas), ‘Mention Tres Bien’ (en üst Takdirname Derecesi) 2000 kişilik sınıfta, ilk 3’te mezun oldu (1988-1992). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'den 1993 yılında mezun oldu. 

1996’da Güner Hukuk Bürosu’nu kuran Av.Ece Güner Toprak, MergerMarket ve Reuters sıralamalarına göre son 10 yılda Türkiye’de en çok Doğrudan Yatırım projesinde hukuki danışmanlık yapan 5 avukattan biridir.

Güner Hukuk Bürosu’nun uzmanlık alanları; ticaret hukuku, şirket satın alma ve birleşmeler (yerli ve uluslararası yatırımcılar adına), Avrupa Birliği Hukuku, alt yapı projeleri (yol, tünel, su arıtma vb.), kamu-özel işbirliği (KÖİ/PPP) ve ‘Yap-İşlet-Devret’ Projeleri, enerji hukuku (petrol, doğal gaz ve elektrik mevzuatları), medya yatırımları (özellikle Televizyonculuk sektöründe), banka ve finans hukuku, idare hukuku, Uluslararası Tahkim ve Uzlaştırma olarak sıralanır.

Ece Güner Toprak 30 kişiden fazla bir ekip istihdam ediyor.

Ece Güner Toprak ‘sosyal sorumluluk’ anlayışı ile birçok mevzuat çalışmalarında yoğun şekilde emek vermiştir. Bu çalışmalar ‘meccanen’ yapılmıştır. Tüm bu çalışmalarda Ece Güner Toprak’ın temel amacı; ‘Ülke mevzuatının uzun vadeli ve sağlıklı, ülkeyi geliştirecek mahiyette yatırımları en iyi şekilde çekecek ortamı sağlaması, aynı zamanda ülke ve devlet menfaatlerini her zaman koruyacak şekilde oluşmasında elinden gelen desteği vermek olmuştur. Birçok hukuk alanında hem uluslararası konferanslarda konuşmuş hem de makale/rapor hazırlamıştır, bu alanlardan birkaç örnek aşağıdadır:

• Anayasa çalışmaları

• Yargı Bağımsızlığı / Yargı reformu makale ve çalışmaları

• Hak ve Özgürlükler alanında (örneğin İnternet yasası) çalışması

• Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ / ‘PPP’) Kanun Tasarısı (alt yapı projelerine özel finansman katkısını geliştirmek için önemli bir Tasarı) çalışması.

• Yenilenebilir Enerjiyi teşvik mevzuatı çalışması

• RTÜK Kanunu çalışması

• Yeni Türk Ticaret Kanunu çalışması

Ece Güner Toprak,  Türkçe,  Fransızca, İngilizce ve Almanca biliyor. 

 

Son Güncelleme: 20.08.2018 18:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.