Mine Orlu ve Zeynep Temel, WEF Genç Bilim İnsanı Seçildi

ÖZEL HABER / Dünya Ekonomik Forumu - WEF, Carnegie Mellon Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Temel ile İngiltere'deki University College London Öğretim Üyesi Mine Orlu'yu, 2020 Genç Bilim İnsanları Topluluğu'na seçti.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Mayıs 2020 Cumartesi 12:55
Mine Orlu ve Zeynep Temel, WEF Genç Bilim İnsanı Seçildi

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Genç Bilimciler Topluluğu, 2008 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nun çalışmalarına yükselen araştırmacıları dahil etmek için kuruldu. Genç Bilimciler, çeşitli akademik disiplinlerden ve coğrafyalardan olağanüstü bilim insanları topluluğudur. Bilimsel bilgiyi kamu yararına topluma entegre etmeye kararlıdırlar. Topluluk, Dördüncü Sanayi Devrimi bağlamında liderlerin bilimle ve toplumda oynadığı rolle meşgul olmalarına yardımcı olur. Genç Bilimciler Topluluğu'nun amacı ise, en ileri araştırmaları ilerletmek. 

 

Dünya Ekonomik Forumu, 2020 Genç Bilimciler Topluluğu'na bu yıll Carnegie Mellon Üniversitesi'nda Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak çalışan  Zeynep Temel'i de seçti.

Temel, minik robotlar için yeni hareket ve hareket araçları tasarlamak için doğadan ilham alan bir robot araştırmacısı.

Robotik Enstitüsü'nde yardımcı doçent olan Zeynep Temel ile University College London'da Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi olun Doç.Dr. Mine Orlu,   WEF'in bu seçimiyle 40 yaşın altındaki yüksek etkili bilimsel araştırmalar yürüten yıldızlar arasında yer aldı. 

 

Zeynep Temel, "WEF Genç Bilim Adamları topluluğunun bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım ve CMU'yu temsil etmekten gurur duyuyorum. Şaşırtıcı

bilim insanlarından öğrenmek ve dünyanın durumunu iyileştirecek projeler geliştirmek büyük bir macera olacak." diye konuştu. 

CMU fakültesine 2019 yılında katılan Zeynep Temel,  inanılmaz hızlara ve ivmelere ulaşabilen küçük biyolojik sistemlere odaklanıyor.  

Araştırması Cerrahi robotlar, arama-kurtarma sürüsü robotları ve uzay araştırmaları gibi alanlardaki uygulamaları öngörüyor.

WEF 2020 Genç Bilimciler Topluluğu'na seçilen bir diğer isim ise İngiltere'deki University College London Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç.Dr. Mine Orlu oldu. Orlu şu anda her hasta için özel olarak tasarlanmış ve yaşam boyu sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunan farmasötik ve sağlık teknolojileri tasarlamaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören Orlu Londra'ya taşındı ve hasta merkezli bir yaklaşımla aşı formülasyonları ve ilaç dağıtım sistemleri konusunda önde gelen araştırmacılarla çalıştı.

Normalde, Genç Bilimciler topluluğunun üyeleri WEF'in Çin'deki yıllık Yeni Şampiyonlar Toplantısına yaz boyunca katılıyor, ancak COVID-19 salgını nedeniyle etkinlik bu yıl iptal edildi.

ZEYNEP TEMEL KİMDİR?

Başarılı bilim kadını Zeynep Temel, 1984 yılında Eskişehir'de doğdu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendişliği bölümünden 2005 yılında mezun oldu.

Almanya’daki Siegen Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimni ise 2008 yılında tamamladı.

Sabancı Üniversitesi’nde ise Mekatronik Mühendisliği alanındaki doktora çalışmalarını 2009- 2013 yılları arasında yaptı.

2015 yılından itibaren Harvard Microrobotics Laboratuvarı'ndan doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladı.  

Bilim kadını Zeynep Temel, araştırmasında küçük ölçekli doğal ve sentetik sistemlerin aşırı hareketlerine odaklanıyor. Çeşitli çevre koşullarında sağlam ve olağandışı hareketler için prensipleri keşfetmek üzere biyolojiden ilham alıyor ve mekanizma-çevre etkileşimlerini inceledi.

Ocak 2019 yılından itibarense Carnegie Mellon Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 


MİNE ORLU KİMDİR?

Bilim kadını Dr. Mine Orlu nun branşı eczacılık. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini 2003 yılında kolon hedefli mikroküreler konusunda aldı, ardından floresan etiketli nanopartiküller ve bunların 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden akciğer hücreleri ile etkileşimi hakkında bir doktora yaptı. Doktora çalışmaları sırasında, o 6 Erken Evre Eğitimi Marie Curie Sunucu Kardeşliği tarafından finanse King`s College London'da 1 yıllık ziyaret bilim adamı görevde Avrupa Komisyonu Çerçeve Programı. Bu bağlamda, Galenos Network & Saarland Üniversitesi, Saarbrucken, Almanya tarafından onaylanmış ek bir Profesyonel Yeterlilik, İleri İlaç Dağıtımı'nda Euro Doktora derecesi aldı.

Mart 2008'de Londra Üniversitesi Eczacılık Okulu'na aşı formülasyonları üzerinde çalışmalar yapmak üzere Prof Oya Alpar'ın doktorası olarak başladı. Doktora sonrası ikinci pozisyonunda, çocuk eczacılık ve ilaç dağıtımı alanında çalışmak üzere UCL Eczacılık Okulu, Eczacılık Bölümü, Pediatrik Eczacılık Araştırma Merkezi'nde Öğretim ve Araştırma Görevlisi olarak Prof Catherine Tuleu'nun grubuna katıldı. Bursu, 2009-2012 yılları arasında İngiltere NIHR İlaçlar Araştırma Ağı (MCRN) tarafından finanse edildi. Formülasyon araştırma görevlisi olarak MCRN rolünün ana parçası olarak, MCRN Klinik Çalışma Grupları ile yakından çalıştı ve çocuklara yönelik çalışmaların başarısı için hasta dostu formülasyonların geliştirilmesi ve uygun çalışmaların sağlanmasında farmasötik uzmanlık sağladı. Dr Orlu, `` yaşlılar için ilaç '' alanında bir araştırma gündemi geliştirmek üzere Öğretim Görevlisi olarak atandı.Ekim 2012. Ekim 2018'de Doçentliğe terfi etti. `` Farmasötik Bilimler Akademisi - Yaşa Bağlı İlaçlar Odak Grubu`'nun eş başkanlığını yapıyor. Dr Orlu `` Avrupa İyi Klinik Uygulamalar Forumu '' (EFGCP) `Geriatrik İlaçlar Çalışma Grubu`'nun üyesi ve` `Avrupa Pediatrik Formülasyon Girişimi''nin (EuPFI) yardımcı üyesidir. `` Gastrointestinal Absorpsiyonla İlişkili Süreçleri Anlamak '' (UNGAP) COST Eylemi CA16205- Çalışma Grubu 1: Özel Nüfuslar'ın eş başkanlığını yapıyor. Dr Orlu, UCL'de MSc Pharmaceuticalics Program Direktörüdür.

 

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

banner274

GÜNEŞ MUTLU MAVİTUNCALILAR İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN.

.

.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için BURADAN izleyebilirsiniz.


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu ile hem derneğin projelerini hem de girişimci kadın sorunlarını hem de iş hayatında kadınlar üzerine özel röportajımızda konuştuk. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj yaptık. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar ile özel röportajımızı okudunuz mu? Peki ya video röportajı izlediniz mi?

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 20.02.2021 01:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.