Mine Orlu ve Zeynep Temel, WEF Genç Bilim İnsanı Seçildi

ÖZEL HABER / Dünya Ekonomik Forumu - WEF, Carnegie Mellon Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeynep Temel ile İngiltere'deki University College London Öğretim Üyesi Mine Orlu'yu, 2020 Genç Bilim İnsanları Topluluğu'na seçti.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
30 Mayıs 2020 Cumartesi 12:55
Mine Orlu ve Zeynep Temel, WEF Genç Bilim İnsanı Seçildi
banner236

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Genç Bilimciler Topluluğu, 2008 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nun çalışmalarına yükselen araştırmacıları dahil etmek için kuruldu. Genç Bilimciler, çeşitli akademik disiplinlerden ve coğrafyalardan olağanüstü bilim insanları topluluğudur. Bilimsel bilgiyi kamu yararına topluma entegre etmeye kararlıdırlar. Topluluk, Dördüncü Sanayi Devrimi bağlamında liderlerin bilimle ve toplumda oynadığı rolle meşgul olmalarına yardımcı olur. Genç Bilimciler Topluluğu'nun amacı ise, en ileri araştırmaları ilerletmek. 

 

Dünya Ekonomik Forumu, 2020 Genç Bilimciler Topluluğu'na bu yıll Carnegie Mellon Üniversitesi'nda Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak çalışan  Zeynep Temel'i de seçti.

Temel, minik robotlar için yeni hareket ve hareket araçları tasarlamak için doğadan ilham alan bir robot araştırmacısı.

Robotik Enstitüsü'nde yardımcı doçent olan Zeynep Temel ile University College London'da Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi olun Doç.Dr. Mine Orlu,   WEF'in bu seçimiyle 40 yaşın altındaki yüksek etkili bilimsel araştırmalar yürüten yıldızlar arasında yer aldı. 

 

Zeynep Temel, "WEF Genç Bilim Adamları topluluğunun bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım ve CMU'yu temsil etmekten gurur duyuyorum. Şaşırtıcı

bilim insanlarından öğrenmek ve dünyanın durumunu iyileştirecek projeler geliştirmek büyük bir macera olacak." diye konuştu. 

CMU fakültesine 2019 yılında katılan Zeynep Temel,  inanılmaz hızlara ve ivmelere ulaşabilen küçük biyolojik sistemlere odaklanıyor.  

Araştırması Cerrahi robotlar, arama-kurtarma sürüsü robotları ve uzay araştırmaları gibi alanlardaki uygulamaları öngörüyor.

WEF 2020 Genç Bilimciler Topluluğu'na seçilen bir diğer isim ise İngiltere'deki University College London Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç.Dr. Mine Orlu oldu. Orlu şu anda her hasta için özel olarak tasarlanmış ve yaşam boyu sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunan farmasötik ve sağlık teknolojileri tasarlamaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi'nde öğrenim gören Orlu Londra'ya taşındı ve hasta merkezli bir yaklaşımla aşı formülasyonları ve ilaç dağıtım sistemleri konusunda önde gelen araştırmacılarla çalıştı.

Normalde, Genç Bilimciler topluluğunun üyeleri WEF'in Çin'deki yıllık Yeni Şampiyonlar Toplantısına yaz boyunca katılıyor, ancak COVID-19 salgını nedeniyle etkinlik bu yıl iptal edildi.

ZEYNEP TEMEL KİMDİR?

Zeynep Temel, 1984 yılında Eskişehir'de doğdu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendişliği bölümünden 2005 yılında mezun oldu.

Almanya’daki Siegen Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimni ise 2008 yılında tamamladı.

Sabancı Üniversitesi’nde ise Mekatronik Mühendisliği alanındaki doktora çalışmalarını 2009- 2013 yılları arasında yaptı.

2015 yılından itibaren Harvard Microrobotics Laboratuvarı'ndan doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladı.  

Zeynep Temel, araştırmasında küçük ölçekli doğal ve sentetik sistemlerin aşırı hareketlerine odaklanıyor. Çeşitli çevre koşullarında sağlam ve olağandışı hareketler için prensipleri keşfetmek üzere biyolojiden ilham alıyor ve mekanizma-çevre etkileşimlerini inceledi.

Ocak 2019 yılından itibarense Carnegie Mellon Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 


MİNE ORLU KİMDİR?

Dr Mine Orlu bir eczacı. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini 2003 yılında kolon hedefli mikroküreler konusunda aldı, ardından floresan etiketli nanopartiküller ve bunların 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden akciğer hücreleri ile etkileşimi hakkında bir doktora yaptı. Doktora çalışmaları sırasında, o 6 Erken Evre Eğitimi Marie Curie Sunucu Kardeşliği tarafından finanse King`s College London'da 1 yıllık ziyaret bilim adamı görevde Avrupa Komisyonu Çerçeve Programı. Bu bağlamda, Galenos Network & Saarland Üniversitesi, Saarbrucken, Almanya tarafından onaylanmış ek bir Profesyonel Yeterlilik, İleri İlaç Dağıtımı'nda Euro Doktora derecesi aldı.

Mart 2008'de Londra Üniversitesi Eczacılık Okulu'na aşı formülasyonları üzerinde çalışmalar yapmak üzere Prof Oya Alpar'ın doktorası olarak başladı. Doktora sonrası ikinci pozisyonunda, çocuk eczacılık ve ilaç dağıtımı alanında çalışmak üzere UCL Eczacılık Okulu, Eczacılık Bölümü, Pediatrik Eczacılık Araştırma Merkezi'nde Öğretim ve Araştırma Görevlisi olarak Prof Catherine Tuleu'nun grubuna katıldı. Bursu, 2009-2012 yılları arasında İngiltere NIHR İlaçlar Araştırma Ağı (MCRN) tarafından finanse edildi. Formülasyon araştırma görevlisi olarak MCRN rolünün ana parçası olarak, MCRN Klinik Çalışma Grupları ile yakından çalıştı ve çocuklara yönelik çalışmaların başarısı için hasta dostu formülasyonların geliştirilmesi ve uygun çalışmaların sağlanmasında farmasötik uzmanlık sağladı. Dr Orlu, `` yaşlılar için ilaç '' alanında bir araştırma gündemi geliştirmek üzere Öğretim Görevlisi olarak atandı.Ekim 2012. Ekim 2018'de Doçentliğe terfi etti. `` Farmasötik Bilimler Akademisi - Yaşa Bağlı İlaçlar Odak Grubu`'nun eş başkanlığını yapıyor. Dr Orlu `` Avrupa İyi Klinik Uygulamalar Forumu '' (EFGCP) `Geriatrik İlaçlar Çalışma Grubu`'nun üyesi ve` `Avrupa Pediatrik Formülasyon Girişimi''nin (EuPFI) yardımcı üyesidir. `` Gastrointestinal Absorpsiyonla İlişkili Süreçleri Anlamak '' (UNGAP) COST Eylemi CA16205- Çalışma Grubu 1: Özel Nüfuslar'ın eş başkanlığını yapıyor. Dr Orlu, UCL'de MSc Pharmaceuticalics Program Direktörüdür.

Son Güncelleme: 04.06.2020 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.