Sabancı mezunları Harvard, MIT, Facebook ve Google'da çalışıyor

Sabancı Üniversitesi mezunları tıpkı Merhum iş insanı Sakıp Sabancı'nın üniversitenin kuruluşunda dile getirdiği hayali gibi bugün dünyanın dört bir yanında dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışıyor. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı “Bir dünya üniversitesi olmak istedik. Yani araştırma konularımızda, akademik özgürlüklerimizde, üniversitenin olması ve durması gerektiği noktalarda dünyanın en iyileriyle benchmark edilebilir olmak istedik. Bunu da yaptık. Bunu da başardığımıza inanıyorum.”dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Temmuz 2017 Pazartesi 10:43

SAKIP SABANCI’NIN HAYALİ GERÇEK OLDU

GÜLER SABANCI:”BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ OLMAK İSTEDİK. BAŞARDIK”

Sosyal medyada yayınlanan ‘Sabancılı Olmak’ adlı filmde Merhum iş insanı Sakıp Sabancı’nın dünya üniversitesi olma hayalinin gerçek olduğu öğrenciler ve mezunların anlatımıyla dile getiriliyor. 

Filmde konuşan Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı “Bir dünya üniversitesi olmak istedik. Yani araştırma konularımızda, akademik özgürlüklerimizde, üniversitenin olması ve durması gerektiği noktalarda dünyanın en iyileriyle benchmark edilebilir olmak istedik. Bunu da yaptık. Bunu da başardığımıza inanıyorum.”dedi.

SAKIP SABANCI NE SÖYLEMİŞTİ?

Sabancı Üniversitesi’nin “Sabancılı Olmak” adlı filmi, Sakıp Sabancı’nın üniversitenin 2001 yılındaki ilk lisansüstü  mezuniyet töreninde yaptığı konuşmayla başlıyor. Sakıp Sabancı konuşmasında “"Bir gün dünyanın muhtelif yerlerinde; Ahmetler, Meraller, Kemaller önemli postlar almış menajerler, umum müdürler olacaklar. Onu Allah nasip etsin, bizlere göstersin. Her bir kişi bir müessese olacak her biri ayrı bir konsolos olacak. Türk firmalarda ve yabancı firmalarda bayrağımızı, imajımızı dalgalandıracaklar. Üniversitemiz bu duygular içinde çalışacak. İyinin daha iyisini bulmaya ahdedecek."demişti.

MEZUNLAR HARVARD’TA, MIT’DE, GOOGLE’DA

Sakıp Sabancı’nın  gerçekleşen bu hayali, dünyanın farklı ülkelerinde Google, Facebook, Unilever, Harvard ve MIT gibi dünyanın önde gelen kuruluşlarında çalışan Sabancı mezunlarıyla gözler önüne seriliyor.

 Çekimleri  İstanbul, Londra, New York, Boston ve Hong Kong’ta yapılan filmde dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışan ve önemli üniversitelerinde doktora yapan mezunlar aldıkları eğitimin dünya üniversiteleriyle kıyaslıyor, elde ettikleri kazanımları kendi hayatlarından örneklerle açıklıyor.

Google Türkiye Pazarlama Müdürü Serkan Girgin, MIT Media Lab’da akademisyenlik yapan Canan Dağdeviren, MIT Araştırma Lababoratuvarında çalışan Beyza Boyacıoğlu, Facebook’ta pazarlama departmanında çalışan Suna Yeltekin Leloğlu ve yazılım mühendisliği yapan Can Leloğlu Palantir’de yazılım mühendisliği yapan Selim Önal, Udemy Türkiye Ülke Müdürü Neslihan Ercan, Unilever’de Tedarik Zinciri Direktörü Selim Tansuğ,  Dünya Bankası’nda çalışan Murat Karaege, Doğuş Müşteri Sistemleri İş Ortaklıkları Direktörü Ceren Akköstepen, Harvard’ta doktora yapan Beste Mutlu, Queen Mary University London'da malzeme bilimi alanında araştırma Işıl Top, New York’ta fotoğraf sanatçısı-Yönetmen Sinan Tuncay ile Yönetim Danışmanlığı yapan Eylül Harputlugil’in yanı sıra siyaset alanında doktora çalışması yapan Damla Cihangir Tetik, üniversitedeki eğitimin kendilerini nasıl değiştirip dönüştürdüğünü anlatıyorlar.

PARLAK ÖĞRETİM ÜYELERİYLE YOLA ÇIKTIK

Tanıtım filmi için Sabancı Müzesi’nde kamera karşısına geçe Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ise “Başarılı bir üniversiteyi bir araya getirebilmenin birinci ve ön koşulu; çok kıymetli bir akademik kadroya sahip olmanız. O olmadan parlak öğrenciler zaten sizi seçmiyor. Dolayısıyla biz çok parlak öğretim üyeleriyle yola çıktık”dedi.

ÖZGÜVENLERİ VAR, ÇOK DONANIMLILAR

Sabancı mezunlarıyla dünyanın her yerinde karşılaştığına dikkat çeken Güler Sabancı  mezunları şöyle anlattı, “Her yerde rastlayabiliyorum bir Sabancı mezununa. Zürih Havaalanından, Hong Kong’daki tren istasyonuna... Hepsinde boyunlarına sarılmam geliyor. Bana dedikleri zaman ‘Güler Hanım biz sizin mezununuz, şu tarihte sizin elinizden diplomamızı almıştım.’ Ben hepsini hatırlayamıyorum artık ama hakikaten büyük bir sevinç duyuyorum.  Kendilerine özgüvenleri var. Bilime inanıyorlar, çalışmaya inanıyorlar. Çok donanımlılar, boş bir özgüven değil. Ne istediklerini biliyorlar.”

ONLARLA GURUR DUYUYORUZ

Mezunlarla gurur duyduklarını dile getiren Güler Sabancı; “Onlar burada çağdaş değerlerle bir dünya vatandaşı olarak yetişerek gittikleri her yerde başarılı oldular. Gerek öğretim üyesi olma yolunu seçtiler, önemli araştırmalar yaptılar, dünya çapında üniversitelerde doktoralara gittiler. Gerekse yine dünyanın bugün öncü şirketlerinde bugünkü teknolojiyi hatta yarını yakalayan şirketlerinde çok önemli yerlerde çalışma şanslarına sahip oldular. Bugün mezunlarımızla gurur duyuyoruz ve daha da ileriye gideceklerine inanıyoruz.”dedi.

SÜREKLİ YENİYİ ARIYOR, İLERİYE BAKIYORUZ

Güler Sabancı, üniversitenin gelecek vizyonuyla ilgili olarak ise şunları söyledi, “Bir dünya üniversitesi olmak istedik. Yani araştırma konularımızda, akademik özgürlüklerimizde, üniversitenin olması ve durması gerektiği noktalarda dünyanın en iyileriyle benchmark edilebilir olmak istedik. Bunu da yaptık. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Ama bu bir defa yapılıp da bitecek bir süreç değil. Bu yolculuk devam edecek. Biz bir dünya üniversitesi olma ve küresel bir etkinliğimiz olma, yerimiz olma, dünya üniversiteleri içinde bir yerimiz olma arayışımız sürekli devam edecek bir arayış. Biz üniversitemizde sürekli yeniyi arıyoruz. Sabancı  Üniversite her beş yılda bir, bir uzun vadeli plan yapar. Her on yılda bir Arama Konferansı yapar. Yine böyle bir süreçteyiz. Yirminci yılımızı tamamlarken yeni bir stratejik çalışmalar üzerindeyiz. Ne demek bu; sürekli yeniyi aramak, sürekli ileriye bakmak. Bu anlamda tabii öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin, bize katılmak isteyenlerin ve bize katılıp bizden mezun olanların da bu hissi yaşadıklarını görüyorum ben. Birlikte yaratmak ve geliştirmek. Bugün içinde yaşadığımız toplum paylaşmadan, şeffaf olmadan, katılımcı olmadan, herkesi katmadan bir sonuca ulaşmanız mümkün değil. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz ve bunu ileriye taşımaya çalışıyoruz.”

Son Güncelleme: 11.10.2017 17:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.