'Yazılımda Kadın Raporu’na göre Türkiye'de 10 yazılımcıdan yalnızca 1'i Kadın

TalentGrid'in hazırladığı 'Yazılımda Kadın Raporu’na göre tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her 10 yazılımcıdan sadece 1'i kadın.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Şubat 2021 Çarşamba 12:13
'Yazılımda Kadın Raporu’na göre Türkiye'de 10 yazılımcıdan yalnızca 1'i Kadın

 

Türkiye’de ve yurtdışında hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini yazılımcılarla buluşturan  insan kaynakları şirketi TalentGrid, 2688 yazılımcının verilerine dayanak 'Yazılımda Kadın Raporu'nu hazırladı. 

Raporda bilgisayar teknolojinin tarihteki öncü kadın yazılımcıları da tanıtıldı.  

 Ada Lovelace’ın makine notları bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Günümüzde hayatımızın büyük çoğunluğunu ele geçiren bilgisayar programlarının temelinin atılmasına büyük katkı sağladı.

1944'te Harvard Mark I bilgisayar programcılarından biri olan Grace Murray Hopper, arctanjant serisinin katsayılarını hesaplayan bir program tasarladı ve kendisini “dünyanın büyük ölçekli dijital bilgisayarındaki üçüncü programcı” olarak tanımladı. Aynı zamanda ilk iş odaklı makine olan UNIVAC I bilgisayarının geliştirilmesine de yardımcı oldu.

Mary Allen Wilkes, ilk "kişisel bilgisayar" olarak kabul edilen bilgisayarın geliştirilmesine yardımcı olmakla kalmayarak işletim sistemini yazmak için eve götürdüğü LINC sayesinde uzaktan çalışmayı gerçeğe dönüştürme konusuna yardımcı oldu. Çalışmaları, Steve Jobs'un ilk Apple bilgisayarını yaratmasına ilham verdi: Adele Goldberg Goldberg, 1970'lerde Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi'nde (PARC) bir araştırmacıydı. Birlikte Smalltalk-80 programlama dilini oluşturan ve görüntü ekranlarında üst üste binen pencereler veya "Grafik Kullanıcı Arayüzü" (GUI) için altyapı ve tasarım geliştiren bir grup erkek arasındaki yalnız kadındı.

 

TalentGrid Kurucu Ortağı Ecem Korkmaz Gelal, raporun ön sözündeki yazısında  "Günümüzde yaygın olan algının aksine, kadınlar tarihte bilgisayar programcılığının gelişmesinde öncü roller üstlendiler. Bilgisayar programcılığının öncülerinin çoğu kadın iken, bugün bilgisayar bilimlerinde kadın temsilinin eksikliği oldukça kritik bir konu." dedi.

"Global olarak günümüzde yazılım sektöründeki cinsiyet dağılımını anlamak adına Statista’nın 2020 yılı raporuna baktığımızda, karşılaştığımız oran oldukça çarpıcı. Rapora göre yazılım geliştirenlerin %91.5’i erkek. Yani her 10 yazılımcıdan yalnızca 1'i kadın. Türkiye’deki oran da globaldekine paralel." diyen Ecem Korkmaz Gelal sözlerini şöyle sürdürdü; " Sektörde bu durumu geliştirmek adına yapılan veya yapıldığı söylenen çok şey var, fakat belli ki hala gidecek çok yolumuz var. ‘Yazılımda Kadın Raporu’ ile, TalentGrid’deki yazılımcıların profillerini oluştururken ilettiği bilgilerden faydalanarak, yazılım odağında kadın ve erkekler arasındaki farkların bir kısmını inceleyerek, gözümüze çarpan noktaları vurgulamayı hedefledik. "

Yazılımda Kadın Raporu'na göre Türkiye’deki yazılım sektöründe her 10 yazılımcıdan 9’u erkek. İncelenen 2688 kişilik yazılımcı verisine manuel olarak eklenen cinsiyet bilgilerine bakıldığında, yazılımcıların %88.2’sinin erkek, yalnızca %11.8’inin ise kadınlardan oluşması yazılım sektörünün erkek domine bir sektör olduğunun göstergesi.

KADINLAR STARTUP'U RİSKLİ GÖRÜYOR

Kadınların startup’ta çalışmayı tercih etme oranı erkeklere göre daha az. Erkeklerin %38.4’ü erken aşama veya büyüyen startuplara dahil olmak konusunda istekliyken, kadınlarda bu oran %29.7. Kadınların startup’larda çalışmayı finansal olarak daha riskli görüyor olması, bunun durumun olası sebeplerinden biri olabilir.

KADINLAR DATA SCIENCE TERCİH EDİYOR

Yazılım öğrenen kadınlar, erkeklere oranla daha yaygın olarak Data Science dikeyine odaklanıyor. Yazılımcıların TalentGrid’deki profillerinde tanımladıkları ünvanlarda, hem kadın hem de erkekler arasında Backend Developer ünvanının en yaygın olduğu görülüyor. Fakat Data Science dikeyine baktığımızda, kadınların %16.5’i Data Scientist rolünde iken, bu oran erkeklerde yalnızca %4.9. Yönetimde görev alan kadınların oranı erkeklere göre daha düşük. 319 yazılımcı kadın arasında, yönetim seviyesinde (Lead, Manager, Director, CTO gibi ünvanlara sahip olanlar) olanların oranı yalnızca %3.13 iken, 2377 erkek yazılımcı arasında bu oranın %7.9 olduğu gözüküyor.

ERKEKLERİN MAAŞI KADINLARDAN YÜKSEK

2-4 yıl arası deneyime sahip yazılımcı erkeklerin maaş beklentileri, kadınlardan %18 daha yüksek. Kadınlar, ya mevcut ücretlerinin erkeklerden daha düşük olmasından dolayı, ya da yaptıkları iş konusunda kendilerini erkeklerden daha alçakgönüllü bir yerde konumlamış olmalarından dolayı, iş değiştirme noktasında erkeklerden daha düşük bir maaş beklentisine sahip.

..

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

banner274

İŞ HAYATINDA KADINLAR

TÜRKİYE'NİN EN GÜÇLÜ İŞ KADINLARI

GİRİŞİMCİ KADINLAR

BAŞARILI İŞ KADINLARI RÖPORTAJ

GÜNEŞ MUTLU MAVİTUNCALILAR İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN.

.

.

Melsa Ararat hayat hikayesini ve kadın sorunlarını, yönetim kurullarında kadınlar konularını Video röportajımızda anlattı. Youtube kanalımızda yayında. İzlemek için buraya tıklayın.

Bankadan emekli olduktan sonra 500 TL kapora ile aldığı oteli turizme kazandıran kadın girişimci Nevin Özşahin ile yaptığımız video röportajı izlemek isterseniz buraya tıklayın.

PWN İstanbul(Profesyonel İş Kadınları Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun - Projeler - İş Kadını Sorunlarını anlattı..

İzlemek için buraya tıklayın. Kanalımıza abone olmayı, videoları beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

.

Kadın Girişimci Beril Turhan, Kombucha markasını nasıl kurdu, sermayesi ne kadardı? Video röportajımızda her şeyi anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

.

.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı, Başarı Hikayesini Youtube Kanalımızda Anlattı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Hem Büyüklere Hem Küçüklere Masallar - Tülay Şubatlı

İzlemek için BURADAN izleyebilirsiniz.


Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın girişimci Gülderen İnal, üst düzey yöneticiyken kendi işini kurdu. İzlemek için BURAYA tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu ile hem derneğin projelerini hem de girişimci kadın sorunlarını hem de iş hayatında kadınlar üzerine özel röportajımızda konuştuk. İzlemek için BURAYA tıklayın.

Berlin Filarmoni Orkestrası'na Türkiye'den kabul edilen ilk müzisyen Hande Küden ile özel röportaj yaptık. İzlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'ya anlattı. İzlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar ile özel röportajımızı okudunuz mu? Peki ya video röportajı izlediniz mi?

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

Başarılı iş kadını Reyhan Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Zeynep Karahan Uslu - İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Kadınlar Olarak Meydan Okuyoruz, Biz Varız - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Şanlıurfa'nın İlk Kadın Girişimcisi İş Kadını Cevahir Asuman Yazmacı Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Kendi İşini Kuran Kadınlar - Tanay Akgün annesi Bilge Akgün ile Akıllı Tarım Makinası Üretti. İzlemek için buraya tıklayın

Filiz Garip, Rahmi Koç 2019 Bilim Madalyası'na Layık Görüldü - Hayatı, İklim Göçü, Suriyeli Kadınlar / İzlemek için buraya tıklayın

.

Dr. Şebnem Özdemir, WhatsApp Sözleşmesi Nedir? İzlemek için buraya tıklayın

Uzay Kimya Kurucusu Sevda Arıkan Başarı Hikayesini Anlattı. İzlemek için buraya tıklayın

Nil Keskin Keleş - Kitap - Kadınlığına Sahip Çık- Kadın Olmak İzlemek için buraya tıklayın

.

Burcu Kösem/ Başarılı bir iş kadını olmak için ne yapmak gerekir? İzlemek için buraya tıklayın

 

Son Güncelleme: 28.10.2021 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.