Kadın Liderlik Platformu, ‘Yeni normalde kalkınma kadınlarla mümkün’

Kadın Liderlik Platformu’nun bu yıl çevrimiçi olarak düzenlenen altıncı zirvesinde fikir önderleri, iş dünyasının üst düzey temsilcileri ve insan kaynakları direktörleri ‘yeni normal’i masaya yatırdı. Yeni normalde kalkınmanın ancak kadınların sürece dahil edilmesiyle mümkün olacağı vurgulandı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
01 Mart 2021 Pazartesi 13:04
Kadın Liderlik Platformu, ‘Yeni normalde kalkınma kadınlarla mümkün’

 

 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Turkish Women’s International Network (TurkishWIN), UPS ve EBRD’nin paydaşlığında kurulan Kadın Liderlik Platformu’nun 6.Kadın Liderlik Platformu Zirvesi Yönetim Kurulunda Kadın Derneği YKKD işbirliğiyle bu yıl çevrimiçi olarak düzenlendi.

Özel sektörde kadın istihdamını ve liderliğini artırmak üzere çalışan tüm kurumsal liderlerin, kendi aralarında fikir ve deneyim paylaşımında bulunmalarını sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedefleyen Kadın Liderlik Platformu Zirvesi’nde fikir önderleri, iş dünyasının üst düzey temsilcileri ve insan kaynakları direktörleri buluştu. “Yeni Normalde Kapsayıcılık” konulu zirvenin açılış konuşmalarını KAGİDER Başkanı Emine Erdem, UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç, TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak ve EBRD Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç yaptı.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ekonomik dinamiklerin dayandığı tüm veriler, kadının istihdam ya da girişimcilik yoluyla ekonomiye katılımının ülkemizin ‘2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alma’ hedefinin temel taşını teşkil ettiğini göstermekte. Ancak 2023 yılında kadınların istihdama katılımı için belirlenmiş olan %41’lik hedeften çok gerideyiz, mevcut katılım ne yazık ki %26’ya inmiş durumda… Ekonomilerin yeniden toparlanma sürecinde olduğu bir yılın içindeyiz. Bu dönemde kadın istihdamının özellikle desteklenmesi gerekiyor. Bu alanda kazandıklarımızı kaybetmemeliyiz. Geriye değil ileri gitmeli, yeniden toparlanma sürecine kadınları dâhil edebilmeliyiz. Kadınların bütün potansiyelleriyle ve eşit olarak katıldıkları bir toplumsal kalkınma sürecinde başta ekonomi olmak üzere her alanda daha fazla değer üreteceğimizi ve hedeflerimize doğru daha hızlı koşacağımızı unutmamalıyız.”

UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç, konuşmasında şunları söyledi:

“UPS olarak kadın liderliği konusunda etkili programlar geliştirmeye ve uygulamaya çalışıyoruz. Pandemi döneminde de kadın çalışanlarımızı desteklemekle beraber hem yönetim kurulunda hem de operasyonlarımızda kadın lider oranını yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca kadın girişimcileri destekleyerek hem onların işini büyütecek hem de istihdam yaratmalarına katkı sağlayacak Kadın İhracatçı Programı’nı 2 yılı aşkın süredir gerçekleştiriyoruz. Tek kanatlı kuş nasıl uçamazsa kadınların ekonomiye katkı sağlamadığı ülkelerin de sağlıklı büyümeleri mümkün değil. Kadınların potansiyellerini ve ekonomiye katılımını artırmak için hep birlikte yürümeye devam edeceğiz.’’

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Pandeminin getirdiği fırsatlar ve riskler küresel. McKinsey’in 2020 yılında paylaştığı Women Matter raporuna göre, pandeminin etkisiyle, Amerika’da her dört kadın lider ya da yöneticiden biri iş hayatından çekilme ya da bırakma kararını verme noktasında. Kurumların çeşitlilik ve kapsayıcılık çalışmalarının lokomotifi olan bu lider kadınları kaybedemeyiz, kaybetmemeliyiz. Onlar çalışan diğer kadınların rol modelleri, kurumlarda karar mekanizmalarında fırsat eşitliğinin bekçileri ve yönetim kurulu ve takımlarında kadınlara yer açan liderler. Bu dönemde, KAGİDER, Yönetim Kurulunda Kadın, TurkishWIN, BinYaprak, Kadın Liderlik Platformu gibi topluluklara çok büyük işler düşüyor. Zaman kurumunuzda kadın lider kaybında sıfır tolerans prensibini oluşturma zamanı. Zaman biz olma zamanı ve geçen seneki zirvemizde konuştuğumuz gibi, ego sistemden eko sisteme geçme zamanı. Kadın ve erkek, tüm yöneticileri, pandemi sonrası geleceği – Yeni Normalde Kapsayıcılığı”- şekillendirmek için bugünden gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.”

EBRD Türkiye Başkan Vekili Şule Kılıç ise şöyle konuştu:

Covid-19 krizi ile beraber ekonomiye katılmakta ve çalışma hayatında tutunmakta zaten zorlanan kırılgan gruplar, pandemi ekonomisi şartlarında artık daha dezavantajlı hale geldiler. Bu grupların en başında gelen kadınlar ise herkes gibi sağlık ve güvenlik endişesiyle başladıkları bu süreçte en fazla gelir kaybı ile karşı karşıya kalan gruplar arasında oldular. Biz EBRD olarak, kadınların ekonomiye katılımını yeni strateji dönemimiz olan 2021-2025 arasında pandemi lensiyle ele alarak Fırsat Eşitliğinin ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Stratejimizin öncelikleri doğrultusunda Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin kapsayıcılık politikalarını özel sektör eliyle desteklemeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir büyüme için fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi öncelikli hedefimiz. Bu doğrultuda, KLP paydaşlarımız ile yakın işbirliği içinde Türkiye’nin kapsayıcılık gündeminin nabzını tutmayı ve kadın istihdamı için çalışmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. ”

17-18 Şubat 2021 tarihlerinde iki gün süren zirve kapsamında “Covid19 Krizinin Ana Trendleri”, “Yeni Normalde Fırsatlar”, “Yeni Normalde Yönetimde Kadın”, “Yeni Normalde Evde Çalışma Destekleri” ve “Küresel İyi Örnekler” başlıklı paneller düzenlendi.

Panellerde moderatör olarak sırasıyla EBRD Türkiye Kapsayıcı Politikalar ve Yatırımlar Lideri Mehmet Üvez, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Esra Bezircioğlu, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, UPS Türkiye Müşteri Tecrübe Merkezi Müdürü Merve Mut Tatlı ve TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak yer aldı.

Zirveye konuşmacı olarak ise; UNDP Türkiye Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı, TÜSİAD Genel Sekreteri Ebru Dicle, UNFPA Türkiye Temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut, Ford Otosan İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, McKinsey & Company Ortağı Ezgi Demirdağ Saydağ, Arçelik A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Buket Çelebiöven, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Beymen Group CEO Elif Çapçı, Pfizer Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Serra Uluışık, P&G Türkiye ve Kafkasya İnsan Kaynakları Direktörü Berna Yener Aksu, UN Women Head of Women’s Entrepreneurship Accelerator Secretariat Meral Güzel, ING Türkiye İnsan Kaynak Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk katıldı.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


banner274

HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

 

Son Güncelleme: 01.03.2021 14:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.