Reyhan Aktar, "Hala Bana Ne Kadar Güzel İş Kadını Adamısınız Diyenler Var"

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar, "Hala Bana Ne Kadar Güzel İş Kadını Adamısınız Diyenler Var"

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Şubat 2021 Cumartesi 12:56

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar, İşte Kadınlar'a önemli açıklamalarda bulundu.

Reyhan Aktar, Zoom üzerinden yaptığımız video röportajda 2015 yılında 43 kadın derneğiyle beraber TÜRFONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu kurulduğunu, kadınların hem ekonomik hem de sosyal alanda güçlendirilmesi için kurulduğunu ve ciddi çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

İş dünyasındaki kadıların karşılaştıkları durumu bir anekdotla anlatan Reyhan Aktar şöyle konuştu, 

"Diyarbakır'da bir abimizle konuşurken kız çocuklarını okutuyor musun dedim. Evet okutuyorum dedi. İşte sen de bir feministsin dedim. Ben kötü bir şey yapmıyorum ki dedi."  Feministler birilerinin işine gelmeyen bir şey yapıyor, erkek iktidarlığını yıkıyor."

"Bana ne kadar güzel iş kadını adamısınız diyenler var. Yani iş yapan kadın hala birilerinin zihinlerinde oturmuş değil." diyen Aktar, çalışan kadın, girişimci kadın ve kadın kooperatiflerinin sorunlarına da değinerek şunları söyledi;

CAM TAVAN 

GELENEKSE KODLAR

EN BÜYÜK ENGEL

"Kadınların en önemli sorunları cam tavan sendromu ve geleneksel kodlar. Geleneksel kodların, aileiçi rollerin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Kadın ve erkeğin biyolojik farklılığının eşitsizliğin kaynağı olmadığını anlatmak önemli.

KADINLAR KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRILIYOR

Çalışan kadınların en büyük sorunu kayıt dışı ekonomi. Çalışan kadınların malesef yüzde 41'i kayıt dışı çalışıyor. Zaten yüzde 34'lük düşük çalışma oranına sahipken bir de bunun içinde yüzde 41'lik kayıt dışılık var.

ERKEKLER DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Erkeklerle eşit olmayan bir ücret anlayışı var. Erkekler lehine dünyada yüzde 25 lik bir ücret farkı mevcut. Yani kadınlar işe alınırken erkeklerle aynı vasfa sahip olarak alınıyor ama aynı ücretle ücretlendirilmiyor.

HİBE VE KREDİLER

KADINLARI FUKARALIKTAN

KURTARMAK İÇİN

Kadınlara KOSGEB veya mikro krediler veriliyor. Ancak verillen finansmanların hiçbiri kadınlarımızı girişimci yapmak üzere değil, fakir fukaralıktan kurtarmak üzerine, ev ekonomisine bir nebze olsun katkısı olması üzerine oluşturulmuş çalışmalar. Bu çalışmaların ciddiyetle ve işe yarar sonuçlar getirmesini istiyorsak kadınların iş fikirlerini öne alan, bunu özel bankalar yapamıyorsa kamu bankalarının devlet politikası nezdinde esas alması gerekmekte. Çünkü bu kadınlarımızın aileden bir gelirleri yok, teminat gösterecek gayrimenkulleri yok. Bankaya teminat gösterecek herhangi bir finansal kaynağı olmayınca iş yapmaları da mümkün olmuyor.

KADIN GİRİŞİMCİ 3 YIL DESTEKLENMELİ

Bugün işletmelerin 0-3 yıl arasında yaşadığını görmekteyiz. İlk 3 yıl kadın girişimcilerin desteklenmesi önemli. Ama bugün bakıyorsunuz Kredi Garanti Fonu size kredi verirken 2 yıllık şirket geçmişi isteniyor. Biz diyoruz ki bu tarz 2 yıllık şirket geçmişi gibi kuralları kadınlar için bir tarafa bırakıp girişimcinin yerinden denetim mekanizmasını getirmek gerekiyor. yani kadınların yerinden yaptıkları işin niteliği ve gerekirse danışmanlar atanmalı.

PAZARA ERİŞİM EN BÜYÜK SORUNLARDAN

Bir diğer mesele pazara erişim. Burada kadınlara çok iş düşüyor. Geleneksel pazara erişim uygulamalarının dışında dijitali, sosyal medyayı iyi kullanabilmeleri gerekiyor. Yerelde gerek STK'ların gerek kamu örgütlerinin kadınlara mesleki eğitimler verdiklerini biliyoruz, ama modernize edilmemiş, kadına katkı amacıyla üretilmiş ürünler olması nedeniyle pazara erişimde yine sorunlar yaşamaktayız."

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

banner274

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 28.10.2021 18:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.