Gözde Akpınar, "Mottom; Beni öldürmeyen şey güçlendirir, ne istesem bu hayattan"

Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar, hayat mottosunu şöyle açıklıyor, "Beni öldürmeyen şey güçlendirir."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
29 Kasım 2018 Perşembe 19:12
Gözde Akpınar, "Mottom; Beni öldürmeyen şey güçlendirir, ne istesem bu hayattan"

Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alan, Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Flli Boya'nın sahibi başarılı iş kadını Gözde Akpınar, TurkishWIN'in Kariyer Günleri etkinliğinde TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak'ın yaptığı röportajda sorularını yanıtladı. 

Başarılı iş kadını Gözde Akpınar, "Bir idolünüz var mı?" sorusuna şöyle yanıt veriyor;

"Hayatımda bir idol benimsemedim. Hayatta herkesten bir şey öğrenebilirsiniz. Ben herkesten bir şey öğreniyorum. Kim bir işi daha iyi yapıyorsa o konu için o benim idolüm oluyor."

ZAMAN YÖNETİMİ YAPMIYORUM

Siz zaman yönetimini nasıl yapıyorsunuz?

"Zaman yönetimi yapmıyorum. Siz de yapmayın. Çünkü zaman yönetilen bir şey değil. Ya zaman sizi yönetiyor ya da siz zamanı yönetiyorsunuz. O öyle çalışmıyor. Hayatta en nefret ettiğim şey 6 ay sonrasına randevu vermek. Çünkü 6 ay sonra geldiği zaman hiçbir zaman o randevu gerçekleşmez. Ya kar yağar ya yağmur yağar. Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz yeni problemler çıkar. Ben genel olarak zamanımı kısmen organize etmeye çalışıyorum. Bir kere zekanıza güvenin. Zekanızı iyi tanıyın, neyi yapıp yapamadığınızı iyi bilin, iyi sorgulayın. Sorgularken en çok neden sorusunu sorun. Neden sonuç ilişkisini iyi kuramayan insanlar başarılı olamıyorlar. Kendinize sık sık bu soruyu sorun. Hayatın kendine ait akışına izin verin. Hayat öyle bir yolki o süre içinde düz zannederseniz insanlar oralarda kalıyorlar. Zeka çok akışkan bir şeydir. Ana ve spontan olarak çok iyi cevap verebilir. Eğer izin verirseniz. Genelde gördüğüm şey şu, insanlar anlık olarak durum değerlendirmesi yapmazlarsa ciddi kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

ÖNCE KENDİNİZİ DÜŞÜNÜN

Gününüz kaçta başlıyor?

Saat 7’de başladığı da oluyor, bütün gece sabahlayıp ertesi gün iş almadığım da oluyor. Uçakta önce kendinize sonra çocuğunuza maske takmalısınız. Siz maskeyi önce çocuğunuza taktığınız zaman size takamayabilir ve ölebirsiniz, çocuğunuz annesiz kalabilir. Kural çok basittir. Her şeyden bağımsız önce kendinize bakmanız gerekir. Bu bencillik değildir. Önce kendini düşünmeli sonra yelpazesini açmalı. Ne kadar fedakarlık yapabilir, hangisi sizin yolunuz hangisi değil.

REKLAMLARI TASARLARKEN GECELERİ AYAKTA OLUYORUM

Ben iş hayatına başladığımda kurallar vardı, sabah 8 de kalkılır, takım elbise giyilir. Ben kendi işimde bunları değiştirmeye çalışıyorum. İş saatlerimi de esnetmeye çalışıyorum.Çünkü ben 10’da başlayabilirim güne, bir arkadaşım 6’da başlayabilir, başka bir arkadaşım biraz daha geç başlayabilir. Bu reklamları tasarlarken geceleri ayakta oluyorum. Sabah işim varsa hiç uyumadan da işe gittiğim oluyor. Çünkü hayat sistem içinde bozulduğu anda süper sistemli insanlar da bu durumla mücadele edemeyebiliyorlar. Benim hayatımda krizleri aşmamda yardımcı olan şey geceleri uyanık kalabilmemdi. Çünkü en sessiz ortamda, en soğukkanlı halde kendi kendime tartışabildiğim dönemler geçirdim. Başkasının yolunu uygulasaydım krizleri atlatamazdım.

HİÇ KİMSENİN SİZE OLMAZ DEMESİNE MÜSADE ETMEYİN

Kendi yolunuz en doğru olan yoldur. Hiç kimsenin size öyle olmaz demesine müsaade etmeyin, çünkü öyle de olur. Farklılaşmaktan da korkmayın. Ama tabi imkanlar dahilinde. Sabah 6’dan itibaren bir yerde çalışmam gerektiğinde ona göre kurgulayacaktım.

Geceleri çalışan biriyim. Yerine göre gündüz, yerine göre gece çalışıyorum. Gece hayatta kalabilmem hem üniversite hem de iş hayatımda çok işime yaradı. Bütün hayat denge aslında.

BİR İŞE BAŞLARKEN CİNSİYETİNİZİ UNUTUN

Lider olarak yetiştirecek takım arkadaşlarında ne görmek istiyorsunuz?

Herhangi bir işe başlarken cinsiyetinizi unutun. Cinsiyet de bir sınıflandırma ve çok şaşırtıcı olabiliyor. İş hayatında cinsiyet diye bir şey eğer sizi engelliyorsa bunu unutun. Çünkü böyle bir dünya yok. Yapılamaz denilen her şey yapılıyor hayatta. Bizim şirketimizin şöyle bir kuralı var, ya kuralları yazarsın ya kuralları uygularsın. Kuralları yazamıyorsan kuralları uygulamakla mükellefsin. Kuralları yazabiliyorsan sonuna kadar zorlayabilirsin. Bunu tavsiye ederim.

KENDİNİZİ İYİ ANLAYIN

İş hayatının aile hayatından, okul hayatından hiç farkı yok. Sorumluluklar daha fazla. Bütünleme diye bir şey yok, kalırsan kalıyorsun. Sevdiğiniz öğretmenden nasıl daha kolay not alıyorsunuz, sevdiğiniz insanla iş yapmak daha kolay oluyor. İletişim son derece önemli. Kendinizi çok iyi anlamanız, sonra da karşınızdakini çok iyi anlamanız gerekiyor. Yoksa eğer empatiniz yoksa, egonuz üstteyse, alınganlık gösteriyorsa bunların hepsi zaman içinde size sorun çıkaracaktır.

Yeni gelen jenerasyonda egolar yüksek. Çünkü hepiniz kendinize ciddi yatırımlar yapıyorsunuz, ciddi mücadele ediyorsunuz. Hepiniz okuyor, öğreniyor, kendinizi geliştiriyorsunuz. İlk geliştirmeniz gereken yer kendi kişiliğiniz. Çünkü bütün kapıları açacak olan sizin algınız. Bir şeyi yanlış algıladığınızda eğer engellere takılırsanız işinizi çözemiyorsunuz. Hayatınızdaki her şeyi anlaşarak halletmeye çalışın. Ne zamanki insanlar birbirlerine ters düşüyorlar, birbirlerini anlayamadıkları için bu inanın çok işler gördüm milyon dolarlara, işinizden ayrılmanıza sebep olabiliyor.

EVİMİN ÖNÜNDEKİ AĞAÇTAN ÖĞRENDİM

Bir ağaçtan öğrendim bunu. Evimin önünde bir ağaç var, hep sola doğru büyüyor. Hiç sağa niyet etmemiş. Çünkü ederse oradan kuzey rüzgarı geliyor. Eğer ederse kırılacak o da biliyor. Uzamaya devam ediyor ama sola doğru, illa yukarı diye inat etmiyor. Bunu görebilmeniz için en başta cesur olmanız gerekiyor. Çünkü insanın kendisine bazı şeyleri itiraf etmesi cesaret isteyen bir şey. Korkularınızla yüzleşin. Genellikle değersiz olmak, iyi hissetmemek, başarı kaygısı buralardan kaynaklanır. İletişim hataları değersizlik hissinden gelir. Hata yapmaktan korkmayın. Hatayı kabul etmekten korkmayın. Bunu yaptığınız zaman insanlar gelişiyor ve hayat eğlenceli olur. Hayatta daha esnek olun. O zaten size yolu gösterir.

3 YAŞIMDAYKEN TEKNEDEN DENİZE DÜŞTÜM HAYATIMI KURTARDIM

Babam, ben 24 yaşındayken hastalandı, 25 yaşımdayken vefat etti. Ciddi süreçler yaşadım. Ben 3 yaşında denize düştüm. Sadece kollukla yüzebiliyordum. Teknenin merdiven olmayan tarafından düştüm. O anı hatırlıyorum her zaman. Şöyle bir an yaşadım, mavilik, yukarı çıkan kabarcıklar, ben suyun içindeyim, yukarı çıkamazsam öleceğim. Yüzmem lazım ve yüzdüm, yaklaşık 3 litre su içerek. Teknenin öbür tarafından dolandım, 15 dakika içinde hayatımı kurtardım. Hayatta ne zaman başım sıkışsa o anı aklıma gelir. Sonunda ölüm var mı diye bakarım. Ölüm olmadığına kanaat getirdiğim anda yolunu aramaya başlarım ve soğuk kanlı olmaya çalışırım. Kendini sakinleştirir ve yol haritası belirlemeye başlarım. Bunun için ne kadar strateji düşünürsem çözüm açısından onların hepsini yapmaya çalışırım. Düşünür en iyisini seçmeye çalışırım ve kendime hata yapma payı bırakırım. Buna da açık kapı bıraktığınız zaman işler yoluna girmeye başlar.

Mottom; Beni öldürmeyen şey güçlendirir, ne istesem bu hayattan.. Çünkü güçlükleri geçtiğiniz zaman hayalleriniz gerçek olur. Güçlüğü cesaretle kaldırabildiğiniz zaman sonrası iyi olacak. Bunu bilerek yola gittiğinizde yol daha keyifli olabiliyor. Önemli olan bazen sonuç değil süreçtir. Süreç doğru yürürse sonuç doğru gelir, gelmezse de canımız sağ olsun!

AŞKLARIMA DAHA AZ ÜZÜLÜRDÜM

20 yaşına dönseydiniz neyi farklı yapardınız?

Hiçbir şeyi farklı yapmazdım. Bir ara babam olmaya çalıştım. Onun büyüklüğünü doldurmak çok zordu benim için. Çok hayallerim vardı hiçbiri gerçekleşmedi, mastera gidecek bir seçim şansım olmadı. Hiçbir şeyi değiştirmek istemezdim. Ne zaman babam olmaya çalışsam, ne zaman bir başkasının tavsiyesini tavsiye olarak değil de gerçekten yapılması gereken bir şey olarak dinlesem hayatımda hata yaptım. Doğru verileri topluyorsanız, bu verileri iyi işleyip kararınızı veriyorsanız en doğrusu odur.

Bir başkasının hatasının bedeli çok ağırdır da kendi hatasının bedeli o kadar ağır değildir. Çünkü sorumluluğu kendine aittir.

Aşklarıma daha az üzülürdüm. Geçiyor hepsi. Kariyerinizde keyfini çıkartın. En çok sevdiğiniz şeyi bulmaya çalışın. Hayatınızda en çok zaman geçireceğiniz yer iş yeriniz olacak. Yanınızda sevdiğiniz sevmediğiniz insanlarla günde 10 saat geçireceksiniz. Hiçkimseyi dinlemeyin ve kendi yolunuzu bulun.

 

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 26.02.2021 14:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnci 2019-09-06 17:58:59

Muhteşem bir yazı olmuş nefessiz okudum. Ekolum .!