Terminalleri bu güçlü kadınlar yönetiyor

Türkiye’de ilk kez kadınlar büyük terminalleri yönetiyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
16 Şubat 2021 Salı 12:02
Terminalleri bu güçlü kadınlar yönetiyor

TAV Havalimanları'ndaki toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarıı ülkede ilklerin yaşanmasına neden oluyor. Çünkü Türkiye'de ilk kez büyük havalimanlarını kadınlar yönetiyor.

İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Bodrum-Milas havalimanları TAV Genel Havacılık tarafından yönetiliyor. Genel Havacılık’ın başında ise Berrin Yer bulunuyor. Ankara Esenboğa ve Milas-Bodrum havalimanları da kadınlara emanet. Ankara havalimanını ise Nuray Demirer, Bodrum’da ise İclal Kayaoğlu yönetiyor.

Uğur Cebeci, Hürriyet'teki yazısında TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener'in açıklamalarına yer verdikten sonra havalimanlarını yöneten kadınların çalışmalarını anlattı. 

Uğur Cebeci'nin yazısından bir bölümü sizlerle paylaşıyoruz.

....

"Sani Şener büyük çalışan ordusunda her zaman kadın yöneticilere gözünü kırpmadan büyük sorumluluklar vermiştir. Diyor ki, “TAV’da her zaman doğru koltuklara doğru insanları oturttuk. Nüfusun yüzde 50’si kadın. Bu yüzde 50’den yararlanmayan hiçbir ülkenin veya şirketin başarıya ulaşabileceğine inanmıyorum.”

 

BURCU GERİŞ PARA AKIŞININ BAŞINDA

Geçen hafta konuşurken şirketin bütün para akışının başına 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde mezun olmuş, Burcu Geriş’i getirdiğini anlattı. London Business School ve Columbia Business School’dan MBA derecesi alan Geriş henüz 2005 yılında şirkete katılmış. TAV Havalimanları Holding bünyesine 2005 yılında katılan Geriş, şirketin Proje ve Yapılandırılmış Finansman Bölümü’nün başında yer almış. 2012 yılında şirketin CFO’su ve Başkan yardımcısı olmuş. 2015 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider unvanına ve 2013 yılında Women’s Forum tarafından Rising Talent unvanına lâyık görülmüş. Thomson Extel’in Avrupa Yatırımcı İlişkileri Anketinde 2015 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin En İyi CFO’su seçilmiş. Daha uzun bir başarı hikâyesi var.

Tırnakları ile yukarılara çıkan kadın yöneticilerden üçü ise çok farklı bir işin liderleri. Zor bir iş. Koca havalimanlarının terminallerini yönetiyorlar. İçinde iklimlendirmeden, bagajları taşıyan makinelerin tıkır tıkır çalışması gereken sistemlere kadar geniş bir yelpazede tarifi farklı işler var. Yiyecek içecek bölüklerini yönetirken bir restoran şefi gibi olmanız gerekiyor. Ya da bir gümrüksüz satış mağazasını denetlerken ürün yelpazesinden, yolcu konforuna kadar çok şeyle ilgilenerek sistemi kurgulamak zorundasınız.

Türkiye’de ilk kez kadınlar büyük terminalleri yönetir oldular. Üç terminal de zorlu terminaller. Yolcu profiline baktığınızda sadece şunu söyleyebilirim. Her üç terminalden de gelip geçen yolcuların büyük bölümü aşırı titiz ve her fırsat da şikâyet eden yolcular. Büyük kısmı yüzleri tanıdık insanlar. Politikacı, iş dünyasının lider adamları ya da eşleri. Saymakla bitmeyecek özel yolcular. Konforu çok arayan yolcular. Haklılar tabii. Ama diğer yolcular da öyle. Terminallerin görkeminde ve işletme hızında istekler de artıyor. Doğal bir durum bu. Hele özel uçakların operasyonlarının yapıldığı terminallerde en ufak bir hataya tahammül yok. İşte üç kadın liderden biri Ankara Esenboğa Havalimanı terminallerini yönetiyor. Diğeri ise yeni atandı. O da Bodrum-Milas Havalimanı terminallerinin başına geldi. Genel Havacılık Terminallerini yöneten Berrin Hanım’ın ise bütün yaşamı diken üstünde geçiyor. İşte alkışlanacak üç kadının hayat hikâyelerinden satır başları:

BERRİN YER

TAV HAVACILIK GENEL MÜDÜRÜ

banner274

EN ZOR ALANDA O GÖREV ALIYOR

 

En zor terminalleri işleten Berrin Yer, özel uçakların iniş kalkış yaptığı Genel Havacılık kanadının lideri. İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa,İzmir Adnan Menderes ve Bodrum-Milas Havalimanlarındaki TAV çatısı altında yer alan Genel Havacılık terminallerini yönetiyor. Öyle böyle bir iş değil. Özel uçak sahipleri ya da kiralama yaparak uçan yolculara verilen hizmet çok hassas. Pandemi nedeniyle uçak ve yolcu akışının en çok arttığı yerde genel müdür. Pandemi döneminde dört havalimanındaki Genel Havacılık terminalinden 52 bin 82 yolcu geçmiş. Tam 13 bin 52 özel uçakla, özel uçuşa hizmet verilmiş.

Berrin Yer Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamlamış. İstanbul Üniversitesi’nden MBA derecesini aldıktan sonra 1993 yılında Çelebi Grubu’nda Havacılık sektörüne adım atmış. THY’de dispeçer olarak çalışmış. 2001’de TAV Havalimanları’na Müşteri İlişkileri Müdürü olarak katıldı. Primeclass CIP Pazarlama ve Geliştirme Müdürü, Ticari Alan Tahsis ve Sözleşmeler Müdürü görevlerini üstlendi. 2005’te TAV Havacılık Genel Müdür Yardımcısı, 2006’da TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı.2009’dan bu yana TAV Havacılık Genel Müdürü ve TAV Genel Havacılık Terminalleri Genel Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

NURAY DEMİRER

TAV ESENBOĞA HAVALİMANI TERMİNALİ GENEL MÜDÜRÜ

HAVACILIĞIN ALTIN KADINLARINDAN

 

1988 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2014 yılında Bilkent Üniversitesi Executive MBA İşletme yüksek lisans derecesini aldı. TAV ailesine 1999 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali İnşaatı Projesi ile katılan Demirer, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin İç Hatlar Terminali’ne dönüştürülmesi ve Dış Hatlar Terminali İlave Tesisi Projesi’nde Yapım Müdürü olarak görev aldı. 2004 yıllarında Esenboğa İç – Dış Hatlar Terminali inşaatının Proje Müdürü olarak görev yaptı. 2006 – 2007 yılları arasında TAV Esenboğa Teknik Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Demirer, 2007’de TAV Esenboğa Yapım Yatırım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne atandı. Demirer, 2015 Mayıs ayında, Havacılık Emniyet Kurumu tarafından “Havacılığın Altın Kadınları - Yılın Terminal İşletmesi Yöneticisi” Ödülü’nü kazandı.

İCLAL KAYAOĞLU

TAV MİLAS-BODRUM HAVALİMANI TERMİNALLERİ GENEL MÜDÜRÜ

TERMİNALLERİN BÜYÜK OTORİTESİ

 

İclal Kayaoğlu, Ankara Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Havaş Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.’de Müşteri İlişkileri Uzmanı olarak havacılık sektörüne giren Kayaoğlu 2001’de Atatürk Havalimanı Havaş Yolcu Hizmetleri Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2002’de Esenboğa Havalimanı ardından 2003’te Milas-Bodrum Havalimanı Havaş Yolcu Hizmetleri ve Harekat Müdürü olarak görevlendirildi. 2014’te TAV Milas-Bodrum Terminal İşletme Müdürü olan İclal Kayaoğlu 2015’ten bu yana Terminal İşletme Koordinatörü olarak görev yapıyordu. Şimdi terminallerin büyük otoritesi.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay,  derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı.   İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın

Videoyu izlemek için buraya tıklayın

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARINI SAYA SAYA BİTİREMEDİM

videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.

  1. Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtlayarak TurkishWIN ve BinYaprak hakkında bilgiler paylaşarak, projelerini anlattı, kadın sorunlarına değinerek çözüm önerilerini sundu. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

.

51 yıldır iş hayatında başarıdan başarıya koşan Uzay Kimya'nın kurucusu Sevda Arıkan, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Selcen Faydasıçok ile yaptığımız video röportajımız Youtube kanalımızda yayında, şimdi izleyebilirsiniz, beğenirseniz videoyu paylaşmayı ve kanalımıza abone olup bildirimleri açmayı unutmayın.

Son Güncelleme: 16.02.2021 15:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.