Çocuklara öğretilmesi gereken 10 liderlik becerisi

Dünyanın önde gelen yönetim ve liderlik uzmanlarından Lolly Daskal, ebeveyner için çocuklarının liderlik becerilerini geliştirebiecekleri pratik tavsiyelerde bulundu.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Şubat 2021 Perşembe 08:59
Çocuklara öğretilmesi gereken 10 liderlik becerisi

 

Çocuklarınızın liderlik becerisi kazanmasını ister misiniz?

Yanıtınız evet ise dünyanın önde gelen liderlik uzmanlarından Lolly Daskal'ın 10 tavsiyesi tam size göre.

 

Her çocuğun lider olma potansiyeli vardır. Bazılarının liderlikle ilişkili daha fazla özelliği olabilir, ancak herhangi bir çocuğun liderlik yeteneği, hangi düzeyde olursa olsun, tımarlanabilir ve yetiştirilebilir.

İşte ebeveynlerin (ve büyükanne ve büyükbabalar, öğretmenler, koçlar, teyzeler, amcalar ve komşular) çocukların liderlik potansiyelini geliştirmelerine yardımcı olmak için yapabilecekleri bazı basit şeyler:

1. Olmalarını istediğiniz türden bir lider olun. Çoğu şeyde olduğu gibi, en iyi ders sizin örneğinizdir. Çocukların liderliğinizi eylem halinde görmelerini sağlamanın harika bir yolu, birlikte topluluk çalışması için gönüllü olmaktır. Onlara topluluk ve diğerleri hakkında tutkulu olmanın ne anlama geldiğini gösterin ve başka birinin hayatı üzerinde bir etki yaratmanın nasıl bir his olduğunu deneyimlemelerine izin verin.

2. Kendi yollarını açmalarına izin verin . Çocuklarınızın müdahale etmeden kendi yolunu ve amaçlarını yaratmasına izin verin. Onların benzersiz bireysel benlikleri olmalarına izin verin. Onları destekleyin ve besleyin; tutkularına ve güçlerine ışık tut ve kendi hayatlarının lideri olmalarına yardım et.

3. Onlara başarılı olmanın yollarını gösterin. Başarılı olabilecekleri hedefler ve küçük projeler belirleyin. İşi yaptıkça yeni becerilerde ustalaşarak değerli bir özgüven ve güven kazanacaklar.

4. Bir öncü çemberi oluşturun. Çocuklarınızın yollarda parlayan ve dünyada bir şeyler başaran, etki yaratan ve fark yaratan insanları tanıdığından emin olun. Lider olmak ve başarılı olmak için ne gerektiğini ilk elden öğrenmelerine izin verin.

5. Başkalarını anlamayı öğrenebilmek için onları anlamaya çalışın. Çocuklarınıza kendinizi ve başkalarını dinlemenin önemini öğretin. Bir liderin en önemli özelliklerinden biri dinleme becerisidir ve ne kadar erken öğrenilirse o kadar sezgisel hale gelir.

6. Onlara kazanan olmayı öğretin . Çocuğunuzun bir şeye başlamasını ve sonra bırakmak istemesini izlemek zordur. Durum gerçekten savunulamaz değilse, onlara sebat ve azmi öğretme fırsatını kullanın. Sorun istedikleri kadar iyi yapmadıklarıysa, onlara Michael Jordan'ın bile denediği ilk takımı yapmadığını hatırlatın.

7. Harika iletişimciler olmayı öğrenmelerine yardımcı olun. İletişim, hem liderliğin hem de ilişkilerin temel taşıdır. Çocuklarınıza ne demek istediklerini ve söylediklerini ifade etmeyi öğretin. İletişim becerilerini geliştirirseniz onlara ilişki kurma ve başkalarına ilham verme yeteneği verirsiniz.

banner274

8. Takım çalışmasının önemini vurgulayın. Takım çalışması, çocukların başkalarıyla iyi geçinmeyi, farklılıklar karşısında çalışmayı ve işbirliği yapmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Bir takımda etkili bir şekilde çalışmayı öğrenmek, aktarabileceğiniz en önemli becerilerden biridir.

9. Karakterin önemini gösterin. Bir çocuğa öğretebileceğiniz tüm dersler arasında en önemlisinin karakterin önemi olduğuna inanıyorum. Güvenin, dürüstlüğün, saygının ve bütünlüğün temelini öğrenebilen bir çocuk, ömür boyu başarılı liderlik, ortaklık ve ilişkilere hazır olacaktır.

10. Açık fikirli olmayı ve kalbi teşvik edin. Çocuklara çeşitliliği ve kapsayıcılığı öğreten deneyimler verin. Onlara çoklu bakış açılarının değerini ve eşitliğin önemini gösterin. Kendi zihninizi ve kalbinizi açık tutun ve çocuklarınızın da aynı şeyi takip etme olasılığı yüksektir.

Editör notu - İngilizceden çeviri için google translate kullanılmıştır. 

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 26.02.2021 14:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.