Kadın girişimci Özge Yücesoy, ürettiği çikolatayla dünya devlerine kafa tutuyor

Kadın girişimci Özge Yücesoy, Belçika'dan ithal ettiği ham çikolatayı işleyip, katma değeri yüksek çikolataya dönüştürdü. Şimdi dünya devi çikolata markalarıyla rekabet ediyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Kasım 2018 Cumartesi 11:25
Kadın girişimci Özge Yücesoy, ürettiği çikolatayla dünya devlerine kafa tutuyor

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, KAGİDER'in “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı” ile desteklenen 15 kadın girişimciden biri de Özge Yücesoy. Kendi çikolata markasını yaratan kadın girişimci Özge Yücesoy, proje kapsamında melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosistemi ile buluşturma, halkla ilişkiler desteği, altı ay süreyle KAGİDER üyelerinden mentorluk desteği ve alanında uzman KAGİDER üyelerinden oluşan Danışma Kurulu desteği alacak. Belçika’dan ithal ettiği ham maddeyi kullanarak katma değeri yüksek kalitede çikolata üreten Özge Yücesoy, şimdi dünya devlerine kafa tutuyor.

Biz de kendi işini kuran kadın girişimci Özge Yücesoy'u daha yakından tanımak ve deneyimlerinin başka kadın girişimcilere  örnek olması için kendisiyle bir röportaj yaptık. 

 

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

Zonguldak da doğdum ve büyüdüm. Ted Zonguldak Kolejinden mezun olduktan sonra lisansımı Marmara Üniversitesi ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Yüksek Lisansı eğitimi aldım. Öğrenciliğim sırasında stajlarımı tamamladım ve ayrıca çalışmaya da başladım. Kariyerime dış ticaret sektöründe yön vermeye karar verdikten sonra bu alanda eğitim aldım ve öğrenciyken Tüm Gıda Dış Ticaret Derneğinde yarı zamanlı çalışmaya başladım. Yine bu alanda Türkiye’nin bilinen firmalarında çalışarak iş hayatıma devam ettim. Şimdi Glories Çikolata firmamızda kurucu ortak ve Genel Müdür olarak çalışmaktayım.

Şirketinizin adı nedir, hangi alanda hizmet veriyorsunuz?

Şirketimizin Adı : Glories Çikolata. Kaliteli çikolata üretimi ve satışını yapıyoruz. www.glories.com.tr ürünlerimizin Ar-Ge'sini, ambalaj tasarımını kendi bünyemizde gerçekleştiryoruz. İşe başladığımızda Türkiye de çikolata yapan tek firma tabii ki biz değildik tabii. Ancak global markalarla rafta rekabet edebilen, avrupa kalitesinde ve çeşitliliğinde ürün üreten tek Türk firması olduk. Her zaman bizim şu ürünümüzü (örneğin fındığımızı) Türkiye’den alıyorlar aslında ve işleyip bize daha pahalıya satıyorlar diye yakınırız.

İşte biz de Glories Çikolata olarak, Belçika’dan ithal ettiğimiz birinci sınıf hammadeyi, Bomonti de bulunan üretim tesisimizde katma değeri daha yüksek ürün haline getiriyoruz. Dünya markalarıyla kaliteli çikolata kategorisinde rekabet ediyoruz. Acı biberli, Lavantalı, Türk Kahveli, Naneli, Antep Fıstıklı, Çilekli, Vişneli, Güllü.. gibi çeşitlerimiz rafta tüketicilerle buluşmakta. Anadolu Lezzetleri serimizle ise, Obruk peyniri, Damla Sakızı, Antakya Çıtır Balkabağı, Isparta gülü, Türk kahvesi gibi geleneksel tadlarımızın tanıtılmasında katkı sağlıyoruz.

Palm yağı, glikoz şurubu içermeyen ürünlerimiz Premium yerlerdeki perakende satışımız haricinde, hem Türkiye’nin önde gelen kaliteli çikolata tercih eden firmalarına çikolata sağlıyoruz hem de Bomonti de bulunan üretim tesisimizin olduğu yerde ki mağazamızdan da gerçek çikolata sevenlerle ürünlerimizi buluşturuyoruz.

Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız? 

İşim gereği Amerika, Avrupa, Afrika, Uzakdoğu dahil bir çok kıtada bir çok ülkeye seyahet etme fırsatım oldu. Her seyahatimde çikolata canavarı kardeşim ve o dönemler de erkek arkadaşım olan (şimdiki eşim için) valizimin yarısı çikolatalarla dolu olarak dönerdim. Ülkemizdeki çikolata kalitesi ve çeşidi maalesef yurt dışındaki gibi değildi. Özellikle Avrupa ülkerli ve Amerika da kaliteli, katma değeri yüksek ve çok farklı çikolata çeşitlerini çok daha rahat bulabiliyordum. Profesyonel iş hayatımda çalışırken çok kısa bir dönem nişanlımla çikolata işine adım attık. Ancak tam zamanlı bir işte çalışırken 2 – 3 ay gibi bir sürede bunun olmayacağına karar verip bu mini girişiminizi bıraktık. Bu mini girişimimiz de bir şirket kurma aşamasına bile gelememiştik. Kurumsal firmada çalışırken oldukça işimi sahiplenen, işime katma değer katmak için emek harcayan, yeniliklere açık, dinamik bir yöneticiydim. Ancak ne yazık ki büyük firmalardaki değişime, yeniliklere kapalılık, çalışanlara görevi ne olursa olsun belirli noktalarda sorumluluk verilmemesi motivasyonumu oldukça kırıyordu. Bir süre sonra mesleki tatminsizlikten dolayı yıllardır hayalini kurduğum kendi işimi yapmanın adımlarını da atmaya başladım. Girişimcilik bir adanmışlıktır. Başınıza neler geleceğini tam bilmezsiniz ama mevcut koşullara göre elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. Şansınız da sizinledir.

Şirketiniz kurulduğundan bu yana nereden nereye geldi, 2017 nasıl bir yıl oldu, 2018 hedefleriniz neler?

banner274

2017 yılı şirketimizi kuruş ve tanıtım yılı oldu. 2018 yılında da büyümemiz devam etti. Hedefimiz 2019 yılında da marka bilinirliğimizin artması, ihracat yapmamız gibi hedeflerimiz bulunmakta.

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Siz neler yaşadınız, engelleri nasıl aştınız?

Kadın yöneticileri çok başarılı buluyorum. Özellikle kadınların birçok işi bir anda yapma, çoklu düşünebilme yeteneklerinden dolayı farklı sorumlulukları ya da işleri başarıyla yürütebildiklerine inanıyorum. Ancak ne varki çok sık karşılaşmamakla birlikte bazı toplantılarda hala erkeklerin kendi aralardında iş yapma isteklerini görebiliyorum. Bunun yanı sıra evdeki sorumluluğun, çocuk sorumluluğunun da kadın üzerinde olması maalesef iş hayatına bazı kişiler için olumsuz yansıyabiliyor. Burada kadının erkekle eşit sorumluluklara sahip olduğu bilincinde olan erkekler kadınları destekliyor. Tabii bu da kadınların başarısında etkili oluyor.

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Biz şirket olarak kadın yoğunlukta olan bir firmayız. Kadınların iş hayatında olması daha sağlıklı aile hayatı sağlıyor. Aile ekonomisine katkı sağlayan kadınların kazandıkları parayı ailenin ihtiyaçları ve daha çok çocuklarının eğitimi için harcadığını gözlemledim. Tabii ki bu da önce çocuğun, arkasından ailesinin ve ülkesinin büyük bir kazanımı oluyor.

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur? Kadın girişimciler hangi sorunları yaşıyor. Bunları nasıl aşabilirler?

Gördüğüm kadarıyla kadın girişimciler kaynak bulma konusunda daha çok sorun yaşıyorlar. Ancak bu konuda Kosgeb gibi kurum ve kuruluşlardan destek alınabilir. Bunun yanı girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan birinin bugün işletmeyi kurup, hemen ertesi gün şirketin kar etmesini beklemeleri olduğunu görüyorum. Elbette böyle bir ihtimal var, ancak ne yazık ki şirketlerin çok büyük bir kısmı ikinci yıldan sonra ayağa kalkabiliyor. Aynı zamanda bilmeden bir girişime başlandığında bu süreç daha da uzayabiliyor. Şunu çok net söylemeliyim ki, kendi işinizi kurduğunuzda beklediğiniz yerlerden beklediğiniz yardımları alamayabilirsiniz. Ancak beklemediğiniz, hiç ummadığınız yerlerden de çok güzel destek alabilirsiniz.

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını anlatır mısınız? Siz nasıl başardınız?

Çok çalıştım, hala çok çalışıyorum. Mutlaka ve mutlakam sevdiğiniz bir iş kendi işiniz olsun. Aksi halde zorla yapılan çalışmalarda başarı da gelmeyecektir. Sabırlı, inatçı olmanın yanı sıra olayları akışına bırakmayı da bilmek gerekiyor.

Bir kız çocuğu olarak ailenizde nasıl bir yaklaşımla karşılaştınız, şiddete uğradınız mı? Yetişkinlik döneminizde ailenizde veya iş hayatınızda psikolojik, fiziksel, cinsel vb. herhangi bir şiddetle karşılaştınız mı?  

Ailem her zaman yanımda oldu. Bana hiç bir zaman sen kız çocuğusun yapamazsın demediler. Ama inandığım ve savunduğum doğrularımdan da kolay vazgeçmem. Bu nedenle de ailem de beni hiçbir konu zorlamadı. Kendi işimin patronu olacağımda annem sadece henüz yaşın çok küçük bu kadar büyük sorumluluğu bu yaşta alıp yıpranmanı istemem emin misin dedi. (aslında 30 yaşındaydım ama annelere hep küçük geliyoruz galiba.

..

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

 

Son Güncelleme: 03.03.2021 00:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Songül 2018-11-09 19:23:04

Başarını yakından takip ediyorum .. seni ve ekibini tebrik ediyorum
.iyi ki varsınız.. yolunuz açık olsun

Avatar
Zübeyde Bahar Bulgu 2018-11-09 22:27:54

Çok etkilendim. Bebekliğinden beri tanıdığım, başarılarını adım adım takip ettiğim kızımızın kanat çırparken bir gün kanatlanıp uçacağını bekliyordum. Çalışkanlığı, dürüstlüğü, kararlı kişiliği iflah olmaz romantik yapısı ve düş gücünü birleştirince tam da kendini ifade edebileceği kendisini en güzel şekilde yansıtan Çukulata işi çok yakıştı ona. Tek kaygım okadar zarif , yumuşak, naif ve kırılgan yapısıyla Erkeklerin egemen olduğu bu sert ekonomik sistem içinde hırpalanması... vazgeçmeyeceğinden eminim. En büyük sermayen sevgi dolu ailen güzel kızım. Soluğumu tutarsak, heyecanla ve hayranlıkla seni izliyorum. Seninle gurur duyuyorum. Yolun açık olsun,

Avatar
Sinan Turgut 2018-12-13 17:27:11

Tebrik ediyorum Ozge, basari haberlerin ta buralara kadar geliyor. Cok daha basarili olacagindan hic suphem yok