Seda Sezer Şahin, Antalya'da Çikolata Dükkanı Açtı, 3 yılda 15 Şube'ye Ulaştı

1983Beyoğlu Çikolata & Kahve Kurucu Ortağı ve PERA Ulusal Medya İletişim Ajans Başkanı Seda Sezer Şahin, Antalya'da açtığı çikolata dükkanı ile kısa sürede büyük başarı yakalayarak, 3 yılda 15 şubeye ulaştı.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
20 Haziran 2020 Cumartesi 03:45
Seda Sezer Şahin, Antalya'da Çikolata Dükkanı Açtı, 3 yılda 15 Şube'ye Ulaştı

Yolda yürürken duyduğunuz bir ses hayatınızı değişterebilir mi? O duyduğunuz ses yepyeni bir iş kurmanız için size ilham kaynağı olabilir mi? Olabilir neden olmasın? İşte bir örnek...

İstanbul'da medya iletişimi alanında çalışan Seda Sezer Şahin Antalya’ya taşındıktan sonra da markalara iletişim danışmanlığı hizmeti vermeye devam etti. Ancak bir gün yolda duyduğu tranvay sesi onu İstanbul'un Beyoğlu semtinin meşhur tranvayını, Beyoğlu atmosferini, Beyoğlu çikolatasını hatırlatınca yeni bir kurmaya karar verdi. 

Beyoğlu çikolatasını, Beyoğlu atmosferini Antalyalılarla buluşturmak için 40 metrekarelik bir dükkan tuttu.

1983Beyoğlu Çikolata & Kahve markası için çok çalıştı.  Çikolata uzmanlarıyla görüştü, bir fabrikayla anlaşıp tıpkı Beyoğlu çikolatasının lezzetinde çikolatalar ürettirdi, müşterilerine kahve eşliğinde sundu. Girişimci kadın Seda Sezer Şahin, dükkanını daha açmadan ilgi ve merak odağı oldu. Çikolatanın kalitesi ve sunduğu iyi hizmetle öyle beğenildi ki dükkanı dolup taştı,  3 yılda Türkiye çapında 15 dükkan açıp büyük bir başarıya imza attı. 

Başarılı kadın girişimci  1983Beyoğlu Çikolata & Kahve Kurucu Ortağı ve PERA Ulusal Medya İletişim Ajans Başkanı Seda Sezer Şahin, İşte Kadınlar'a kendi işini nasıl kurduğunu, iş kadınlarının, kadın girişimcilerin yaşadığı sorunları ve tavsiyelerini anlattı. 

.


.

MARKA İLETİŞİMİNDE UZMAN

Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız? Medeniz durumunuz nedir? Eğitiminiz nasıl ilerledi?

1988 yılı İstanbul doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İngilizce Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nü yüksek onur belgesi alarak tamamladım. Evli; 1,5 ve 3,5 yaşlarında 2 çocuk annesi genç bir girişimciyim.


 

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi, yıllara göre hangi şirketlerde hangi görevlerde bulundunuz, şimdi hangi şirkette hangi pozisyonda çalışıyorsunuz. Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra T.A.V PrimeClass işletmesi pazarlama bölümünde staj yaptım. Türkiye’nin lider firmalarına medya iletişim ve danışmanlık hizmeti sunan bir PR ajansında 4 yıl boyunca Medya İlişkileri Sorumlusu olarak çalıştım. Markaların uzun vadeli medya planlarını hazırlamak, lifestyle, ekonomi, güzellik, moda, perakende, eğitim alanında haber içerikleri oluşturup basın bültenleri yazmak, basın sözcülerine yönelik özel röportaj ve basın buluşmaları organize etmek alanında uzmanım. Uzmanlık alanım tamamen medya iletişimine yönelik. Markaların hedef kitlesine ulaştırmak istediği mesajı basın aracılığı ile iletiyorum. Kariyerimde hızla ilerlerken evlilik dolayısı ile 2013 yılında Antalya’ya taşındım. Kendi uzmanlık alanım olan medya iletişim sektörünün burada çok gelişmediğini fark ettim. Marka itibarı, marka kimliği, marka güvenilirliği alanındaki tüm bilgi ve deneyimimi kendi markama aktarmaya karar verdim. İstanbul’da o kadar tempolu bir iş hayatım vardı ki, hiç tanımadığım, bilmediğim bir şehir olan Antalya’da da aynı hızla tempoma devam etme isteğimi kaybetmedim. Mesleğime olan saygımdan ve tutkumdan hiç vazgeçmedim.

.


.

BEYOĞLU NOSTALJİSİNİ YAŞATIYOR

Şirketinizin adı nedir, kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, sermaye sorunu yaşadınız mı? Neden bu şirketi kurdunuz, hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız? Şirketiniz bugün hangi noktada?

Markamın adı 1983Beyoğlu Çikolata & Kahve… 2015 yılında Antalya’nın en popüler ve işlek caddesinde yürüyüş yaparken bir tramvay sesi duydum. Bu tramvay sesi bana İstanbul’da röportaj ve toplantıları organize ettiğimiz Beyoğlu semtini hatırlattı. Burada bir şey eksikti, her toplantıdan çıktıktan sonra çok severek yediğim, kitleleri peşinden sürükleyen meşhur Beyoğlu çikolatası.

İlk olarak bu nefis çikolataları kendimize özel hazırlayacağımız bir kahve ile misafirlerimize sunmalıyız diye düşündüm. Önce ekip kurdum. Alanında deneyimli akademik eğitimler veren kahve eğitmenleri ve çikolata ustaları ile görüştüm. Bize özel reçeteler ile çikolata hazırlayabilecek çikolata fabrikalarının kurucu ve yöneticileri ile tek tek konuştum.

Bir firma ile anlaşıp üretim yapılmasına karar verdim. İşimle ilgili koştururken büyük keyif aldığımı fark ettim. Antalya’nın en işlek ve popüler caddesinde 40 metrekare bir dükkân tuttum. Dükkân ayakkabı mağazası idi. Çikolata & kahve sistemine dönüştürmek çok uğraştırdı. Dekorasyonundan, menüsüne kadar her alanda Beyoğlu nostaljisini hissettirecek butik bir mekân olmalıydı. Siyahın asilliği ile ahşap tonlarının sıcaklığını birleştirerek vintage renklerle son dokunuşları yaptım. Ama her detayda misafirlerimi kendilerini Beyoğlu’nda hissedecekleri Beyoğlu tramvayı ile hayali yolculuğa çıkarmaya karar verdim.

.

.

YEREL MARKAYLA İŞ YAPAMAZSIN DEDİLER

Dükkânı tutup brandayı asar asmaz yoldan geçen herkesin ilgisini çekmeyi başardım. Şantiye başında dururken insan sirkülasyonu çok fazla olan yoldan geçen iki kişiden biri ne zaman açılacak diye soruyordu, bu beni daha fazla motive etti. Brandayı kaldırıp şantiye içerisine girip daha önce hiç böyle bir konseptin olmadığını söyleyerek tebrik edenler oluyordu. 

Açıldığımızda kafenin önüne İstiklal’deki gibi salaş sandalye ve masalar koyduk. İnsanların sokakta oturmak, otururken yanlarından tramvay geçmesi çok hoşuna gitti. 15 masamız vardı ama yetişemiyorduk. Açık mutfak sistemi ile çalışıyoruz ve menümüz meşhur Kırma Beyoğlu çikolatası, Beyoğlu kahvesi, dünya kahveleri ve Benmari usulü erittiğimiz sütlü, bitter çikolatadan oluşan bize özel tatlılardan oluşuyor. Mağazamı açarken aynı caddede sektörün birçok lider kahve markası da bulunuyordu, etrafımdaki birçok kişi yerel bir marka olarak burada iş yapamazsınız yorumlarında bulundu ama pes etmedim çünkü Antalya’ya meşhur Beyoğlu çikolatasını kahve konseptiyle birleştiren tek marka idim. İyi ki pes etmemişim çünkü şu an yerel markamızın Türkiye genelinde 15 şubesi bulunuyor.

.


.

KADINLAR 'YAPAMAZSIN' ENGELİYLE KARŞILAŞIYOR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Biz kadınlar öncelikle iş hayatında “yapamazsın” engeli ile çok karşılaşıyoruz. Özellikle yeme-içme sektörü geniş saat aralığında hizmet veren bir sektör olduğu için akşam saatlerinde çalışan kadın personellerim ev hayatında, ya da evlerine dönerken sıkıntı yaşayabiliyor. İş başvurularında kadın çalışanların özellikle gündüz mesaisi ya da yarı zamanlı olarak başvuru yaptıkları dikkatimi çekti. Bu yüzden şubelerimizde erkek personellerimizin mesai saatleri ile kadın personellerimizin saatleri farklılık gösterebiliyor. Maddi olarak ele aldığımızda kadın girişimcilere yönelik daha fazla teşvik verilmesi ve mentörlük yapılması gerektiği düşüncesindeyim.


.

KADIN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kadınlar ile işverenleri bir araya getirecek platformların yaygınlaşması, yerli kadın üreticinin desteklenmesi, bölgelere özel kadın istihdamını sağlamaya yönelik iş pozisyonlarının belirlenerek eğitim ve bilgilendirmeler yapılması gerekiyor. Kadın elinin değdiği her şey güzelleşir. Olaya erkek-kadın olarak değil iş insanı olarak bakıyorum. Bence işe alımlarda ya da girişimcilik konularında olaya kadın ve erkek olarak değil bir bütün olarak bakılmalı. Bu tabunun ulusal ve uluslararası platformda başarılarını kanıtlamış kendi ayakları üzerinde durabilen biz güçlü kadınlarla yıkıldığını düşünüyorum. Kadınların yaşadıkları zorlukları düşünerek bir ürün tedarik edecek isek önce kadın girişimciden satın almaya dikkat ediyorum. Emekçi kadınlarımızın markalaşmaya ihtiyacı var.

.


 

.

banner274

BAHANELER ARKASINA SIĞINMAYIN

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

Girişimci olmak isteyen kadınlar bütçesini organize etse de manevi olarak ailesinden destek bekliyor. Bu süreçte ailesinden destek alamayıp baskıya maruz kalan birçok kadınla tanıştım. Çoğu girişimci kadın ciddiye alınmadığından dert yanıyor. Herkesi mutlu etmeye çalışmak, olaylara fazla duygusal yaklaşmak iş hayatında doğru karar alınmasında engel oluşturabiliyor. En büyük zorluklardan biri de toplumsal baskılardan kaynaklanıyor. İş ve ev hayatı arasında gidip gelmek, iki tarafa birden yoğunlaşmak kadın için oldukça zorlu bir süreç olabiliyor. Çocuklarla ilgilenmek ve iş hayatını bir yandan sürdürebilmek tempolu iş hayatını daha stresli hale getirebiliyor. Ancak tabii ki bu da bir engel değil. Birçok kadın girişimci, aile hayatıyla iş hayatını beraber devam ettirerek, başarılı sonuçlar da alabiliyor. Burada yapılması gerekenler, ailenizle olan ilişkilerinizde bazı kurallar belirlemek ve aile hayatınızı kendi girişiminizle uyumlu bir hale getirmek. Son olarak başarısızlıktan korkmak, bahaneler arkasına sığınmak hayallerimizin gerçekleşmesi önündeki en büyük engel!


 

BAŞARI İÇİN MARKA BİLİNİRLİĞİ GEREKİYOR

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda birkaç püf noktası paylaşır mısınız?

Asıl mesleğim medya iletişimi… Markamı kurduktan sonra öncelikle marka bilinirliğini arttırmaya yönelik haber içerikleri oluşturup basın aracılığı ile kamuoyuna duyurulmasını sağladım. Bir markanın başarılı olabilmesi için marka bilinirliği ve güvenilirliğine ihtiyaç vardır. Markamın haber çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra bayilik talepleri almaya başladım.

Bunun yanı sıra çikolata ve kahve yapımının en ince ayrıntısına kadar alanında uzman kişilerin workshoplarına katılıp özel dersler aldım. İlk şubemde hem baristalık yaptım hem de çikolata satışlarını bizzat kendim üstlendim. Mutfağı en ince ayrıntısına kadar öğrendim.

Çikolata ile ilgili püf nokta vermem gerekirse bizim ürünlerimiz tamamen el yapımı, dökme ürünler. Paketli ürün satışımız bulunmuyor doğal olarak ürünlerimizin hiçbirinde trans yağ bulunmuyor. Sadece çikolatada olması gereken kakao yağı bulunuyor. Kakao oranı yüksek ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyoruz.

Ürünlerinizin hangi hedef kitleye hitap ettiği, nasıl bir iletişim modeli ile mesajınızı vurgulamanız gerektiği çok önemli. Bir de markanıza özgü bir ürününüzün çıkış noktası ve hikayesi olması gerekir. Bizim meşhur Beyoğlu çikolatası yanında markamıza özel reçete ile hazırlanan Beyoğlu kahvemiz, eritilmiş Belçika çikolatasından hazırladığımız sütlü, bitter olarak tercih edilebilen taze meyvelerle hazırlanan spesiyal tatlılarımız da bulunuyor. İşin sonunda çikolatanın herkesi mutlu ettiğiniz görmek beni motive ediyor.


 

İLK KEZ İNTERNETTEN SATIŞ

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Evinizde iş bölümü var mı? Pandemi sonrası için işiniz açısından planlarınız neler?

Pandemi dolayısı ile İçişleri Bakanlığı’nın aldığı karar ile tüm şubelerimiz geçici olarak kapatıldı. Bu süreçten olumsuz etkilenmemek adına internet pazarına yöneldik. Birçok ürünümüzü bu zorlu süreçte ilk kez internet pazarında satışa sunduk. Yoğun bir sipariş talebi aldık. Pandemi süreci boyunca 500 kilogramlık çikolata satışı yaptık. Bu oranın 200 kilogramı bayrama yönelik oldu. Tabi bayi kanalında mülk sahipleri ile bu süreçte özel kira anlaşmaları yapıldı, kira erteleme vb. gibi karşılıklı anlayış çerçevesinde şubelerimizin tekrar kara geçmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Süreçte sağlık çalışanlarımıza İyilik Hareketi projesi kapsamında ücretsiz çikolata & kahve dağıtımı da gerçekleştirdik.

Evimizde iş bölümü var. İş sahibi olduğumdan dolayı mesai saatleri çerçevesinde değil çoğu zaman daha fazla çalışmak zorunda kalıyorum. İş ile ev dengesini eşimle birlikte yönetiyoruz. Eşimin de kendine yönelik farklı iş kolları olduğundan dolayı çalışma saatlerimizi, haftalık planlarımızı, görüşmelerimizi çocuklarımızı aksatmayacak şekilde planlıyoruz. Pandemi sonrasında işimiz ile ilgili yarım kalan yurt dışı şube açılışlarımızı tamamlamak istiyorum.

.

MORALİ YÜKSEK TUTMALIYIZ

Pandemi sonrası sizce nasıl bir hayat ve ekonomi düzeni bizi bekliyor olacak, neler değişecek veya değişmeli?

Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı kesin. Biz de şubelerimizde mesafe, hijyen, masa kurallarına göre yeni düzenlenmeler yaptık. Çoğu sektörün bizler gibi 3 aylık bir zararı oldu. İstemeden içinde bulunduğumuz ve herkesin üstüne düşeni yapması gereken bir dönemdeyiz. Ülke olarak kalkınabilmemiz için tedbirleri elden bırakmadan morallerimizi yüksek tutmalıyız. Çevreye daha duyarlı bir sistemin ve teknolojinin önemini de anladık. Birçok firmanın bu süreçte ofis giderlerini minimuma indirip dijital ortamda çalışma sistemine geçiş yapacağını düşünüyorum. Misafirlerimize güven verici cümlelerle hayatımıza devam etmeliyiz. Kaldığımız yerden değil de daha sağlıklı ve hijyenli bir ortamda hizmet verdiğimizin altını çizmeliyiz.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 03.03.2021 00:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Maide Türk 2020-08-09 15:13:57

Her kadın bir liderdir.