Selin Uysal, "Kadın Girişimciler Kolay Pes Ediyor, Dirayetle İstediğimiz Noktaya Varabiliriz"

ArcheThink Kurucusu Selin Uysal, "Kadın girişimcilerin kolay pes ediyor. Daha sabırlı olabilir, dirayetle istediğimiz noktaya varabiliriz."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Mart 2021 Çarşamba 07:25

Kendi işini kuran kadınlar ve iş hayatında kadın serimizde bu kez sizleri başarılı iş kadınları arasında yer alan Archethink kurucusu Selin Uysal ile tanıştırmak istiyoruz.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Selin Uysal, 10 yıl çalıştığı Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun Müşteri İlişkileri bölümde çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya karar vererek girişimci kadınlar arasındaki yerini aldı. Şirketi ArcheThink ile yapı sektöründeki büyük firmalara pazarlama danışmanlığı yapıyor. Şirketlere mimarlarla iletişimleri konusunda iletişim stratejileri planlıyor, yenilikçi projer tasarlıyor.  Ve elbette iş hayatındaki bir kadın olarak hem girişimci kadınların hem çalışan kadınların sorunları iyi biliyor.   

İşte Kadınlar'da ArcheThink Kurucusu Selin Uysal ile röportajımıza buyrun... 

SELİN UYSAL KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, nasıl bir ailede büyüdünüz, hangi yıl hangi okullardan mezun oldunuz?

Çanakkale’nin Biga ilçesinde doğdum, ilkokul sonrası ortaokul ve liseyi Bursa’da okudum.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra çalışma hayatıma İstanbul’da başladım. Çalışma hayatım devam ederken de Koç Üniversitesi’nde Executive MBA programını tamamladım.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi? Yıllara göre hangi kurumlarda, hangi pozisyonlarda ne kadar süre ile çalıştınız, şimdi hangi kurumda, kurumlarda ve hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

İş hayatında Koç Allianz’da finans bölümünde başladım. Kısa süre sonra insanlarla daha fazla iletişimde olabileceğim bir işle Ariston’da Ankastre ürünler satış bölümünde çalışma hayatıma devam ettim. Franke’den aldığım teklifle Anahtar Müşteri Yöneticisi olarak il değiştirdim ve iş hayatım Franke’de devam etti.

2007 yılında çalışmaya başladığım Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nda Müşteri İlişkileri bölümünde sürdürdüğüm kariyerim, aynı bölümde yükselerek devam etti.

Mimarlar ile iletişim geliştiren projeler üreten bu bölümü yönetmek ve zamanla bana kendi ekibimi oluşturma fırsatı sağladı. On yılın sonunda kendi şirketim ArcheThink Danışmanlık’ı kurdum, şu anda çalışmalarıma bu çatı altında devam ediyorum.

YAPTIĞIM İŞİ NET ŞEKİLDE ANLATMAK

KOLAY OLMADI

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Mimarlık ve tasarım iletişimi konusunda uzmanım. Her meslekte önemli olan “insan ilişkileri” ana işi iletişim olan şirketler için ayrıca önemli. İletişimi doğru sürdürebilmek için de sorumluluk almak, verilen sözü tutarken süreçlerde sorun çıksa bile gerçeği söylemek her zaman işe yarar.

Kendi işinizi ne zaman ve nasıl kurdunuz? Şirketinizi kurarken bir kadın olarak hangi zorluklarla karşılaştınız?

İşimi 2018 yılının başında kurdum. Danışmanlık, yaptığım işi net şekilde anlatabilmek kolay olmadı. Kadın erkek fark etmeksizin bir iş kurarken herkesin aynı sıkıntıları yaşayabileceğini düşünüyorum.

MİMARLIK VE TASARIM İLETİŞİMİNDE UZMAN

İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız? Yeni projeleriniz neler? Şirketiniz o günden bu yana nasıl gelişti şu anda hangi seviyede?

ArcheThink şirketlere iki çeşitli hizmet sağlıyor. Şirketlerin yıllık pazarlama ve iletişim planı paralelinde, uzun dönemli “mimarlık iletişimi” stratejileri çalışır. Kısacası şirketlerin mimarlık dünyası ile iletişimini geliştirerek iş hedeflerine ulaşmalarına destek olur.

Bir diğer hizmet ise, mimarlar ile zaten iletişimi olan şirketler için yaratıcı, yenilikçi projeler üretmek. ArcheThink projenin niteliğine göre yaratıcı bir ekip ile çalışarak şirketin marka özüne, vermek istediği mesaja uygun etkinlik, söyleşi, sergi, kitap, video gibi yaratıcı iletişim projeleri kurgular.

İlk yıllar zor olsa da ArcheThink mimarlık ve tasarım konularını odak noktası hale getirmiş şirketler için içerik ve projeler üretmeye ve büyümeye devam ediyor. Pandemi döneminde belirli konular çerçevesinde yapılan mimar sohbetleri ile gerçekleşen ve yayın haline dönecek olan projemizin lansmanı yakın zamanda gerçekleşecek. Pazarlama ve iletişim danışmanlığını yaptığımız iş ortağımızın yıllık planlarını hayata geçiriyoruz.

Bizim için son zamanlarda en heyecan verici projelerden biri ise Ekoyapı Dergisi ortaklığı ile Yeşil Rapido online konferansı oldu. Sektöre sürdürülebilirlik konusunu mimarlık çerçevesinden sunan konferans serisi vizyonumuz ile oldukça örtüşen bir proje; “Mimarlık ve tasarım dünyasını geliştirecek platformlar yaratmak.”

ONLINE PROJELER ÜRETTİ

Pandemi işinizi nasıl etkiledi? Beklentiniz nedir?

Pandemi döneminde çevik davranan şirketler ortama daha kolay adapte oldu. ArcheThink pandemi ile beraber ağırlıklı online projeler üretti. Şu an hem online hem hibrit projeler ile üretmeye devam ediyor. Beklentim bir süre daha online projelerin devam edeceği, bazı işlerin hibrit olarak güne uyacağı, aşamalı olarak eski günlere döneceğimiz yönünde.

GİRİŞİMCİ KADINLARIN SORUNLARI

Kadın girişimcilerin sorunları neler, tavsiyeleriniz ne olur?

Çevremdeki girişimci arkadaşlarımı da dikkate alarak düşünürsem, kadın girişimcilerin kolay pes ettiğini söyleyebilirim. Bize öğretilmiş olumsuzlukları zihnimizde canlı tutuyor, en ufak bir sorun ile karşılaştığımızda pes etme eğiliminde oluyoruz. Oysa kadınlar kendini yenileyen, mücadele etmeye hazır bir doğaya sahip. Daha sabırlı olabilir, dirayetle istediğimiz noktaya varabiliriz.

EŞİTLİK İÇİN ŞİRKETLER

TEŞVİK EDİLEBİLİR

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılmalı?

Şirketlerin belirli bir sayıda kadın çalışanın yanı sıra üst düzey yöneticilik koltuklarında daha çok kadına yer vermesi teşvik edilebilir. Devletin toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen STK’lar ile birlikte yeni projeler geliştirmesi ise daha çok kadına eşit rol vermek adına fırsat yaratabilir.

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

.

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU

.

.

RENGİ TOZ PEMBE VEYA BAŞKA BİR DEYİŞLE PUDRA PEMBE

.

banner274

TAKI KUTUSU

TAKI ÇANTASI

.

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

.

TAKI ÇANTASI

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Takı çantası modelleri arasında yer alan Sosse Box takı kutusu, takı çantası seyahat için de çok kullanışlı.

Trendyol'dan satın almak için BURAYA tıklayın.

.

TAKI ÇANTASI

TAKI ÇANTASI SEYAHAT

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri...

En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz.

Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor.

.

TAKI ÇANTASI

TAKI ÇANTASI SEYAHAT.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz.

.

4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var.

Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

.

TAKI ÇANTASI

Deri Seyahat Çantası

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun

kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

.

Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

.

..

Deri Seyahat Çantası

TAKI ÇANTASI SEYAHAT

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile

kolyeleriniz güvende.

Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

.

.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz.

Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

.

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Deri Seyahat Çantası Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

.

.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

BİZİMLE INSTAGRAM ÜZERİNDEN MESAJ VEYA YORUM YOLUYLA İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

KÜÇÜK BOY TAKI KUTUSU DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR.

.

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYIN

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

.

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

INSTAGRAM'DA / sossebox

TRENDYOL'DA Sosse Box

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME ORGANİZER KUTU HEM DEKORATİF HEM DE FONKSİYONEL

Türkiye'nin en güçlü iş kadınları arasında yer alan, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Yatırımcı, Danışman Özge Bulut Maraşlı, hayat hikayesini, kariyerinin dönüm noktalarını, iş hayatında kadın olarak yaşadığı zorlukları ve şirketlerin yönetim kurullarında neden kadınların olması gerektiğini İşte Kadınlar'a anlattı.

ÖZGE BULUT KİMDİR?

ÖZGE BULUT HAYATI

İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

ANADOLU'NUN KADIN GÜCÜ YARIŞMASI BAŞLIYOR

YARIŞMA HAKKINDAKİ TÜM DETAYLARI SEÇİL ŞENDAĞ ANLATTI.

TASARIMCI KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADINLAR

EVDE EL İŞİ YAPIP SATMAK İSTEYENLER

ANADOLU'NUN KADIN GÜCÜ YARIŞMASINA KATILIN 10.000 TL KAZANIN

YARIŞMAYI KAZANANLARIN ÜRÜNLERİ MÜZELERİN MAĞAZALARINDA SATILACAK

YARIŞMAYA KATILMAK İSTİYORSANIZ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN

Türkiye'nin güçlü iş kadınları arasında yer alan, girişimci kadınlar için bir rol model olan Güvensan Kurucusu Münteha Adalı, hayatını, girişimcilik hikayesini, girişimci kadınlar sorunlarını ve tavsiyelerini İşte Kadınlar'a anlattı.

Özel Röportajımızı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

SELEN KOCABAŞ İLE YAPTIĞIMIZ VİDEO RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

ANADOLU'NUN KADIN GÜCÜ YARIŞMASI BAŞLIYOR

YARIŞMA HAKKINDAKİ TÜM DETAYLARI SEÇİL ŞENDAĞ ANLATTI.

TASARIMCI KADINLAR

GİRİŞİMCİ KADINLAR

EVDE EL İŞİ YAPIP SATMAK İSTEYENLER

ANADOLU'NUN KADIN GÜCÜ YARIŞMASINA KATILIN 10.000 TL KAZANIN

YARIŞMAYI KAZANANLARIN ÜRÜNLERİ MÜZELERİN MAĞAZALARINDA SATILACAK

YARIŞMAYA KATILMAK İSTİYORSANIZ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN ŞİMDİ BURAYA TIKLAYIN

Türkiye'nin güçlü iş kadınları arasında yer alan, girişimci kadınlar için bir rol model olan Güvensan Kurucusu Münteha Adalı, hayatını, girişimcilik hikayesini, girişimci kadınlar sorunlarını ve tavsiyelerini İşte Kadınlar'a anlattı.

Özel Röportajımızı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Boyner'den Çok Çarpıcı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

Boyner'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya dikkat çekerek, kadına yönelik şiddet uygulayanlara ceza indirimi verilmemesi isteniyor. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Sevgilin seni az mı çok mu seviyor? Çok mu kıskanç? O zaman şimdi izlemek için BURAYA tıkla

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 12.11.2021 23:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.