Türkiye'de kadın girişimcilerin 10 sorunu

Türkiye'de kendi işini kuran yani girişimci olan kadınların sayısı günden güne artsa da kadın girişimciler, pek çok engelle karşılaşıyor.

Türkiye'de kadın girişimcilerin 10 sorunu

Türkiye'de kendi işini kuran yani girişimci olan kadınların sayısı günden güne artsa da kadın girişimciler, pek çok engelle karşılaşıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
22 Ocak 2017 Pazar 13:28
Türkiye'de kadın girişimcilerin 10 sorunu

Yapılan araştırmalara göre  Türkiye‘de kadınlar, ailelerine ek gelir sağlayabilmek veya kendi ideallerini hayata geçirebilmek için kendi işini kuruyor, girişimci oluyor.  Ayrıca cam tavan sendromuna uğrayan kadınlar da kendi işlerini açmaya karar veriyor. Mesleğini yapmak, ideallerini gerçekleştirmek, bağımsız olmak, insanlara faydalı olmak, kendini kanıtlamak, başarılı olma arzusu, kendi işnin patronu olmak, zamanı değerlendirmek, ailesine muhtaç olmamak, geniş bir çevreye sahip olmak, özel sektörde iş deneyimine sahip olmak ve gelire ihtiyacı olmasına rağmen başka bir iş bulamaması takip ediyor.

Ancak yine de tüm engelleri aşıp girişimci olan kadınlar pek çok sorun yaşıyor. İşte Türkiye'de kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar. 

1) Türkiye‘de de kadınlar, genel olarak girişimcilerin karşılaştıkları sorunların yanında kadın olmalarından dolayı erkeklerden farklı olarak bir takım sorunlar yaşıyor. Kadın girişimcilerin karşılaştıkları mikro sorunlar; güvensizlik, ticari ve yönetsel deneyim eksikliği, rol çatışması, ayrımcılık. Makro sorunlar ise; beceri ve mesleki eğitim, sermaye temininde kredi ve örgütlenmeler.

2)Türkiye‘de yapılan araştırmalar sonucunda kadın girişimcilerle ilgili ortaya çıkan ortak sorunların başında, sosyal ve kültürel ortamda kadın rollerinin kalıplaşmış olması, eğitimlerinin yetersizliği, aile tepkileri, iş yükünün fazla oluşu, finans bulma güçlüğü, iktisadi teşviklere erişimdeki zorluklar, güvenilirlik sağlamak için kadınların erkeklerden daha fazla çaba gösterme gerekliliği ve kadınların kişisel özgürlüklerini kullanabilme ihtiyaçlarının artması geliyor.

3) Türkiye‘de yapılan çalışmalarda, kadın girişimciler özel hayatlarıyla çalışma hayatları arasındaki bir rol ikileminden bahsetmişler, girişimci olmanın sosyal, kişisel ve ekonomik anlamda kendilerini daha iyi seviyeye getirdiğini, ancak aile yaşamlarını olumsuz etkilediğini belirtiyorlar. Girişimci kadınlar, iş ve sosyal çevre arasındaki dengeyi kurmada zorluklar yaşıyor. Ancak ellerinde bu sorunu aşabilecek bir avantaj olarak özerk olma ve esnek çalışma saatlerine sahip olmalarından bahsedilebilir. Bu anlamda iş ve sosyal çevre arasında denge kurmada bu durum bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

4) Türk toplumunun ataerkil yapısı içerisinde kadın girişimcilerin bazıları çalışma hayatlarıyla ilgili kararlarında eşleri nedeniyle engellemelerle karşılaşmakta ve bu engellemeleri yıkmak için çok fazla mücadele etmek zorunda kalıyor. Eşler, kadınların iş kurmalarını erkek egemen bir alanda statü ve prestij kaybı olarak değerlendirmektedir. Ataerkil bir yapıya sahip Türk toplumundaki girişimcilik kültürü, kadınların girişimci olmasını destekler nitelikte görünmemekte, bu durum da kadın girişimci sayısına yansımaktadır. Sosyal ve kültürel ortamda kadın rollerinin kalıplaşmış olması kadın girişimciliğinin önündeki en önemli engellerden biri.

5) Ülkemiz işgücü piyasasına girişi engelleyen cinsiyete dayalı ayrımcılık kadın girişimciliğinde de söz konusu. Kadın girişimciler, kültürel, finansal ve eğitimle ilgili engellerle karşılaşıyor . Kadının genelde iş yaşamı, özelde girişimcilik açısından ikincil konumda olmasında kültür önemli bir yer tutuyor. Kültürel sistem içinde kadına biçilen rolün ev dışı çalışma yaşamına karşıt biçimde konumlanması, çalışma sürecinin kadının ev dışında ücretli bir işte istihdam olunmasına karşıt değerlerden beslenen eril bir bakış açısı temelinde biçimlenmesi ve toplumsallaşma sürecinin bu bağlamda gerçekleşmesi mevcut duruma yol açan başlıca kültürel faktörler arasında yer alıyor.

6) Kültürel nedenlere bağlı olarak kadının kamusal alanda kendini ifade etme olanaklarının kısıtlılığı, formel eğitim olanaklarından yararlanmasını da sınırlayarak gerekli mesleki bilgi ve beceri donanımından mahrum kalmasına yol açıyor. Bu durumda, çalışma yaşamında aktif rol alması toplumsal onay görmeyen kadın, ev dışında ücretli çalışma ya da kendi işini kurma girişiminde sosyal ve finansal destek bulamıyor.

7)Erkekleri iş kurma girişiminde destekleyen toplumsal çevre kadınlar açısından caydırıcı oluyor.  Kadının bizzat girişimci olması halinde, çalışma sürecinde kadının etkin biçimde var olmasına karşıt kültürel kodların değişmesinin çok daha kolay olacağı ileri sürülebilir. İş kadınları topluma, kadın için, geleneksel kadın rollerinin dışında yepyeni bir rol modeli sunuyor. 

8) Ülkemizde kadınlar girişimcilik için gerekli eğitimi alamıyor.  KOSGEB, kadın örgütleri ve üniversitelerin verdiği eğitimlerin daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. Ayrıca bu eğitim bir ustanın yanında ya da aile fertlerinin yanında çırak olarak çalışılarak alınan bir eğitim de olabiliyor. Girişimcinin başarısında başka girişimcilerin başarı sırlarını öğrenmek ve onların tecrübelerinden yararlanmak önemli faktörler arasında. 

9) Türkiye'de mülkün sadece yüzde 9'u kadınların üzerinde, bu rakam ABD'de yüzde 50‘dir. Bu nedenle girişimde bulunmak isteyen kadınların önüne öncelikle ekonomik engeller set çekiyor. Türkiye‘de kadın girişimciler, erkeklere kıyasla, teminat olarak gösterecek mal varlıklarının daha az, eğitim düzeylerinin daha düşük ve piyasa tecrübelerinin daha kısıtlı olması nedeniyle hızla değişen ekonomik koşullarla baş etmekte zorlanıyor. Türkiye‘de birçok banka uygulaması da kadınlara engel oluşturuyor. Çoğu banka, kadınların kocalarından ya da bir erkek garantörden kendi adlarına borç alabilmeleri ya da teminat için gayrimenkullerini ipotek edebilmeleri için izin almalarını istiyor.

10)  Yapılan bir çalışmada Türkiye‘deki kadın girişimcilerin karşılaştığı problemleri üç temel kategoride yer alıyor. İş kurma aşamasındaki sorunlar; sermaye temini, işyeri arama, kiralama, mal temini, donanım, araç, gereç temini, resmi kuruluşlarla ilişkiler, acemilik, yalnızlık ve işi organize edememe, toplumun iş kadınına alışkın olmaması şeklindedir. İşyeri kurulduktan sonraki sorunlar; acemilik, tecrübesizlik, müşteri ile ilişkiyi bilmeme, işi yürütmede bilgisizlik, müşteri azlığı, para sorunu, yalnızlık, kadın olma, kendini kabul ettirme, personel temini, piyasadaki istikrarsızlık, ödemeler ve senetlerdir. Son olarak mevcut sorunlar ise; müşteri azlığı, resmi kuruluşlar, kalifiye eleman bulamama, ucuz hammadde mal temini, kaliteli hammadde mal temini ve enflasyondur.

İŞ KADINLARI VE KADIN GİRİŞİMCİ BİYOGRAFİLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

SİZ DE BİYOGRAFİNİZİN YAYINLANMASINI İSTİYORSANIZ BİZE YAZIN

İLETİŞİM - istekadinlarmedya@gmail.com

Son Güncelleme: 27.02.2018 02:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.