Zeynep Osmanlı, El İşi Yapıp Satmak İsteyen Ev Kadınları İçin Site Kurdu

Kadın el işi satış siteleri arasında yer alan Zeos Store Kurucusu girişimci kadın Zeynep Osmanlı, "Zeos, el emeği ürünler üreten ve satmak isteyen herkese e-ticaret web sitemizde ücretsiz kendi dükkânını açma imkânı tanıyor. Ürün yelpazemizde el emeği olduğu sürece sınırımız yok. Satılan ürün başına çok düşük komisyon ile üreticilerimizle müşterilerimizi kaliteli hizmet veren bir ortamda buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
24 Temmuz 2020 Cuma 06:38
Zeynep Osmanlı, El İşi Yapıp Satmak İsteyen Ev Kadınları İçin Site Kurdu

 Kadın el işi satış siteleri, ev kadınlarına evde yaptıkları el emeği göz nuru işlerini internetten satma imkanı sağlıyor. O sitelerden biri de girişimci kadın Zeynep Osmanlı'nın kurduğu Zeos Store. Büyük annesinin evde el işi yaparak çocuklarını okuttuğunu öğrenen Zeynep Osmanlı, sanal bir market kurmaya karar verdi. Evinde el işi yapıp bunu internetten satmak isteyen ev kadınları Osmanlı'nın kurduğu sitede kendi mağazasını açıp ürünlerini satabiliyor. 

Kadın girişimci Zeynep Osmanlı, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı.

ZEYNEP OSMANLI KİMDİR?

12 Ağustos 1986 yılında İzmir de dünyaya geldim. Annemin subay olmasından dolayı ilk ve orta öğretim hayatım İstanbul Levent’de geçti. Ardından İzmir’e taşındık. İzmir Kız Lisesinden mezun olduktan sonra İzmir Ekonomi Üniversitesi moda tasarım bölümünde yüksek öğrenimime başladım. Ancak yüksek öğrenimimi yarıda bırakarak evlendim. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?

Kariyer yolculuğuma eşimle birlikte açtığımız fatura ödeme merkezinde başladım. İki yıl gibi kısa bir zaman içerisinde fatura ödeme merkezimizi 410 bayilik bir genel müdürlük olan Taft A.Ş.ye çevirdik. Eşim ile birlikte şirket ortağı olarak yöneticiliğini üstlendiğim şirketimizde 10 yıl süresince farklı pozisyonlarda görev aldım.

Şu anda Temmuz 2019 da başlattığım ve kurucusu olduğum proje olan Zeos Store e-ticaret çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Uzmanlık alanım e-ticaret, sosyal medya yöneticiliği ve halkla ilişkilerdir.

BÜYÜKANNESİNDEN İLHAM ALDI

Şirketinizin adı nedir, kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz, neden bu şirketi kurdunuz, hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Nasıl bir fark yaratıyorsunuz?

Şirketimi kurma aşamasındayım. Bu işimin temellerini geçen sene Temmuz ayında attım. Ailemle iş konusunda beyin fırtınası yaparken annem, büyük annemin evde el işi yaparak kendisini ve kardeşlerini nasıl okuttuğunu ve evin geçimini bu yolla sağladığını anlattı. Bunu duyduğumda binlerce ev hanımının ihtiyacı olan ek geliri, el emeğindeki yeteneklerini ve aile ekonomisine destek olabileceklerini düşündüm. Bunu gerçekleştirebilecek sanal bir marketin ülkemizin her köşesindeki el emekçisine ulaşabileceğini varsayarak domain adresimi o gece satın aldım ve çok severek yaptığım işimin temellerini atmış oldum.

Bir bakıma sosyal sorumluluk projesi olarak da tasarladığım Zeos, el emeği ürünler üreten ve satmak isteyen herkese e-ticaret web sitemizde ücretsiz kendi dükkânını açma imkânı tanıyor. Ürün yelpazemizde el emeği olduğu sürece sınırımız yok. Satılan ürün başına çok düşük komisyon ile üreticilerimizle müşterilerimizi kaliteli hizmet veren bir ortamda buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunun yanı sıra sadece pazarda ya da kermeslerde satış imkânı olan üreticilerimize e-ticaret aracılığıyla satış yapma konusunda vizyon veriyoruz.

EV KADINI İŞLERİ

Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız? 

Projeme annemden aldığım kısıtlı bir bütçe ile başladım. Bu bütçeyi idareli kullanmak için her aşamasında kendim çalıştım. Aynı zamanda iki çocuk annesi olarak hem evimin hem de çocuklarımın bakımı ile ilgilendim. Web sitemi kurarken reklamsız bir şekilde sosyal medya ve yakın çevremden aldığım bilgiler doğrultusunda üreticilere tek tek ulaştım. Teklifimi sundum. Onların güvenleri ile bugün Zeos Store web sitemizde 230 adet mağaza açmış üreticimiz var. Hibe ya da kredi kullanmadım. EWC2020 Uluslararası girişimcilik yarışmasına katıldım. Sonuçlar Ekim 2020’de açıklanacak. Uluslararası arenada bulunmak heyecan verici.

İŞ HAYATINDA KADINLAR

SORUNLAR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deyenimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Bir kadın girişimci piyasada erkek girişimciler kadar rahat hareket edemiyor. Örnek verecek olursak bir kadın girişimci herhangi bir yatırımcı ile görüşmek istese ilk itiraz eşlerden gelir. Toplumumuzun genel bir ön yargısı bulunmaktadır bu konuda.

Bir diğer husus da el emeği üreten ve satan kadınlarımızın internet ve web sitesi kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu durum da pazarlama konusunda engel teşkil etmektedir.

EV KADINLARI İÇİN İŞ İMKANI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

İster çalışan, ister ev hanımı olsun aile bütçesine her alanda büyük katkısı olan kadınlarımızı tüm iş alanlarında görmek en büyük dileğimiz. Tabii ki projem sayesinde el emeği ürünü ile para kazanabilen, aile bütçesine katkıda bulunan bir annenin çocuğunu okula gönderirken evden kendisinin uğurlaması ve karşılaması paha biçilemez bir kazançtır. Yani hem para kazanabiliyor, hem de ailesi ve çocukları ile ilgilenebiliyor. Üretici olduğu halde pazarlamasını eşine bırakan kadınlarımız olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Bağımsız bir şekilde ürünlerini pazarlama ve kazancını değerlendirme fırsatı verelim.

KADIN GİRİŞİMCİLERİN SORUNLARI

GİRİŞİMCİ KADIN MADDİ SORUN YAŞIYOR

Girişimci olmak isteyen kadınlar hangi engellerle karşılaşıyor, onlara tavsiyeleriniz neler olur?

İlk olarak maddi sorunlarla karşılaşıyor. Düşük sermaye ile iş kurmak çok güç çünkü bir girişimin gelir getirme aşamasına gelmesi uzun zaman gerektiriyor. Bu süreçte geliri olmayan bir girişimcinin projesini gerçekleştirmesi imkansız.

Girişimcilere yönelik desteklerle ilgili bilgi edinmek zor. Bu nedenle belli kurumların buna yönelik reklamlar aracılığıyla bilgilendirme yapmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

Girişimci kadınlarımızın sosyal çevresinin dar olması onların ürünlerini pazarlama konusunda büyük sıkıntı yaşamasına sebep oluyor.

Dünya piyasalarının tersine ülkemizde el emeği ürünlerin fabrikasyon ürünlerden daha ucuz olması yönünde yaygın bir yargı bulunmakta. Halbuki; el emeği bir ürün hem kişiye özeldir hem de uzun sürede üretilir. Bu konudaki bakış açısının değişmesi en büyük dileğim.

Örneğin Birleşmiş Milletler projelerinden birinde Bangladesh’deki ev kadınlarına dikiş makinaları dağıtılarak, üretime ve aile ekonomisine destek olmaları sağlanmıştır.

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda birkaç püf noktası paylaşır mısınız?

Öncelikle her kadının kendisine ve yeteneklerine güvenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Aynı zamanda birlikten güç doğar. Benim projem gibi şemsiye projeler altında birleşilirse, kadınlarımız ürünlerini daha geniş bir kitleye satış yapma imkanı bulabilirler.

KADINLAR MALZEME

TEMİNİNDE SORUN YAŞADI

Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler? Evinizde iş bölümü var mı? Pandemi sonrası için işiniz açısından planlarınız neler?

Covid19 yüksek bulaşıcı ve tanınmayan bir virüs olduğu için birçok üreticimiz çalışmalarını askıya aldı çünkü malzeme temininde sorunlarla karşılaştılar. Aynı zamanda müşterilerimiz de sağlık kaygıları nedeniyle çoğunluğu evlerde üretilen el emeği ürünleri almaktan çekindiler. Buna ilave olarak kargo firmaları aşırı iş yükü nedeniyle verimli hizmet veremedi ve kargoları zamanında teslim edemedi.

Pandemi sonrası daha çok halk eğitim merkezi ile iletişime geçip, ülkemizin her köşesinden kadınlarımıza ulaşmayı ve ürünlerini pazarlamaları için sitemizde mağaza açmalarına destek olmayı planlıyorum. Finansal destek alabileceğim kaynaklar bulmak istiyorum. Web sitemin tanıtımı ve daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacak tedbirler almak istiyorum. Ne kadar çok sayıda el emeği üreticisine ulaşabilirsem, o kadar çok ailenin bütçesine katkıda bulunma ve kendi kazancımı da geliştirme imkanı bulacağım.

Aynı zamanda yurtiçinde üretilen el emeği ürünlerimizin yurtdışında da satışını sağlamak için girişimde bulunmayı planlıyorum.

ALIŞ VERİŞ İÇİN İNTERNET TERCİH EDİLECEK

Pandemi sonrası sizce nasıl bir hayat ve ekonomi düzeni bizi bekliyor olacak, neler değişecek veya değişmeli?

Bu süreçte üretimin, pazarlamanın sınırları olmadığını, internetin nasıl etkin bir araç olduğunu gördük. Bunun daha da artarak gelişeceğini düşünüyorum. Alışveriş için müşterilerin mağazalara gitmek yerine interneti tercih edeceklerine inanıyorum. Böylece maliyet ve masraflar azalacak. Bu da fiyatlara yansıyacaktır.

Ancak kargo firmalarının büyük işletmelere sundukları imkanları yeni girişimcilere de sunmasını diliyorum.

Sonuç olarak girişimci kadınlara yönelik farkındalık yaratacak bu etkinliğiniz için teşekkür ederim. Kendimi, şirketimi ve planlarımı paylaşma imkanı bulduğum için mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Bence güçlü kadınlar, güçlü aile demektir. Büyüyen ekonomimizde daha fazla kadın girişimci ile yolumuza devam etmek dileklerimle.

Son Güncelleme: 25.07.2020 15:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nilgül Özdal 2020-09-04 01:22:55

Evde urettigim ürunlerimi satmak icin bilgi verebilir misiniz

Avatar
Ceyda 2020-10-13 13:59:49

Cıvılı kasnakyatak odası ve dıerlerını yapıyorum nasıl satabılırım

Avatar
Yasemin 2020-10-15 20:31:12

Merhabalar ben el örgüsü cantalar oruyorum sioaris alirmisiniz

Avatar
Gurbet 2020-10-23 11:28:42

Nevresim takımı dikiyorum lastikli çarşaf nasıl satabilirim