3.Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında 15 soru-cevap

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kim tasarladı, yapımı ne kadar sürdü, geçiş ücreti ne olacak

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
29 Ağustos 2016 Pazartesi 01:22
3.Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında 15 soru-cevap


Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan 3.Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı. Peki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kim tasarladı, yapımı için ne kada para harcandı, geçiş ücreti ne olacak.. Merak edilenler ve daha fazlası 15 soru ve cevapta.
 
Dünyanın en geniş köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı. İstanbul’un üçüncü köprüsü 3 milyar dolara mal oldu. Köprünün hizmete girmesiyle ağır vasıtaların geçişi artık Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yerine Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden gerçekleşecek.
 
1)YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ NEREDE?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Garipçe ile Beykoz ilçesinde Poyrazköy arasında yer alıyor.


2) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ NEDEN YAPILDI?
 Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.


3) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN ŞEHİRİÇİ TRAFİĞE FAYDASI NE?
Araçlar hem kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek hem de İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak.

4)
YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN EKONOMİYE KATKISI VAR MI?
Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla, ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti düşecek

5) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN DÜNYADAKİ DİĞER KÖPRÜLER ARASINDAKİ YERİ NEDİR?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü; dünyanın en geniş (59 m), raylı sistemli en uzun (1.408 m) ve en yüksek kuleli (322 m) asma köprüsü.
 
6) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜ HANGİ ŞİRKET YAPTI? 
Yavuz Sultan Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapımı ve işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapıldı.


7)  YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN MİMARI KİM, KİM TASARLADI?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün konsept tasarımı yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı.

8) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜ TASARLAYAN MİMAR MICHEL VIRLOGEUX KİMDİR?
Köprü tasarımı konusunda dünyanın en tecrübeli isimlerinin başında gelen Virlogeux’nin imzasını taşıyan önemli köprülerden bazıları: Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Tejo Nehri’nin üzerinden geçen ve 17.2 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun köprülerinden olan Vasco da Gama Köprüsü ve Fransa’da, yapıldığı 1 Ocak 1995’ten sonra dört yıl süreyle dünyanın en uzun asma köprüsü unvanının sahibi olan Seine Nehri üzerinde kurulu olan Normandiya Köprüsü’dür.

9) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ KAÇ ŞERİTLİ?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Yüksek mühendislik ve teknoloji ürünü olan köprü, gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle dünyanın sayılı köprüleri arasında yer alıyor.

10)YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NDEKİ RAYLI SİSTEM GÜZERGAHI NEDİR?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki raylı sistem sayesinde Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşınabilecek. 3.Köprüü,  Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek ve Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı birbirine bağlanacak.

11) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ KAÇ YILDA YAPILDI?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu büyük bir titizlikle, gece gündüz vardiyalarla 3 yılda tamamlandı.

12) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN YAPIMINDA KAÇ KİŞİ ÇALIŞTI?
Köprü çoğunluğu Türk mühendislerden oluşan bir ekip tarafından inşa edildi. Projenin inşaat aşamasında, yaklaşık 7 bin kişi, işletme aşamasında yaklaşık 500 kişi istihdam edildi.

13) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ İÇİN NE KADAR ASFALT KULLANILDI?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Avrupa yakasında asfalt dökme işleminde sona gelindi. Toplamda 4 milyon 300 ton asfalt dökümü gerçekleştirildi, 100 bin ton asfalt dökümünün de kısa sürede bitirilmesi ve çalışmaların tamamlanması bekleniyor.


14) YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ'NÜN AÇILIŞINI KİM YAPTI?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos 2016 Cuma günü , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda dünya liderinin katılımıyla hizmete açıldı.

15)  YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETİ KAÇ LİRA?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde köprü geçişlerinin 31 Ağustos’a kadar ücretsiz olacağını açıkladı. Köprüden otomobillerin geçiş ücreti 9,90 lira olacak. Asya'dan Avrupa'ya geçişler ücretsiz olacak.
OGS ve HGS dışında gişelerde kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. Köprünün bağlantı yollarının ücreti kilometre başına 8 sent (24 kuruş) olarak belirlendi. Ücretler, 2 Ocak 2017'ye kadar geçerli olacak.

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

Toprak Ana, Dört Mevsim - Evvel Zaman Masalları - Dinlemek için buraya tıklayın. 

Orman Yangını - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - Sesli masal - dinlemek için buraya tıklayın. 

Ay Dede ve Yıldızcık - Evvel Zaman Masalları - Sesli kitap - sesli masal - Dinlemek için BURAYA tıklayın.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 03.03.2021 00:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammer kalca 2017-01-11 14:11:12

ögremmek istediğim bu köprü özel sektör tarafından yap işlet devret devlet
tahut olarak temsili günlük 1 000 araç geçecek 1000 araç geçmedi ,de 800 araç geçti 200 aracın ödemesini devlet tahüt etmiş deniliyor.
tarafımı bilgilendirmenizi arzederim muammerkalca@hotmail.com

Avatar
Muhammet 2017-02-03 17:05:39

Bu soruları merak eden var mı mk . Fiyat konusunda dünyanın neresinde mesela , neden cent kullanımış km hesabında

Avatar
Hgs de param olduğu halde parayı kesmemiş ve 15 günü geçirmişler ondan sonra bana ceza göndermişler tebligat göndermişler 235 liralık ceza 1200 TL ceza kesmişler dilekçemi kime vereceğim Şaştım kaldım HGS yi arıyorum Yavuz Sultan Selim köprüsüne ara diyor 2018-10-09 21:29:29

Avatar
Berkay Gezer 2018-12-25 16:02:36

Köprünün tasarımcısı Mimar değil , İnşaat Mühendisidir .