Prof.Dr. Berrin Tansel, AAEES Bilim Ödülünü Kazandı

Florida Uluslararası Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Berrin Tansel, Amerikan Çevre Mühendisleri ve Bilim Adamları Akademisi (AAEES), tarafından 2021 Bilim Ödülü'ne layık görüldü.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Ocak 2021 Pazar 13:48
Prof.Dr. Berrin Tansel, AAEES Bilim Ödülünü Kazandı

Amerikan Çevre Mühendisleri ve Bilim Adamları Akademisi (AAEES), her yıl liderlik, özgünlük sergileyen ve mevcut çevresel zorluklara yenilikçi çözümler sunan bir kişiyi onurlandırıyor.

Florida Uluslararası Üniversitesi (Florida International University, FIU) İnşaat ve Çevre Mühendisliği departmanı öğretim üyesi ve İnşaat Ve Çevre Mühendisliği bölümü lisans programı direktörü Prof.Dr. Berrin Tansel, çevre mühendisliğine yaptığı katkılardan dolayı AAEES'in 2021 Bilim Ödülü'ne layık görüldü.

Türkiye'de ODTÜ'den mezun olduktan sonra burs alarak Wisconsin Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora yapan berrin Tansel, Boston Harbor projesinde Massachusetts Su Kaynakları Otoritesi'nde proje yöneticisi olarak çalıştı.

Tansel, "Atık su endüstrisindeyseniz, Boston'da olmak isterdiniz" diyor. 1980'lerde Boston Limanı, Amerika'nın en kirli limanı olarak biliniyordu. Deer Island'daki arıtma tesislerine yapılan 3,8 milyar dolarlık yatırımla tam bir dönüşüm geçirdi ve başarılı bir liman temizliği sağladı." dedi.

Tansel daha sonra FIU'ya konuk profesör olarak katıldı ve endüstri deneyimini akademiye taşıdı.

Tansel "Ulusal Bilim Vakfı'na ilk hibe teklifimi yazdığımı hatırlıyorum. Normal bir tekliften tamamen farklıydı, yani belirli bir araştırma konusu hakkında uzun paragraflar arka plan bilgisi içermiyordu, ”diyor Tansel. "Madde işaretleri kullandım. Doğrudan konuya girdim. Hedeflerimizi, neyi başarmayı umduğumuzu ve kaç öğrenciye ihtiyacımız olduğunu listeledim. " diye konuştu.

Tansel'in ilk NSF hibesini almasına ve ardından ABD Ordusu'ndan petrol-su ayrımı için kompakt bir filtreleme sistemi kurmak için birçok hibe almasına neden olan bu endüstri ve danışmanlık deneyimiydi. Bu, 90'ların başında Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol sızıntısına bir yanıttı.

Tansel'in FIU'daki kariyerinin bir diğer önemli noktası, NASA ile çok sayıda yeni fikir üzerinde yakın çalışmak olmuştur.

Bunlardan biri, uzay mekiklerinde taşıma yükünü veya uzay yükünü azaltan bir teknoloji geliştirmeye yönelik bir araştırma projesidir.

Bir uzay mekiğinin yüzde ellisi, astronotların kullanması ve mekiklerde bitki örtüsü için veya Mars veya Ay gibi gezegenlerde bitki örtüsünü test etmesi için sudan oluşur. Bununla birlikte, tek başına bir galon suyun taşınması binlerce dolara mal olur, bu nedenle bir filtreleme işlemi oluşturma ihtiyacı vardır.

Berrin Tansel, NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi, Uzay Yaşam Bilimleri Laboratuvarı'ndan (SLSL) , kapalı devre su geri kazanımı (yani uzayda su geri dönüşümü) için aerobik rotasyonlu biyolojik reaktör üzerinde deneyler yürütüyor.

Tansel ayrıca Miami-Dade County'nin Su ve Kanalizasyon Departmanı ile su arıtma süreçlerinin, su tasarrufunun verimliliğini incelemek ve eski borulardaki sızıntılara uzun vadeli çözümler sağlamak için 5 milyon dolarlık bir anlaşma da dahil olmak üzere anlaşmalar imzaladı.

Bu projeler, FIU çevre mühendisliği öğrencilerinin sahada deneyim kazanmaları için fırsatlar sağlamıştır.

Tansel, "Öğrencilerim farklı projeler üzerinde çalışıyor, daha pazarlanabilir hale geliyor ve kariyerlerinin en başında bağlantılar kuruyor" diye ekliyor.

2021 AAEES ödülünü alma konusunda ne hissettiği sorulduğunda Tansel, “Alçakgönüllü ve onurluyum. İşimin profesyonel toplum tarafından takdir edildiğini görmekten mutluyum. "

Tansel, 2007'de American Society of Civil Engineers Miami-Dade Branch tarafından Yılın Mühendisi ödülü ve 2009'da American Society of Civil Engineers tarafından Edmund Freidman Professional Achievement Award gibi diğer prestijli ödüllerin sahibidir.

Su arıtma ve su yönetimi ağırlıklı olmak üzere çevre mühendisliğinin teori, deney ve tasarımı alanlarında lisansüstü ve lisans dersleri vermeye devam etmektedir. 200'den fazla araştırma makalesi ve yayını yayınladı.

Tansel, ödülünü Washington, DC'de Nisan 2021'de yapılması planlanan Akademi ödül töreninde alacak.

BERRİN TANSEL KİMDİR?

Berrin Tansel, ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünden 1978 yılında mezun oldu.

1979'da Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği alanında MS ve BS Kimya Mühendisliği Doktora derecesini aldı.

1985 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Dr. Tansel, Massachusetts Su Kaynakları Otoritesi'nde Proje Yöneticisi ve PEER Danışmanları için Kıdemli Proje Mühendisi olarak hizmet vermiştir. PC Dr. Tansel ayrıca kapsamlı danışmanlık deneyimine sahiptir ve Güney Florida Su Yönetimi Bölgesi ile çalışmıştır. Pompano Beach, Florida, Sabun ve Deterjan Derneği, Metcalf & Eddy ve çeşitli danışmanlık görevlerinde bulunan diğer kuruluşlar.

Dr. Tansel, Su Çevre Federasyonu, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği, Tau Beta Phi ve Chi Epsilon'a bağlıdır ve bu ve diğer kuruluşlar için çok sayıda komitede görev yapmıştır. NASA Kennedy Uzay Merkezi'nden iki yaz fakültesi araştırma bursu ile onurlandırıldı ve NASA Kennedy Uzay Merkezi'nden 'Uzay Vizyonu Yoluyla NASA-KSC ve Ulus'tan Yararlanan Teknoloji Geliştirme ve Uygulama' ile diğer ödüller ve onurlar ile onurlandırıldı. Daha önce FIU'da İçme Suyu Araştırma Merkezini yönetti.

Prof. Dr. Berrin Tansel, 1990 yılından bu yana Florida Üniversitesi Çevre Mühendisliği Profesörü ve İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Lisans Programı Direktörüdür.

Dr. Tansel, bir dizi lisans ve yüksek lisans dersi vermekte ve araştırmayla büyük ölçüde ilgilenmektedir. Öncelikli ilgi alanları su arıtımı; tehlikeli ve endüstriyel atık yönetimi; depolama süreçleri ve salım mekanizmaları; ve sürdürülebilir çamur arıtımı ve geri kazanımı. Çamur yönetimi, düzenli depolama tasarımı ve işletimi, katı atık yönetimi ve orijinal araştırma sonuçları üzerine 200'den fazla profesyonel rapor ve makale yazmıştır.

Berrin Tansel ile yaptığımız video röportajı izlemek için linke tıklayın.

İŞTE KADINLAR YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLDUNUZ MU?

VİDEOLARI İZLEMEK VE ABONE OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

.

İŞ KADINLARI VE GİRİŞİMCİ KADINLARLA YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJLARI İZLEMEK İSTERSENİZ YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

banner274

.

.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


Son Güncelleme: 03.03.2021 02:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.