GLOBAL COMPACT KADININ GÜÇLENMESİ GRUBU ŞUBAT'TA TOPLANIYOR

Global Compact üyeleri ve destekçilerinden oluşan Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu, “Kadın Güçlenirse, Toplum Güçlenir” sloganı ile çalışmalarına devam ediyor. Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nun beşinci toplantısı 2016 Şubat ayı içinde İstanbul’da yapılacak.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Ocak 2016 Pazartesi 01:52

WEPs İMZACI SAYISI 1 YILDA 53'E YÜKSELDİ
2015 sonu itibariyle dünya çapında 1000’den fazla imzacısı bulunan WEPs girişiminin 2014 yılında 25 olan imzacı sayısının 2015’de 53’e ulaşmasıyla, Türkiye, dünyada en fazla WEPs imzacısına sahip 5’inci ülke konumuna yükseldi. 

CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE PERFORMANS ZAYIF
Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu 12 Kasım 2015 tarihinde Ankara’da Birleşmiş Milletler Merkezi’nde yapılan dördüncü toplantısına 38 temsilci katıldı. Toplantıda, Birleşmiş Milletler (BM) Enformasyon Müdürü Ahmet Parla, BM vizyonu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ve 17 Hedef’in içeriği konusunda katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra söz alan UNFPA temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut Kan ise, daha önce 2015’te ulaşılması öngörülmüş olan Binyıl Kalkınma Hedefleri konusunda ilerleme kaydedildiğini, fakat özellikle sağlık ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularındaki hedeflerde zayıf performans sergilendiğini belirtti. Sağlık konusunda makro göstergelerdeki başarılı performansına karşın, bölgeler arası eşitsizliğin gözlendiğini; toplumsal cinsiyet eşitliğinde mikro ve makro ölçekte eşitsizliklerin devam ettiğini; 2015 sonrası kalkınma gündemini belirleyen hedefler arasında özellikle 3’üncü (sağlık) ve 5’inci (cinsiyet eşitliği) hedefin UNFPA’in gündeminde olduğunu sözlerine ekledi. Başarankut Kan, özel sektör ile ortak yaptıkları çalışmalara da değinerek, kadına yatırım yapmanın ve istihdama katmanın işletmelere de önemli getirisi olduğunu belirtti.
NUR GER WEPs SAVUNUCULUĞUNA SEÇİLDİ
Sekretarya’nın yaptığı sunumda ise 15-16 Mart 2016 tarihlerinde New York’da düzenlenecek WEPs Yıllık Konferansı; 2016 WEPs Liderlik Ödülleri başvuruları; SUTEKS Grup ile WEPs Sekretaryası arasında kadın-erkek eşitliğini, WEPs’in imzalanması ve uygulanmasını teşvik etmek üzere imzalanan ortaklık anlaşması; Çalışma Grubu Teknik Ekip Üyeleri’nce hazırlanan “WEPs Savunuculuğu Görev Tanımı”nın sunuşu konuları ele alındı. SUTEKS Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, SUTEKS Grup olarak kadının güçlenmesi konusunda yaptıkları çalışmalar, Kadının Güçlenmesi İlkelerinin şirket içindeki uygulamaları hakkında bilgi verdi. WEPs’in ülkemizdeki etkinliğini değerlendiren, mevcut fırsatlar ve geliştirilmesi gereken alanlar hakkındaki görüşlerini belirten Ger, WEPs Savunuculuğu Rolü kapsamında WEPs imzacı sayısının artırılması, ilgili kaynakların oluşturulması, iyi örneklerin paylaşılması ve uygulamaların artırılması konularında destek vereceklerini belirtti. Çalışma Grubu Üyelerinin onayı doğrultusunda, Nur Ger, 2 yıllık WEPs Savunuculuğu’na seçildi.
BASIN ZİYARETLERİNE DEVAM EDİLECEK
İletişim Ekibi adına söz alan, Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur, katılımcılara İletişim Ekibi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Cesur, gerçekleştirilen basın ziyaretlerinden, Kadın Güçlenirse Toplum Güçlenir konulu e-bültenden, Borsa İstanbul ortaklığında Mart 2015’de düzenlenen “Borsa Zilinin Eşitlik için Çalınması” etkinliğinden ve basın yansımalarından bahsetti. Üyelerin ortak kararı ile 2016 yılında da basın ziyaretlerine devam edilmesine, e-bültenin tekrarlanmasına ve farklı iletişim yöntemleri bulunması konusunda çalışmalar yapılmasına karar verildi.
 
WEPs Uygulama Rehberi Ekibini temsilen söz alan UN Women Proje Sorumlusu Ayşegül Bağ, Taslak Rehberin amacını ve içeriğini açıklayarak, Rehber hazırlığı konusunda Yaşama Dair Vakfı uzmanları ile ortak çalışma yapıldığını kaydetti. Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nun beşinci toplantısı 2016 Şubat ayı içinde İstanbul’da yapılacak.
 
Toplantıya aşağıdaki kurum ve kuruluşların temsilcileri katılım gösterdi:
 
Bilim İlaç, ILO, KA Mühendislik, KAGİDER, KalDer, Profesyonel İş Kadınları Derneği , Sabancı Üniversitesi – Kurumsal Yönetim Forumu, SUTEKS A.Ş., TİSK TOBB,  Kadın Dernekleri Federasyonu, Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, UNFPA, UN Women, Unilever, Vodafone, YADA Vakfı, Yaşar Holding ve Yeşim Tekstil.
...

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor. İzlemek için BURAYA TIKLAYIN

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ 
...
 

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

banner274

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 24.10.2021 23:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.