Google'de 3 Yıl Çalışan Handan Uslu, Şiddete Uğrayan Kadınlar İçin Kadın Hakları Bilgi Platformu'nu Kurdu

Handan Uslu, Google'da Güven ve Güvenlik Departmanı'ndan 3 yıl Stratejist olarak çalıştıktan sonra Kadın Hakları Bilgi Platformu'nu kurdu. Siteye her ay 300’den fazla kadın başvururak uğradıkları şiddetle ilgili hukuki bilgi alıyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
17 Ağustos 2020 Pazartesi 11:41
Google'de 3 Yıl Çalışan Handan Uslu, Şiddete Uğrayan Kadınlar İçin Kadın Hakları Bilgi Platformu'nu Kurdu

Artık fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik olarak şiddete uğrayan kadınların internet ortamında hukuki destek alabilecekleri bir platform var. Adı "Kadın Hakları Bilgi Platformu"... Amerika'da Google'da çalışırken kadınların online dünyada hukuki destek alabilecekleri bir ortamın olmadığını fark eden Handan Uslu, 2018 yılında Kadın Hakları Bilgi Platformu'nu hayata geçirmeye karar verdi.  Platformda, şiddete uğrayan kadınların şikayetlerine yer verilirken bu şiddet karşısında ne yapabilecekleri konusunda kendilerine tavsiyelerde bulunuyor. Kadın Hakları Bilgi Platformu'nun gönüllü mühendis ve avukatları şiddete uğrayan kadın ne yapabilir sorusuna tek tek yanıt veriyor. 

Handan Uslu, 2012 yılında Koç Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinden çift anadal ile mezun oldu. Üniversite bünyesinde gönüllülükten öte bir sosyal etki vizyonu olmadığını farketti ve 2010 yılında halen aktif olan KUGlobalAid örgütünü kurup öğrencilerin sürdürülebilirlik, ekonomik kalkınma, kadınların güçlendirilmesi gibi alanlarda tecrübe kazanmasını sağladı. Bosna-Hersek, Tunus ve Doğu Anadolu’da projeler gerçekleştirdi. Daha sonra Washington DC’ye taşınarak, burada Georgetown Üniversitesi’nde İletişim, Kültür& Teknoloji alanında masterını tamamladı. Gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu Amerika’da Amerikan Türk Derneği Washington DC tarafından Genç Başaran ödülüne layık görüldü.

Amerika’da bulunduğu sırada Türk Amerikan Bilim İnsanları Derneği’nin Yönetici Direktörlüğü’nü üstlendi.

2017’de Google’dan iş teklifi almasıyla İrlanda’ya taşındı. Google bünyesinde cinsiyetçi içerikler, kullanıcı güvenliği gibi alanlarda çalıştı ve Google’ın Türkiye’de kullanıcılara şiddetsiz ve güvenli içerikler üretmesi için çalışmalar yaptı. İnternet ekosisteminde yardım çığlığında bulunan kadınlara online destek mekanizması olmadığını fark ederek, 2018’de Kadın Hakları Bilgi Platformu’nu kurdu.

Kadın Hakları Bilgi Platformu Kurucusu Handan Uslu, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtladı. 

HANDAN USLU KİMDİR?

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi, (Nerede, kaç yılında doğdunuz, hangi okullarda eğitim aldınız?

1990 yılında İstanbul’da doğdum, Kabataş Erkek Lisesi’nde yatılı okuduktan sonra, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerinden 2013 yılında çift anadal ile mezun oldum. Masterımı Amerika’da, Washington DC’de, Georgetown Üniversitesi’nin, İletişim, Kültür ve Teknoloji programında tamamladım. 2019 sonunda Türkiye’ye geri dönüş yaptım ve şu an İstanbul’da yaşıyorum.

GOOGLE'DA 3 YIL ÇALIŞTI

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi, yıllara göre hangi şirketlerde hangi görevlerde bulundunuz, şimdi hangi şirkette hangi pozisyonda çalışıyorsunuz. Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız?

Kariyerimin her zaman 3 boyutu oldu: Teknoloji, Sosyal Etki ve Görsel Sanatlar. Üç alanda da kariyerimi ilerletiyorum. Odaklandığım işi, zamanın ruhuna göre değişiyor.

Google’daki kariyerime beni götüren yol henüz 16 yaşındayken başladı. Üniversite tercihleri yapmam gerekiyordu, ama yatakhanede internet olmadığı için araştırma yapamıyordum. Kiminle konuşsam, Makine Mühendisliği okumamam gerektiğini, çünkü sadece erkeklerin orada başarılı olduğunu söylüyordu. O zamanlar adını koyamadığım, ancak şu an adlandırabildiğim feminist bir refleksle, makine mühendisliğini seçtim. Georgetown’daki eğitimimden sonra, New York şehrindeki bir teknoloji firmasından iş teklifi alarak data stratejisti olarak teknoloji sektöründe kariyerime başladım. New York’ta 5 ay çalıştıktan sonra, Google’dan iş teklifi aldım ve İrlanda’ya taşındım.

Google’da 3 yıl boyunca mühendislik ve hukukun kesişme alanı olan Güven ve Güvenlik departmanında, Stratejist olarak çalıştım. Arama algoritmasının zaaflarını bulmak, yapay zeka etiği, Türk kullanıcıların güvenliği alanlarında birçok projede çalıştım. Şu an dijital danışmanlık ve ajans hizmetleri veren Pera Dijital firmasının sahibiyim. Firma bu sene kuruldu, ve 3 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Teknoloji sektörüne, sivil toplum dünyasından geçtim diyebilirim. 2015-2016 yılları arasında Türk Amerikan Bilim İnsanları Derneği’nde Yönetici Direktörlük görevini üstlendim. Sivil toplumun benim için özel bir anlamı var. 20 yaşında iken, üniversite bünyesinde, sosyal etki odaklı çalışmaların gönüllülük ile sınırlı kaldığını fark etmiştim. 2010 yılında Koç Üniversitesi’nde KUGlobalAid uluslararası yardım programını kurdum.

Öğrencileri sürdürülebilirlik, sosyal etki ölçümlemesi gibi kavramlarla tanıştırdık. Program bünyesinde Bosna Hersek, Tunus ve Doğu Anadolu’da projeler gerçekleştirdik. Tabi projenin önemli bir vurgusu öğrenci yetiştirmek üzerineydi. Program onlarca genci sivil topluma sürükledi, ve onların sosyal etki yaratmak için kariyerlerine donanımlı olarak başlamalarını sağladı. Koç Üniversitesi’nde bir öğrenci klubünden, sertifika programına evrilen tek yapı oldu.

Görsel sanatlar her zaman hayatımda vardı. Uzun yıllar fotoğrafçılıkla ilgilenip, irili ufaklı sergilere katılmıştım. 2017’de, iki ay boyunca İrlanda’daki Çizim Atölyesi’ne gittim. Samuel Horler’in kurduğu atölye, klasik çizim ve resim öğreten Avrupa’daki nadir kurumlardan biri. Samuel daha sonra beni özel öğrencisi olarak aldı, ve 2019’da 2 ay boyunca atölyesinde çizim eğitimi verdi. Resim, profesyonel olarak hayatımda, ve bu alanda da kariyerimi ilerletiyorum.

HAK SAVUNUCULUĞU EMEK İSTİYOR

Platformu kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi çekinceleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız?

Kadın Hakları Bilgi Platformu'nun altında yatan dijital hak savunuculuğu vizyonu, ilk 2015’te aklıma düştü. Beyninizde bir vizyon belirdiğinde, en başta çok muğlaktır. O vizyona dokunmanız, o fikirin neden heyecan verici olduğunu somutlaştırmanız gerekir. Hayalinizi elle tutulur hale getirmelisiniz ve somut hedefler koymalısınız. Bu şekilde vizyonumu uzun süre yoğurdum, ona yatırım yaptım ve Google’da üzerinde çalıştığım projeleri bu vizyona göre seçtim.

Hak savunuculuğu, emek isteyen bir iş. Şiddet ile bu kadar içiçe bir projede olmak psikolojik dayanıklılık gerektiriyor. Bunun dışında avukatlar, sivil toplum örgütleri ve diğer kurumlarla etkili bir iletişim kurmak gerekiyor. İnsanları, görüşleriniz ve söyleminizle heyecanlandırabiliyor olmalısınız.

Bu zorlukları, doğru bilgiye ulaşarak, tecrübe edinerek, ve katmanlı düşünerek adım adım aşıyoruz. Kurumsal ve sivil toplumdaki tecrübelerim bu alanda bana yol gösteriyor. Tecrübem yeterli olmadığında, mentörlerime danışıyorum.

ÜÇ BİNDEN FAZLA KADIN

HUKUKİ BİLGİ ALDI

Platformda tam olarak hangi hizmetleri veriyorsunuz? Nasıl bir fark yaratıyorsunuz?  

Kadın Hakları Bilgi Platformu dijital hak savunuculuğu odaklı, mühendis ve avukatlardan oluşan bir hak bilgilendirme platformu. 2018 yılında, internette hak araması yapan kadınların ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu. Her ay 300’den fazla kadın, web sitemizden şiddet hakkında bilgi alıyor. Kocam beni dövüyor, erkek kardeşim beni dövdü, kocam zorla ilişkiye giriyor, kocam bağırıyor, zorla evlendiriliyorum gibi, şiddet gören kadınların internet aramalarında ulaşacakları içeriği oluşturup, arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirip, onlar henüz bir kuruma başvurmadan onlara yönlendirme sağlamış oluyoruz.

En çok bize ulaşılan 5 konu, zorla evlilik durumunda yapılması gerekenler, abisi tarafından şiddet gören kadınların sorgulaması, kardeşi tarafından şiddet gören kadınların sorgulaması, duygusal şiddet gören kadınların belirtileri yazıp bize ulaşması ve son olarak kocası tarafından fiziksel şiddet gören kadınların bize ulaşması. Avukatların bu sorular için oluşturduğu içerikte, kadınlara hakları sindirilebilir hap bilgi olarak anlatılıyor ve gerekli hukuki yönlendirmeler yapılıyor. Hedefimiz, oluşumun dijital etkisini olabildiğince arttırmak. Şu ana kadar, 3000’den fazla kadın websitemize ulaşarak hukuki bilgi aldı.

GÜÇLÜ DURUŞUMUZ CADILIK OLARAK ALGILANIR

Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor? Birkaç maddeyle sıralar mısınız? Tanık olduğunuz veya yaşadığınız enterasan durumlar var mı?

Kadın olarak hayata geride başlarız, özgüven ve başarı bize yakıştırılmaz, dış görünüşünüz yüzünden yargılanırız, güçlü duruşumuz cadılık olarak yaftalanır. İş hayatı, gerçek hayatın bir uzantısıdır, ve ayrımcılık buraya da taşar. Başka bir dijital ajans sahibinden, müşterisi artık benimle çalışmayı tercih ettiği için küfürler yediğim dahi oldu. Bir kadının iş hayatında bir erkeği mağlup etmesi, bazı erkeklerin kırılgan egolarına dokunabiliyor. Böyle durumlarda hiçbir tedirginliğim olmuyor, dimdik ayakta durabiliyorum. Bunlar başarının küçük bedelleri.

KADINLAR MENTORLARA DANIŞMAKDAN ÇEKİNMESİN

Girişimci olmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz neler olur?

Türkiye’de maalesef, kelli felli bir erkek olma, bazı çevrelerde sizi daha sözü dinlenebilir yapıyor. Girişimci olmak için öncelikle, kadınların iç seslerine ve sağduyularına güvenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bunu çok geç başardım, zaman zaman zorlandığım da oluyor.

Ek olarak, kadınların mentörlere danışmaktan çekinmemesi lazım. Etrafınızdaki, sosyal ağlarınızdaki kadınlar, bulundukları konumlara tesadüfen gelmediler. Bilgilerini paylaşmaktan genelde memnun oluyorlar. Çekinmeyin, ve ulaşabildiğiniz kadınlara profesyonelce ulaşıp, kariyeriniz ile ilgili soruları sorun.

ŞİRKETLER EŞİTLİK İÇİN ADIM ATMALI

Kadın istihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kadın istihdamı, kadın erkek eşitsizliğinin temelinde yatan yapısal bir problem ve çözülmesi kadının özgürlüğü için elzem. Burada bahsettiğim özgürlük, çok somut: Erkekten şiddet gördüğü vakit kadının kapıyı çekip kendine hayat kurabilme özgürlüğü. Kadınların istihdama katılması için her ne kadar devletin adımlar atması gerekse de, işverenlerin ve işletmelerin kendi bünyelerinde atabilecekleri çok adım var. Bir işletme sahibinin, şirket yönetiminde ve elemanları arasında 50-50 oranla kadın erkek oranı hedeflemesi iyi bir başlangıç. Aynı işi yapan erkek ve kadınların, aynı maaşı alıp almadıkları üzerine de analiz yapıp, bir haksızlık var ise düzeltilmesi gerekir. Kadına şiddet, iş yerinde taciz gibi konularda eğitimler verilmesi gerekir. Bu bahsettiklerim üzerine onlarca ekleme yapabiliriz.

KENDİNİZİ ÇOK YÖNLÜ GELİŞTİRİN

Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Dijital strateji ve data alanlarında kariyer yapmak isteyen kadınlara tavsiyem, teknik bilgilerini belli bir sosyo-politik arka plan dahilinde işlemeleri. Data ile ilgilenmek, sadece rakamları düzenlemek değil. Aynı zamanda datayı, konteksti dahilinde okuyabilmeyi gerektiriyor. Bu şekilde yetkinlikler kazandığınızda, datadan hikaye oluşturma becerisi kazanıyorsunuz. Özellikle Google, Facebook gibi büyük teknoloji firmalarında çalışmak isteyen kadınların, kendilerini çok yönlü olarak geliştirmesi gerekmekte.

Son Güncelleme: 25.09.2020 09:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.