Ayşe Kulin Kimdir? Onu ne kadar tanıyoruz?

Çocukken yazar olmaya karar veren, gazetecilik yapan, 25 yıl yazdıklarını kitap yapabilmek için uğraşan, ilk romanını 41 yaşında yazan, 56 yaşında yayınladığı Adı Aylin ile kendisini edebiyat dünyasına kabul ettiren, bütün romanları çok satanlar listesinden inmeyen bir yazar… Kadının Adı; Ayşe Kulin…

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
25 Haziran 2016 Cumartesi 12:44
Ayşe Kulin Kimdir? Onu ne kadar tanıyoruz?

Her kitabını soluksuz okuduğumuz yazarları ne kadar tanıyoruz? Örneğin Ayşe Kulin'in çocukken lakabının 'maço' olduğunu kaç kişi biliyor? Ya da İlk evliliğini dans edebilmek için yaptığını? TRT İstanbul Radyosu'nda geçen yıl hazırladığım Kadının Adı adlı programda ünlü yazar Ayşe Kulin'in hayatını kaleme almıştım. Onunla yapılan söyleşiler ve haberlerden derlediğim yazıda Ayşe Kulin'in hayatına yakından tanıklık edeceksiniz...

İşte Ayşe Ayşe Kulin kimdir? İşte Ayşe Kulin'in hayat hikayesi...

1941 yılında İstanbul‘da doğdu. Çerkez asıllı annesi Hatice Sitare, Osmanlı’nın son Maliye Nazırı Reşat Bey’in torununun kızıdır. Almanya’da inşaat mühendisliği okuyan babası Muhittin Kulin ise Devlet Su İşleri’i kuran ve kurumun başına atanan ilk kişidir. Ayşe Kulin doğduktan kısa bir süre sonra ailesi Ankara’ya taşındı.
Çok güzel ve geniş bir aileye doğdum. Sevgi görerek, şımartılarak büyütüldüm. Babam beni doğduğumdan itibaren a ile ç’nin arasını uzatarak Boşnakça ‘kedicik’ anlamına gelen ‘maço’ diye çağırırdı. Baba tarafım Boşnak, anne tarafım Çerkez. Bu yüzden her iki taraftaki büyüklerim uzun yaşadılar. Anneannemin annesi ve babasını da gördüm. Hayatımın en mutlu dönemi çocukluk yıllarımdır. Babama hep çok düşkündüm. Babamı çok özlerdim. Babam hep Anadolu'da bir yerlerde ya bir baraj yapıyor olurdu ya bir yol, ya elektrik getiriyor olurdu."

"Çocukluğumda babam bana hep kartpostal yollardı ve takip ederdim nerede olduğunu. Çok düşkündüm babama. 
Annemle önemli bir sorun yaşamadık ama hep onun istediği gibi olmamı arzu ettiğinden, sık sık dalaşırdık. Hangi ana-kız dalaşmaz ki!Annem hayat doluydu. Çok hoş giyinirdi. Bir gün Ankara'da yolda tıkır tıkır yürüyor. İki arkadaşı geliyor karşıdan. "Nereye gidiyorsunuz kızlar?" diyor. "Terbiyesiz bir kadın öğle yemeğine çağırdı. Gittik evine kapı duvar," diyorlar. "Aa, terbiyesiz kadın, yapılır mı böyle şey," diyor. Birden bir fark ediyor, "Aaa, o benim," diyor. Ama hayatı bunlarla doluydu. Bir gün de babamla Avrupa'dalar. Çok iri göğüsleri vardı annemin. Benim de öyledir. Ben de önden düğmeli hiç sevmezdim çünkü siz farkına varmadan açılabiliyor. Annem de öyle bir şey giymiş. Babamla bir barda oturuyorlar. Barın arkasında da bir ayna var herhalde. Annem, "Ay Muhittin şu kadına baksana, terbiyesiz kadının bütün göğsü ortada," diyor. Babam bir bakıyor ki annem, "O sensin Sitare," diyor. Çok eğlenirdim annemle”
 
 Yazlarını dedesinin İstanbul’daki evinde geçiren Ayşe Kulin, ilkokulu TED Koleji’nde okudu. Anneannesinin kızkardeşi, eniştesi ve annesi, yani üç kuşak o zamanki adı Amerikan Kız Koleji olan Robert Kolej’de eğitim aldığı için aile geleneği bozulmaz ve Ayşe Kulin’de aynı koleje gönderilir.
Bu okul bize memleketi de tanıttı. Memleketin her yerinden gelen öğrenciler vardı. Bir görgü okuluydu aynı zamanda. Akşam herkes giyinirdi, saçı başı tertemiz gelirdi yemeğe. O zaman erkekler Robert Kolej'de okurdu. Oradan bize davet gelirdi. Topluca giderdik, erkeklerle utanıp sıkılmadan ezilip büzülmeden konuşmayı, flörtöz olmadan arkadaş olmayı öğrenirdik. Bunlar bize, biz farkına bile varmadan öğretilirdi.Yemekten sonra haftada iki, üç gece dans müziği çalardı. Bir saat kız kıza dans ederdik. Türkiye'de giyim anlamında hiçbir şeyin olmadığı yıllardı. Diplomat kızıysanız falan, dışarıdan bir şeyler gelirdi, ama bizler pazen eteğe talim ederdik. Dönecek etek ve açılacak. Altında jüponlar olur, kolalanırdı. Dans müzikği olarak rock'n roll çalardı. Erkeklerin olduğu partiler verilince hepimiz iyi dans ederdik.

Amerikan Kız Koleji’ndeki yaramazlıkları nedeniyle sık sık ceza alan Ayşe Kulin’in yazma serüveni de işte tam da o yıllarda başladı.
 Yazmaya ortaokuldayken başladım. Yaşım icabı okuduğum Dickens ve Jane Austin romanları bende okuma, Nezihe Meriç'in öyküleri ise yazma tutkusunu geliştirdi. “Okuldayken tefrika romanım vardı, elle yazıyorum, kızlarla yatağa toplanıyor, okuyoruz. Arkası yarın gibiydi. Bir sene yazdım, sonra kaybettim o romanı. Genç bir kızı anlatıyordu. Aile baskısından kaçıyor, sevgilisiyle buluşmak için cinlikler tasarlıyor. Demokrat Parti’in 1950 yılında iktidara gelişi Kulin Ailesi tarafından önceleri sevinçle karşılansa da, DSİ’nin başındaki babası Muhittin Kulin’in Demokrat Parti’yle ters düşmesi eve de yansır. Ayşe Kulin de 27 mayıs 1960 ihtilali öncesinde düzenlenen eylemlere katılır.
Bahar bayramımızda spor müsabakaları yapılır, kral, kraliçe ve iki de prenses seçilir, madalyalar verilirdi. Benim seçildiğim sene 27 Mayıs İhtilali oldu, her şey iptal edildi. İhtilal dönemi ben hafta sonları Demokrat Parti karşıtı eylemlere katılıyordum. Çünkü demokratik olmadığına inandığımız bir yönetim vardı. Epey yürüdüm ve tartaklandım ben deŞimdi liselilerin politikaya karışmaması gerektiğini düşünüyorum. Zaman içinde ihtilalin iyi bir şey olmadığını da öğrendik. Ama ihtilal sabahı ben ve arkadaşım İffet tüm okulda koştuk üstümüzde pijamalarla. Suna Kili'ye gittik. Bizim politika hocamızdı, kapısını vurduk 'İhtilal oldu,' dedik sevinçten deliye dönmüştük. O da çok sevindi. Birkaç gün önce sınıfa girdiğinde liberalizmi anlatacaktı. Ama onun yerine 'Liberalizm üstüne konuşamayacağım, kitabınızdan okuyun,' demiş, gözünde iki damla yaşla çıkmıştı. Zamanla gördük ki bir ihtilal ötekine yol açıyor. Ama ben o zaman 17 yaşındaydım...”
 
Ayşe Kulin 1960 yazında Büyükada’da tanıştığı Mehmet Sarper ile annesinin karşı çıkmasına rağmen nikah masasına oturdu.
“Gençliğimi yaşayabildiğimi söyleyemem. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdiğim yaz evlendim. Dışarı çıkmaya, gezmeye, dansa çok düşkündüm. Dans edebilmek için evlendim diyebilirim. Genç bir eşim vardı, geziyorduk eğleniyorduk. Annem babam dünyanın en iyi anne babasıydı ama beni çok sıkarlardı. Belki o kadar kısıtlanmasam 19 yaşımda evlenmezdim. Üniversite okumak üzere, eşimle Londra’ya gittim. Hemen Mete, bir yıl sonra da Ali doğdu. Arka arkaya doğan iki çocukla ne üniversiteyi bitirmek nasip oldu ne de gençliğimi yaşamak. O yüzden herkese mümkün olduğu kadar geç evlenmelerini tavsiye ediyorum.İlk evliliğime de karşı çıkmıştı annem. Keşke onu dinleseymişim dediğim anlar çok oldu.”
 Mehmet Sarper ile olan evliliği 3 yılın ardından sonra eren Ayşe Kulin, 23 yaşında 2 çocuğu ile yaşam mücadelesine devam ederken 4 yıl sonra Eren Kemahlı ile ikinci evliliğini yaptı. 1980 yılına kadar devam eden bu evliliğinden  2 erkek çocuğu olan Ayşe Kulin, çalışma hayatına dergilere çeviri yaparak girdi. Bir otomobil dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaparken, 1977 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesi’nde yazıları yayınlanır. Ayşe Kulin 1984 yılında ise ilk öykü kitabı Güneşe Dön Yüzünü yayınladı. Çeşitli dergilerde editörlük, muhabirlik; televizyon, reklam ve sinema filmlerinde, sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senaristlik yapan Ayşe Kulin’in üne kavuşmasını sağlayansa “Adı Aylin” adlı kitabı oldu. Kökleri Giritli Deli Mustafa Naili Paşa’ya kadar uzanan bir ailenin kızı olan Aylin Devrimel‘in gerçek yaşamının öyküsünü anlattığı kitap büyük ilgi gördü.
 Aylin, birlikte büyüdüğüm, aynı apartmanda komşu olduğum ve aynı okulda okuduğum bir arkadaşımdı. Üstelik benim amcamın eşi onun teyzesi oluyordu. Dolayısı ile hakkında hemen hemen herşeyi zaten biliyordum. Amerikan Silahlı Kuvvetleri'ne psikolog olarak katılmış ve albaylığa kadar terfi etmişti.
Ona mektup yazdım. Amerika’dan Amerikan ordusu üniformasıyla, Reagan ve Bush ile çekilmiş fotoğraflarını gönderdi. Mart'ta Amerika’ya onunla görüşmeye gidecektim, Şubat ayında Aylin vefat etti. Ben de elimdeki kadarını yazıp, fotoğraflarla gazeteye verdim. O kadar ilgi gördü ki kitabını yazmaya karar verdim.”
 
 “Adı Aylin’ 1997’de yayınlandığında Ayşe Kulin’in çok geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı. Yalın, sade ve akıcı dili okuyucular tarafından büyük ilgi gören Kulin’in yazdığı her kitap olay olacak, hep çok satanlar listesinde yer alacaktı. 1998 yılında Geniş Zamanlar öykü kitabını, 1999’da Sevdalinka’yı, 2000 yılında ise yine biyografik roman olan ve Füreya Koral’ın hayatını anlattığı Füreya’yı yayınladı. 2001 yılında ise olağanüstü bir bürokrat olan Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun bir köprünün açılması için verdiği mücadeleyi anlattı.
Erzincan'a gittiğimde, söz konusu köprünün yapılış macerasını duyup, Vali Yazıcıoğlu'nu da hasbelkader tanıdığım zaman bu romanı yazmaya karar verdim. İyi ki yazmışım, çünkü gelecek kuşaklara idealist, dürüst, zeki ve çalışkan bir bürokrat modeli verdiğime inanıyorum. Dilerim ona özenen nice kaymakamlarımız, valilerimiz, idarecilerimiz olur.” 
Ayşe Kulin’in Köprü romanı, sonraki yıllarda televizyonda dizi olarak yayınlandı.Kulin, 2002 yılında kaleme aldığı Nefes Nefese romanında Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudi'yi soykırımdan kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını anlattı.
 “Biyografik romanlarımın çok tutulması benim değil okurun marifeti. Okur gerçek hayatları okumayı hatta izlemeyi seviyor. Okuduğu ya da izlediği kişiler, okunmaya veya izlenmeye değse de değmese de yapıyor bunu.”
Eserlerinde kendi hayatını, ailesinin yaşadıklarını da anlatmaya karar veren Ayşe Kulin, babasına 80.yaş günü armağını olarak şiirlerden oluşan “Babama” adlı kitabını kaleme aldı.
Tüm çocuklarına dünyanın Babalı çocuklar dilerim,
Doyasıya yaşayabilsinler diye
Çocukluklarını.
Doyasıya efelensinler diye
Komşu çocuklarına.
Değil mi ki
Benim babam senin baban döver
Eve gelince,
Varsın sapanla kırılsın camlar
Tırmansınlar elma dallarına
Gönüllerince.
Ayşe Kulin, kendi aile hikâyesini ise üç nesil öncesinden başlayarak yarı kurgusal olarak  Veda ve Umut’ta kalema aldı. Veda’da Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatırken çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayanlar arasında sıkışan Osmanlı aydınının da öyküsünü aktardı. Veda’nın devamı olarak yazdığı Umut’ta ise Cumhuriyet öncesini ve Cumhuriyetin ilk yıllarını kendi ailesinin yaşadıkları üzerinden anlattı.
Ben anneannemin annesi olan Behice hanımı da, babası Maliye Nazırı Ahmet Reşat'ı da gördüm. Ahmet Reşat öldüğü zaman 8-9 yaşındaydım, Behice hanım öldüğünde de orta 3'üncü sınıftaydım. Çok net algılarım var. Bir çağ farkını onlara bakınca hissediyordunuz. Sanki her şey biraz daha yavaşlıyor, dil başka, kıyafetler başka, edalar başka. Yani başka bir dünyanın insanları. Şuraya uzaylılar inse adeta onlar gibiydiler. Her şeyleriyle Osmanlıydılar. Benim üstümde müthiş bir etki bıraktılar ve ben farkında olmadan her yazdığıma girip çıkıyorlar. Öykü yazmaya kalkıyorum oradalar; romanlarıma sızıyorlar; yani ben bunu bilinçli yapmıyordum. Bir yolunu bulup giriyorlar itiş kakış.Aslında ailemin kendisini değil, İstanbul'un işgal altında olduğu dönemi anlatmak istedim. Bunu anlatırken de bir aile kullanacaktım. O dönemi, o dönemde yaşananları, hem Kuvayı Milliyecileri hem padişahı tutanları... Ve gri renklerin de olabileceğini romanıma koymak istiyordum. Tesadüfen benim ailemin içinde hem padişahı tutanlar hem de Kuvayı Milliyeciler var. Bu malzemeyi niye kullanmayayım diye düşündüm.”
 
Kitapları 18 dile çevrilen Ayşe Kulin,  Hayat ve Hüzün adlı kitaplarında ise  kendi doğumundan babasını kaybettiği 1983’e kadar olan dönemde yaşadıklarını kaleme aldı.
"Hayat ve Hüzün’de yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941’den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım. 1983’ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever’e rahmetle selam olsun, “Ben Ayşe Kulin Nasılım?”a yanıtımdır.
 
Ayşe Kulin’in yazı yolculuğu Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın Kitabı, Dönüş, Hayal ve geçen yıl son olarak Handan ile devam ediyor.Kulin, Handan ile vatanı kurtarmaya koşan, kadın haklarını savunan Halide Edip Adıvar’ın 1921’de yayınlanmış Türk Edebiyatında kadın psikolojisini anlatan ilk eseri olan Handan’ı sayfalarında buluşturuyor. Osmanlı’nın son dönemindeki kadın figürü ile maceralı ve aşk acıları ile dolu bir hayat yaşamış günümüzün Handan’ı arasında köprüler kuruyor, karşılaştırmalar yapıyor.

“Bora’nın Kitabı, bu serinin ilki olan GİZLİ ANLARIN YOLCUSU’ndan sonra bana eşcinsellerin reva gördüğü Homofobi Ödülüne meydan okuma arzumdan dolayı yazıldı. DÖNÜŞ erkek sesiyle yazdığım iki kitaptan sonra, kadın sesini özlemiş olmamın sonucuydu. Kocasını bir başka kadına kaptırmış bir kadının neler hissedeceğini biliyordum da, erkeğe kaptırmış bir kadının ne tepki vereceğinden haberim yoktu. Yazarken öğrenmiş oldum. Handan, bir arkadaşımın yalnız başına yaşayan bir kadına dair bir roman yazmamı arzu etmesiyle ortaya çıktı. Ben, yalnız yaşayan kahramanıma bir boyut daha katmak istedim ki bu Halide Edib’in “Handan”ıydı. Bir başka boyutu da, Gezi olaylarına ışık tutmasıdır. Romanlar yaşadığımız dönemlerin aynasıdır çünkü.Bu toprakların kadınının özgürleşebilmesi için, her kişinin en azından temel eğitim almış anaların, çağdaş eğitim almış babaların tornasından geçmesi gerekiyor. Belki fazla klişe ama, kafaların, tutumların değişmesi için bir kere daha çağdaş eğitim, bin kere daha yine çağdaş eğitim.” 

Ayşe Kulin Premio Roma Ödülünü Kazandı

SİZ DE BİYOGRAFİNİZİN YAYINLANMASINI İSTİYORSANIZ BİZE YAZIN

İLETİŞİM - istekadinlarmedya@gmail.com

İŞ DÜNYASINDAKİ KADINLARIN BİYOGRAFİLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

SİZ DE İŞ DÜNYASINDA YER ALIYORSANIZ BİZE BİYOGRAFİNİZİ FOTOĞRAFLARINIZLA BİRLİKTE GÖNDERİN YAYINLAYALIM.

istekadinlarmedya@gmail.com

BİYOGRAFİLER
Esin Güral Argat kimdir?
Esin Güral Argat kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şila Gök kimdir?
Şila Gök kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL YAMAK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL
Nilüfer Bulut kimdir?
Nilüfer Bulut kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
TÜLİN AYDAN ORMANCI
TÜLİN AYDAN ORMANCI
Hülya Demir kimdir?
Hülya Demir kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
Bahar Saygılı kimdir?
Bahar Saygılı kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Başak Şengül kimdir?
Başak Şengül kimdir?
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
Tuğba Özdenal kimdir?
Tuğba Özdenal kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir? BİYOGRAFİLER
Ayla Kurtuluş kimdir?
Ayla Kurtuluş kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Harika Güral kimdir?
Harika Güral kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Elif Aral kimdir?
Elif Aral kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
İdil Özbek kimdir?
İdil Özbek kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
 Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Berna Kırcı Aşıroğlu
Berna Kırcı Aşıroğlu
İrem Aşçıoğlu kimdir?
İrem Aşçıoğlu kimdir?
Başak Önen kimdir?
Başak Önen kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Nursel İlgen
Nursel İlgen
Serra Sabancı kimdir?
Serra Sabancı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Simay Dinç kimdir?
Simay Dinç kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?

123456789


 

 

Son Güncelleme: 20.04.2020 03:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.