Banu İşçi Sezen, "Çalışan Kadını Ev, İş ve Çocuk Sorumluluğu Aşırı Zorluyor, Erkekler Evde Eşit Rol Almalı"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu İşçi Sezen, "Çalışan kadınlar ev, iş ve çocuk gibi çok önemli sorumlulukları aynı anda yönetmeye çalışırken ya kendilerini aşırı zorlamak ya da kariyerinin bir yerinde vazgeçmek durumunda kalabiliyor. Kadın erkek tüm sorumluluklar eşit paylaşılsa kadınların çok daha adil bir şekilde önünün açılacağına inanıyorum."

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
03 Mart 2021 Çarşamba 09:30
Banu İşçi Sezen, "Çalışan Kadını Ev, İş ve Çocuk Sorumluluğu Aşırı Zorluyor, Erkekler Evde Eşit Rol Almalı"

 

Başarılı iş kadınları serimizde bu kez Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu İşçi Sezen ile birlikteyiz. İzmir Özel Türk Lisesi Anadolu'dan mezun olan Banu İşçi Sezen Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünün ardından kariyer hayatına devam ederken öğrenmenin peşini bırakmayanlardan. Harvard Business School’da Authentic Leadership, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de - New Frontiers and Inovation programını, International Management Development (IMD)’de Orchestrating Winning Performance programını tamamlamış.

Yaklaşık 30 yıla varan kariyer hayatında büyük şirketlerde yöneticilik yapan Banu İşçi Sezen son olarak Türkcell Akademi'nin Genel Müdürlüğünü yapıyordu. 

Kasım 2020'den itibaren kendi işini kuran kadınlar arasına katılan Banu İşçi Sezen de girişimci kadınlardan. Bir arkadaşıyla birlikte kurduğu çiçeği burnundaki şirketinde kurumları geleceğe hazırlayan çalışmalar yapıyor. 

Hem kurumsal hayatı hem de girişimciliği deneyimlemiş olan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu İşçi Sezen, kariyer hayatını, tecrübelerini, çalışan kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. 

BANU İŞÇİ SEZEN KİMDİR?

Nerede, kaç yılında doğdunuz, nasıl bir ailede büyüdünüz, hangi okullarda eğitim aldınız?

1972 yılında İzmir’de doğdum. Şu an en yakın dostum, sırdaşım olan bir kızkardeşim ile kadınların çoğunluk olduğu bir ortamda büyüdüm. Annem 6, babam 4 kardeş olduğu için teyzeler, dayılar, halalar, amcalar ve kuzenlerle oldukça kalabalık bir ailede büyüdüm.

Özellikle haftasonları mutlaka bir araya gelinir, bir sınıf kadar çocuk bir arada olurduk. O dönemin İzmir şartlarında sokaklar çocuklarındı. Tüm mahalle çocukları sokakta her türlü oyunu beraber oynayarak büyüdük. Büyürken ailemden öğrendiğim en önemli değerler vicdan, merhamet, dürüstlük olurken ailemizde en önemli konu çocukların en iyi eğitimi alması ve kendi ayakları üzerinde durması ve önce kendine sonra yakınlarına ve topluma faydalı insanlar olmalarıydı.

Doğup büyüdüğüm İzmir’de ortaokul ve liseyi İzmir Özel Türk Lisesi Anadolu Almanca bölümününde tamamladım. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümünü’nü bitirdim. Üniversite sonrası iş dünyasında edindiğim önemli tecrübelerle geldiğim üst düzey yönetici kademesinde sırasıyla Harvard Business School’da Authentic Leadership, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de - New Frontiers and Inovation programını, International Management Development (IMD)’de Orchestrating Winning Performance programını tamamladım.

.

.

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?  

 

Kariyerime Türkiye'de ilk defa İzmir Ticaret Borsa'sında kurulacak olan Vadeli İşlemler Piyasası'nda başladım. Evlilik ve buna paralel İstanbul'da yaşama kararımız ile tekrar İstanbul'a dönüp Garanti BBVA Bankası İnsan Kaynakları fonksiyonunda göreve başladım. Ardından bankanın İnsan Kaynakları alanındaki uzmanlık ve deneyimini tüm grubuna değer yaratma amacıyla o dönem kurulan Humanitas Doğuş İnsan Kaynakları Yönetim şirketinin içinde çeşitli danışmanlık görevlerinde bulundum.

Turkcell ailesine 2003 yılında katıldım. İnsan kaynakları fonksiyonunda çeşitli görevlerde yer aldıktan sonra Türkiye'nin ilk kurumsal üniversitesi olan Turkcell Akademi'nin kuruluşunda yer aldım. Sırasıyla Turkcell Akademi direktörlüğü ve Turkcell Grup İnsan Kaynakları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonlarında görev yaptım. ArdındanTurkcell Akademi'de yaratılan tecrübe ve eğitim teknolojilerinin müşterilere değer katacak ürün ve servis konumlandırmasını yapmak üzere Turkcell Akademi Genel Müdürü görevini üstlendim. Bu dönem içerisinde eğitimde fırsat eşitliği sağlama amacıyla Türkiye'de ilk defa oluşturulan dijital öğrenme platformunun ve bilgiye erişimde dezavantajlı konumda olan kadınlara yönelik dijital eğitim platformlarının oluşturulması ve digital eğitim yönetim sistemlerinin oluşturulmasına liderlik yaptım. Üst yönetimde olduğum dönemde Turkcell grup iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği rollerini üstlendim. Kadınlar ve eğitim alanında değer katmak heyecanım ile Yönetim Kurulu'nda Kadın Derneği'nin kuruluşundan itibaren yer aldım ve halen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum.

Yaklaşık 27 yıllık kurumsal iş tecrübe ve deneyimlerimi bu alanda ihtiyacı olan farklı şirket ve kurumlarla paylaşmak ve onlara değer katmak üzere Ekim 2020 yılında Turkcell’deki uzun ve heyecan verici kariyer yolculuğumu tamamlayıp kendi girişimimi oluşturmaya karar verdim. Şu an Turkcell’de yaklaşık 12 yıl birlikte başarılara imza attığım çok değerli bir iş arkadaşım ile kurumsal şirketlere Yönetim, İnsan Kaynakları alanlarında kültür, yeni dünya için yeniden yapılanma, akademi, dijital eğitim alanlarında danışmanlık verip çalıştığımız kurumları beraber geleceğe hazırladığımız çok değerli projeleri yönetiyoruz.

İNSAN KAYNAĞINDAN ÇALIŞMA MODELLERİNE

KÜLTÜR TEKNOLOJİ PROJELERİNDEN DİJİTAL ÖĞRENMEYE

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Sizin mesleğinizi seçmek isteyen veya bu yolda ilerleyenler kadınlara rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınızın olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

27 yıllık iş tecrübemde uzmanlaştığım alanlar kurumların gelecek vizyon ve misyonlarına paralel doğru insan kaynağının, organizasyonun, iş ve çalışma modellerinin oluşturulması, şirketin en önemli kaynağı olan insan kaynağının bugüne ve geleceğe hazırlanması, kültür ve değişim projeleri, dezavantajlı bölgelerde bulunan kadınların eğitimde fırsat eşitliği sağlayacağı eğitim platformların tasarlanmasıdır. Telekom, teknoloji, kurumsal eğitim, hayat boyu öğrenme, dijital öğrenme konularında uzmanlaşıp bu alanlarda çok fazla projeye liderlik ettim.

BİRİNCİ KURAL HAYAT BOYU ÖĞRENME

banner274

Tüm iş dünyasında başarılı olmanın birinci kuralının hayat boyu öğrenme olduğuna inanıyorum. ‘Learn, Relearn, Unlearn’ü ilke edinmek çok önemli. Her gün her çalışandan, her müşteriden öğreneceğimiz bir şeyler olduğunu bilmek çok önemli.

Kendi kariyer yolculuğumda başarılı olmanın en önemli unsurlarından birinin çalıştığım şirketin büyük resimde vizyonu ve stratejisine hakim olup yaptığım her işi bu büyük resime hizmet edecek şekilde kurgulamak, zaman zaman günlük yoğun işlerin içinde durup bu büyük resim çerçevesinde kendimin ve ekibim iş planlarının büyük resimde sağlamasını yapmak, faaliyet gösterilen iş alanına en az iş kolu kadar hakim olmak, uzun vadeli stratejik plan kurup bu yolda ilerlerken anı yakalayıp hızla manevra yapmak ve planları sürekli yeni gelişmelerle yenilemek ve geliştirmek. Stratejiye paralel planları hızla uygulamaya geçirmek, yaparken öğrenmek ardından daha iyisi yapmak. Elbette hep daha iyisini ve değer yaratacak yenilikleri hayata geçirmek için hayal etmekten vazgeçmemek, iyi fikirleri geliştirip doğru bir planla yatırımcılara en iyi şekilde anlatmak.

ŞİRKETLERİ GELECEĞE TAŞIYACAK

Şirketinizde hangi çalışmaları yapıyorsunuz?  

Kasım 2020 ‘den beri iki iş kadını olarak yola çıktığımız yeni girişimimizde amacımız global ölçekte çok değerli ve büyük kurumlarda edindiğimiz tecrübe ve deneyim setini farklı kurumlarda değere çevirmek ve özellikle kadın ve eğitim konularında topluma değer katacak sosyal sorumluluk projelerinde yer almak.

2019 yılında Word Economic Forum’un ‘Geleceğin Becerileri ve Gelecek Eğitim’ komitesinde iş dünyasının büyük değişimlere gebe olduğunu, Endüstri 4.0 ile yeni işlerin ve buna paralel yeni yetkinliklerin ihtiyaç olacağını, şirketlerin bunlara hazırlanması gerektiği konuşurken birden Covid 19 Pandemi ile bu konuşulan ihtiyaçların kurumların gündeminde inanılmaz hızla ortaya çıktığını gördük. Kurumların hızla yeni dünyaya, yeni iş yapış şekillerine, yeni çalışma modellerine, her an her yerden öğrenebilecekleri hayat boyu öğrenme platformlarına ihtiyaç duyduğu bu dönemde amacımız kurumlara organizasyonlarını geleceğe taşıyabilecekleri modelleri, sistemleri, öğrenme platformlarını en önemlisi bu yapıları yaşatacak kültür çalışmalarını oluşturmada destek vermek.

Onlar adına bu işlere global perspektifte kafa yormak ama kurumun ihtiyacına en uygun özel çözümü üretmek. Girişimimiz henüz çok yeni olmakla beraber yıllar içinde çok büyük projelerle edindiğimiz tecrübeler, global network’ümüz en önemlisi yıllarca masanın diğer tarafında olduğumuz için için aynı dili konuştuğumuz, ekiplerinin bir parçası olduğumuz için çok değerli bazı kurumların ihtiyaçları için oldukça yoğun çalışmaya başladık. Amacımız standart raf ürün ile çözüm getirmek değil kurumların ihtiyaçlarına özel tasarım doğru iş ortakları ile çözümler üretmek.

KADINLAR YA KENDİLERİNİ

AŞIRI ZORLUYOR

YA DA İŞ HAYATINDAN VAZGEÇİYOR

Kadınlar neden çalışmalı? Çalışan kadınlar- iş kadınları karşılaştıkları sorunları nasıl aşabilir?

Kadın veya erkek kişinin sevdiği, heyecan duyduğu alanda eğitim alıp iş hayatına girmesi kişinin hem kendi ve ailesi hem de bulunduğu toplumun üretmesi ve ileri gitmesi için çok önemli. Bu noktada kadın- erkek ayrımı olmamalı. Her birey üretip, gelişmek ve geliştirmek ve değer katmak için çalışmalı.

Çalışan kadınların yaşadığı en büyük sıkıntı genel ev düzenini sağlamak ve çocuklara bakmak konusunda kadın erkek arasında eşit rol dağılımı olmaması. Çalışan kadınlar ev, iş ve çocuk gibi çok önemli sorumlulukları aynı anda yönetmeye çalışırken ya kendilerini aşırı zorlamak ya da kariyerinin bir yerinde vazgeçmek durumunda kalabiliyor. Kadın erkek tüm sorumluluklar eşit paylaşılsa kadınların çok daha adil bir şekilde önünün açılacağına inanıyorum. Özellikle Pandemi döneminde dünya genelinde önemli oranda çalışan kadının ev ve çocuk düzenini yönetebilmek için işlerinden vazgeçmek zorunda kaldığı istatikleri ve raporları okuyoruz. Kadınların eğitim yıllarından itibaren sevdikleri, inandıkları alanlara odaklanıp vazgeçmeyip, kendilerine destek olacak en uygun ekosistemi kurması çok önemli.

ERKEKLER EVLERİNDE

EŞİT ROL ALMALI

İstihdamda - girişimcilikte- daha fazla kadının yer alması için kadınlara ve erkeklere bir çağrınız var mı?

İş yaşam dengesinde adil olmak adına erkeklerin öncelikle kendi evlerinde her sorumluluk için eşit rol dağılımı almaları ardından iş dünyasındaki rollerinde kadınların çalışma modellerinde onlara destekleyici modeller oluşturmaları ve kadın erkek birlikte olmanın getirdiği zenginliğin işe katacağı değeri düşünerek her kademede eşit oranlarda kadın erkek dağılımı olmasının sağlanmasına özen göstermeleri, bunun için doğru insan kaynağının yetiştirilmesi, planlanması için önceden stratejik çalışmaların yapılmasını desteklemelerini arzu ederim.

Karar mekanizmalarındaki kadınların varlığını artırmak amacıyla yola çıkan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin hazırladığı gelişim ve mentorluk süreçleri ile Yönetim kurullarına hazır inanılmaz iyi eğitimli, kurumsal iş tecrübesi olan kadınlar var. Nüfusun/yeteneğin yarısının kadın olduğu bir dünyada, ekonomik ve toplumsal kalkınmadan bahsederken, kadının çalışma hayatı ve karar kademelerinde benzer oranda varlık gösterebilmesi vazgeçilmez önemdedir.

.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Sevgilin seni az mı çok mu seviyor? Çok mu kıskanç? O zaman şimdi izlemek için BURAYA tıkla

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 06.03.2021 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.