10 Soruda KOSGEB 50.000 TL'lik Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB'in işini kurmak isteyenlere verdiği 50.000 TL'lik hibeyi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İşte KOSGEB'in 50.000 TL'lik girişimcilik desteğinden yararlanabilmek için yapmanız gerekenler. DİKKAT : KOSGEB hibe desteği ile KOSGEB FAİZSİZ KREDİ farklı uygulamalar. KOSGEB'in 19 Aralık 2016'da başvuruları başlayan 50 bin TL'lik faizsiz kredisi için başvurular hakkında tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. 50 bin TL'lik faizsiz krediye tüm işletme sahipleri başvurabiliyor. Detaylar haberimizde. **************************************************************************************************************************************************************************************************************************** ***KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenlemeler yapıldığını, artık girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB’e müracaat edebileceklerini açıkladı DETAYLAR HABERİMİZDE

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
04 Şubat 2016 Perşembe 18:21
Kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuzYa da bir iş kurmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı mı bilmiyorsunuz?
Sermayeniz var ama desteğe mi ihtiyacınız var? O zaman KOSGEB’in Girişimcilik Desteği tam size göre. Çünkü KOSGEB girişimcilere 50 bin TL hibe, 100 bin TL geri ödemeli kredi desteğinde bulunuyor. Peki bu hibeden yararlanmak için ne yapılmalı?
İşte 10 soruda KOSGEB Girişimci Desteği’ni alabilmeniz için yapmanız gerekenler.
 
1)KOSGEB nedir?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurum. KOSGEB’in açılımı; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı. Kosgeb, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla kuruldu.

2) KOSGEB’in Girişimcilik Desteği nedir, kimler yararlanabilir?
Girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için KOSGEB’in uyguladığı bir program.  Bu programdan girişimci olup ilk kez kendi işini kurmak isteyenler yararlanabiliyor. KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanmak için hali hazırda her hangi bir işletme sahibi veya başka bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekiyor. Ayrıca son 1 yıl içerisinde her hangi bir şirket açılış-kapanışı yapmamanız gerekiyor.
 
3) KOSGEB girişimcilere ne kadar destek veriyor?
Hibe yani geri ödemesiz 50 bin TL, 100 bin TL geri ödemeli destek veriliyor.
 

4) 50 bin TL’lik destekten yararlanmak için nereye başvurulmalı?
KOSGEB desteğinden yararlanabilmek için öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin alınması gerekiyor. Bu eğitimler tamamen ücretsiz. Tek yapmanız gereken yaşadığınız yerdeki İŞKUR ile bağlantıya geçmek. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile İŞKUR’a başvurup KOSGEB Girişimcilik Eğitiminden yararlanmak istediğinizi söyleyin. İŞKUR görevlisi kaydınızı yapıp, sizi KOSGEB ile işbirliği içinde olan, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veren kurumlara ve üniversitelere yönlendirecek. İŞKUR’dan aldığınız belgeyle, evinize işinize en yakın olan kurumu seçip oraya başvurunuzu yapacaksınız. Sizinle küçük bir mülakat yaptıktan sonra en yakın tarihli kursa kaydınızı yapacaklar.

5) Uygulamalı Girişimcilik eğitimi süresi ne kadar?
Eğitimler sabah 09.00 -Akşam 17.00 saatleri arasında, tam gün şeklinde toplam 70 saat yani 10 gün sürüyor. Kursa gidebilmek için 2 haftanızı ayırmanız gerekiyor.
6) Kursta ne öğretiyorlar, neden gerekli?
Kursun temel amacı, kurulan bir işin kısa sürede batmasını önlemek ve işin başarılı olması için girişimcilere temel bilgileri verebilmek. Kursta bir iş fikri nasıl bulunur, bir işi kurarken nelere dikkat edilmesi gerekir, pazar araştırması, kurulum sermayesi, işletim sermayesi nasıl hesaplanır, iş akış planları ve iş planı nasıl yapılır gibi konularda eğitim veriliyor. Bir iş kurmak istiyorsanız bu eğitim sayesinde önünüzü daha rahat görebilecek, daha emin adımlarla ilerleyebileceksiniz.

7)Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini aldıktan sonra ne yapacağız? Kosgeb bize para verecek mi?
Hayır, KOSGEB size para vermeyecek. Önce siz kendi sermayenizle işinizi kuracaksınız, sonra KOSGEB’e başvurup kursta gördüğünüz ve hazırladığınız iş planını sunacaksınız. İş planınız kabul edilirse yaptığınız harcamaların faturalarını sunup destekten faydalanacaksınız.

8) KOSGEB’e başvuru süreci nasıl oluyor?
Girişimcilik Eğitimi aldıktan sonra kendi sermayenizle şirketinizi kurun. Dikkat edin KOSGEB desteğinden faydalanabilmek için işinizin desteklenen sektörler içerisinde olması gerekiyor. Bir muhasebeciyle anlaşın, sizinle birlikte noterde şirket kurulumunu yapacak, vergi dairesine başvuracak, bankada şirketiniz adına hesap açacaksınız. Bir mağaza ya da atölye ne tür bir iş yeri açıyor olursanız olun dikkat etmeniz gereken nokta şirketinizin kurulumundan dükkanın açılmasına kadar geçen her süreçte faturalandırmaların şirketinizin adına yapılmış olması gerekli. Ayrıca kurduğunuz iş kolunda KOSGEB hangi harcamaların faturasını ödüyorsa o kalemlere ilişkin faturalarınızı kestirin. Ödenmeyen kalemler için ayrı bir fatura kestirin, işlemleriniz daha kolay olur.

9) Şirketi kurdum, dükkanımı açtım. Şimdi ne yapacağım?
Şimdi yapmanız gereken kurstan aldığınız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası ile birlikte KOSGEB’in internet sayfasına girip veri tabanına kayıt olmak ve KOBİ Beyannamesini doldurmak. Bu belgeyi doldurduktan sonra çıktısını alıp KOSGEB İl Müdürlüğü’ne götürüp onaylanmak üzere teslim edin. Belgeleriniz onaylandıktan sonra sizden istenen diğer belgeleri ve faturaları götürüp teslim edin. Başvurunuz incelendikten sonra kurula sevk ediliyor. Kurullar belirlenen tarihler veya oluşan başvuru sayılarına göre belirleniyor ve sizi görüşme yapmaya çağırıyorlar. Kurulda şirketiniz ve iş planınız hakkında bir sunum yapıyorsunuz.  Eğer kurul başvurunuzu onaylarsa Destek Programı kapsamına alınıyorsunuz. Kuruluş dönemi masrafları, aldığınız makine techizat ofis donanımına ilişkin faturalarınızı asıllarıyla birlikte sunup ödeme talep ediyorsunuz.  KOSGEB görevlileri hem faturalarınızın sahte olup olmadığını hem de iş yerinizi kontrol edecekler. Her şey uygun bulunursa hibe ödemesi 2 ila 6 ay içinde yapılıyor.

10) KOSGEB 50 bin TL’nin hepsini veriyor mu?
50 bin TL üst limit. Bu 50 bin TL’lik hibenin 2.000 TL’si kuruluş giderleri için, 18 bin TL’si 2 yıllık süreç içinde alacağınız makine, teçhizat, ofis donanımı için, 30 bin TL’si ise kira ve eleman giderleri için veriliyor. İşinizi kurarken ne kadar harcama yaparsanız o harcamanın yüzde 70’ini geri alıyorsunuz. Yani diyelim işi kurarken 50 bin TL harcadınız. Bu 50 bin TL’nin tamamını değil, yalnızca yüzde 80’nini geri alıyorsunuz. Diyelim 100 bin TL harcama yaptınız. Üst limit olan 50 bin TL’yi alırsınız.

  KOSGEB'İN tüm işletmeler için uyguladığ bir diğer program ise 50 bin TL'lik FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ.  

19 Aralık 2016'da başvurular başladı. Bu krediden kimler yararlanabilir, başvuru şartları neler merak ediyorsanız tüm sorularınızın yanıtları için BURAYA tıklayın

  ***KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenlemeler yapıldığını, artık girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB’e  müracaat edebileceklerini açıkladı DETAYLAR

HABERİMİZDE BURAYA TIKLAYIN 

 

Kardeş kanal Evvel Zaman Masalları Youtube'da sesli kitap olarak yayın yapmaya başladı.

....

...

İŞTE KADINLAR'IN YENİ MARKASI SOSSE BOX İLE TANIŞTINIZ MI?

SOSSE BOX TAKI DÜZENLEME SAKLAMA KUTUSU

Deri takı kutusu fermuarlı çanta organizer ile takı düzenlemek, organize etmek, yanınızda taşımak artık çok kolay..

Trendyol'dan satın almak için linke tıklayın. https://www.trendyol.com/magaza/sosse...

Tatil veya iş seyahatlerinizde en sevdikleriniz küpe, yüzük, kolye veya saat ... Altın, gümüş, pırlanta veya bijuteri... En sevdiğiniz takınız ne olursa olsun Sosse Box takı organizer kutusu ile yanınızda taşıyabilirsiniz. Takı için üretilen bölmeli takı kutusu tamamen el yapımı özelliği ve ince işçiliği ile dikkat çekiyor.

Takı çantasının alt kısmındaki çoklu bölmeli bölümler farklı seçenekler sunuyor. Rulo sünger b küpelerinizi ve yüzüklerinizi yerleştirebilirsiniz. 4 bölmeli kısımda ise yine küpe, kolye, bilezik veya yüzüklerinize yer var. Çıkarılabilir bölücüler sayesinde bu kısma bilezik ve künyelerinizi rahatça koyabilirsiniz.

Küçük siyah parça ise küpeleriniz için fazladan depolama imkanı sağlıyor. Geniş ara kapak bol alanlı bir küpe düzenleyici. Küpeleriniz için bol bol yer var. Takı küpe kutusunun kolayca kapanabilmesi için küpelerinizi kapağın üst kısmına yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Küpelerinizi taktıktan sonra kapağı, kolyelerin bulunduğu üst kapağa sağ ve sol köşelerinden bastırarak yerleştirin.

.

Kutunun kapağındaki bölüm ise kolyelik - kolye organizeri Kolyelerinizi yerleştirebilir, zincirlerinizi özel kese kısmında düzenleyebilirsiniz. Kolye düzenleyici takı kutusu ile kolyeleriniz güvende. Takı düzenleyici çata kutu aynı zamanda harika bir dolap için düzenleyici işlevine sahip. Çekmece içi düzenleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Takı mücevher çantasını isterseniz makyaj organizeri - makyaj çantası olarak da kullanabilirsiniz. Alt kısımdaki bölmeli kısma ruj, allık, göz farı gibi makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

.

Takı kutusu veya takı çantası aynı zamanda hediyelik bir alternatif. Yani hem sizin hem de sevdikleriniz için oldukça şık bir hediye aynı zamanda. Doğum günü hediyesi, yılbaşı hediyesi, Sevgililer Günü veya Anneler Günü için göz alıcı bir hediye.

DETAYLAR

Kutu Ebatı:

En 21.5 cm

Boy 16.5 cm

Yükseklik 5.5 cm

Malzeme: Dışı Vegan Suni Deri - İçi Krem Renginde Kadife Kuyumcu Kumaşı

Renk: Dışı Siyah - İçi Krem

Trendyol'dan satın almak için BURAYA TIKLAYIN

....

İŞTE KADINLAR'I DESTEKLEMEK İSTERSENİZ EĞER YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLABİLİR VİDEOLARI BEĞENİP PAYLAŞABİLİRSİNİZ

....

DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLUN KADIN GİRİŞİMCİLERİN BAŞARI HİKAYELERİYLE TANIŞIN 

ŞİMDİ LİNKE TIKLAYIN ABONE OLUN SONRA DA ABONE OLDUKTAN SONRA BİLDİRİMLERİ AÇIN VİDEOLARI KAÇIRMAYIN 

.

BERİL KOPARAL İLE YAPTIĞIMIZ ÖZEL RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

banner274

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Son Güncelleme: 25.10.2021 11:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hülya 2017-01-03 10:00:47

Üniversitede girişimcilik dersi almıştım uygulamalı girişimcilik eğitimi yerine geçer mi

Avatar
Ramazan Top 2017-10-07 14:51:53

Her şey çok güzel gibi geliyor . Ancak öyle olmuyor dükkanımı açalı 4 ay oldu ne kira desteğini ödediler nede teccizat ücretini oyalıyorlar sürekli kosgep güvenerek iş yerimi biraz daha tuttum ama boş 4 ayda 1 kuruş para alamadım

Misafir Avatar
samet 2019-01-26 16:59:20 @Ramazan Top

yalancısın sen.bende kosgeb desteğinden faydalanıyorum.çok ta güzel ödeme yapıyorlar.faturaların düzgün değilse ve sahtekarlık yapıyosan ondan olsa gerek ödememeleri

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
signore 2018-12-02 02:32:11 @Ramazan Top

Bence bu işleri yapan danışmanlarla yapmalısın?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Esra 2016-02-14 23:24:56

Donercide calistim kosgep yardimiyla dukkan acmak istiyorum nasil olcak

Avatar
Sahil kundura 2017-12-24 14:28:34

Ticaretle uğraşıyordum ama iflasın eşiğindeyim nasıl faydalana bilirim

Avatar
Sahil kundura 2017-12-24 14:29:06

Ticaretle uğraşıyordum ama iflasın eşiğindeyim nasıl faydalana bilirim

Avatar
İlknur 2017-01-24 20:44:58

Ben köyde dükkan açmak istiyorum neler gerekliv. Ve nasıl ne kadar destek alabilirim

Avatar
Seyit arslan 2017-12-22 02:11:30

Pekı be yapacaz açmayalim mi dukkan açamazmıyız yada hıc bulasmayalım mı sen alamadın mı daha bırsey

Misafir Avatar
muharrem 2019-05-04 12:44:47 @Seyit arslan

sen önce konuşmasını öğren sonra işletme açarsın

Beğenmedim! (0)
Avatar
fatma 2017-12-25 09:36:40

ikinci işletme açmak istiyorum nasıl destek alacam